Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Blocaj financiar....vreau un sfat!


44 raspunsuri la acest subiect

#21
grati.ela

grati.ela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.921 mesaje

Postat 26 martie 2010 - 18:42

Citat:
citat din mesajul lui alina023
Off topic: Guestus, [fum]Andreea, cu masajul cred ca poti incepe chiar si fara curs de lunga durata....sau chiar deloc, pe bani mai putintei. Important este sa faci ceva practica pe la prietene, sa citesti si sa inveti tehnici. Cineva care vrea masaj in particular nu are nevoie de diploma neaparat, ci de cunostinte si practica f bune! Eu cred ca poti incerca sa inveti (sigur gasesti pe net informatii si tehnici) si apoi sa pui in practica (la inceput fara bani, pana esti stapana pe ce stii). Parerea mea! [flo]Alina, mami de Ana Antonia [zana] (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul [hagi] (14 Feb 2003)Ana, minunea mea iubita [hippi] Luca, iubitul mamei drag! [roker]Povestea nasterii Anei [bibe]**************************
Ajutati-l pe Cata, un baietel de 5 ani, sa traiasca!!!
Alina, pentru a face cu adevarat un masaj care sa ajute si sa nu distruga iti trebuie multa scoala...masajul nu inseamna numai sus jos celulita, inseamna recuperare...Fara studii nu e o solutie."Invatatura din constrangere nu este facuta sa ramana, dar cea care patrunde in suflet prin dragoste si bunavointa, aceea ramane acolo pentru totdeauna" Sfantul Ioan Gura de Aur

#22
paula2003

paula2003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.725 mesaje

Postat 26 martie 2010 - 19:00

Nu poti gasi ceva de lucru printre pacientii ce frecventeaza clinica?

Nu stiu ce-ti pot oferi, dar nu strica sa dai un anunt. Sa duci la scoala/gradinita un copil, sa plimbi in parc un copil(cu ora). Sa calci rufe, sa ajuti la teme un copil de clasele 1-4.....

Asta cu batranii este dificl, sunt pretentiosi, ....si este o munca grea. De fapt munca cu omul este dificila.

Mergi la biserica de care apartii si cere ajutorul preotului. Nu te gandi ca te cunoaste lumea, acasa plange un copil si este mai important decat ce spune lumea. Nu dai in cap la nimeni, ceri sa muncesti. Nu-ti fie rusine sa ceri ajutorul celor ce te cunosc. Toti trecem prin momente grele, importante este sa stim sa strigam AJUTOR!

In paralel sa te rogi la Dumnezeu sa fii sanatoasa tu si micutul sa poti sa-l cresi si sa nu dai banii la dr.

Eu iti tin pumnii si iti urez mult succes si putere sa treci peste impas.

Sa fii tare ca ai sa dai si peste oameni rautaciosi.[pup][pup]











Paula & Paul (03.01.2006) & Alexandra (13.12.2003)



Copiii nostri

Copiii nostri 1













#23
simmonna

simmonna

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 26 martie 2010 - 19:00

Am o amica care a facut acum vreo doi ani un curs de coafura. Acum de cand cu criza, isi tunde/vopseste/coafeaza tot familionul si colegele de serviciu si asa mai scoate un ban. Vrea sa se apuce si de manechiura-pedichiura.
E drept ca si asta necesita timp, dar...

#24
musetto

musetto

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 583 mesaje

Postat 26 martie 2010 - 19:07

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

andreea, desi poate in hunedoara sunt putine oportunitati, incearca sa te angajezi la o gradinita/cresa particulara (sau de stat, daca mai sunt), acolo este necesara prezenta unei asistente medicale. baietelul tau ar putea sa mearga si el acolo, in felul acesta veti petrece mai mult timp impreuna.


Mie asta mi se pare o idee foarte buna [flo], daca ai rabdare si esti inclinata spre a lucra cu copiii. Aici si Guestus are dreptate, tb sa stie lumea mai multe despre ce esti in stare sa faci (inafara de diplome). Si de fapt tot el a zis o chestie buna legata de ingrijitul copiilor care mi-a amintit ca am intalnit aici in State mame care si-au facut un fel de mini-gradinite acasa la ele, luand in ingrijire cativa copii, ca sa poata sta si cu copilul lor in acelasi timp. Deci, daca ai spirit intreprinzator, o alternativa la a te angaja la o gradinita particulara ar fi sa devii propriul tau stapan, sa te asociezi eventual cu inca cineva si sa luati in ingrijire cativa copii de varste apropiate cu al tau. De asemenea, dat fiind ca esti studenta la psihologie, te-ai putea specializa in psihologia copilului. Bineinteles, daca nu esti facuta sa lucrezi cu copiii, ideea pica din start (de aceea e important sa stie lumea ce calitati ai...).

Daca as fi locuit in Romania, unde lumea se plange peste tot de cat de rau e la gradinita, eu as fi fost dispusa sa acord incredere unei persoane cu talent si dorinta de a lucra cu copiii, calificata sa acorde primul ajutor (ba chiar mai mult de atat), cu cursuri luate in psihologia copilului si care in plus are tot interesul sa faca lectii utile si frumoase cu copiii, dat fiind ca si al ei e acolo. Daca mai instaleaza si o camera de luat vederi ca sa vad la orice moment cum decurg lucrurile, e si mai bine [:D].

Daca am fost cumva naiva scriind randurile astea, scuze, nu sunt foarte la curent cu birocratia sau greutati pe care le-ai putea intampina in Ro in caz ca ai vrea sa mergi pe aceasta cale.

In alta ordine de idei, chiar de curand socrul meu a avut nevoie sa ii fie administrate niste perfuzii la domiciliu si a gasit o asistenta medica care sa fie dispusa sa faca asta. Deci ai putea cauta prin ziare si anunturi referitoare la asemenea servicii.

Iti urez mult noroc sa gasesti pana la urma ceea ce ai nevoie ca sa te scoata din aceasta criza! [flo]

#25
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 26 martie 2010 - 20:47

Andreea, vad ca multe cadre medicale aleg sa plece din tara. O fac pe bani buni, plus ca munca se desfasoara in conditii civilizate.

Daca nu poti lua decizia asta, exista doua strategii, una pe termen scurt si una pe termen mediu-lung.

Pe termen scurt, mai depui ceva munca pentru un venit in plus. Desi sunt (teoretic) mai multe variante, practic eu as merge pe folosirea meseriei de asistenta. E drept ca nu prea ne spui tu ce faci ca asistenta, dar am cateva cunostiinte care se descurca bine in particular cu injectii, perfuzii, administrarea de tratamente pe branule, schimbare de pansamente si ce stiu eu ce alte tratamente-la domiciliul bolnavilor cunoscuti, desigur, la locul de munca.

Desigur, sa ingrijesti batrani, copiii sau chiar catei, este o optiune, insa spui ca nu ai timp si nu are rost sa faci altceva decat stii si e la mare cautare.

Pe termen mediu-lung e bine sa te gandesti la un nou job (buna ideea cu gradinita), la un curs...dar nu uita ca nu-i usor sa faci masaj, trebuie sa ai forta, nu gluma. Si trebuie sa fii buna, ca sa ai clienti...si asta nu se obtine peste noapte. In plus, bani buni se obtin in sistemul privat, in care programul de lucru este...nemasurat, daca ai clienti. Dar, capatand incredere, poti deveni o persoana cautata, iar problemele tale, cel putin cele financiare, se mai rezolva.

Desigur, un sot atent cu voi este o optiune valabila... [:)]



RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lor[foto] Surpriza 2008[foto]



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#26
Deus

Deus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.177 mesaje

Postat 26 martie 2010 - 23:02

sunt , cel putin la Cluj, cursuri care dureaza f putin de presopunctura si reflexoterapie(talpi):-)sau intereseaza-te in ce masura poti sa faci un curs si sa faci injectii cu botox acasa la doamne.

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Tot ce poti cumpara cu bani e ieftin! Erich Maria Remarque.


#27
andreeaben

andreeaben

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 29 martie 2010 - 16:28

Multumesc mult pentru ca mi-ati citit of-ul ...am sa ma gandesc la toate variantele

Eu sunt asistent medical in ginecologie...ca am uitat sa specific.
La varianta cu tratamentele la domicilui m-am gandit prima data..am si incercat si practicat asta inainte sa-l am pe Andrei,eram mai toata ziua plecata si dimineata la 6 sau noaptea la 12 trebuia sa fiu la injectie..acum asta nu mai pot face;plus ca un tratament injectabil presupune anumite ore de adiministrare,iar eu aproape toata ziua sunt plecata la munca...deci...pica!nimeni nu accepta sa incepi un tratament si sa faci doar injectia de dimineata sau sa decalezi administrarea medicamentelor dupa programul tau de munca.

O sa iau in calcul toate variantele si voi face ceva.Multumesc inca o data!
Andreea si micul meu voinic,Andrei[flo]

#28
paula2003

paula2003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.725 mesaje

Postat 29 martie 2010 - 22:30

Daca ai putin curaj poti pleca pe bani buni in orice tara din Europa. De ce nu?

Succes.



[flo][pup]



Paula & Paul (03.01.2006) & Alexandra (13.12.2003)



Copiii nostri

Copiii nostri 1













#29
andreeaben

andreeaben

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 30 martie 2010 - 01:18

Draga Paula,nu ca n-am curaj sa plec...la un moment dat chiar am facut demersurile pentru plecare.am avut un contract cu un spital din Milano si aveau nevoie de mine foarte repede ,iar acetele durau o vesnicie.numai drumurile de Bucuresti pe care trebuia sa le fac,plus ca la fiecare minister mai gaseau ceva "in neregula"si "fugi"iar acasa,adica la hunedoara si remediaza mica problema si fa alta programare la ministerul respectiv...si uite asa mi s-a adus termenul de doua saptamani pe care mi-l daduse din Itala pentru a ajunge la noul serviciu.Uite asa..era si in luna novembrie,cand intrau toate in vacanta si mi s-au dus si banii si anii...vorba melodiei(una,nu mai stiu care)
Acum ca a aparut Andrei am o responsabilitate,n-am voie sa pierd timp sau bani sa incerc ceva nesigur...poate daca as fi foarte sigura ca acel loc nu e o pacaleala si ca actele n-ar dura o vesnicie pana le duci la forma finala...offf.stiu ca ma plang excesiv ,dar credeti-ma ca Andrei nu ma are decat pe mine...nu il pot dezamagi si eu!

Noapte buna va doresc
Andreea

#30
raly

raly

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 224 mesaje

Postat 30 martie 2010 - 01:21

Andreea, iti doresc mult curaj si putere sa lupti!

Imi amintesc de tine cand participai la forumul medical,cu sfaturi in ginecologie, cred ca inainte sa il ai pe Andrei si aveai mai mult timp.

Nu te-ai gandit de exemplu sa te angajezi ca asistenta intr-un spital mare unde se asista la multe nasteri si cred eu ca se castiga destul de bine peste salariu? Din ce spun mamicile din Romania, se contribuie semnificativ la nastere. Poate in alt oras, in Bucuresti.

Nu mai spun ca ai putea emigra si castiga bine. In USA se castigiga f bine, dar trebuie sa faci scoala aici, de 4 ani.



raly


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -