Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 8 voturi

Parintii laudarosi ...


193 raspunsuri la acest subiect

#11
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 21 martie 2010 - 22:31

Mie imi place sa aud parintii vorbind despre copiii lor.



Conteaza insa tonul.

Una sa iti povestesti plin de dragoste copilul, alta e sa sa incepi sa il lauzi cand vezi ca alt copilas nu exceleaza la un anumit domeniu.



____________



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!



Cum mi-am alaptat copiii

______________



Sabina's blog, [hippi] Sofia Galagia si [yum] bb Gheo
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.




#12
eusunteuasa

eusunteuasa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 128 mesaje

Postat 21 martie 2010 - 22:46

de multe ori, de cele mai multe ori, parintii care-si lauda copiii nu stiu daca copilul mamicii la care se lauda exceleaza sau nu la ceva. Eu m-am lovit de asa ceva in parcuri,mamici care incep sa povesteasca la locul de joaca despre copil sau sa faca in fata celorlati copii si parinti ''proba'' desteptaciunii prin cateva intrebari. E jenant.
Si multe dintre mamici nu au simtul ridicolului.

#13
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 21 martie 2010 - 22:53

de ce sa infruntam parintii "laudarosi"?? e rau ca povestesc despre copiii lor? daca as putea, m-as da de trei ori peste cap sa ma fac musca si sa vad toti copilasii din lume, cum descopera lucrurile, cum se joaca, ce traznai fac, ce spun. chiar voiam sa deschid un subiect in care parintii sa scrie sau sa-si inregistreze copiii cand se joaca singurei, ce povesti isi spun singuri, cum isi imagineaza personajele, eu ma topesc cand o aud pe sonia cum se joaca. personal, nu ma intereseaza niciun subiect atat de mult cat ma pasioneaza povestile altor parinti despre copiii lor, discutiile despre copii in general. o lauda-doua mai exagerata poate fi trecuta cu vederea, este entuziasmul parintelui, dragostea pentru copil. si ce altceva sa aud? cum ii da palme sau e prea alintat? [:-@]

Mirela, no offence, dar subiectul asta e de infierare si zazanie. acum toti or sa stea sa se gandeasca daca ei s-au laudat "prea mult" pentru gustul altora. si ce poti sa faci?? daca nu vrei sa auzi si nu esti capabil sa te bucuri pentru copilul altora, te scuzi frumos, pleci, schimbi subiectul, iti bagi dopuri in urechi, simplu. se trateaza individual. dar nu cred ca parintii mint despre copiii lor, nu ar avea niciun motiv, chiar nu vad de ce ar face-o??

sonia mea nici acum nu a scapat de scutec in totalitate, a mers de la 8 luni (direct, fara faza intermediara de mers in patru labe), a vorbit tarziu in propozitii complexe pentru ca pana la 2 ani era bilingva, dupa aia am renuntat la romana pentru o perioada si de-atunci turuie. este foarte activa, deci in domeniul motric are skills peste varsta ei, foarte bine, cu ce deranjeaza asta pe alt parinte? altii joaca sah sau citesc la varsta ei (vezi copil de buli, vezi copil de Sabina[asia]), ea e talentata la inventat povesti mai degraba si la instrumente muzicale. ba ieri ma laudai ca inoata pe sub apa, iuhuuu! asta ce inseamna, sa nu ma minunez si sa nu fiu incantata de achizitiile altor copii? sa tac malc despre ale soniei? pai e forum desprecopii! ne impartasim din lumea lor. cat despre frumusete, toti copiii sunt absolut superbi, da, de modeling. [bibe]

#14
beren

beren

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.735 mesaje

Postat 21 martie 2010 - 23:13

Exista multi parinti fara experienta (la primul copil) care citesc statistici de dezvoltare normala (mersul, dintii, vorbitul), apoi citesc pe forum si constata (daca ar fi creada tot ce se scrie) ca de fapt "norma" forumului este mai ridicata (copiii dorm mai mult noaptea, merg mai devreme, citesc mai repede...). Pentru acesti parinti (daca sunt un pic impresionabili), exagerarile altor parinti devin un factor de stres si anxietate. O mica exagerare a unui parinte (menita, evident, sa impresioneze) duce la griji si poate chiar decizii gresite pentru alt parinte. Nu e vorba despre realizari speciale, reale, ale unor copii precoce intr-un aspect sau altul, ci despre exagerari.

#15
Chuny

Chuny

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.923 mesaje

Postat 21 martie 2010 - 23:14

Conchita, pana la urma tonul face muzica. Plus ca e suficient sa te mai uiti in jur cand vorbesti si atunci, din bun simt, stii ce ai de facut si cum sa transmiti informatia dorita.



Eu am avut chiar pe blog un comentariu, la un mesaj unde am pus un film cu V. care reusise sa puna cuburi unul peste altul, avea cam 2 ani si pana la varsta aia pur si simplu nu putea sa tina nici macar painea in mana si nu nimerea guritza ca sa manance, iar o mamica mi-a scris "hi,hi, hi, bravo V., al meu de la 9 luni pune cuburi unul peste altul" (citat din memorie). Zbang!



Deci cred ca arta e sa stii cand e cazul, cand nu, cand sa te opresti etc. Deci atentie, eu nu vb de cei care mai mint despre copiii lor, ci de cei care cum deschid gura, mai baga un succes al copilului in discutie.











Sib http://aripicarecrescinnoi.blogspot.com/ ***** MULTUMIM PT CEEA CE ATI FACUT PT SONIA







Nasterea ariciului Vladimir *****[foto] ***** Anna, o nastere cu viteza





#16
ruxij

ruxij

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.277 mesaje

Postat 21 martie 2010 - 23:26

Si eu ma laud, dc. am cu ce. De ex. copilul meu n-a mers la 8 luni, dar m-am laudat cu altele. Nu am exagerat niciodata, chiar dc. unii or fi crezut ca da. Eu nu ma gandesc sa ii infrunt pe cei ce vorbesc despre copiii lor si "se lauda" cu una sau cu alta. Pot sa ii cred sau nu, sa ma minunez dc. e de minunat, sa ii laud si eu dc. is de laudadt si merg mai departe. De ex. pe cei ce au mers la 8 luni sau au vorbit la 15 luni ii cred, dar o prietena mi-a zis ca fi-sa a vorbit in propozitii la 7 luni si pe aia nu am mai crezut-o [:D]

#17
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 21 martie 2010 - 23:30

Sib, din cate ma cunosti, chiar crezi ca nu as sanctiona imediat un comportament ca acela descris de tine in comentariul de pe blog? aia e rautate pura. tine de inteligenta emotionala si de empatie sa exersezi masura si bunul simt si sa nu-l desfiintezi pe altul in timp ce te cocoti pe tine pe piedestal, normal. e un timp sa te bucuri pentru altul, dar e un timp in care bucuria ta de parinte merita aceeasi empatie, indiferent daca pruncii nostri de-acasa au ajuns sau nu la acelasi nivel. pentru ca impartasirea nu se face prin comparatie. rationamentul asta, redus la absurd, ne impinge la extreme: in cazul asta, nici sa recunoastem ca avem copii nu este delicat, avand in vedere cate mame se zbat sa aiba copii (am fost si eu printre ele, preventiv la eventualele comentarii). asa ca, da, de acord cu tine ca tonul face muzica, momentul in care te desfasori cu povesti...altfel, povestile despre copii sunt ok, mie imi plac, oricate exagerari ar fi. de fapt, nici nu stiu cand exagereaza un parinte, pentru ca nu cred ca o face. repet, nu pricep motivul?![bang]



apoi, stii ce parere am despre mamicile care asteapta sa nasca si abia dupa vin pe dc si intreaba in fiecare zi de ce e pruncul alintat ca vrea tot timpul in brate sau de ce vrea sa suga. educatia se face inainte. de aceea nu cred in stresul blamat ca vai, o mamica se simte prost ca bebele vecinului doarme noaptea si al ei nu. e la mintea cocosului, copiii sunt diferiti. nici sonia nu a dormit toata noaptea in primul an, dar o alaptam la cerere. crezi ca mi-a sarit mustarul pe mamele care se "laudau" (eu intepretez "comunicau", "faceau schimb de impresii si de experienta", "discutau despre copii") ca pruncii lor dorm neintorsi? ziceam mdeh, asta e, o sa dorm si eu cand o mai creste, dar acum mi-am asumat efortul asta cu alaptatul la cerere, e alegerea mea. ii cunosc beneficiile, nu ma clatina ce se intampla in alte case.



ce sa fac, nu pricep fazele astea cu parinti care-si baga unghia-n gat ca alti parinti au alti copii. nu exista solutie la asa ceva, pur si simplu nu exista. decat sa te bucuri pentru ei, firesc.



abdominabila



reclama mascata

#18
Chuny

Chuny

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.923 mesaje

Postat 21 martie 2010 - 23:40

Edit: tipa nu cred ca era rau intentionata pt ca pare o persoana ok, cred ca pur si simplu nu si-a dat seama ca in toate incurajarile pe care incerca sa mi le transmita folosea argumente ce se refereau la copilul ei care e bine mersi. :-)



Uite, eu zic sincer, nu am nici cea mai mica problema sa aud despre copii de varsta Annei, dar daca aud povesti despre copii de varsta lui V. jur ca am un nod in gat de fiecare data, mi-e pur si simplu greu. Si e normal sa fie asa: pana nu-mi zice geneticianul ca nu e nicio boala rara, pana nu-l vad ca iese din globul lui de sticla nu imi imaginez ca va fi altfel. Nu am chef si nici nu pot sa ma bucur ca alti copii stiu deja sa spuna bancuri, citesc si fac nu stiu ce sport. Foarte bine ca fac, dar sa nu imi bage nimeni asta intre ochi toata ziua... asta simt.







Sib http://aripicarecrescinnoi.blogspot.com/ ***** MULTUMIM PT CEEA CE ATI FACUT PT SONIA







Nasterea ariciului Vladimir *****[foto] ***** Anna, o nastere cu viteza





#19
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 21 martie 2010 - 23:41

Citat:
citat din mesajul lui Sibylle
Uite, eu zic sincer, nu am nici cea mai mica problema sa aud despre copii de varsta Annei, dar daca aud povesti despre copii de varsta lui V. jur ca am un nod in gat de fiecare data, mi-e pur si simplu greu. Si e normal sa fie asa: pana nu-mi zice geneticianul ca nu e nicio boala rara, pana nu-l vad ca iese din globul lui de sticla nu imi imaginez ca va fi altfel. Nu am chef si nici nu pot sa ma bucur ca alti copii stiu deja sa spuna bancuri, citesc si fac nu stiu ce sport. Foarte bine ca fac, dar sa nu imi bage nimeni asta intre ochi toata ziua... asta simt.Sib http://aripicarecrescinnoi.blogspot.com/ ***** MULTUMIM PT CEEA CE ATI FACUT PT SONIA
Nasterea ariciului Vladimir *****[foto] ***** Anna, o nastere cu viteza
[asia]abdominabilareclama mascata

#20
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 21 martie 2010 - 23:42

Sibylle,[flo][pup]



Eu ma emotionez de cate ori scrii de V si progresele lui, sincer, si ma bucura mai mult decat genialitatile altora.



____________



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!



Cum mi-am alaptat copiii

______________



Sabina's blog, [hippi] Sofia Galagia si [yum] bb Gheo
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.





Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -