Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum se face un botez "regulamentar" la ortodocsi?


229 raspunsuri la acest subiect

#51
adelaki

adelaki

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 18:57

Am vazut si eu acum reportajul si cu filmarea din biserica.
Parintii i-au cerut preotului inainte de slujba sa nu bage copilul cu capul in apa. Daca nu voia/nu putea trebuia sa le spuna.

Eu am botezat un copil in biserica ortodoxa in Belgia si preotul l-a bagat pana la piept in apa si i-a pus apa in cap cu mana. Nu am cerut noi, asa se procedeaza acolo.

In Bucuresti l-am botezat pe fimiu, nu l-au scufundat de tot in apa. Deci se poate.

Ce ma mira este faptul ca au tot fost cazuri de copii care au ajuns la spital dupa botez sau chiar au murit si nu ia nimeni nici o masura.

#52
Ilinca_M.

Ilinca_M.

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.927 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 19:14

Diana, pai tu numai imi dai apa la moara cu linkul tau: pai cat de delicat iti tii tu copilul, cu cata atentie, cum se uita el in ochii tai zambind...pai tu poti sa compari imaginea aceea idilica cu baldabacurile oribile din link-uri, de la astfel de botezuri in general, cand bebelusul e zvarlit brusc in "ceaun" fara nicio pregatire psihologica sau fizica?(doar miruta spunea ca tre' apa rece de rau...probabil n-a auzit de "shoc hipotermic").
In fine, sa mai zic o diferenta: daca un bebe ar muri la aqua gym, iti dai seama ce s-ar intampla?! Aqua baby inchis, personalul si patronii cercetati, procese, arderi pe rug, responsabilitate, cenusa-n cap etc...
Ai vazut/auzit la preotii incriminati? "Copilu' era bolnav de dinainte de-aia o dat ortu' popiii...(chiar in mainile popii)/ nu de-aia a murit, ca NIMENI n-a murit vreodata la botez/ preotul n-a gresit cu nimic/ procedura a fost "conform normelor", copilu' era defect din nastere" etc etc. A zis vreunul:"da, mai, f@#u-i, am gresit!!"
Si mai zici de "tehnica scufundarii", ca aia conteaza...si tu, ca parinte, de unde stii ce "tehnica" are popa, asisti la macar 50 de botezuri de-ale lui? Daca da chix chiar la copilul tau, al 51 lea? Tu, ca parinte, esti in stare sa-ti asumi un astfel de risc, bazandu-te pe "tehnica popii" si pe "reflexele extraordinare ale bebelusilor de pana-n 6 luni" cand ai putea sa eviti totul simplu?!!

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

#53
diana_jors

diana_jors

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.159 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 19:20

Ilinca, eu nu sustin neaparat scufundarea in cristelnita, eu doar spun ca o scufundare a unui bebelus poate fi facuta si fara pericole [:)] Dupa cum am spus deja, Alex la botez nu a fost scufundat, si ma indoiesc ca e mai putin "botezat" decat alti copii, care au fost scufundati. El in schimb a fost scufundat cu alte ocazii [:)]



Ah, si tot nu cred ca pateste ceva daca ii intra apa in urechi...



Diana [mamica] de [cavaler] Alex (23 aprilie 2007)

Alerg 42 pentru o sansa

"When you cross that finish line - no matter how slow, no matter how fast - it will change your life forever." (Dick Beardsley)

#54
Tanti Zavaidoc

Tanti Zavaidoc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.487 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 19:59

Hai ca nu ma pot abtine. Scriu si sterg, sterg si iar scriu...

De ce mama ma-sii nu lasati copiii sa aleaga ei ce vor sa fie cand vor creste suficient?
Inteleg motivele parintilor cand isi boteaza copilul de urgenta, ca e bolnav, nascut prematur, etc etc.

Dar in cazul unui copil perfect sanatos, de ce nu i se respecta un drept fundamental, acela de a-si alege in cunostinta de cauza religia?

Altminteri, toata lumea e impotriva abuzurilor de orice fel. Dar e Ok sa se azvarle un copil de 2 luni in apa, sa fie tinut la restaurante in aglomeratie si aratat la toata lumea ca un exponat, ca "doar e botezul lui", plus ca i se da alcool dintr-o lingurita nu stiu cat de spalata la impartasanie.

Nu mai sterg nimic, ca nu strica sa intreb.

Do not offend the freaks! Now tell me, who the heck are you? (King Julien-Madagascar)

#55
Katya

Katya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.453 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 20:00

M-am uitat si eu la materialele video si m-au impresionat, mi-a fost mila de bebelusi. Ar trebui mai multa atentie la manevrare, tehnica scufundarii, astfel incit niciun accident sa nu aiba loc. Pe de alta parte, il cunosc si eu pe parintele Eugen de la Bv, un om de o mare finete sufleteasca, nu stiu ce s-a intimplat de s-a terminat prost pt bebelus, dar mi s-a parut si mie bizara cufundarea cu capul in jos... Sper sa fie maxima prudenta pe viitor si preotii sa nu ia "examenul de admininstrat botezuri" decit daca stiu s-o faca la perfectie..

Altfel, nu e cazul sa vorbim in zeflemea despre 'prajit la foc' sau mai stiu eu cum despre 'botezul cu foc' care este un simbol pt Duhul Sfint: omul se boteaza cu apa si foc= se boteaza cu Duh Sfint, se imbraca in Hristos dupa ce se spala de pacate(in cazul pruncului, de pacatul stramosesc).Cam asta, nu intram in amanunte despre credinta, dar nici sa batjocorim ce nu cunoastem.

Cit despre'baia de dupa',n-am cuvinte ce ma revolta de fiecare data cind aud de acea oroare de baie cu bani si flori si miere si ou crud si alte nenorociri, ei,mie de microbii adusi de ororile alea in baia copilului mi-ar fi frica, nu de impartasanie care e doar Domnul in carne si singe.

Ce sa zic, luati si cititi despre ce inseamna botez, vorbiti cu preotii si asigurati-va ca veti cadea la intelegere, Doamne ajuta sa fie toti bebelusii sanatosi!

#56
Katya

Katya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.453 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 20:10

Tanti Zavaidoc ,ai dreptate cu bebe si restaurantul la botezul lui, ca am uitat sa zic si de asta[:)], am primit si eu prin mail poze de la prieteni cu bietul bebe tinut in fum de tigara si-n muzica de lautari si cu mama coafata si aranjata(dar e drept, o fi un pic de invidie, ca eu nu stiu cum au mamele timp de coafor, eu cu bebei mici abia m-am spalat pe dinti pina la prinz[:I]).

Despre botezul bebeilor, pot sa-ti spun doar ca nu e abuz, dar tb sa fii credincios ca sa intelegi: asa cum si vaccinurile i le faci pt ca tu ca parinte consideri ca e bine sa i le faci, asa e si cu botezul.In temeiul credintei tale, ii oferi si pruncului ceea ce crezi tu ca e esential pt el: unirea cu Dumnezeu. Cu Care nu te poti uni decit prin Impartasanie, ori nu se poate impartasi cineva care nu e botezat, intelegi? Pt ca asa zice Iisus: ca de nu vom bea Singele Lui si nu vom minca Trupul Lui, nu vom avea viata in noi.Si noi vrem ca bebelusii nostri sa aiba viata in ei, nu? Eu una vreau.Asa mi-am botezat copiii si, odata cu asta, au primit si Impartasania, adica Singele si Trupul Domnului.

E inutil deci sa-ti spun ca acea lingurita de la impartasanie nu are microbi, e ca si cum te-ai contamina cu Domnul. Ori Domnul e pur, e curat.Exclus deci ca cineva sa se imbolnaveasca de la Impartasanie.

#57
Katya

Katya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.453 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 20:18

PS, ca mi-am adus aminte: si pe Iisus l-au taiat imprejur parintii Lui la 8 zile, credeti ca s-a comis abuz asupra Lui? ca sa nu mai vorbim de instrumentar sterilizat...si plus ca ce durere o fi...

#58
Ilinca_M.

Ilinca_M.

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.927 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 20:30

Citat:
citat din mesajul lui Katya



Cit despre'baia de dupa',n-am cuvinte ce ma revolta de fiecare data cind aud de acea oroare de baie cu bani si flori si miere si ou crud si alte nenorociri, ei,mie de microbii adusi de ororile alea in baia copilului mi-ar fi frica, nu de impartasanie care e doar Domnul in carne si singe.



Auzi, da' te-ai gandit vreodata ca pentru unii acea punere-n scena cruda si inumana cu balacitul unui bebelus in ceaunul ala hidos nu e cu nimic mai presus de acea "oroare de baie cu bani si flori etc." ? Asa cum tu consideri o oroare baia aia, asa pot considera si altii o oroare baia aia barbara in ceaun, ce zici? (stiu ce-o sa zici, era doar o intrebare retorica:))))
Dar iaca, asa cum te revolti tu cand auzi de baitza aia (penibila, dar nevinovata, n-am auzit de niciun copil sa moara la "oroarea aia de baie") uite asa ma revolt si eu cand vad acei bebelusi bruscati, dezbracati pe nepusa masa si scufundati in cristelnita in cele mai urate si dubioase moduri (masochismul m-a impins sa privesc cateva astfel de filmuletze: ba erau tinuti de gat si scufundati vertical, ba tinuti cu burtica pe brat si cu capul azvarlit inainte...oribil in toate cazurile[q])

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

#59
Ilinca_M.

Ilinca_M.

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.927 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 20:31

Citat:
citat din mesajul lui Katya

PS, ca mi-am adus aminte: si pe Iisus l-au taiat imprejur parintii Lui la 8 zile, credeti ca s-a comis abuz asupra Lui? ca sa nu mai vorbim de instrumentar sterilizat...si plus ca ce durere o fi...

Io cu Iisus nu pot fi sigura ca asa s-au intamplat lucrurile, asa ca nu-l pot caina, dar copiii aia de la stiri SIGUR au murit...[q]

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

#60
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 20:37

io n-am botezat copii. stiu, am multi pitici pe creier si asta cu botezul a fost unul. vor alege ei copii cand vor fi in deplina cunostinta de cauza.

cele care intrebati ce spune Biblia, treceti la citit ca sa aflati raspunsul.

Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -