Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Blocaj financiar....vreau un sfat!


44 raspunsuri la acest subiect

#31
lara_c

lara_c

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 869 mesaje

Postat 30 martie 2010 - 08:49

Citat:
citat din mesajul lui grati.ela
arcadia exact asta am vrut sa sciu si eu: singura optiune decenta este plecarea din tara. Nu ai ce pierde...fugi si mult noroc!"Invatatura din constrangere nu este facuta sa ramana, dar cea care patrunde in suflet prin dragoste si bunavointa, aceea ramane acolo pentru totdeauna" Sfantul Ioan Gura de Aur
Si eu tot asa te sfatuiesc.Mama mea este asistenta medicala ( inca mai practica, tot la un cabinet privat, tot de obstetrica ginecologie). In tinerete a fost plecata ( si eu si tata am insotit-o ) in multe tari , inclusiv din Africa .Eu am beneficiat enorm, am invatat Engleza la perfectie ( am mers de mica la o scoala britanica) lucru care pot sa zic ca mi-a determinat viitorul.Deci sa nu iti fie frica ca fiul tau nu se va adapta. Mama a plecat numai prin Ministerul Sanatatii ( pe vremea aia nu erau firme de intermediere, se pleca f greu , dar aveai contract sigur , locuinta si sporuri la salariu pt insotitori). Nu stiu daca Ministerul Sanatatii mai intermediaza astfel de contracte dar te sfatuiesc sa te interesezi . Chiar pe cont propriu ai putea lua legatura cu un spital .Dar sa nu pleci fara contract semnat /garantat iar daca apelezi la firme de intermediere , ochii mari, sa nu te trezesti in situatii neplacute.Iti zic sincer, daca m-as afla exact in situatia ta asta as face.Bafta mare!Lara [gravired] w16+ si Huckleberry ErrieHawaii MexicoUS*Europe_and US * Wedding * ErinnKendall*KUALA LUMPUR * Bangladesh_Singapore_Bali India

#32
mandarinutza

mandarinutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.336 mesaje

Postat 30 martie 2010 - 15:15

Draga Andreea, vin si eu cu o sugestie: daca ai talente artistice, poti sa confectionezi acasa diverse accesorii (bratari, cutii de bijuterii, rame foto) pe care se la pui se vanzare pe un blog sau pe breslo.ro (e un site unde gasesti o multime de lucruri cofectionate manual din toata Ro). Chiar daca nu ai talent, poti sa inveti sa faci anumite lucrusoare. Eu am o colega care a citit multe materiale de pe net despre lanturi,pandantive din fimo(e o substanta ca un fel de plastilina care se modeleaza si se baga la cuptor si rezulta niste pandantive colorate, tot felul de forme) si a inceput sa faca si ea pandantive, cercei, brose si fimo, mai mult ca hobby, si noi colegele am cumparat de la ea mai multe.



Mandarinutza mamica de Antonia Maria 30.08.2007 si in burtica bb2 23s+ [baietel]



Poze

#33
andreeaben

andreeaben

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 31 martie 2010 - 11:41

Am citit toate mesajele voastre,multumesc inca o data!
As lua in calcul plecarea,dar fiind Andrei asa mic si neputand sa-l iau cu mine de la inceput,mi-e teama ca se indeparteaza de mine si taica-su poate profita de situatie si sa incerce sa-l castige de partea lui.Poate ma tem prea mult,dar n-am ce face.ma tot gandesc la toate,cum sa fac sa fie bine,sa nu stric ceva facand greseli.

Intr-un spital mare,prin orasele mari nu prea te angajeaza nimeni daca n-ai ceva "malai",ca asa merge treaba.Pana si la noi,in amarata asta de zona se percep niste "tarife"de ordinul mii de euro,asa ca ...n-am aceasta sansa.Am incercat sa dau o data examen in spital si in timpul
examenului s-a mai scos un post care nu exista afisat pe platforma spitalului si o prietena buna de a mea(dar nu suficient de buna sa imi spuna si mie) care stia subiectele pentru ca acel post era de fapt pentru ea,a luat langa mine maximum de puncte,eu am luat aproape cat ea,ca invatasem destul de bine,si n-am luat nimic..adica NIMIC,desi posturi erau cateva...contestatia nu mi-a luat-o nimeni in calcul.

O sa imi pun la contributie mintea sa gasesc ceva,voi gasi ceva.
Va pup si sa aveti vieti cat mai usoare si imbelsugate[flo]
Andreea

#34
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 31 martie 2010 - 11:59

Andreea, dar asistenta pe langa un medic de familie? Cu jumatate de norma? Este mai greu cu copilul, trebuie cumva sa acoperi cam toata ziua, insa o bunica, bunic, o matusa in pensie nu te pot ajuta? Andrei poate merge la cresa/gradinita chiar 8 ore, mai raman 2-3 ore neacoperite si eventual noptile cand esti tu de garda.

Exemplul meu: asistenta mea mostenita are peste 50 de ani, este angajata norma intreaga la Ambulanta, la mine lucreaza cu jumatate de norma. Cum sunt la inceput de cariera, ma rog in stanga si in dreapta ca cineva din familie sa faca scoala postliceala de asistente, platesc eu cursul, insa dupa cei 3 ani sa o pot angaja la mine. Nu vrea nimeni!!! [q] Fina mea, 28 de ani, somera de 2 ani, cu tot cu facultate si masterat nu vrea.

Sau incearca sa te angajezi chiar tu la Ambulanta. La noi sunt locuri multe libere, insa nimeni nu vrea sa se bage. Desi esti asistenta pe OG, cu un training de urgente prespitalicesti, te poti descurca. Ia vezi! [pup]

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

#35
andreeaben

andreeaben

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 31 martie 2010 - 15:26

Citat:
citat din mesajul lui blackgirl0

Andreea, dar asistenta pe langa un medic de familie? Cu jumatate de norma? Este mai greu cu copilul, trebuie cumva sa acoperi cam toata ziua, insa o bunica, bunic, o matusa in pensie nu te pot ajuta? Andrei poate merge la cresa/gradinita chiar 8 ore, mai raman 2-3 ore neacoperite si eventual noptile cand esti tu de garda.

Exemplul meu: asistenta mea mostenita are peste 50 de ani, este angajata norma intreaga la Ambulanta, la mine lucreaza cu jumatate de norma. Cum sunt la inceput de cariera, ma rog in stanga si in dreapta ca cineva din familie sa faca scoala postliceala de asistente, platesc eu cursul, insa dupa cei 3 ani sa o pot angaja la mine. Nu vrea nimeni!!! [q] Fina mea, 28 de ani, somera de 2 ani, cu tot cu facultate si masterat nu vrea.

Sau incearca sa te angajezi chiar tu la Ambulanta. La noi sunt locuri multe libere, insa nimeni nu vrea sa se bage. Desi esti asistenta pe OG, cu un training de urgente prespitalicesti, te poti descurca. Ia vezi! [pup]

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Draga Delia(blackgirl,o sa ma gandesc si la varianta expusa de tine.Ar fi oare greui sa gasesc pe cineva sa ma vrea doar de dimineata?Eu numai dupamasa lucrez de regula,uneori mai merg si la cabinetul din Deva(a doua locatie)unde avem foarte putine ore.o zi maxim doua pe saptamana,dar care nu isi scoate banii,ca sa zic asa.Deci teoretic,mai tre sa scad doua dimineti maxim din timpul meu asa zis liber,caci acolo numai dimineata lucram....stiu ca e greu sa gasesc ceva adaptat timpului meu asa haotic,dar de asta am lansat postul asta ca nu ma mai ajuta capul meu sa creeze idei suficient de aplicabile.

Andreea

#36
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 31 martie 2010 - 15:41

andreea, incearca sa vorbesti cu cei din conducerea clinicii la care lucrezi, poate vor fi de acord sa initieze o serie de cursuri pre-natale, pentru viitoarele mamici.

sunt atatea informatii pe care ar trebui sa le stie o viitoare mamica, incepand de la transformarile corpului, alimentatie, medicamente permise, gimanstica pentru gravide, tehnici de respiratie, etc.
ma gandesc ca tu ai destule cunostinte, astfel incat sa poti sustine o parte din aceste "instruiri". poate ca, daca va fi agreeata propunerea ta si va fi promovat acest program in orasul tau, se vor gasi si mamici dornice sa participe...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#37
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 31 martie 2010 - 16:07

Corina, ai mare dreptate! La maternitatea din Brasov asa numita Scoala Mamei este tinuta numai de asistente: 2 moase si din cand in cand mai vin un medic ginecolog si un neonatolog. In rest, tot ce tine de sarcina, pregatiri prenatale, alaptat, problemele mamei si ale copilului sunt toate tinute de ele, cam de 2 ori pe saptamana. In baza ei, taticii care participa isi pot lua asa numitul concediu parental de 10 zile in plus fata de cele 5 zile date de la stat. Insa aici trebuie aprobarea maternitatii din Deva. Stiu ca oraselul este mic, poate mai sarac, insa un tarif modic de 200-250 ron per mama (fata de 450 ron cat este in Brasov) ar atrage viitorii parinti. Iar costurile sunt minime.


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

#38
ladybird32

ladybird32

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 02 aprilie 2010 - 11:49

Andreea, daca iti plac copiii si ai rabdare cu ei, poti sa faci ca in vest - o gradinita in mediu familial, adica sa fii un fel de bona dar la tine acasa. parintii sa-si aduca copiii - maxim 3, si cu al tau ar fi 4 si sa plateasca lunar o suma, mai mica evident decit cea data la gradi, sau actualei bone. in canada sunt foarte populare genul asta de gradinite. in felul asta cu siguranta ai cistiga mai multi bani decit la actualul loc de munca si ai sta si mult timp cu copilul tau.


#39
andreeaben

andreeaben

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 02 aprilie 2010 - 17:30

Multumesc pentru ideile voastre.Va doresc Paste Fericit si Iepuras bogat si dragastos!!![pup]

#40
ioanaradu

ioanaradu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.506 mesaje

Postat 08 aprilie 2010 - 23:16

Citat:
citat din mesajul lui andreeaben
Multumesc pentru ideile voastre.Va doresc Paste Fericit si Iepuras bogat si dragastos!!![pup]
andreea nu ai PM activat. as fi vrut sa-ti trimit un mesaj.A fost o data o printesa ... Emma!Bazar - Bogdan are nevoie de noi!Ioana mamica lui Matei Stefan [bonjovi] 12.03.2007Matei, mami si tati te iubesc mult ... mult ... mult de tot!


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -