Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum se face un botez "regulamentar" la ortodocsi?


229 raspunsuri la acest subiect

#21
Lali

Lali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.893 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 14:56

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah

La noi..e putin mai medievala procedura. Se merge pe credinta ca ...nu se poate intampla nimic intrucat esti la biserica. La fel ca si pupatul de moaste-nu poti lua nici o boala deoarece oasele sunt sfinte. Traditia asta...[bang]





La voi ... exista cred mai multe biserici. Care nu or fi medievale toate. Daca tot aveti timp de ce nu cautati acea biserica si acel preot care nu mai e in evul mediu ?
Nu cred ca nu puteti gasi un preot cu care sa se poata sta de vorba si sa faca botezul fara a scufunda copilul cu capul in apa.
Daca nu vreti sa luati taurul de coarne si sa convingeti preotul vostru sa faca cum vreti voi, sau daca nu aveti incredere in el (vezi cazul amicului) cautati altul despre care auziti ca boteaza altfel.

Mi se pare absurd sa stai si cu frica asta !



#22
AkaManah

AkaManah

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 608 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 15:07

Si mie mi se pare aiurea sa am problema asta acum. Nu ar trebui sa fie o problema dar...in lumea in care traim orice e posibil. Merci de raspunsuri.




#23
roxy

roxy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.613 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 15:23

noi l-am botezat pe cel mic aici in Germanica unde s-a si nascut, la biserica romaneasca unde merg de regula, la preotul pe care il cunosc.Si mi-a zis ca fiind iarna cand l-am botezat , biserica mai friguroasa (se stricase instalatia de incalzire si se lucra la ea, dar noi aveam deja fixata data botezului ), nu e cu nimic mai putin botezat daca ii pune numai putina apa sfintita pe cap (respectiv par ...cele 3 fire cate avea [:D] ) si sa nu fiu indoita,de botez , chiar daca eu stiu ca se baga de regula cu totul in apa.Importanta este slujba si cand spune preotul nasului /nasei daca se leapada de satana (de 3 ori ).

Si asa am ajuns ca in loc sa-l bage cu totul in apa, cum am crezut eu, nici macar nu l-a dezbracat , ci doar caciula i-a dat-o jos si cu fata in sus, deasupar cristelnitei i-a pus cu palma cateva picaturi de apa sfintita pe frunte .

Si dupa cate griji mi-am facut eu , mai ales ca la cel mare nu am avut parte de un botez ca la carte, el fiind botezat in spital, in incubator, de urgenta fiind in pericol de moarte, si apoi dupa botez care fiind in incubator nu s-a putut folosi apa, el fiind legat la tot felul de cabluri si aparate , si-a revenit spectaculos de s-au mirat toti de acolo.

Asa ca nu conteaza intocmai cum si cat e scufundat, important e sa fie slujba , apa sfintita chiar si pe frunte, si sa fie facuta daca chiar crezi, altfel nu are nici un rost , doar sa fii in randul lumii, ca nu te intreaba nimeni.Si daca nu crezi, nu face botezul pentru bunica, soacra...ci doar pentru tine si copilul tau, sa fie primit cum se spune.Pentru ca degeaba mergi la botez daca gandul iti zboara la ce rochie vei purta la petrecerea de dupa si nu la unirea cu Dumnezeu pe care o vrei pentru copilul tau.

Scuza-ma ca m-am abatut de la subiect , dar mi se pare important...mai important decat daca e scufundat pana la gat sau pana la firu de par.







roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000)



[i]









#24
histamina

histamina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.285 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 15:36

roxy,de acord cu tine.

imi vine in minte una din cele mai idioate faze vazute d emine:
eram in reanimare,langa strumful meu.mai erau 2 parinti al caror copil s enascuse far aun plaman.era tinut in viata de aparate de 2 luni.dr:botezati-l,ca nu mai rezista!parintii:nu s epoate dna dr,ca am tocmit lautari ,am inchiriat restaurant si rad elumea de noi.il botezam cand se face sanatos!

#25
ligia13

ligia13

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 685 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 16:31

Am citit azi stirea cu mare tristete!

Acum 6 ani , cand s-a nascut Radu locuiam chiar langa biserica din Brasov la care s-a intamplat povestea!
Acelasi parinte a venit la noi acasa la cateva zile ca sa ne citesca o rugaciune si acelasi l-a botezat pe Radu!
O sa ma uit pe caseta , dar cred ca la fel l-a scufundat!
Radu avea 7 saptamani!

Mama a insistat atunci ca sa facem botezul la biserica unde m-a botezat si pe mine!Si am refuzat tocmai ca mereu eram speriata in legatura cu sigaranta copilului si mi-am zis: popa ala batran, care mai si obisnuieste sa bea cate un sprit imi va ineca copilul!

Si am ales sa-l boteze parintele Eugen, pentru il staim de ceva timp si dansul are 4 copii...pe vremea aceea unul avea doar cateva luni!
Cine ar putea "manaui" mai bine un bebe decat dansul!

Bine ca bebele din stire si-a revenit si nu pot sa zic decat Dne Fereste!

Am botezat o fetitza si parintele doar a udat-o pe cap! Parintii atunci s-au chiar suparat un pic suparati ca nu a fost scufundata!


Sunt totusi pentru stropitul cu apa si atat...Mi se pare mult mai linistitor pentru toata lumea !



Eu [cafea] si Raducu [8D](22.04.2005)

#26
patryss_88

patryss_88

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 16:40

Eu am optat pentru un botez " prin scufundare" , a fost alegerea mea , din considerente personale si religioase.

Preotul a fost de mare incredere , si nu am avut nicio clipa spaima ca s-ar putea intampla ceva , insa am observat ca il tinuse de nasuc si gurita...

Am vazut stirea si ma cutremur la gandul ca exista asa preoti , si ma intristeaza faptul ca multa lume renunta la un botez prin scufundare din cauza unor preoti precum cel prezentat....[bang][bang][bang][bang][bang]

[mamica] de gaza mica Luca Adrian


Intotdeauna fericirea se dobandeste dupa multe piedici

#27
roxy

roxy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.613 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 16:46

nu vreau sa se starneasca acum o reactie botez prin scufundare versus botez prin stropire...dar ideea e ca e acelasi rezultat...nu esti botezat mai tare daca te scufunda decat daca te stropeste...si asta a venit nu de la un novice ci de la un slujitor devotat al bisericii in care am mare incredere, si este sustinut si de alti preoti.Faptul ca la noi inca se merge pe scufundat pana la capat e doar de traditie , nu de botez sau calitatea lui.

Asta ar trebui sa fie inteles bine.Restul tine doar de fiecare in parte, atata timp cat nu se ajunge la tragedii...







roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000)



[i]









#28
anda141

anda141

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.455 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 16:51

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah
Azi a fost: "scrie in Biblie ca trebuie scufundat de tot copilul la botez?"


Cred ca sotia ta are dreptate . Unde scrie in Biblie ca trebuie botezat copilul ? Intreb ptr ca eu chiar vreau sa stiu unde scrie de botezul copiilor, ca nu am gasit.

#29
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 17:00

chestia cu dezbracatul si scufundatul copilului in cristelnita mai este legata si de alte obiceiuri, care nu au legatura cu botezul in sine : cumpararea unui rand nou de hainute pentru cel mic, in care va fi imbracat dupa botez (de parca nu-l imbraci de acasa in ceva nou si frumos, ca doar merge la botez, eveniment unic in viata copilului si a parintilor); preotului musai sa-i dai sapun si prosop (cel putin asa e la noi, nu stiu in alte zone); nasa trebuie sa cumpere panza si panglica aceea, cu care pe vremuri erau infasati si legati sarmaluta bb-ii.
pe cand, daca s-ar renunta la obiceiul botezului prin scufundare, iata cum s-ar reduce niste cheltuieli inutile si nu ar mai fi atatea riscuri la care sa fie expusi bb-ii...

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#30
roxy

roxy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.613 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 17:09

corina [flo] asta cu panza si fasa probabil se refera la botezul unor noi nascuti, cum se facea inainte.Eu am facut la 3 luni , asa ca nu se punea problema de infasat si nici nu a stat al meu o secunda de viata infasat ci a fost imbracat cu bluzita si salopeta din prima clipa de viata .Asa ca asta am scutit-o de pe lista oricum, iar nasa a cumparat lumanarea de botez pe care foarte frumos a ornat-o cu floricele albe si frunze verzi si costumasul in care a fost imbracat copilul la botez .In rest doar ce vrei si daca vrei.Si bineteles cu consultul mamei ca trebuie sa ii placa si ei cum va fi imbracat copilul nu numai nasei.Iar cu prosopul dat la preot eu l-am dat doar prosop si am vrut asta mai ales ca e si un preot de suflet al meu...asa il consider de cand a fost alaturi de mine inca de la inceput cand am mers la biserica aici , si a contat enorm.



roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000)



[i]










Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -