Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum se face un botez "regulamentar" la ortodocsi?


229 raspunsuri la acest subiect

#11
diana_jors

diana_jors

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.159 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 13:14

Probabil depinde de pozitia in care e scufundat capul in apa. Exista atatia instructori de aqua baby, activitate care se poate incepe de la 1 luna, iar copiii sunt scufundati fara sa li se acopere caile respiratorii. A fost si Alex la aquagym, si la cateva luni statea fara probleme cateva secunde sub apa. Eu stiam ca pana spre 6 luni inca au reflexul de a nu trage apa pe nas... dar banuiesc, totusi, ca tine de pozitia introducerii capului in apa - daca intra automat apa in nas sau nu (genul de situatie in care scufunzi un pahar culcat si se umple de apa, sau il scufunzi perfect vertical cu gura in jos, si atunci ramane niste aer)... nu stiu, doar banuiesc...



Diana [mamica] de [cavaler] Alex (23 aprilie 2007)

Alerg 42 pentru o sansa

"When you cross that finish line - no matter how slow, no matter how fast - it will change your life forever." (Dick Beardsley)

#12
histamina

histamina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.285 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 13:20

scufundatul in apa, partial,total, cred ca e un detaliu.
importanta e administrarea sf Taine.
copii botezati ortodox in reanimare nu sunt scufundati in apa,ci doar stropiti cu apa si botezul e valabil.

#13
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 13:20

AkaManah,
Lucrurile astea nu trebuie sa te sperie.
In primul caz preotul nu a astupat caile respiratorii ale copilului si nici nu i-a tinut capul.
In al doilea caz preotul l-a scunfundat cu capul in jos.

Astfel de cazuri sunt izolate si iau nastere din prostie si necunoastere.

Daca alegeti un preot cu experienta nu o sa fie nicio problema.

Am botezat 2 copilasi. Si totul a fost ok asa cum este in 99,99% din cazuri.
Amandoi au fost botezati ortodox. Unul la biserica romaneasca si celalalt la biserica greaca.
Un bebelus a avut 6 saptamani, altul 6 luni.

Si pe propira-mi fiica am botezat-o la 6 luni.


Edit: la greci nu l-a scufundat doar i-a pus apa pe cap. Nu stiu daca este o practica curenta.
Si apoi gandestete-te la o persoana matura nebotezata la bebelusie, care se duce sa se boteze. Nu o scufunda in cristelnita.




Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

#14
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 13:28

desi presimt ca unii imi vor sari in cap...

fetita mea a facut enterocolita dupa botez. avea 2,5 luni, era alaptata si nu a intrat in contact cu persoane straine, sa zici ca a luat microbul de la altii. chiar medicul pediatru, dupa ce m-a chestionat amanuntit, a spus ca cel mai probabil a facut enterocolita respectiva fie de la apa/cazanul in care a fost botezata, fie de la impartasania de dupa botez. a fost scufundata cu totul in apa, ce-i drept preotul i-a acoperit nasul, gura si urechile, dar poti sa stii daca n-o fi inghitit un pic din apa ?
apa fusese adusa cu galeata, de una dintre femeile care ajuta la biserica. habar nu am de unde, probabil de la un bloc din apropiere. n-o fi fost galeata curata, n-o fi fost curat cazanul de botez, cine stie in gura cui a mai intrat lingurita de la impartasanie inainte de botez, cert este ca mi s-a imbolnavit copila. daca stiam ca poate fi atat de periculos, amanam botezul pana cand mai crestea fetita si i se intarea sistemul imunitar.

am trecut prin experienta traumatizanta a internarii in spital alaturi de copil, timp de o saptamana, in conditii oribile, fetitei i-au facut tratament cu antibiotic pe branula (nu trecuse o luna de la vaccinarea antipolio). de stres si oboseala era sa pierd si lactatia...nici nu vreau sa-mi mai amintesc...

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#15
diana_jors

diana_jors

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.159 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 13:32

Eu am totusi o nelamurire: nasul si gura inteleg de ce s-ar astupa, dar urechile?



Diana [mamica] de [cavaler] Alex (23 aprilie 2007)

Alerg 42 pentru o sansa

"When you cross that finish line - no matter how slow, no matter how fast - it will change your life forever." (Dick Beardsley)

#16
libelula

libelula

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 14:02

noi ne-am botezat copilul la 3 luni. ni l-a botezat un calugar tanar (absolvent de facultate si doctorat in grecia). l-am rugat sa nu il bage cu capul in apa, si ne-a spus ca oricum nu il baga, si ca nici pe Isus nu l-a bagat Ioan Botezatorul cu capul sub apa. ca o sa il bage pana la piept si apoi ii toarna apa in cap de trei ori. ne-a explicat ca acest lucru nu inseamna ca este mai putin crestin.

#17
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 14:16

mie, sincer, mi se pare nepotrivit si restul procedurii, mai ales daca botezul are loc in anotimpul friguros, in conditiile in care nu toate bisericile sunt incalzite corespunzator. copilul e dezbracat, bagat in apa calduta, tinut cateva minute in panza in care e scos (fii-mea, de zgribuleala, a facut pipi pe rochia nasei[:D]), apoi este iarasi dezvelit complet si ii da preotul cu mir...de ce nu se poate face botezul la ortodocsi la fel ca la catolici ? sa i se picure copilului putina apa pe par si atat ?


Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#18
AkaManah

AkaManah

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 608 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 14:20

La noi..e putin mai medievala procedura. Se merge pe credinta ca ...nu se poate intampla nimic intrucat esti la biserica. La fel ca si pupatul de moaste-nu poti lua nici o boala deoarece oasele sunt sfinte. Traditia asta...[bang]




#19
Tanti Zavaidoc

Tanti Zavaidoc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.487 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 14:37

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah
[br Traditia asta...[bang]


Dar traditiile se mai si schimba, iar schimbarea incepe de undeva, cu cineva. Important e daca ai curaj sa o initiezi[:)]

Do not offend the freaks! Now tell me, who the heck are you? (King Julien-Madagascar)

#20
Ioanna81

Ioanna81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.852 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 14:41

Noi am botezat baiatul la 40 de zile, in noiembrie 2009. nu am vorbit cu preotul inainte, dar ne-am bazat pe faptul ca este consilierul Patriarhului si stie cu ce se "mananca" un botez.



l-a bagat pe Carol in apa pana la brau si i-a turnat apa pe cap, tinandu-i acoperite, in acelasi timp, nasul si urechile. si, foarte important, apa era calda!!! pentru ca stiu cazuri in care copilul a fost scufundat in apa rece...



Sa o ajutam pe Raisa


******************************************************************



Ioana si Carol Ioan fac [cool]Trazbâtii [cool]







Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -