Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Clinica Velvet Dental


12 raspunsuri la acest subiect

#1
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 25 martie 2010 - 14:13

Buna - am decis sa merg la clinica velvet din Bucuresti pentru niste afaceri stomatologice care ma preseaza :) si vroiam sa va intreb ce experiente aveti cu medicii de acolo.



Multumesc anticipat.

[flo]



**************

Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

#2
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 25 martie 2010 - 15:21

Eu merg acolo cu fetita mea cea mare la dna dr Diana Cojocaru. Suntem multumiti, personalul se poarta OK, dintii se indreapta (asta e motivul pt care mergem acolo).

Singura mea problema a fost ca au incercat de 2 ori sa ii faca fetitei mele mai mici radiografie dentara si au iradiat-o degeaba, ca n-a iesit clar. Au incercat si a treia oara, dar am intervenit ferm si am facut radiografia peste alte 3 luni, in alta parte, la un centru specializat.

Caro

#3
alba_ca_zapada

alba_ca_zapada

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 03 august 2010 - 11:19

Buna,
Fetitei mele ii cresc dintii cam alandala.
As dori sa merg cu ea la un medic stomatolog ca sa evalueze situatia si sa ne recomande din timp ce metode trebuie sa luam impreuna.
Am auzit de aceasta clinica si ma intereseaza informatii privind metode la lucru cu copii, tratamente, costuri.
Am inteles ca exista niste aparate speciale pentru largirea maxilarului copiilor. Stiti ceva despre aceasta metoda?
Daca aveti informatii despre alte cabinete dentare la care ati fost cu copilasii pentru astfel de tratamente, va rog sa le postati.

Multumim [flo]



cineva acolo sus, ne iubeste!

#4
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 03 august 2010 - 12:26

Tot eu[:D].

Aparatul pe care il poarta ea are rolul sa indrepte dintii de sus (sunt, de fapt erau, cam iesiti in afara) si sa largeasca maxilarul, ca sa ii poata iesi toti dintii de jos corect. Este un aparat mobil (il scoate cand mananca) si a costat cam 2500 RON. Fiecare consultatie mai costa cam 140 RON si mergem lunar. In fiecare saptamana strangem (sus), respectiv desfacem (jos) aparatul cu o cheita.

Urmeaza un aparat fix si apoi unul de intretinere de noapte.

Inconvenientul major este ca vorbeste cam ciudat cand are aparatul in gura, dar pe masura ce il poarta e tot mai bine.

Toata operatiunea dureaza vreo 3-4 ani, asa ne-au spus.

Succes!

Caro

#5
emilia.m

emilia.m

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.662 mesaje

Postat 03 august 2010 - 18:23

Am abonament White Plan la Medicover si datorita parteneriatului dintre Velvet Dental si Medicover am consultatiile gratuite, detartraj si periaj gratuit (anual parca) si am fost la ei de 2 ori pentru detartraj+periaj si de vreo 6 ori pentru o masea cariata. Jur ca plomba aia a fost cea mai scumpa din viata mea. Am lasat cam un milion de fiecare data pt diverse tratamente pe care le aplicau acelei masele. A iesit ok plomba in final, o simteam rau la inceput dar acum m-am obisnuit cu ea, nu se vede diferit fata de culoarea naturala a dintelui dar mi s-a parut foarte scump. Caria aceea nu ma deranja, maseaua nu durea si fiind sus nu era nici vizibila si deci nici nu stiam ca e cariata pana n-am fost la periaj si detartraj prima data (ei au descoperit-o). Acum o luna, la al doilea detartraj facut la ei, mi-ai zis ca mai am o carie mica/incipienta pe undeva (ma uit zilnic la maseaua aia si zau ca nu vad nimic-nimic). Au vrut sa imi bage pe gat si un tratament de fluorizare care costa peste 200 ron (ca sa nu raman cu sensibilitate a dintilor dupa detartraj) si un procedeu de albire cu lampa si gutiere si nu mai stiu ce solutii care costa si ala undeva pe la 1500 ron. Si mi-au sugerat si detartraj cu air-flow (platibil si acela, evident). Orice mi-ar fi sugerat, numai sa imi ia cat mai multi bani. Ma enerveaza chestia asta. Mai ales ca nu spuneau preturile, doar sugerau servicii peste servicii si daca apucam sa spun da la ceva imi faceau si la final imi cereau banii (pe care puteam sa nici nu-i am ca deh, eu ma dusesem pregatita pt ceva si ei mai bagau si de-alea si de-alea...)
Asa ca iti recomand grija atunci cand iti recomanda vreu serviciu - sa intrebi intotdeauna cat costa inainte sa-ti dai acceptul ca sa nu ai surprize cand vine nota de plata.

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

#6
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 04 august 2010 - 18:41

Nu am (re)simtit asta niciodata cand am fost la ei.

Mai mult, odata au consultat-o si pe cea mica free-of-charge ca avea ceva afte in gura.

Dar se poate, nu zic nu.

Dr la care mergem noi e f draguta, tanara, aproape copilaroasa, insa atunci cand ne-a certat ca nu poarta A aparatul suficient a fost chiar f ferma. Insa nu am avut niciodata impresia ca ar vrea sa ne jecmaneasca. Si nu sunt deloc o naiva, dimpotriva as spune...

Caro

#7
alba_ca_zapada

alba_ca_zapada

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 04 august 2010 - 19:53

Multumesc pentru informatii si sfaturi. [flo]

Initial vreau sa merg ca sa o "evalueze" pe fi-mea la dantura si sa vad ce imi recomanda.
Oricum aparatul nu imi pare extraordinar de scump, mai ales daca isi face bine treaba. Imi spusese o cunostinta ca a costat-o 1.000 euro si ii facea copilului cate un aparat la 6 luni sau un an. Poate o fi fost altceva?!


cineva acolo sus, ne iubeste!

#8
emilia.m

emilia.m

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.662 mesaje

Postat 05 august 2010 - 16:43

Cand eram eu mica mi-am pus aparat dentar la un sediu al facultatii de medicina stomatogica (un cabinet intre Unirii - Sf Gheorghe si Mosilor pe langa un restaurant care parca se numeste Golden Falcon). A fost gratuit si au avut super mare grija de mine medicii de acolo. Mergeam saptamanal sau la 2 saptamani la control si mi-au indreptat dintii de sus perfect. Cei de jos nu pt ca erau prea inghesuiti si trebuia extractie si am refuzat. A fost decizia mea sa-i las asa, ca oricum cand zambesc nu se vad. Din cand in cand, la consultatii, venea cate un student si dadea examen la tehnica dentara pe dintii mei (teoretic doar, nu si practic).
Probabil cei de la Velvet vor sa ma agate ca si client avand in vedere faptul ca eu merg sa fac ceva gratuit si vor sa... make it worth their time.

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

#9
ileana_d

ileana_d

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 14 martie 2011 - 12:45

Saluti,
ma bucur enorm ca vad ca multe mamici se gandesc sa invete copilasii de mici cu o conduita sanatoasa si responsabila, dar mai ales ca vad interesul fata de clinicile dedicate micutilor.
eu una merg la DentEstet, si eu si piticul avem abonamente la ei.
Ma amuza copis ce se intampla la clinica de kids, cum este decorata, cum totul este facut penmtru ei, mi-a palcut ca doamna psiholog a stat de vorba cu al meu cand am ajuns la ei prima data si piticul meu era mai putin curajos decat altii.

eu una va recomand sa mergeti la ei, mai ales ca la clinica de kids preturile sunt pentur kids :)

#10
antguess

antguess

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 963 mesaje

Postat 14 martie 2011 - 13:29

buna ziua

eu merg la Velvet unirii la dr Raul Paraschivescu dar nu pt copil ci pentru mine, este un medic tanar, inteligent, genul care merge pe la toate congresele,stie bine ce face,...e foarte bun

AMR:6 SAPTAMANI
Mamica mandra a lui Dani 7 ani si [gravired] cu o [zana] Antonia Nicole - luna a 8


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -