Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Branca ursului - adjuvant al fertilitatii?


12 raspunsuri la acest subiect

#1
anne_marie79

anne_marie79

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 186 mesaje

Postat 03 noiembrie 2011 - 22:46

Dragele mele , mi-am permis sa deschid un subiect despre branca ursului si utilitatea ei si as vrea sa cunosc si experientele voastre legata de acest tratament naturist .

Cand iti ploua in inima ... fa-ti umbrela dintr- o speranta!




#2
monica70

monica70

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.205 mesaje

Postat 04 noiembrie 2011 - 00:08

Da la unii functioneaza.

La sotul meu dupa trei luni de tratament cu branca ursului + vit E forte + laptisor de matca ,spermograma a ajuns de la 1,2 mil/ml la ... 52 mil pe ml ! A mai luat vreo 5 luni tratamentul asta si dupa 8 luni deja eram insarcinata (natural) cu fetita.

Un alt caz: o prietena din Craiova care a facut la Timisoara vreo 3 FIV nereusite - avea probleme si ea si sotul - a dat si ea tratamentul respectiv sotului ei si maaare surpriza ,a ramas insarcinata natural si acum are un baietel de cca 4 ani.

Am citit ca e f. buna si pentru femei,dar nu cunosc personal cazuri.



MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) POZE

"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"




#3
anca_cls

anca_cls

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 433 mesaje

Postat 14 noiembrie 2011 - 21:21

In ianuarie 2011 am inceput "munca" pentru conceptia unui copilas mult dorit. Luasem anticonceptionale 6 ani fara intrerupere. Dupa 3 luni consecutive in care nu am ramas insarcinata, am inceput sa ma panichez. M-am dus la un control de rutina si mi-au gasim un chist pe ovarul stang. Deoarece se apropia menstruatia mi s-a spus sa asteptam pana dupa ciclu sa vedem daca nu se elimina. S-a eiliminat in aprile. Eram gata gata sa imi trimit sotul la spermograma desi el facea haz pe tema asta. Bine ca toata lumea inclusiv ginecoloaga care mi-a gasit chistul mi-a spus ca nu trebuie sa ma panichez asa repede ca nu raman insarcinata. Intre timp eu ma tot documentam pe net si asa am ajuns sa cumpar branca ursului tinctura si din ultima zi a ciclului din mai pana in prima zi fertila (verificata cu teste de ovulatie) am luat tinctura de branca ursului de 3 ori pe zi, dupa indicatiile de pe prospect. Sotului nu i-am dat. Aceala a fost ultimul meu ciclu caci am ramas insarcinata, acum sunt in 26 saptamani.

In sinea mea,eu sunt convinsa ca m-a ajutat tratamentul si oricum, nu strica.
Mie mi-a folosit.

Pup toate gravidutele si aspirantele.

#4
emilia.m

emilia.m

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.662 mesaje

Postat 29 decembrie 2011 - 19:14

Eu iau Tnctura de Branca Ursului, ceai de Napraznic si Tinctura de Mladite de Zmeur. M-am inspirat din tratamentul naturist al Liviei despre care s-a tot vorbit pe acest forum.
Cele de mai sunt sunt toate plante, nu sunt otravitoare si chiar presupunand ca n-ar face minuni din punct de vedere al fertilitatii, nici rau n-au ce sa faca. Asa ca sfatul meu e sa incercati.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

#5
balanta_tm

balanta_tm

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.129 mesaje

Postat 29 decembrie 2011 - 22:37

Sotul meu a facut tratament 3 luni cu Branca Ursului si i-a distrus spermograma: a ajuns la 200 000 / ml. Nici nu vreau sa imi amintesc prin ce stres am trecut atunci...
Cunosc si alte cazuri unde Branca Ursului a facut f f mult rau la barbati. Eu zic sa nu va jucati cu asta. Nu stiu de unde ideea ca fiind un tratament naturist nu are ce rau sa faca...

#6
anca_cls

anca_cls

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 433 mesaje

Postat 03 ianuarie 2012 - 01:10

Balanta-tm- In cazul nostru,l-am folosit eu, nu stiu ce se intampla dc il foloseste barbatul...Eu cred ca pe mine m-a ajutat, nu stiu, prospectul il recomanda si barbatilor.

33+

#7
monica70

monica70

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.205 mesaje

Postat 03 ianuarie 2012 - 01:19

Compozitie:



Tinctura de Branca Ursului

Indicatii:



Impotenta hormonala si vasculara, sterilitate masculina. Adjuvant boli venerice (gonoree, sifilis, chlamidya, etc.), anexita, metroanexita. Amenoree, sterilitate feminina, frigiditate, menopauza prematura. Digestie dificila, balonari frecvente, insotite de colici, insuficienta renala. mai putin

Administrare:



Se ia de regula 1 lingurita de tinctura diluata in 100 ml de apa, de 3-4 ori pe zi. Exceptie fac cazurile in care aportul masiv de lichide in organism este contraindicat.






Sotului meu reteta i-a fost prescrisa de pof. doctor Ioan Munteanu, din Timisoara,cel care a realizat primul FIV reusit in Romania.

Din ce scrie in prospect legat de infertilitate remarc ca la barbati e la "indicatii",la femei doar "adjuvant".



MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) POZE

"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"






#8
elbereth

elbereth

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 719 mesaje

Postat 03 ianuarie 2012 - 21:20

Fetelor mare atentie cu branca ursului!
Se comporta ca un testosteron natural, iar daca sotii vostri nu au probleme hormonale in sensul unui deficit de testosteron dovedit prin analize, le poate provoca mai mult rau decat bine. Poate distruge echilibrul hormonal si poate altera grav spermograma. Nu se recomanda decat in urma analizelor hormonale.
Daca la unii a functionat (desi luata fara recomandare), sa nu va mire ca la altii a produs necazuri serioase.
Ideea ca "sunt plante, deci nu au cum sa faca rau" e complet gresita. Sa nu uitam ca si plantele au principii active, la fel ca orice alt medicament de sinteza, si luate "dupa ureche" pot face mult rau. [bang]
Parerea mea este sa cereti sfatul medicilor fitoterapeuti inainte de a lua orice tratament naturist, ca sa un aveti surprize neplacute.

#9
monica70

monica70

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.205 mesaje

Postat 03 ianuarie 2012 - 21:37

Sotului meu cel putin nu i-a recomandat nimeni analize hormonale desi cred ca asa era normal (evident ca la vremea aia habar nu aveam de asa ceva).Tratamentele le-a primit doar pe baza spermogramei.Initial un medic urolog din Arad i-a dat ceva tratament hormonal si dupa ce l-a luat pe ala ,m-am luat de cap! Daca inainte de asta statea doar extrem de prost la numar,dar binisor la mobilitate,dupa tratament se dusese naibii si toata mobilitatea! Ca norocul ca dupa o vreme si-a revenit de la sine.Dar numarul a sarit brusc in sus doar dupa tratamentul asta naturist.Vreau sa va spun ca pana si doctorul a ramas cam afis,desi chiar el i-a prescris tratamentul - ne-a zis ca destul de rar se intampla sa apara asa rezultat rapid si spectaculos de la tratamente naturiste.( ca de la 1,2 mil. la 52 mil. e ceva!)

Nu contest ca la altii branca ursului o fi facut si rau.Dar dupa ce s-a incercat o gramada si n-a mers nimic ... ce mai e de pierdut daca se incearca si asta?



MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) POZE

"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"






#10
balanta_tm

balanta_tm

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.129 mesaje

Postat 03 ianuarie 2012 - 22:25

Noua branca ursului ne-a fost recomandata de o embrioloaga din TM care a lucrat pe langa Prof Munteanu (imi pare rau Monica, dar eu am o parere f proasta despre Prof Munteanu si despre FIVurile care se fac la Timisoara, chiar daca acest Profesor are primul FIV reusit din Romania). Tot asa, fara nici un fel de analize hormonale i-a dat embrioloaga tratamentul. Iar noi, ca fraierii, am acceptat ca sotul sa ia. Ba chiar am fost incantati.
Faptul ca scrie in prospect ca este recomandat pt infertilitate masculina, nu insemna nimic. Ar fi cinstit sa scrie si posibilele reactii adverse.


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -