Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum se face un botez "regulamentar" la ortodocsi?


229 raspunsuri la acest subiect

#41
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 18:22

pai, diana, la aqua-baby e mamica langa si cu bb, ii vorbeste, il priveste in ochi, il tine si il incurajeaza, pe cand la botez copilul este "manevrat" de persoane total straine (preot si nasa). iar scufundatul brusc in apa si acoperirea ochilor/nasului/gurii este ultimul lucru la care se asteapta bb.
pe site-ul pro-tv, unde este postata stirea, e o poza foarte sugestiva : un bb scufundat aproape total in apa, manuta lui este inclestata cu disperare de maneca preotului...asta ar trebui sa spuna tot, bb ala numai fericit nu este in acele momente...

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#42
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.663 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 18:23

Citat:
citat din mesajul lui mariuta





Mai este si botezul focului, prin jertfa pentru credinta.











Si asta cum e? arunci copilul in foc, sau doar il parlesti putin?






Am marfa la bazar umanitar DC



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi



'Cos what I feel is the only truth for me



#43
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 18:23

Io am o alta intrebare: scrie in Biblie varsta la care trebuie sa fie facut botezul? Ca mai toti ne-am botezat copiii la varste mici. Dar scrie in Biblie asa ceva?



Blogul meu - de la noi, pentru ei!



Bazar general - fiecare implicare conteaza!



Lucrusoare de vanzare...











#44
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 18:27

Citat:
citat din mesajul lui ligia13
Citat:
citat din mesajul lui patryss_88
Eu am optat pentru un botez " prin scufundare" , a fost alegerea mea , din considerente personale si religioase.Preotul a fost de mare incredere , si nu am avut nicio clipa spaima ca s-ar putea intampla ceva , insa am observat ca il tinuse de nasuc si gurita...Am vazut stirea si ma cutremur la gandul ca exista asa preoti , si ma intristeaza faptul ca multa lume renunta la un botez prin scufundare din cauza unor preoti precum cel prezentat....[bang][bang][bang][bang][bang][mamica] de gaza mica Luca Adrian Intotdeauna fericirea se dobandeste dupa multe piedici
Deci eu chiar cred ca la Bv a fost o intamplare nefericita!Parintele are 4 copii, este un om minunat, fiu de preot si a botezat multi copii! Nu vreau sa fiu avocata lui aici...dar nici nu outem spune Dne fereste ca exista astfel de preoti!Eu [cafea] si Raducu [8D](22.04.2005)
din intamplari nefericite sunt tragediile :(((Aka, mergi si vorbeste din timp cu preotul si l intrebi exact ce si cum se face.Eu fix asa am facut si cand am fost nasa si cand am fost mama, am intrebat tot-tot-tot.Culmea e ca s-a schimbat ritualul in cei 2 ani [:D] Asa ca eu am tinut copiii ambele dati si pe finu`meu si pe fi`mea [:D]_______________________________________________Daria & felina fioroasa[zana]GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza]Sela[pegeam]Si tu poti fi Mos Nicolae[aho]

#45
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 18:28

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny
Depinde de zona.Cluj-Napoca, biserica ortodoxa, luna februarie (parca), Daria nu a fost scufundata si nici nu mi s-a cerut toptanul de lucruri care se cere in Bucuresti, de exemplu. Enumar:- crasma (panza aceea alba)- mir- sticluta pentru mir- prosoape- sapun- etc.De asemenea, nu am stiut de nicio baie rituala in a doua (?) zi de la botez. Aia cu miere, flori, facuta de nasa.Blogul meu - de la noi, pentru ei!Bazar general - fiecare implicare conteaza!Lucrusoare de vanzare...
aoleu, ca uitasem de baia aia...eu am imbaiat copila in seara zilei cu botezul, linistita, nestiind ca traditia cere ca dupa botez sa-i faci baia aia specialaeh, si ca sa nu se simta nasa basicata, i-am facut in seara urmatoare, a venit si nasa, doar sa asiste, ca n-are copii si nu se pricepe la tinut/spalat/schimbat nou-nascuti. ma credeti sau nu, dupa plecare nasilor, am spalat copilul inca o data, pentru ca maclavaisul ala din apa ii lasase pielea lipicioasa/unsuroasa, mi-era teama sa nu faca vreo eruptie/alergie...din cate imi amintesc, in apa au fost puse flori, continutul unui ou crud, un ban de argint, verigheta nasei, tarate (?) si parca miere...Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#46
nadaflorilor

nadaflorilor

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.132 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 18:29

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny
Depinde de zona.Cluj-Napoca, biserica ortodoxa, luna februarie (parca), Daria nu a fost scufundata si nici nu mi s-a cerut toptanul de lucruri care se cere in Bucuresti, de exemplu. Enumar:- crasma (panza aceea alba)- mir- sticluta pentru mir- prosoape- sapun- etc.De asemenea, nu am stiut de nicio baie rituala in a doua (?) zi de la botez. Aia cu miere, flori, facuta de nasa.Blogul meu - de la noi, pentru ei!Bazar general - fiecare implicare conteaza!Lucrusoare de vanzare...
obiceiuri laice... le tine cine vrea si cine tine sa le faca... mie "luatul mirului"=baita de a doua zi mi se distractiv si un motiv in plus de petrecere, pentru cine vrea sa prelungeasca petrecerea, pentru cine nu vrea se poate lipsi (e obicei laic... )se poate alege biserica si preotul dupa ce si cum vor parintii sa decurga botezul, daca preotul pare prea habptnic si parintilor nu le place nu ii opreste nimeni sa caute altul...pe mine ma oripileaza taxa de botez si mai ales sumele la care s-a ajuns, ca de restul se descurca fiecare dupa posibilitati si stare materialaNina,[gravired] 34s+, [fetita]AMR minim 25 zile

#47
Ilinca_M.

Ilinca_M.

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.927 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 18:37

Citat:
citat din mesajul lui diana_jors
Si eu totusi intreb de ce nu am avea incredere sa scufundam copilul la botez, dar avem incredere sa il scufundam la aqua baby?Eu personal n-am nicio problema cu niciuna dintre variante, Alex n-a fost scufundat pentru ca deja plangea in gura mare [:D] (a plans cu volumul la maxim pe toata durata slujbei) dar altfel l-ar fi scufundat...Diana [mamica] de [cavaler] Alex (23 aprilie 2007)Alerg 42 pentru o sansa"When you cross that finish line - no matter how slow, no matter how fast - it will change your life forever." (Dick Beardsley)
Nu stiu in numele cui vorbesti ("de ce am avea incredere..."), caci eu nu as avea incredere nici sa duc bebelusul la "aqua baby".Dar cum s-a mentionat inainte, la "aqua baby" ala mai mult ca sigur ca exista instructori calificati, priceputi in a da prim-ajutor, copiii sunt manevrati cu blandete, totul e facut cu acordul lor tacit, ca sa zic asa...In ritualul "minunat" bebe e smuls din bratele unei femei, despuiat cu repeziciune, prins de niste manoace dure ("ferme", haha) si zdupait cu mecla in apa, fara sa apuce sa se dezmeticeasca...Sa inteleg ca tu chiar nu vezi nicio diferentza de ai reusit sa pui intrebarea aia "adanca"(precum cristelnita)?A, ca tu nu ai nicio problema cu ambele variante, pot sa inteleg...atata ca unii copii au o problema, unii chiar definitiva (poate prima si cu siguranta ultima din scurta lor viata[q])I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

#48
Ilinca_M.

Ilinca_M.

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.927 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 18:41

Citat:
citat din mesajul lui mariuta


Imi pare nespus de rau pentru nenorocirile intamplate cu copilasii.

Scufundarea intreita in apa este mentionata in Canoanele Bisericii Ortodoxe. Din cate imi amintesc si apa din cristelnita trebuie sa fie "vie", adica luata dintr-o apa curgatoare, si rece (totusi mai toti incalzesc apa inainte). Nu stiu despre celelalte detalii.
Marturisesc ca am fost putin dezamagita ca nu mi-au scufundat cativa copii la botez, ci doar i-au stropit (am patru). Dar nu am facut mare caz totusi.


Mai este si botezul focului, prin jertfa pentru credinta.




Pai ca sa nu fi fost dezamagita, nu inteleg de ce nu ai dus tu bebelusii la munte, sa le faci baldabac intr-o apa rece, curgatoare, de rau, ca la carte, sa creasca inima-n tine de mandrie ca ai respectat Canoanele.
Dar botezul focului nu ni-l explici si noua, cred ca nu multi au auzit de el?...Probabil ala ar fi, conform canoanelor, cand pui copilul la rotisor...iar parintii mai moderni si mai putin respectuosi fatza de traditie i-ar parli doar putin cu bricheta...

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

#49
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 18:53

Pai da, nada, laice, tocmai, care in unele zone ale Romaniei se cunosc, in altele, nu. Ca si cu Luminatia, in Ardeal e sfanta, aici, in zona asta, unde sunt, lumea habar n-are.



500 de lei parca e taxa de botez...



Blogul meu - de la noi, pentru ei!



Bazar general - fiecare implicare conteaza!



Lucrusoare de vanzare...











#50
diana_jors

diana_jors

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.159 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 18:54

Ilinca, eu inteleg ca nu e o problema cu scufundarea copilului in sine, ci cu "educarea" celui care o face. Bebelusii pot supravietui fara probleme unei scufundari chiar si fara sa fie tinuti de nas/gura/urechi (ei, mai am o problema mare, nu inteleg sub nicio forma de ce trebuie acoperite urechile!!). Diferenta consta in pozitie probabil (nu sunt instructor de aqua baby ca sa pot da mai multe detalii).



Dar din experienta proprie, Alex a facut cateva luni de aqua baby, si chiar stiu ca se precizeaza ca bebelusii pana in 6 luni inca au reflexele necesare pentru a fi ok daca sunt scufundati corespunzator. A stat sub apa de nenumarate ori, timp de secunde bune, fara sa traga o picatura de apa pe nas sau gura.



Parerea mea: nu ideea de a scufunda bebelusul duce la pericole, ci manevrabilitatea.



Inca ceva: un film cu Alex care avea 3 luni si cateva zile (da, ii sustineam putin capul, in rest plutea [:)]). Va rog sa ma credeti ca i-a intrat o gramada de apa in urechi, si nici in ziua de azi n-a facut vreo otita (daca asta era temerea).



Edit: am verificat data la care a fost urcat filmul, si am refacut calculele: Alex avea mai putin de 3 luni [:)]



Diana [mamica] de [cavaler] Alex (23 aprilie 2007)

Alerg 42 pentru o sansa

"When you cross that finish line - no matter how slow, no matter how fast - it will change your life forever." (Dick Beardsley)


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -