Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

fiv dr dragos albu 46


237 raspunsuri la acest subiect

#21
corry_28

corry_28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 915 mesaje

Postat 23 octombrie 2011 - 19:02

Citat:
citat din mesajul lui anna_a

corry deja ai inceput sa lucrezi iar? ai mentionat ca lucrezi de acasa
cat au baietii acum? cam 2 luni si un picut nu?

si eu lucrez de acasa si planul e sa-mi iau tot concediul maternal, cel de 120 zile dupa nastere si apoi sa revin la munca, fara sa-mi mai iau concediu de ingrijire copil sau sa-mi iau cel mult 2 luni asa.

cum e cu bebei, e chiar asa rau cum se vaita unii? pe noi ne tot ameninta prietenii care au cate 1 copil. Eu sper sa nu fie asa rau dupa 2-3 luni, cred ca depinde si de copil si de cum in inveti.

[gravired] 31+ cu [bibe] [bibe]


Anna, este f greu.
Asa gandeam si eu, ca tine: cat de greu poate fi, lasa, eu o sa ma organizez si o sa fiu zmeoaica...pe naiba!!!
Este fff obositor, ajungi sa dormi cand poti (si pe unde apuci), iar de la lipsa de somn vin si nervii si (poate)depresia.
Nu vreau sa sperii pe nimeni, dar copii imi ocupa TOT timpul!
Lucrez de acasa, printre picaturi, mai merg si pe la birou dar las copii cu "bona" si soacra!Sunt persoane de incredre si tot stau cu grija....
Tu cu cine vei lasa copii dupa 4 luni, cand vrei sa te intorci la serv?

O mama implinita de: [copil] Matei si[copil] Iustin

#22
anna_a

anna_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.257 mesaje

Postat 23 octombrie 2011 - 22:02

corry, baietii tai sunt inca f mici, nici nu au 3 luni inca, deci ma astept sa fie inca f greu si totusi te descurci si mai furi si un pic de munca

si eu voi face cam la fel, concediul maternal sper sa-l iau tot dupa nastere, deci voi avea 4 luni de stat cu ele, apoi o sa stea mama 2-3 zile pe sapt si o bona 2-3 zile si pana la urma voi fi si eu acasa, deci mai pot sa am grija si de ele si sa mai si muncesc sesiuni de cate 2h/3 ori pe zi, ca pana la 1 an pot solicita program de 6 ore

daca ai revenit la munca sa inteleg ca ai terminat cele 126 zile de concediu maternal si nu ai mai intrat in CIC? apropo, primesti stimulentul de insertie de 500 ron fara sa intri in CIC? asa ar trebui, dar sunt pareri si pareri din cate am citit
pe mine de la HR m-au sfatuit sa nu mai intru in CIC dc tot vreau sa stau decat 1-2 luni ca apoi dc am concediu medical, am sa alerg dupa adeverinte de venit. in fine, voi vedea la momentul respectiv, oricum nu cred ca voi putea sta departe de laptop si mail mai mult de 2 sapt-1 luna, tot am sa arunc eu un ochi pe mail, macar acolo 1 ora pe zi sa vad ce se mai intampla si sa mai spui cate unul coleg cam ce ar trebui sa faca

oricum sanatosi sa fie copii ca ne descurcam noi; sa vedem cat le mai duc si eu pe caprite ca deja mi-e cam greu, mai am putin si termin 32 sapt, eu as vrea sa iasa pe la 35 ca sa scap, dar doctorul cred ca ar vrea sa ma tina pana pe la 36-37 si ii tot da innainte cu internarea pe la 34 sapt, de care eu nici nu vreau sa aud
oricum sunt voinicute fetele, la 31 sapt aveau 1600 si 1200, deci sper eu ca pana la 35 sapt sa faca cam 2kg si apoi e ok sa iasa

[gravired] 31+ cu [bibe] [bibe]

#23
corry_28

corry_28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 915 mesaje

Postat 23 octombrie 2011 - 22:47

Citat:
citat din mesajul lui anna_a

corry, baietii tai sunt inca f mici, nici nu au 3 luni inca, deci ma astept sa fie inca f greu si totusi te descurci si mai furi si un pic de munca

si eu voi face cam la fel, concediul maternal sper sa-l iau tot dupa nastere, deci voi avea 4 luni de stat cu ele, apoi o sa stea mama 2-3 zile pe sapt si o bona 2-3 zile si pana la urma voi fi si eu acasa, deci mai pot sa am grija si de ele si sa mai si muncesc sesiuni de cate 2h/3 ori pe zi, ca pana la 1 an pot solicita program de 6 ore

daca ai revenit la munca sa inteleg ca ai terminat cele 126 zile de concediu maternal si nu ai mai intrat in CIC? apropo, primesti stimulentul de insertie de 500 ron fara sa intri in CIC? asa ar trebui, dar sunt pareri si pareri din cate am citit
pe mine de la HR m-au sfatuit sa nu mai intru in CIC dc tot vreau sa stau decat 1-2 luni ca apoi dc am concediu medical, am sa alerg dupa adeverinte de venit. in fine, voi vedea la momentul respectiv, oricum nu cred ca voi putea sta departe de laptop si mail mai mult de 2 sapt-1 luna, tot am sa arunc eu un ochi pe mail, macar acolo 1 ora pe zi sa vad ce se mai intampla si sa mai spui cate unul coleg cam ce ar trebui sa faca

oricum sanatosi sa fie copii ca ne descurcam noi; sa vedem cat le mai duc si eu pe caprite ca deja mi-e cam greu, mai am putin si termin 32 sapt, eu as vrea sa iasa pe la 35 ca sa scap, dar doctorul cred ca ar vrea sa ma tina pana pe la 36-37 si ii tot da innainte cu internarea pe la 34 sapt, de care eu nici nu vreau sa aud
oricum sunt voinicute fetele, la 31 sapt aveau 1600 si 1200, deci sper eu ca pana la 35 sapt sa faca cam 2kg si apoi e ok sa iasa

[gravired] 31+ cu [bibe] [bibe]


Draga de tine, stiu cum este!
Asa eram si eu, nu mai aveam rabdare...
Lasa, or sa iasa, si apoi o sa tanjesti dupa perioada asta[:D][:D]
Sa stii ca o persoana nu prea face fata la amandoi[:D]
Eu las cate doua!
Eu sunt in CIC (doar nu sunt nebuna sa nu iau bani de la stat, bani ptr care am cotizat) si firma ma remunereaza separat (stii tu cum...)!
Iti tin pumnii si de abia astept sa citesc vesti despre caprite!
Apropo, le pupa baietii [:D][:D]

O mama implinita de: [copil] Matei si[copil] Iustin

#24
maruscha80

maruscha80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 270 mesaje

Postat 23 octombrie 2011 - 23:01

anna, o sa nasc cu dr Albu...si o sa trag sa fie cat mai la termen. Am inteles ca e importanta fiecare zi ca se mai dezvolta unele altele.

acu na, imi inchipui ca sarcina gemelara e si mai complicata decat una simpla... deja si mie imi e destul de greu, am cel putin 2 contractii pe zi, abia pot sa mai mananc ... insa asta e! :) Sper sa ma descurc..

in ceea ce priveste cat timp alocam copiilor dupa ce ii facem, eu v-am mai spus ca am multe amice ce au nascut de curand si au cearcane cat casa, sunt in oareshcare razboi fie cu mama fie cu soacra :)...le e greu ca ba colici, ba raceli...ba trezit in toiu' noptii..

se uitau la mine chiondaras cand le spuneam ca eu as vrea sa bebe sa doarma separat, ca nu am de gand sa-l trezesc nopatea decat daca plange dupa mancare...nu le contrazic fiindca nu stiu inca ce inseamna...insa toti sunt dati peste cap asa ca inclin sa cred ca nu e treaba usoara asta cu crescutul de bebelusi.

mai ales ca toata logistica ia mult timp, schimbat de pampersi, sterizilat treburi, daca plange totusi tre sa vezi ce are...samd...plus ca e puiul tau si trebuie sa-i acorzi timp dupa ce l-ai tinut 9 luni in burta, lumea asta i se pare stranie la inceput si simte nevoia sa te aiba in preajma...

[gravired] 31+ cu [bibe]

#25
inna08

inna08

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 250 mesaje

Postat 23 octombrie 2011 - 23:29


maruscha dr albu are o obsesie si nu vrea sa nasti decat de la 39 saptamani(asta daca nu ai probleme).nu vrea sa nasti la 38 saptamani si cateva zile,asta fiind destul de nasol pt cineva care nu este din buc asa cum sunt eu.

eu ajunsesem sa vin in fiecare saptamana la dansul pt a face eco.imi era/este frica sa nu nasc pe autostrada intr-o benzinarie.

acum fac eco la mine in oras si nu stiu pana la urma daca o sa nasc cu dansul sau nu.

fac cezariana pt ca am trombofilie si imi este frica de nasterea naturala, dar nici dansul nu a zis ceva in sensul asta.cred ca prefera cezarienele la cat este de ocupat.
[flo]

[gravi]36+ [baietel]
Mutatia C677T heterozigot; A1298C-heterozigot
Orice zi este o mica viata - orice desteptare o mica nastere, orice dimineata o mica tinerete.



#26
roxana33

roxana33

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 143 mesaje

Postat 24 octombrie 2011 - 01:03

Aristica,imi pare asa de rau,rau,rau de tot![pup]Eu chiar ma gandeam ca tu o sa ai gemeni,asa imi inchipuiam eu,ptr.ca sunt multe fete cu gemeni si majoritatea sunt din Bucuresti.Oricum sunt convinsa ca fiecare dintre noi o sa reuseasca si ai dreptate ca dupa primul esec la FIV e mai greu,apoi te inveti.Dar iti dai seama ce minune si cand o sa fie B-hcg-ul pozitiv[olala]Eu stau si clocesc si am inima cat un purice,mai ales acum ca sunt necajita de FIV-ul tau.Tu erai colega de luna cu mine,restul fetelor din octombrie probabil ca nu scriu pe forum,si abia asteptam sa citesc si sa vad rezultatul pozitiv.Citindu-va pe voi ne-am hotarat sa mergem la dr.Albu si bine am facut,deoarece asa am descoperit ca am trombofilie si ca sotul meu are teratozoospermie.Chiar ma gandeam sa mergem tot la Budapesta,deoarece acolo pun embrionii la 5 zile,blastocisti de ziua 5,dar tot numai 2 pun,nu 4 ca aici si nici de Clexane ei nu mi-au zis nimic,asa ca am ramas tot la dr.despre care voi vorbiti atat de frumos si pe care-l respect si-l indragesc ca nu ne-a mintit in privinta analizelor.Cred ca am fost cam incoerenta,dar am vrut sa spun ca fetele de aici merita sa fie cu toate mamici,macar si numai ptr.faptul ca au incurajat,virtual si poate fara sa stie,alte fete sa mearga acolo unde doctorii si asistentele stiu ce fac,nu se prefac ca stiu si apoi nu le mai pasa de paciente.Daca am fost patetica sa stii ca de hormoni mi se trage[:D]

VIITOARE MAMICA (1 IA nereusita Bucuresti iulie 2008,2 fiv-uri nereusite la Budapesta oct. 2008, iulie 2009,ET nereusit oct 2009,1 fiv cu nereusit Giulesti iulie 2010)
Mutatia 675 4G heterozigota
Mutatia 844G heterozigota

#27
roxana33

roxana33

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 143 mesaje

Postat 24 octombrie 2011 - 01:23

Vreau sa le multumesc tuturor fetelor ptr galeria pe care mi-o fac si pe care ma straduiesc sa nu le dezamagesc:Aristica,Maria81,Alilumi,Ralu mv,Miruna1980,Bccami,Tudoralexa13,QiaoBing.Eu ma simt bine dupa embriotransfer,n-am facut hiperstimulare cu toate ca ma speriasera destul de tare la MedLife,beau foarte mult lapte de la o vacutza autentica(n-o cunosc dar ii multumesc[:D],cred ca m-a ajutat f.mult),nu sunt prietena cu supele[duel],mananc multa carne:mici,friptura,scoici pane,saramura de peste,nu m-am constipat deloc,nu fac baie in cada,numai dus si am stat numai in casa,mot cocot in mijlocul patului.Imi iau pastilutele:Femibion,acid folic si imi fac injectia de Clexane 0,4 ml.Sotul meu e foarte priceput si se descurca cu toate,pisicile sunt mari si nu trebuie sa le port de grija.Parca uneori se rataceste pe la mine cate o durere vaga de burta dar iau repede No-Spa sau Uscosin si gata.Sper,pentru psihicul meu si-al sotului meu si ptr.bugetul nostru, sa am numai vesti bune .Va pup [pup]pe toate si sa dea Dumnezeu sa ne vedem fiecare visul acesta,de a fi mamica,implinit.

VIITOARE MAMICA (1 IA nereusita Bucuresti iulie 2008,2 fiv-uri nereusite la Budapesta oct. 2008, iulie 2009,ET nereusit oct 2009,1 fiv cu nereusit Giulesti iulie 2010)
Mutatia 675 4G heterozigota
Mutatia 844G heterozigota

#28
miruna1980

miruna1980

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 490 mesaje

Postat 24 octombrie 2011 - 10:44

roxana te pupam si pe tine si pe embrionasi....sa creasca mariii,sa se prinda bine de uter si sa mai iasa peste 9 luni...sa stai cumintica in pat,nu depune efort.....e ff bine ca nu ai facut hiperstimulare, si mie mi-e teama ca am AMH mare(13,35), dar vedem....
De azi intr-o sapt am si eu punctia...deja incep cu AMR, ca in armata[:D]
Desi mai suntem noi cateodata carcotase, intr-adevar dl dr e o minune si sper ca Dumnezeu sa ne implineasca dorinta tuturor, aceea de a fi mamici.
Succes tuturor fiv-oaselor![:D]

#29
miruna1980

miruna1980

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 490 mesaje

Postat 24 octombrie 2011 - 10:50

roxana,ai PM de la mine[:D]

#30
bccami

bccami

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 357 mesaje

Postat 24 octombrie 2011 - 11:29

Corry, Maruscha, Anna, Mirela, Anastasia - [pup][pup][pup]

Roxana, Miruna...mai aveti rabdare cu hiperstimularea. De obicei incepe cam dupa ce faci beta hcg-ul si este si un semn de sarcina.
Vorbesc din experienta proprie. Dar deocamdata stati linistite, sarcina sa fie si nu mai conteaza restul.
Eu am facut joi punctie evacuatorie si ma simt mult mai bine. Si eu amh-ul f mare

VA tin pumnii pt beta mare. [pup][flo]

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Doamne, Isuse Hristoase, milueste-ne [ruga]

Mutatiile PAI-I 675 4G si 844G Heterozigote


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -