Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 5 voturi

Despre barbatii care inseala si despre femeile ...


276 raspunsuri la acest subiect

#11
maricar

maricar

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 22 iulie 2007 - 12:53

Cred ca e aici e vorba despre un tipar: barbatii care inseala nu o data, ci constant, si femeile care continua sa-i iubeasca. E vorba despre acei barbati care au o sotie sau o prietena acasa si muuulte alte prietene in "deplasare".
De ce continua sotiile sa-i iubeasca? Poate pt ca ele au multa rabdare iar ei au alte calitati pt care merita iubiti...
Barbati care sa accepte la fel de usor micile "escapade" ale sotiilor, nu prea am intalnit...

"Cand altii te cred fericit si tu crezi ca nu esti, ia-te dupa ei!"

#12
iuliana_2007

iuliana_2007

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.495 mesaje

Postat 23 iulie 2007 - 13:16

Este un subiect tare bun.Am sa va raspund la subiect si sper sa fiti multumiti de raspunsul meu[:D].Am sa va povestesc despre un caz pe care eu l-am vazut(imi este foarte greu sa va dau detalii,despre cine este vorba)destul de multi ani.S-au casatorit din dragoste.Se iubeau foarte mult si asta se vedea foarte bine prin felul cum se purtau,prin felul cum isi vorbeau.El dupa un timp s-a schimbat foarte mult si ea nu intelegea de ce si lumea incepu-se sa-i spuna ca el o inseala fara nici o remuscare.Ea a incercat sa nu plece urechea la oricine si a tinut cu dintii a creada ca nimic din ce aude nu este adevarat.Pana la urma la urmarit sa vada unde isi petrecea el atata timp.S-a intamplat ca in dupa-amiaza aia sa intre la amanta lui si sa uite sa inchida usa,ea asteptat putin pt ca nu stia ce sa faca si a indraznit sa intre.(chiar si in momentul ala in care era in fata usii tot nu vroia sa creada ca barbatul pe care il iubeste mai mult decat pe sufletul ei)Imaginea pe care a vazut-o in fata sa a pus-o pe genunchi,barbatul pe care ea il iubea enorm de mult facea dregoste cu alta femeie.Cred ca i-au trecut prin minte o gramada de intrebari la care nu isi gasea raspuns.El a privit-o nedumerit si nu a stiut ce sa-i spuna,nu a putut sa se apere,ea a pe usa si iesit pe usa si a placat spre casa.Nu stia ce sa faca si pt ca il iubea atat de mult nu a putut sa se desparta de el,nu putea sa stea departe de el,il iubea enorm.El nu a mai dat doi bani pe ea mai ales ca aflase.Faptul ca il vedea in fiecare seara ca pleaca aranjat,parfumat si amanta si fara sa schiteze ceva,fara sa regrete ceea ce face a distrus-o la iertat atatia ani(30 si ceva de ani) dar a apucat alcoolul si nu se mai putea oprea.Au aparut bataile pt faptul ca era alcoolic si chiar si atunci ea tot il iubea,toata lumea nu o intelegea de ce sta cu un om care nu a dat doi bani pe ea o viata intreaga,un om care a distrus-o si ea nu a incetat sa isi faca datoria de gospodina fata de el,de casa,de copii.Este de neanteles.Pana la urma a murit cu oful asta pe suflet,nici chiar atunci cand ea tragea sa moara el era tot la amanta.Nu am inteles niciodata de ce a putut sa ierte atat de mult,de ce a putut sa stea langa el atatia ani si sa sufere in tacere,ba mai mult sa se autodistruga.Eu consider ca nu prea mai sunt femei care sa isi iubeasca barbatii daca le-au inselat,sufera fiecare in tacerea ei dar dupa o perioada isi refac viata.Eu consider ca este cel mai bine asa pt ca nu are rost sa iti ruinezi viata si tineretea pt o persoana care nu te respecta,ba mai mult chiar te umileste in cel mai mare hal.Eu pot sa spun ca nu am trecut prin asa ceva dar cu siguranta nu as trece cu vederea si chiar daca nu s-ar intampla ce v-am povestit eu mai sus si el s-ar purta dupa fapta sa impecabil cu mine si nu ar mai calca stramb poate ca l-as ierta de dragul copilului dar nimic nu ar mai fi la fel,nu stiu daca l-as mai iubi si nu stiu chiar daca as mai putea sa traiesc langa el cu gandul ca el a fost cu alta femeie si a atins-o la fel cum ma atinge pe mine.Dupa parerea mea este foarte greu.Cat de mult trebuie sa iubesti o persoana ca sa treci peste anumite evenimente,chiar daca Iisus a fost om si el a suportat un mare chin pt ca a iubit omenirea noi nu putem sa facem asta,sunt fff putin oameni care pot sa treaca cu vederea asa ceva.Atat am avut de spus si daca mai am ceva de complectat vin cu idei[:D]."Oamenii nu pot fi judecati dupa ceea ce spun altii despre ei, dar iti poti face o parere destul de corecta despre ei daca ii asculti ce spun ei despre altii."
poze

#13
Bluel

Bluel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 575 mesaje

Postat 23 iulie 2007 - 17:49

Barbatii inseala din n motive atat timp cat li se PERMITE de catre femeile lor si de catre cele cu care inseala, deci tot femeile e de vina [:D]. Cele care sunt inselate in mod repetat si care continua sa ii mai si iubeasca, sa fie sanatoase, eu una nu vreau sa fac parte din categoria lor!

De viceversa eu nu prea am auzit, dar mai stii?


#14
akella

akella

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 669 mesaje

Postat 23 iulie 2007 - 19:59

Io vad lucrurile in felul urmator: daca l-as prinde cu fofarlica, l-as trimite pe pustii imediat. Si cu asta basta. Am mai vazut o data filmul cu marea dragoste vis-a-vis de un mare "fluturas", ce zbura din floare-n floare, iar tuta de acasa (recte eu) il iubea ca pe ochii din cap si nu s-ar fi uitat la altul, Doamne feri... Asa. Si filmul asta nu s-a terminat cu happy end. Dar ma rog. Anii au trecut, ranile s-au vindecat, viata a intrat pe un fagas normal.
A, si nu-mi bat capul cu chestiile alea stiintifice, conform carora barbatii sunt altfel construiti decat femeile, de aceea sunt inclinati catre poligamie. Dupa parerea mea, sotul meu nu trebuie sa-mi fie fidel ca asa spune biserica si/sau societatea, ci pentru simplul motiv ca daca intr-o casnicie nu exista reciprocitate la respect, atunci nu exista nimic.

Ceea ce nu ne ucide ne face mai puternici.

http://community.web...r/miana_dragnea

#15
crocodill

crocodill

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 25 iulie 2007 - 14:01

Buna!
Adevarul este ca acest subiect este sensibil si complicat.In general barbatii insala cind nu au acasa ce isi doresc si gasesc in alta parte, cind te casatoresti sau te implici intr-o relatie de lunga durata ea sau el se poate schimba datorita sigurantei oferite de o bucata de hartie, cum s-ar spune vinatoarea s-a terminat catelusul este in cusca, cunosc cazuri cind ea s-a schimbat la 180 de grade dupa o ceremonie la biserica,adica dintr-o persoana vesela si iubitoare s-a transformat intr-o povara si un motiv de stres acasa [mariaj]. Cunosc cazuri cind el si-a luat scandal acasa ca ea a avut imresia ca la ora "x" cind a sunat-o sa vada ce face a vorbit ca si cind nu l-ar fi interesat dar ea nu da telefon sa il intrebe pe el ce face in ruptul capului decit daca intarzie acasa,si atunci cum sa nu iti pui problema sa o insele sau sa iasa la o cafea cu o colega de serviciu care ii zimbeste mai tot timpul si daca are ceva sa ii spuna nu tipa la el.Sa nu intelegem gresit el o iubeste pe ea f mult dar dupa cum imi spune si mie "la munca ma piseaza seful,pe drum catre casa stres ,deschid usa alt stres ,de ce sa ma grabesc sa ajung acasa ?"Asa ca mare atentie cum ne purtam cu partenerii ca dupa aia sa nu fie prea tarziu si sa regretam !
Oricum un subiect sensibil si forte complicat .

#16
april

april

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.234 mesaje

Postat 25 iulie 2007 - 14:28

quote:
Originally posted by crocodill

Buna!
Adevarul este ca acest subiect este sensibil si complicat.In general barbatii insala cind nu au acasa ce isi doresc si gasesc in alta parte, cind te casatoresti sau te implici intr-o relatie de lunga durata ea sau el se poate schimba datorita sigurantei oferite de o bucata de hartie, cum s-ar spune vinatoarea s-a terminat catelusul este in cusca, cunosc cazuri cind ea s-a schimbat la 180 de grade dupa o ceremonie la biserica,adica dintr-o persoana vesela si iubitoare s-a transformat intr-o povara si un motiv de stres acasa [mariaj]. Cunosc cazuri cind el si-a luat scandal acasa ca ea a avut imresia ca la ora "x" cind a sunat-o sa vada ce face a vorbit ca si cind nu l-ar fi interesat dar ea nu da telefon sa il intrebe pe el ce face in ruptul capului decit daca intarzie acasa,si atunci cum sa nu iti pui problema sa o insele sau sa iasa la o cafea cu o colega de serviciu care ii zimbeste mai tot timpul si daca are ceva sa ii spuna nu tipa la el.Sa nu intelegem gresit el o iubeste pe ea f mult dar dupa cum imi spune si mie "la munca ma piseaza seful,pe drum catre casa stres ,deschid usa alt stres ,de ce sa ma grabesc sa ajung acasa ?"Asa ca mare atentie cum ne purtam cu partenerii ca dupa aia sa nu fie prea tarziu si sa regretam !Oricum un subiect sensibil si forte complicat .



...si femeile au intotdeauna acasa ce-si doresc? ce-ar fi daca pt orice "lipsa" am cauta cuibusor alaturi?

asta e doar un motiv...sa fim seriosi, nimeni nu e perfect

#17
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 25 iulie 2007 - 15:21

Parerea mea este ca inselatul e de mai multe feluri.
1.Cand sotul te inseala cu o cocota(pe bani)
2.cand te inseala cu o femeie pe care nu o plateste,dar nici nu o mai vede niciodata(o noapte si atat)
3.cand te inseala sistematic cu aceasi persoana,deci cand are o viata dubla.

Prima varianta se intampla in general cand nevasta nu se ridica la asteparile sotului.Daca lui ii plac de exemplu anumite perversiuni,si ei nu,atunci el le va cauta la o profesionista.
Urat.....si periculos.

A doua varianta poate fi un gest instinctual,cand omul simte o pasiune nestavilita,carnala,pentru celalalt.Nu are a face cu sentimentele.E o chestie chimica,un instinct,seductie,erotism.
Nu si-o doreste pentru a avea o viata impreuna.Ci doar pentru ´´eliberare´´.

Ultima varianta,e cea mai grava.Barbatul inseala nu doar carnal,ci si moral,psihic.Inima lui e impartita,din diferite motive.


Primele doua variante sunt,dupa parerea mea,o greseala care poate fi iertata.Instinctul animalic de reproducere al omului,isi spune cuvantul.Foarte rar,vom gasi barbati care sa zica NU cand testosteronul ii zapaceste.Putini au taria de a se abtine.
Aceste greseli sunt de regula,regretate.Cand satisfactia sexuala s-a implinic,constiinta isi face datoria.

Ultima varianta este de neiertat.Dupa parerea mea.

Si daca totusi unele femei iarta oricare din aceste posibilitati,este pentru ca apar,in afara de iubire,alti factori: gura lumii,cresterea copiilor,etc.

Nu poti ierta un barbat care te inseala doar mizand pe iubire.Pentru ca iubirea intre oameni este conditionata de anumite trairi.Iubirea neconditionata pentru un barbat(care nu-ti este fiu) nu mai e iubire,e dependenta psihica si fizica.

Si aici,e alta poveste.

LadyJ



#18
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 25 iulie 2007 - 15:56

"Despre barbatii care inseala si despre femeile care nu pot sa ii paraseasca".
Fiecare isi traieste viata asa cum ii place. Poate ca tema abuzului este deseori supralicitata. In fond, ai ochi, deci poti vedea. Ai auz, deci poti auzi. Iti place sa faci parte dintr-o astfel de relatie? Du-ti crucea atunci, in liniste. Nu-ti place? Schimba ceva. De multe ori iubirea oarba e folosita ca scuza pentru a marca impotenta de a iesi dintr-o relatie ce distruge. Se aude de prea multe ori: "nu pot pentru ca il iubesc", in loc de "nu pot pentru ca nu vreau".

Adina + [copil]Olivia 04.03.2004

#19
wonderful

wonderful

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.217 mesaje

Postat 26 iulie 2007 - 15:37

quote:
Originally posted by marius
Completare: Despre femeile care inseala si despre barbatii care nu pot sa nu le iubeasca.[:D]Marius Perneswww.marius.rdsor.roAnul 2006 /Anul 2007 /Serbarea IoaneiPagina legislativa
Bine punctat pt. ca altfel iar se creeaza vesnica dihotomie:femeile sunt fidele si barbatii vesnicii vinovati.Au mai fost 2-3 sub. despre asta si a ramas ca-n tren.Si cu ce ne incalzeste daca s-ar gasi raspunsul dar nu si rezolvarea?Cea/cea care inseala va spune mereu ca a fost impins/a la asta de partener/a sau,in cel mai bun caz,tace.Ce inselat/a e consolat daca celalalt promite ca...A ramane impreuna pt. copii,pt. ca vrei sa-i mai dai o sansa,etc e o solutie de moment care ascunde speranta celui inselat ca totul va fi ok.Pt. cat timp?Pana il/o prinde data viitoare.E ca orice fruct oprit;odata ce ai muscat din el, cu greu mai rezisti tentatiei.

#20
crocodill

crocodill

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 27 iulie 2007 - 15:57

"E ca orice fruct oprit;odata ce ai muscat din el, cu greu mai rezisti tentatiei." Contest aceasta afirmatie, nu este adevart ca te opresti cu greu,te opresti cind esti multumit si ai obtinut ce cauti .Mai sunt aceia care insala si se duc cu altele din firea lor cei care nu au pic de respect pentru femeie,dar acestia sunt alta categorie zic eu minoritara.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -