Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

luna decembrie si cadourile pentru copii


412 raspunsuri la acest subiect

#1
inapreda

inapreda

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.474 mesaje

Postat 22 octombrie 2011 - 23:25

Saluti,

Ati inceput sa va ginditi la Mos Nicolae si Mos Craciun si la ce vor lasa acestia in papuci/sub brad?

Cam devreme, stiu [:I] dar eu sint intr-o pana maxima de idei. Baietelul meu in decembrie va avea 2 ani si 9 luni si, in afara de un laptop nou -de jucarie, of course!- pentru ca cel vechi s-a stricat, habar nu am inspre ce sa ma orientez.

Voi? La ce v-ati gindit? [asia]
Editez ca sa precizez: la ce v-ati gindit pentru copiii vostri?
Discutiile de anul trecut pe marginea acestui subiect mi-au fost o buna sursa de inspiratie.


Mama lui Ian.






#2
ralutzy_che

ralutzy_che

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 23 octombrie 2011 - 00:29

depinde...de situatia ta
daca ai un buget nelimitat ar fi o gramada de lucruri
daca stai la casa ar putea fi unele mai voluminose
daca stai la bloc si ai spatiul mai restrans ar putea fi mai micut cadoul
si cel mai important conteaza care sunt preferintele lui Ian
eu nu m-am gandit inca la Mos Craciun, tre sa ma gandesc inainte la cadoul pt ziua lui care vreau sa fie mai frumos. De Mos Nicolae m-am gandit la un joc "Creionul fermecat" si o jordita, ca oricum dulciuri nu-i dau.


Ralu, mami de [copil] Alex (25.11.2009) si [gravi] 14+


#3
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 23 octombrie 2011 - 00:46

Vroiam sa raspund si eu, dar tu cauti cadouri ptr. baietei [:I]



_____________________________________________

Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008



VICTORIA

#4
inapreda

inapreda

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.474 mesaje

Postat 23 octombrie 2011 - 00:49

Ralu, multumesc pentru raspuns; locuiesc la casa dar nu i-as lua in decembrie ceva pentru curte.
Buget, nu stiu, 400-500 Ron. Dar si daca ii gasesc ceva cu 50 ron care sa-i placa, ma declar multumita [:D]
Momentan, nu are pasiuni; ii plac bilele, ii PLACEAU creioanele si plastelina. Mai nou are o slabiciune pentru Dora the Explorer si-i place trenuletul Thomas. [flo]



Mama lui Ian.






#5
monica70

monica70

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.205 mesaje

Postat 23 octombrie 2011 - 00:50

Da eu m-am gandit si nu e devreme defel.In fiecare an le-am cumparat cadouri din timp ,pe rand din mai multe motive: e mai usor asa din punct de vedere financiar si scapi de nebunia din magazine.

Deocamdata am luat doar o carte,dar urmeaza pentru fetita un penar + ghiozdan sau rucsac ( nu merge inca la scoala decat la anul,dar sa aiba in ce sa isi puna rechizitele si echipamentul pentru mers la cursurile de la palatul copiilor ).Pe urma ei ii mai iau niste colanti ca are nevoie . Deci in primul rand le iau chestii de care oricum au nevoie,pe urma cam ce le-ar placea f. mult / i-ar tine ocupati - niciodata nu le-am luat aiureli "la moda" ,sau jucarii cu care te bombardeaza reclamele la TV. Din fericire nici n-au fost pasionati de Tv niciunul,rar au cerut chestii vazute acolo.

In general le-am luat cadouri mai mult multe si marunte,nu doar unul mare si scump - ca mai ales la Mos Craciun imi place sa vina cu sacul plin [olala]. La noi pe langa Mos Nicolae si Mos Craciun,mai e si ziua fetitei in intai ianuarie,deci trebuie luat si pentru ocazia aia ceva din timp.

Pentru baietelul de 2 ani inca n-am idei - puzzle,carti,jocuri,cuburi de construit si multe alte chestii are ramase de la sora-sa.Laptop de jucarie ea n-a avut,nu stiu daca sa ii iau macar lui.Baietelul tau s-a jucat cu asa ceva? El are la o jucarie "rider" (motor/balansoar) o chestie cu volan care are tot felul de functiuni in engleza (cifre,litere,culori,melodii etc) ,dar nu l-a pasionat defel - si a si costat o gramada de bani [bang] - am zis atunci ca daca nu i-am luat fetitei asa ceva,macar lui.Greseala.La fel ca si ea mai bine se joaca minute in sir cu tot felul puzzle-incastru de lemn cu 15 lei (cu forme geometrice,litere sau ce-o mai fi) .

Ai mei nu-s deloc statici,iar daca totusi stau cat de cat locului prefera sa monteze/demonteze,construiasca etc. Deci probabil ceva joc de constructie de care n-are o sa ii iau - ca nici cu masinute/avioane sau alte jucarii "de baieti" nu se joaca defel inca (probabil fiindca are sora mai mare si o imita pe ea ...)

Astept si eu sa vad la ce s-au mai gandit altii,sa mai "fur" idei [8D].



MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) POZE

"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"




#6
My_Lady0091

My_Lady0091

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.630 mesaje

Postat 23 octombrie 2011 - 00:51

pai....

Mosh Nicolae lasa dulciurile, Mos Craciun-jucariile!Asa stiu de cand eram mica![:)]

Daca are aproape trei ani, nu ar fi ok sa-i compuneti impreuna o scrisorica lui Moshu'?Asa afli si ce si-ar dori...ca asta e ideea, nu?[flo]



[gravired]24+cu[fetita]Mikaela Christinne Annalia si [zana]Marie Rebecca Ayanna(29.11.2009)
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca


#7
inapreda

inapreda

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.474 mesaje

Postat 23 octombrie 2011 - 00:51

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002
Vroiam sa raspund si eu, dar tu cauti cadouri ptr. baietei [:I]_____________________________________________Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008 VICTORIA
Te rog frumos; exista si cadouri uni-sex dar mai am de cadorisit si alti copii (fetite) [flo]Mama lui Ian.

#8
monica70

monica70

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.205 mesaje

Postat 23 octombrie 2011 - 00:58

INA wow pai vad ca ai buget de buget [pk] asa ca ai de unde alege ! Mie imi placeau niste chestii de asamblat din magneti de exemplu - scumpe ca naiba [bang] Parca Geomag le zicea,cauta pe net.Alor mei sigur le-ar placea la nebunie la amandoi,dar fiind cam scumpe am ales odata ceva asemanator ,dar din plastic si mai ieftine (si alea au avut succes).

La noi Mos Nicolae de obicei aduce dulciuri si ceva haine,dar intotdeauana le-am pus si ceva jucarioare sau macar niste creioane colorate,o carte acolo ... macar pana-s copii [olala]



MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) POZE

"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"




#9
inapreda

inapreda

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.474 mesaje

Postat 23 octombrie 2011 - 01:02

Monica, laptopul i l-am luat anul trecut in vara cind ne-am dus in concediu; avea, deci, mai putin de 1 an si jumatate. Era unul mai simplut, in limba romana; lui Ian i-a placut, l-a butonat de l-a innebunit si a invatat toate cifrele si literele alfabetului. S-a suparat cind s-a stricat - desi eu zic ca a fost foarte rezistent la cit l-a trintit!

Pe asta cred ca o sa-l iau de Mos Nicolae; dulciuri nu-i iau decit, poate, ceva gen Kinder felie de lapte; fructe iar nu, pentru ca are tot timpul si nu se bucura. Cred ca o sa-i mai iau ceva bluze rosii pentru ca, mai nou, numai in rosu vrea sa se imbrace [:D] Mie imi place mult sa-i cumpar jucarii; intr-o perioada cred ca am cam exagerat si m-am potolit pentru ca imi placeau mie, el nu prea le baga in seama, [:I]



Mama lui Ian.






#10
monica70

monica70

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.205 mesaje

Postat 23 octombrie 2011 - 01:10

INA mersi de info,deci era in romana ... o sa ma "benoclez" si eu,poate gasesc ceva de gen si nu foarte scump.M-am mai gandit si la o parcare din aia supraetajata din plastic,poate asa il atrag sa se joace si el cu masinute [8D] Ce ma impiedica e doar faptul ca in mod sigur o demonteaza in 2 minute si o imprastie prin casa, plus bonus ma pune pe mine sa i-o refac.Deci trebuie gasit ceva de demontat,dar care e usor de montat la loc ( nu sa ceara ajutor [:-@]) Daca aveti idei de gen,sariti cu ele.



MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) POZE

"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"





Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -