Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nasterea la Medlife (24)


190 raspunsuri la acest subiect

#181
austen67

austen67

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 318 mesaje

Postat 07 ianuarie 2015 - 14:00

Din Iunie , de cand am nascut , vreau sa spun cate ceva despre nașterea la Medlife.

Medicul care mi-a urmărit toata sarcina, dr.Stan Alexandru, deși destul de tânăr, a reprezentat un factor de echilibru de-a lungul întregii perioade de sarcina. Eu fiind ceva mai bătrâioară, iar sarcina gemelară , multa lume m-a sfătuit sa apelez la un medic cu mai multa experiența, lucru pe care nu l-am facut si nu am regretat nici o clipa. Pe langa faptul ca toate indicațiile date au fost corecte, ca la toate temerile si întrebările mele , uneori de-a dreptul stupide, avea răbdarea de a-mi argumenta orice raspuns sau opinie cu date certe , ca de cate ori am avut probleme- hemoragii , maini rupte etc. -a reacționat prompt, a știut sa isi impună si punctul de vedere, cand a fost cazul De pilda , ținând cont de sarcina gemelară si de colul nu foarte lung, multa lume , inclusiv medici cu experiența mi-au recomandat cerclajul. Dr. Stan a refuzat sa il facă , demonstrandum-mi ca in cazul gemenilor putea avea chiar un efect negativ.Am mers pe mana lui si totul a fost OK. Mi-a raspuns întotdeauna la telefon , de cate ori aveam vreo nelămurire sau o intrebare,cu înțelegere si simtul umorului a dezamorsat toate temerile pe care eu si sotul meu le-am avut. Nașterea am facut-o prin cezariana, cu anestezie epidurala, iar operația a durat cca. doua ore. Nu e nici o plăcere anestezia asta, pana seara , cand ii trece efectul, ai senzația ca ai doi bolovani in loc de picioare , plus ca in timpul nașterii , datorită poziționării băiețelului meu aveam senzația ca mi se smulge inima din piept, nu copilul din burta. Nu am ce sa comentez cu privire la conditii , totul a fost OK , din momentul nașterii copiii, care au avut scorul Apgar 9 , au fost Preluați de șeful secției de neonatologie. acum postez ca sa nu se șteargă, dar voi continua mai tarziu



#182
austen67

austen67

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 318 mesaje

Postat 08 ianuarie 2015 - 00:12

Ok, o sa continui, in cazul in care cineva e interesat . Eu am cautat informatii despre nasterea la Medlife , asa ca sper ca ce postez va folosi cuiva.

Deci domnul doctor Toma mi-a pus copiii pe gat , mi-a zis sa ii pup si dus a fost cu ei.

Nu cred ca am simtit vreo emotie in momentul acela, doar usurare ca copiii erau bine.

Dupa operatie , am fost dusa la terapie intensiva, unde m-au vizitat sotul, mama, soacra , nasa ... pe rand bineinteles. M-a vizitat medicul meu dr. Stan , medicul anestezist- doamna Persida Boscan ( nici macar nu am simtit cand am fost anesteziata) care mi-a format numarul de telefon al sotului pe telefonul dumneai, iar spre seara mi-au adus fetita . Nu a fost o perioada placuta, mi se administrau calmante din trei in trei ore, au aparut lohiile. A doua zi am reusit sa ma ridic si sa ajung in salon .

Cu toate ca pachetul de nastere a fost cel mai ieftin, cu un pat intr-o rezerva de doua persoane , nu au mai cazat pe nimeni acolo . Se pare ca asta e procedura in cazul gemenilor.

A doua zi, dr. Toma a venit la mine in rezerva si ne-a explicat mie si sotului meu ca baietelul are hemoragie digestiva si trebuie sa stea la incubator.

In fiecare din cele zece zile cat am stat internata, a venit o data sau de doua ori pe zi sa ne puna la curent cu starea copilului. De fiecare data cand ne vedea la geamul salonului de nou-nascuti, al "Acvariului"cum e denumit, el sau una din doctoritele de serviciu ieseau sa ne informeze in legatura cu schimbarile survenite.

Doctorite cu mult suflet si rabdare , cu intelegere , doamna doctor Alexandra Cozinov si doamna doctor Irina Cuzino , ne-au explicat , ne-au sfatuit , ne-au incurajat . Pe mine m-au ajutat sa alaptez.   Nu le-am vazut stand, nu se dadeau in laturi sa schimbe pampersi.

Cu toate durerile si ingrijorarea acelor zile, experienta mea la Medlife a fost extraordinara.

Am cunoscut oameni deosebiti , foarte buni profesionisti dar in primul rand fiinte umane pline de compasiune .

Ce as mai putea sa spun? Toate  asistentele au raspuns pozitiv la orice solicitare, multe dintre ele aratandu-mi si rearatandu-mi cum sa alaptez si cum sa ma port cu copiii,  asistentele de la ginecologie m-au vizitat in permanenta si au raspuns tuturor nevoilor mele.

Mancare a fost pe comanda si foarte buna - mai putin primele trei zile cat regimul a fost mai drastic datorita operatiei care nu ar fi trebuit fortata.

Dr Stan a venit in fiecare zi la control, la Dr. Toma mergem in contnuare la control cu bebeii care au facut sase luni.

Ce ar mai fi de spus???

Poate doar sa multumesc inca o data acestor oameni,care au facut ca zilelele acelea chinuitoare sa treaca mai usor si doctorilor de la Neonatologie ,in special, ca dupa o saptamana mi-au pus baietelul in brate. Nu am sa uit niciodata cum m-a chemat doamna doctor Cozinov in salonul de nou nascuti, la sapte dimineata , l-a scos pe Eric din incubator si mi l-a pus la san. Mi-a zis ca trebuie sa stie pentru ce lupta , ca suge dragoste, nu lapte.

Sper ca am reusit sa redau macar o parte din acea experienta.

A fost destul de costisitor, a fost dureros din punct de vedere fizic si stresant si chinuitor sa imi vad copilul suferind, dar as recomanda oricand acesti oameni si acest spital .



#183
Madd11ee

Madd11ee

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.792 mesaje

Postat 11 ianuarie 2015 - 22:40

La prima nastere l-am avut dr pe Mitroi Gabriel. Acum merg la Stanciu Sorin. . Poate sa imi spuna cineva ceva despre el? Cum e la nastere? Cum e dupa? Pana acum mi-a făcut impresie buna. Relaxat, nu mi-a dat deloc analize extra..avand deja un bebe mic acasa pe care nu aveam tot timpul cu cine sa il las, nu m-a chemat la controale sau ecografii mai des decat era necesar.

Am avut o singura data nevoie sa il sun pt ca facusem o gastro care nu mai trecea si a fost ff ok..cu toate ca era destul de tarziu seara..

Dar nu am citit prea multe experiențe legate de nasterea efectiva cu el.. sper sa fi ales bine..

#184
rosaleen

rosaleen
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 11 februarie 2015 - 01:57

Madd11ee, pot sa ti spun ca ai facut o alegere foarte buna. Eu am nascut cu d-nul dr. Stanciu Sorin si este un profesionist.Consider ca este un exemplu pt toti medicii ginecologi, iar eu nu am avut deloc o sarcina usoara. Cu toate ca am avut ceva complicatii datorita dansului a decurs totul bine.In ce priveste nasterea eu am nascut prin cezariana, operatia a facuta foarte s a vindecat mai repede decat la alte mamici. Tot respectul pt dr. Stanciu Sorin, nu este doar un medic ci si un om bun!

#185
rosaleen

rosaleen
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 11 februarie 2015 - 09:45

Madd11ee, pot sa ti spun ca ai facut o alegere foarte buna. Eu am nascut cu d-nul dr. Stanciu Sorin si este un profesionist.Consider ca este un exemplu pt toti medicii ginecologi, iar eu nu am avut deloc o sarcina usoara. Cu toate ca am avut ceva complicatii datorita dansului a decurs totul bine.In ce priveste nasterea eu am nascut prin cezariana, operatia a facuta foarte s a vindecat mai repede decat la alte mamici. Tot respectul pt dr. Stanciu Sorin, nu este doar un medic ci si un om bun!

#186
Madd11ee

Madd11ee

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.792 mesaje

Postat 12 februarie 2015 - 22:42

Rosaleen, mulțumesc mult.
Urmeaza sa nasc in maxim doua săptămâni. Sper sa fie totul bine..
Revin cu povestea celei de-a doua nasteri la medlife. .

#187
mireis

mireis
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 27 martie 2015 - 17:02

Buna mamici,

 

A nascut cineva cu D-na Dr. Caisin Natalia (Medlife Unirii)?

Mergeam la dansa si inainte de a ramane insarcinata, asa ca am continuat tot la ea si dupa ce am ramas insarcinata. Imi pare OK ca si medic, doar ca am cautat pareri de mamici care au nascut cu ea si nu prea am gasit. :(

Voi ati mai mers si la un alt medic in paralel?

 

Multumesc, 



#188
alex25

alex25

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.815 mesaje

Postat 22 iulie 2015 - 08:35

Hello hello. Sunt o graviduta la inceput de drum, dar ma bate gandul sa aleg sa nasc la Medlife, am abonament la ei si ceva reduceri. Am ales deocamdata sa merg la dna Dr Gavril Parfene Caliopia. A nascut cineva recent cu dansa? Ne mai dati si noua detalii despre preturi, conditii, etc.



#189
alex25

alex25

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.815 mesaje

Postat 03 septembrie 2015 - 09:33

Nimeni?? [fri]



#190
alex25

alex25

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.815 mesaje

Postat 05 octombrie 2015 - 14:06

Eu intre timp am schimbar dr, merg la Alina Oprea din Baneasa, despre dansa imi poate da cineva relatii?




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -