Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 4 voturi

Scoli de matematica: istorie si traditie


94 raspunsuri la acest subiect

#21
beren

beren

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.735 mesaje

Postat 24 martie 2010 - 12:56

Nimic mai departe de adevar.

Exista (in sensul general cultural) scoli de matematica, asa cum exista scoala engleza de actorie, scoala rusa de pian, scoala chineza de ping-pong. In sensul asta, asocierea unei scoli cu o zona geografica/perioada istorica este perfect corecta.

Scolile de matematica din Europa de est (ca sunt, evident, mai multe) au dat matematicieni remarcabili si rezultate importante mult inainte de venirea comunismului, asa ca argumentul despre "costul" unei stiinte este hilar (dupa logica asta, scoala de matematica din Zimbabwe ar putea fi egala celei franceze [bang]). Genul asta de justificare este folosit in US de o anumita generatie de profesori ca sa-si explice cumva de ce i-au batut (sonor) rusii la teorie chiar si atunci cand URSS era in decadere. Fals, explicatia e ca rusii aveau o scoala de teorie, nu ca rezolvau probleme cu batul in nisip.

Scoala romaneasca de matematica (care ar putea fi, pe drept, un punct de mandrie "nationala") ii include, de exemplu, pe Stoilow, Pompeiu, Titeica si Barbu (care nu erau evrei), dar si pe Hahn, Mayer si Schoenberg (care erau).

A "merge acasa" la o scoala de matematica este ceva foarte real si posibil, inseamna sa afli cum se lucreaza/lucra, de exemplu, la Steklov, Gottingen, Lvov, Ecole Normale, Weizmann, Kyoto sau Chernogolovdka.

Desigur, asemenea detalii nu au nici o relevanta pentru fumigene si interpretari politice. Scuzati off-topicul.

#22
denizel

denizel

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.078 mesaje

Postat 24 martie 2010 - 13:05

Citat:
citat din mesajul lui Laura25
Citat:
citat din mesajul lui denizelAdevarul e ca-s buni :). Daca lucrezi cu o echipa din Israel, te cam impresioneaza... Daca ii mai si vizitezi la ei acasa si ii vezi lucrand si analizand eventualele probleme pe toate fetzele, live, e fain... :).Daca mai si citesti Poveste despre dragoste si intuneric, apai vrei sa te muti acolosa, printre ei :)).
Ai fost acolo? I-ai vazut pe viu? Te intreb pentru ca sunt chiar curioasa daca ai trait experienta asta (caz in care mi=ar placea, sincer, sa detaliezi), sau ai tras concluzii din ce ai citit.
Bazar umanitar DC
Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi 'Cos what I feel is the only truth for me
Laura, credeam ca stii pana acuma ca eu nu spun bazaconii si nu vorbesc din barfe auzite la a saptea mana.Israelienii sunt diferiti de romani, de exemplu, asa cum fiecare natie e diferita de alte natii.Mai multe detalii nu dau, fiindca nu tre' sa le stiti voi pe toate alea in legatura cu mine si pe unde umblu sau nu umblu io [8D] si, fiindca aici e vorba despre matematicieni daca am inteles bine [:p].
Pentru parinti, de dragul copiilor
"Omul care a inventat distractia a fost copilul" [:)] - din jurnalul unei mãmici de bãietel.


#23
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 24 martie 2010 - 13:17

denizel, pe cuvant de onoare ca nu am vrut sa insinuez absolut nimic! Chiar eram curioasa sa aflu detalii despre munca unei astfel de echipe. tu scrii foarte frumos despre evrei si intr=un fel care lasa de inteles ca ai fost /esti in mijlocul lor. Eu nu am avut asemenea experiente , de asta te intrebam.



Inteleg ca te-a deranjat raspunsul conchitei, dar nu te certa cu mine, te rog. Daca nu vrei sa dai detalii, e alegerea ta. In acelasi timp, sa arunci 'pastila' si apoi sa ne trimiti la plimbare, ca sa nu asteptam mai multe de la tine, nu e tocmai frumos. Ca ne lasi cu ochii in soare.



si revenind, pt ca e vorba de matematicieni, de ce afirmi "Daca ii mai si vizitezi la ei acasa si ii vezi lucrand si analizand eventualele probleme pe toate fetzele, live, e fain... " legat de evrei, pt ca asta e experienta avuta de tine? Sau pt ca stii tu sigur ca alte echipe de matematicieni de alte natii nu procedeaza la fel ("lucrand si analizand eventualele probleme pe toate fetzele") sau ca nu e la fel 'de fain'?






Bazar umanitar DC




Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi



'Cos what I feel is the only truth for me



#24
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 24 martie 2010 - 13:19

Acuma ce sa zic ... si eu am avut o colega de liceu care lua numai 10 la matematica - pe linie si avea numele cu ...ovici la urma.

Dar avea 10 la toate obiectele si a intrat prima la medicina. Acum e desigur un medic de top in New York. Intotdeauna m-am intrebat cum reusea asa de bine sa fie buna la toate. Cand veneam de la liceu si spuneam mamei ca am luat 8 sau 7 ... mama imi spunea: Da ce, ...ovici are 2 creiere si tu numai unul?[pk]



**************

Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

#25
denizel

denizel

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.078 mesaje

Postat 24 martie 2010 - 13:25

Laura, e o neintelegere [:)]. Nu ma cert cu tine, nu ma cert nici cu altcineva.

Pur si simplu nu vreau sa dau alte detalii.

Daca ai impresia ca am lansat vreo pastila si acum va las cu ochii in soare, imi pare rau, nu am avut intentia de a provoca. M-a cam luat gura pe dinainte si am fost off topic, atata tot.







Pentru parinti, de dragul copiilor






"Omul care a inventat distractia a fost copilul" [:)] - din jurnalul unei mãmici de bãietel.




#26
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 24 martie 2010 - 13:27

denizel, vorba cantecului acum "I know we're cool".






Bazar umanitar DC




Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi



'Cos what I feel is the only truth for me



#27
Gabi_K

Gabi_K

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.350 mesaje

Postat 24 martie 2010 - 13:41

Citat:
citat din mesajul lui buflea
Eu nu cred ca evreii sunt mai buni ca orice alta natie. Doar ca se sustin si se sponsorizeaza intre ei foarte mult si de aceea au acces la mai multe resurse. Si sunt invatati de mici sa sa exploateze aceste resurse, ca pe o obligatie .Sunt o comunitate cu reguli foarte stricte, aproape tribala - se ajuta intre ei dar au si indatoriri in cadrul grupului.
Ai dreptate, insa matematica nu iti intre in cap doar in functie de resurse financiare. E ca si artele in general, e una sa stii sa desenezi un copac, dar e alta s-o faci ca Vincent van Gogh. Exista limite care nu pot fi depasite cu sume de bani.Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)poze noi poze si mai noipoze cele mai noiPovestea nasterii: Lili si Robert

#28
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 24 martie 2010 - 13:54

Muffin are , a avut si va avea permanent intrebari din astea existentiale [:-@]

Beren, desigur ca n-au relevanta, aproape nicio expliatie n-are relevanta la subiectul asta ca nu stii de unde sa-l apuci.
Cred ca trebuie mutat la ´´psiho´´. [8D]



#29
beren

beren

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.735 mesaje

Postat 24 martie 2010 - 14:35

LadyJ, l-as muta cu placere ...

Laura25, iti raspund eu, ca matematician de profesie. Am colaboratori/coautori romani, rusi, englezi, evrei, unguri, israelieni, coreeni. Ceea ce poti sa remarci lucrand, de exemplu, cu rusi evrei, este un respect foarte mare fata de munca lor, o etica extraordinara si o traditie de critica acerba, nemiloasa intre colegi. Combinatia dintre educatia de calitate (obtinuta in ore lungi de studiu individual), pasiunea care te tine 10 ore la rand in fata tablei si rigoarea impusa de acest stil dur de critica este cea care duce la rezultate exceptionale.

Acelasi stil nemilos de critica sincera si corecta exista si la alti matematicieni de calitate. Nu exista political correctness: atunci cand "se constata" ca X e mediocru, toata lumea afla ca e mediocru. Si nu primeste nici un fel de favoruri, nicaieri. Singurul pasaport este calitatea, obtinuta prin standarde ridicate.

#30
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 24 martie 2010 - 15:02

Beren, nu am inteles f. exact din postarea ta, rigurozitatea si exigenta de care vorbesti este o caracteristica DOAR a evreilor (in speta a evreilor rusi de care ai pomenit), sau a tuturor colaboratorilor tai matematicieni? Crezi ca e ceva care tine de 'gene', de natia din care fac parte, sau de scoala la care au fost formati?



Sunt toti indienii buni la facut soft pt ca sunt indieni? Sau pt ca au o scoala buna care i-a format? Sau de fapt nu sunt asa buni, dar sunt ieftini, de asta e plin Microsoftul de ei si de romani (la care se pot pune acelasi intrebari)? Sunt adevaruri afirmatiile "italienii sunt buni amanti", "francezii sunt gastronomi desavarsiti", "indienii sunt buni la soft", "chinezii stiu karate" etc.... sau sunt generalizari si stereotipuri aparute in timp?






Bazar umanitar DC




Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi



'Cos what I feel is the only truth for me




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -