Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Fertilizarea in vitro, povesti de succes


64 raspunsuri la acest subiect

#31
criss21

criss21

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 11 martie 2014 - 15:59

Povestea noastra demonstreaza ca DD face minuni atunci cand considera El ca a venit vremea. Dr cu care am reusit Fiv-ul (de altfel director al unei clinici de fertilizare) a recunoscut ca numai Dumnezeu ne-a ajutat sa fim azi parintii unui minunat baietel.

Ne-am casatorit in 2008 si ne-am dorit f mult un bebe. In 2011 am scris pt prima data unei clinici de fertilizare. In urma analizelor ni s-au dat 0.06% sanse pt a concepe natural si 43% prin Fiv. In plus mi s-a descoperit un chist de 5cm pe ovarul drept pe care dr mea nu l-a vazut nici cand i-am spus unde e (sustinea ca e folicul si nu chist). In urma extirparii chistului a fost inlaturat si ovarul, asa ca rezerva mea ovariana si sansele de a concepe chiar prin Fiv au scazut brusc.

La 3 luni de la operatie am incercat primul Fiv, stimulare standard cu Menopur, din care au rezultat 3 foliculi si 1 embrion cu evolutie excelenta pana in ziua 3. In ziua transferului avea inca 8 celule la fel ca in ziua 3. L-am transferat dar nu s-a prins.

Dupa alte 4 luni am hotarat sa facem o stimulare usoara cu Closty de test, urmand sa oprim procedura daca nu apar rezultate. Surpriza a fost ca aveam 4 foliculi din care s-au obtinut 3 ovocite si 2 embrioni. Evolutia lor a fost catastrofala pana in ziua 3, cel mai frumos avea 6 celule in ziua 3, celalalt 5. In ziua 5 eram convinsi ca nu vom avea ce transfera, dar aveam un blasto si un early blasto.

I-am pus pe amandoi si unul a hotarat sa stea cu mami fix 40 saptamani. Dupa confirmarea sarcinii mi s-a zis ca voi naste pe 31 august si chiar atunci am nascut

Aveti incredere in DD, El stie mai bine cand va sosi vremea chiar daca noi nu intelegem pe moment de ce ni se intampla noua

#32
Oana03

Oana03

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 379 mesaje

Postat 12 martie 2014 - 00:17

Am citit cu inima cat un purice fiecare poveste scrisa de voi. Mi-am dat seama cat de mult a fost Dumnezeu alaturi de noi, pentru ca eu nu am trecut prin momente atat de grele, pe care le-ati experimentat voi. Cand am decis sa nu ne mai protejam, mai erau cateva luni pana la nunta.Suntem tineri si cu multe planuri de viitor, dar ne doream ff tare un bebe. Lunile treceau, iar dupa 6 luni, m-am prezentat la medic. Totul era in regula, iar dr mi-a zis sa incercam in contunuare, si sa revin peste 6 luni, cu sotul, daca nu se intampla minunea. Dupa 2 luni de la control, in noiembrie, mi-a intarziat menstruatia, lucru care nu mi se mai intamplase niciodata, iar la 7 zile de la data la care trebuia sa-mi vina, am facut un test care a iesit pozitiv. Eram blocata si nu-mi venea sa cred. Pe 24 iulie am nascut un baietel perfect sanatos, si de 7 luni ne bucura sufletele. 

Citindu-va povestile, mi-a dat seama cat de norocoasa sunt si nu imi pot imagina prin ce ati trecut. Cred ca e cumplit si va admir pentru curaj, ambitie, rabdare si putere. Cred ca a fost al naibii de greu, dar ma bucur ca sunteti invingatoare si Dumnezeu v-a fost alaturi sa va indepliniti visele. Ma bucur ca exista povesti de succes si sper sa fie cat mai multe!



#33
anyta78

anyta78
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 12 martie 2014 - 11:00

Buna fetelor, am si eu o intrebare pentru voi. Incerc de ceva timp sa raman insarcinata, dar bebe nu vrea sa vina asa ca am inceput sa imi fac probleme. Stiu ca trebuie sa mai incerc, dar a trecut deja un an si vreau sa merg la un control de specialitate. Am auzit ca dr Predoi ar fi foarte bun pe pb de fertilitate si as vrea sa merg la el. Insa nu stiu daca sa ma duc la Silviu sau la Deliana Predoi – sunt rude? Voi ce stiti despre ei ? Ati fost vreodata la vrunul ? Eu am auzit de bine de ambii. Multumesc!!



#34
ROXYC

ROXYC

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 12 martie 2014 - 12:32

Predoi sunt sot si sotie si stiu ca-s foarte buni si ei. Eu fiindca sunt insarcinata in 11 saptamani printr-un FIV pot sa-ti spun ca dl dr. Albu e cel mai bun.

Bafta [flo2]  [flo2]  [flo2]



#35
anyta78

anyta78
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 12 martie 2014 - 16:54

Roxy iti multumesc mult pentru raspuns. si eu am auzit de bine de ei dar stii cum e, mai intreb in stanga dreapta, sa vad ce mai zic si alte mamici. o sa incerc zilele astea sa imi fac programare, am auzit ca e destul de greu sa ajung la ei, tocmai din cauza ca sunt foarte apreciati si ocupati



#36
ANITA75

ANITA75

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.487 mesaje

Postat 17 martie 2014 - 09:28

Neata fetelor! anyta78, te-ai programat la acea clinica? si eu vreau sa-mi fac o programare, spune-ne cum a decurs prima intalnire daca ai fost, si ce dr te-a consultat



#37
anyta78

anyta78
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 17 martie 2014 - 12:47

Buna fetelor!! nu am reusit sa imi fac programare si recent am gasit pe net un articol care zicea ca Wellborn, clinica la care e acum Predoi, ofera consultatii ginecologice gratuite si alte reduceri pana la sf lunii. eram curioasa daca a profitat vreuna dintre voi si cum a fost. Eu am sunat dupa ce am citit, dar se ocupasera locurile, ca am vazut ca sunt limitate. o sa mai incerc sar vroiam sa stiu daca a apucat cineva de pe grup sa mearga :)



#38
lorena34

lorena34

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 31 mesaje

Postat 21 martie 2014 - 09:59

Sora mea mi-a spus ca mai nou Andreas Vythoulkas, medicul care a reusit sa ii aduca pe lume un bebe,  ofera pacientelor toata pregatirea  (investigatiile, diagnostic, pregatire pt FIV), iar procedura de FIV se efectueaza exclusiv in Atena, la clinica Genesis.

 

Ca o noutate, din martie daca am inteles eu bine, se va deschide si la noi o filiala a clinicii Genesis, in cadrul clinicii Academica. O sa ma interesez daca e chiar asa si revin cu detalii si mult succes tuturor !



#39
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 21 martie 2014 - 10:01

cam multa reclama mascata pentru Clinica din Atena- va rugam mai multa decenta.



#40
astridhappy

astridhappy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 10 aprilie 2014 - 09:43

Buna fetelor,

eu si sora-mea (geamana) citim si ne informam de multa vreme pe DC, desi rareori avem timp sa ne si impartasim cu voi experientele. Si pentru ca suntem gemene nu doar prin nastere ci si prin modul de viata folosim pe DC acelasi cont.

Din pacate insa, nu suntem gemene si in ceea ce priveste "minunile din viata noastra". Ea are doi copii frumosi si destepti (unul adolescent si unul micut, de clasa 1) eu m-am chinuit 10 ani sa am copilasul meu.

De aceea urmaresc cu emotie toate povestile de chin si succes ale celor ca noi, ale celor care incearca si reusesc in sfarsit sa aiba si ele "minunea lor".

 

Si pentru ca multumita lui Dumnezeu si doctorului Andreas Vythoulkas am acasa un bebelus sanatos de 8 luni, m-am gandit sa va impartasesc experienta mea cu amanunte cu tot, pentru a nu fi banuita ca fac reclama [:)]  unei anumite clinici, pe care nu am s-o numesc, mai ales ca analizele, tratamentul, stimularea si nasterea au fost in Romania (doar implantarea a fost in strainatate, lucru nelipsit de importanta insa, pentru ca la FIV embriologii si laboratorul conteaza cel mai mult)

 

. Si, de ce nu, poate informatiile mele ajuta pe cineva.

 

Timp de 10 ani am incerct sa facem un bebe dar nu am reusit. Am fost pe la mai multi doctori si aparent nu era nici o problema, mici infectii, mici raceli, ma trimiteau acasa ca o sa reusesc sa raman insarcinata. Si anii au trecut si am tot asteptat si am sperat dar... Pana la urma, dupa histerosalpingografie, un medic mi-a dat verdictul: trompele permeabile dar foarte curbate. Mi-a spus ca singura mea sansa este FIV. Nu aveam banii necesari, ne-am tot gandit, ne-am socotit, intre timp au aparut unele evenimente care ne-au facut sa abandonam pentru o perioada ideea de FIV. Asta pana cand, de curand am intalnit o fosta colega despre care stiam ca nu reusea nici ea sa faca bebe. Avea in brate o minunatie de baietel!!! A reusit prin FIV cu doctorul Andreas Vythoulkas, careia pacientele ii spun dr. V :). Asa ii voi spune si eu de acum inainte. Mi-a povestit despre toata procedura, am vorbit cu sotul meu si ne-am inscris in cursa pentru FIV!

Asa cum spuneam si la inceput aproape totul s-a petrecut in RO. Consultatiile si analizele si stimularea (cu Gonal) am facut-o la Medsana si am nascut la Spitalul CF2 - tot cu dr.V. (care vorbeste romana!, iti da incredere, e empatic, e un bun profesionist, atent, minutios, comunica foarte bine cu tine)

Deci, am facut stimularea in Ro, protocolul scurt, la care reactionezi mai repede, asa ca am plecat la Atena in ziua a 11-a. 

Am avut 6 foliculi,toti buni. s-au fertilizat 4 (cu icsi), au ajuns 2 la stadiul de blastocyst, noi le-am facut si o analiza cromozomiala (pgs) in urma careia a ramas un singur embrion 100% sanatos. deci, am implantat unul singur.

Am plecat vineri seara, tot atunci am facut si eco la clinica - obligatoriu ca ultima eco sa fie facuta la clinica  (ei decid cand se face ovitrell-ul). La 36 de ore de la eco a fost punctia, adica duminica dimineata. embrionii i-am lasat pana in ziua a cincea, embrio l-am facut in a sasea (pgs-ul dureaza o zi), 48 de ore de la embrio e bine sa ai repaus. Deci, am decis ca vom calatori inapoi dupa aceste 48 de ore. cam asta e socoteala. Cam asta a fost, pe scurt...

Dr. V nu a stat toata perioada aici, a avut si niste nasteri in Ro, s-a ocupat alt medic dar totul a fost foarte ok si am tinut mereu legatura telefonic.

Cam asta a fost, pe scurt..

Si nasterea la Spitalul la CF2, in conditii foarte bune (de altfel stiam pentru ca fusesem aici mai multi ani de zile la doctorul Cristian Gherasie, la care vroiam sa facem si FIV la un moment dat,dar care a plecat definitiv in Franta acum 3 ani si...asa, printr-un concurs de imprejurari, am ajuns la doctor Vhythoulkas, caruia nu stiu daca am sa pot sai-i multumesc destul!.

 

Asa ca, mult succes tuturor mamicilor aspirante si incredere ca dorinta vi se va indeplini odata si-odata!




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -