Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Blocaj financiar....vreau un sfat!


44 raspunsuri la acest subiect

#1
andreeaben

andreeaben

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 26 martie 2010 - 16:07

Dragele mele/dragii mei....sunt mamica singura a unui baietel de 3 anisori si vreo 4 luni si lucrez in domeniul medical de multi ani,dar cu criza asta...simt ca ma prabusesc financiar si psihic...nu mai ajung banii astia oricat as trage de ei.Sunt divortata si tatal copilului nu ne ajuta cu nimic.adica exista o pensie alimentara de 150 lei,pe care cum o iau asa o dau la banca...sa platesc o rata pe care o are am facut-o in comun cat eram casatoriti(platesc eu in urma unei intelegeri dupa divort,care intelegere mi-a lasat dreptul de a pastra bunurile din casa,pe care el voia sa mi sle ia,cu conditia sa platesc eu banca.)

Si acum de la sfarsitul anului trecut s-a inrautatit treaba...cam la la noi toti.Ma straduiesc sa fac cumva sa ajunga banii pentru toate,de multe ori cumpar numai pentru Andrei ce ii trebuie lui,pentru mine nu prea mai aiu nimic...ma bucur ca pot plati taxe,chirie.gaze...etc.

Am nevoie de o idee.Ce as putea face de acasa,cand am timp liber,nu prea pot sa lipsesc in plus..si asa sunt plecata toata ziua si copilul meu ma mai respinge cateodata...pentru ca simte ca nu sunt langa el cat ar trebui..muncesc si 10 ore pe zi....si ma colpeseste trsitetea cand vad ca nu ii pot oferi macar putinul pe care l-ar merita.As face ceva...nu stiu ce ....oare ce variante ar fi,de acasa,sa muncesc ceva.la calculator sau altceva,dar care sa nu fie o pacaleala,azi tot ce exista in anunturi e cu doua taisuri....

Multumesc de rabdarea de a fi citit ce am scris...
Va doresc o primavara frumoasa
Andreea


#2
Guestus

Guestus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.560 mesaje

Postat 26 martie 2010 - 16:21

Yo cred ca tu trebuie sa spui ce poti sa faci....domeniul in care lucrezi..unde lucrezi...etc.. si apoi vin oamenii cu idei.


#3
cl

cl

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.738 mesaje

Postat 26 martie 2010 - 16:29

Citat:
citat din mesajul lui Guestus

Yo cred ca tu trebuie sa spui ce poti sa faci....domeniul in care lucrezi..unde lucrezi...etc.. si apoi vin oamenii cu idei.



Guestus, tztzztztz, nu esti atent! A spus ca lucreaza in domeniul medical[:D].

Andreea, [flo]. Eu nu pot decat sa-ti spun o vorba buna, practic nu am cum sa te ajut. Curaj! Sper sa treci cat mai repede peste perioada aceasta!
Acasa, sincer, nu stiu ce ai putea face. Calculatorul ar fi o optiune. Nu stiu ce softuri stapanesti si ce ai putea face. Ai putea insa incerca...proiecte pentru studenti? Se apropie sfarsitul anului universitar, vor fi sustineri de proiecte, ai putea sa pui afise ca le poti bate tu la calculator??? Nu stiu, spun si eu...

#4
Guestus

Guestus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.560 mesaje

Postat 26 martie 2010 - 16:37

Pai domeniul medical asta e mare cit o zi de post. E asistenta...e chirurg...vinde aparatura medicala...e medic si vinde medicamente..terapeut...etc etc
Daca nu spune tot ca la popa nu cred ca poate sa primeasca decit sfaturi "iti tin pumnii/succes..si yo stau prost "


#5
andreeaben

andreeaben

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 26 martie 2010 - 16:39

Lucrez in domeniul medical,nu in spital,intr-o mica clinicuta privata,dar unde treaba incepe sa mearga tot mai greu.
Ar fi o idee buna sa scriu proiecte,trebuie sa ma gandesc....astept si alte sugestii

Multumesc de sustinere Cl

#6
andreeaben

andreeaben

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 26 martie 2010 - 16:42

Guestus,sunt asistenta medicala,nu prea stiu sa fac mare lucru altceva...si sunt studenta in anul 2 la psihologie....si nici asta nu ma ajuta,doar sa ma consiliez cand ma apuca disperarea[bang]
Multumesc

#7
Guestus

Guestus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.560 mesaje

Postat 26 martie 2010 - 16:46

Citat:
citat din mesajul lui andreeaben

Guestus,sunt asistenta medicala,nu prea stiu sa fac mare lucru altceva...si sunt studenta in anul 2 la psihologie....si nici asta nu ma ajuta,doar sa ma consiliez cand ma apuca disperarea[bang]
Multumesc


pai dai si tu anunt in ziar si te ocupi de 3 copii mici dupa masa si in weekend. [:D]...nu e mare filozofie.

#8
alina023

alina023

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.775 mesaje

Postat 26 martie 2010 - 16:49

Andreea, daca ai face un curs de masaj? Fiind si cadru medical....cred ca s-ar imbina intr-un mod fericit si ai putea sa faci niste banuti in plus. Ai putea chema clientele la tine acasa sau ai putea merge tu la ele (a doua varianta stiu ca este preferata de obicei de cliente).Sper sa te fi ajutat cat de cat!Ca si sfat...nu dispera, nu intra in depresii...E greu pentru multi dintre noi, dar important este sa ne pastram sanatatea si optimismul. Sunt atat de multi oameni care traiesc cu mult mai putin si sunt fericiti. E mare lucru sa iti gasesti tu un echilibru interior. Este doar o perioada gri care va trece! [pup] Curaj!Alina, mami de Ana Antonia [zana] (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul [hagi] (14 Feb 2003)Ana, minunea mea iubita [hippi] Luca, iubitul mamei drag! [roker]Povestea nasterii Anei [bibe]**************************
Ajutati-l pe Cata, un baietel de 5 ani, sa traiasca!!!

#9
Guestus

Guestus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.560 mesaje

Postat 26 martie 2010 - 16:52

Te ocupi de batrini [:D]...dai anunt in ziar si pun pariu ca se gasesc multi sa te angajeze sa te ocupi de parintii lor.

#10
andreeaben

andreeaben

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 26 martie 2010 - 16:52

Da, un curs de masaj..cosmetica....ceva...o sa iau in calcul si asta,desi pentru mine..e cam urgent acum...pana as termina un curs..plus sa ma cunoasca lumea...dureaza putin..e de luat in calcul,pe termen lung,nu e rau..poate voi face si asta.Multumesc,dragilor!
Andreea


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -