Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 4 voturi

Scoli de matematica: istorie si traditie


94 raspunsuri la acest subiect

#11
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 23 martie 2010 - 21:38

Eu nu cred ca evreii sunt mai buni ca orice alta natie.
Doar ca se sustin si se sponsorizeaza intre ei foarte mult si de aceea au acces la mai multe resurse. Si sunt invatati de mici sa sa exploateze aceste resurse, ca pe o obligatie .
Sunt o comunitate cu reguli foarte stricte, aproape tribala - se ajuta intre ei dar au si indatoriri in cadrul grupului.

#12
Llaura

Llaura

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.145 mesaje

Postat 23 martie 2010 - 21:57

Sunt sigura ca muffin a intentionat subiectul asta ca ironie anti-stereotipii, ceva cam ca bancul ala "nici blonzii nu-si mai destepti ca blondele". Deci ii dau cinci stelute de incurajare, poti sa mai lasi fumigenele, muffin, avem stomac normal, sa stii [:I]

If our walks are silly enough, we can deduce ANYTHING from ANYTHING.

#13
ina_nz

ina_nz

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 455 mesaje

Postat 24 martie 2010 - 00:19

cred ca la evrei 100 de "normali" muncesc din rasputeri sa sustina unul care exceleaza intr-un anumit domeniu....muzica, pictura, matematica, religie, etc

in societatilea celelalte, ca sa nu zic romani si sa-mi sara anumiti useri in cap.....100 de normali lupta din rasputeri ca sa nu cumva sa se ridice unul mai sus decat ei.......pe criteriu "da ce io sunt mai prost ca el?"

Silvia mamica de Adrian (22 August 2003) si Maya (25 Iulie 2009)

#14
AkaManah

AkaManah

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 608 mesaje

Postat 24 martie 2010 - 01:00

Eu cred ca aceste chestiuni menite sa generalizeze exagerat calitati\defecte ale unor intregi natiuni sunt pur si simplu .....idei preconcepute. Fac pariu ca sunt si evrei prosti, cum sunt si romani destepti sau nemti dezorganizati. Totul tine de o perceptie personala care tinde sa se generalizeze in lipsa altor informatii. E ca si cum ai vedea un chinez stie karate si presupui ca toti stiu karate. Doar perceptii....si iar perceptii.


Veninul dauneaza grav sanatatii.

Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.


#15
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 24 martie 2010 - 01:11

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah
Eu cred ca aceste chestiuni menite sa generalizeze exagerat calitati\defecte ale unor intregi natiuni sunt pur si simplu .....idei preconcepute. Fac pariu ca sunt si evrei prosti, cum sunt si romani destepti sau nemti dezorganizati. Totul tine de o perceptie personala care tinde sa se generalizeze in lipsa altor informatii. E ca si cum ai vedea un chinez stie karate si presupui ca toti stiu karate. Doar perceptii....si iar perceptii.
exact. asta e motivul pentru steluta mea, plus ca titlul exprima un neadevar, basca ofensiv - pentru ca e rasist: daca exista gena etnica a desteptaciunii la mate sau gatit zacusca si mai avem si sustinatori ai ideii asteia, pai care e diferenta intre propaganda asta desantata si nazism? poti sa iubesti o cultura si s-o lauzi, o natiune, o etnie, etc. dar apologiile de genul celei din titlu sunt periculoase, chiar si ca glume (nereusite). mai ales ca se stie ca bulgarii sunt cei mai tari la mate.[8D]reclama mascata-Mile, ramas bun

#16
AkaManah

AkaManah

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 608 mesaje

Postat 24 martie 2010 - 01:33

Citat:


mai ales ca se stie ca bulgarii sunt cei mai tari la mate.[8D]



NUUU. Bulgarii sunt tari in legumicultura. Si Sadoveanu zice asta...[olala]


Veninul dauneaza grav sanatatii.

Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.


#17
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 24 martie 2010 - 01:44

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah
Citat:
mai ales ca se stie ca bulgarii sunt cei mai tari la mate.[8D]
NUUU. Bulgarii sunt tari in legumicultura. Si Sadoveanu zice asta...[olala]
asa zice proful meu de mate, ca bulgarii sunt cei mai tari. :-) parca tot Llaurei i-am zis odata asta, sau lu' AB - cica tarile din estul comunist excelau la mate pentru ca e stiinta cea mai ieftina, nici macar pix si hartie nu-ti trebuie (mereu), poti sa scrii cu creta pe pavaj.reclama mascata-Mile, ramas bun

#18
AkaManah

AkaManah

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 608 mesaje

Postat 24 martie 2010 - 01:49

Citat:
citat din mesajul lui conchita
Citat:
citat din mesajul lui AkaManah
Citat:
mai ales ca se stie ca bulgarii sunt cei mai tari la mate.[8D]
NUUU. Bulgarii sunt tari in legumicultura. Si Sadoveanu zice asta...[olala]
asa zice proful meu de mate, ca bulgarii sunt cei mai tari. :-) parca tot Llaurei i-am zis odata asta, sau lu' AB - cica tarile din estul comunist excelau la mate pentru ca e stiinta cea mai ieftina, nici macar pix si hartie nu-ti trebuie (mereu), poti sa scrii cu creta pe pavaj.reclama mascata-Mile, ramas bun
Da. Eu clesc male si voinic fala sa manac nimic. Bun exemplu ai dat. Pacat ca azi scoala ignora posibilitatea aceasta. Naste prea multi inculti in zilele astea. Veninul dauneaza grav sanatatii. Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta. Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.

#19
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 24 martie 2010 - 10:59

Citat:
citat din mesajul lui denizel





Adevarul e ca-s buni :). Daca lucrezi cu o echipa din Israel, te cam impresioneaza... Daca ii mai si vizitezi la ei acasa si ii vezi lucrand si analizand eventualele probleme pe toate fetzele, live, e fain... :).

Daca mai si citesti Poveste despre dragoste si intuneric, apai vrei sa te muti acolosa, printre ei :)).







Ai fost acolo? I-ai vazut pe viu? Te intreb pentru ca sunt chiar curioasa daca ai trait experienta asta (caz in care mi=ar placea, sincer, sa detaliezi), sau ai tras concluzii din ce ai citit.






Bazar umanitar DC




Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi



'Cos what I feel is the only truth for me



#20
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 24 martie 2010 - 12:05

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah

Da. Eu clesc male si voinic fala sa manac nimic. Bun exemplu ai dat. Pacat ca azi scoala ignora posibilitatea aceasta. Naste prea multi inculti in zilele astea.




nu, serios acum. nu stiu cati ani ai tu, dar pe vremea mea, maica, matematica era cheia boltei ceresti. erai bun la mate? aveai viitor. nu erai, hopa la sapa. cea mai ieftina stiinta, nu necesita investitii de laboratoare si inalte tehnologii, eprubete si telescoape. este pur conceptuala. de biblioteca tot ai nevoie.:-)



******

si mie mi-a sunat straniu faza cu daca te duci acasa la ei, daca-i studiezi la eprubeta, daca ii cauti de insigne, etc. de parca te-ai duce la gradina zoologica sa vizitezi panterele, usor de identificat dupa caracteristicile fizice, si daca te lasa pantera in cusca la ea, atunci precis esti special, pe langa ca nu exista dovada mai clara decat asta ca esti fan pantere si cine nu se uita la pantere printre gratii nu e fan, pentru ca minimalizeaza pantera. perspectiva asta mi se pare deloc laudativa, ci dimpotriva, foarte insultatoare. evreii nu au semne speciale de identificare, sa vezi cum si care le sunt casele, nu umbla excvlusiv in gasca printre alte natiuni sa ii poti testa la scoruri in fabrici, uzine, NASA, scoala din ferentari, primaria din dorohoi, etc, si nu sunt cu nimic diferiti de...romani, sa zicem. evreii (or israelienii? or indienii, albanezii, burundezii) sunt atat de speciali ca grup, ca imprumut si eu din specialul asta daca sunt capabila sa-l observ (emoticon caramida in piept). ewww.[:-@]





reclama mascata-Mile, ramas bun


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -