Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cand apar dintii definitivi ?


9 raspunsuri la acest subiect

#1
Burtocika

Burtocika

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 21 octombrie 2011 - 01:53

La ce varsta apar primii dinti definitivi ? Sau mai bine zis la ce varsta cad dintisorii de lapte ?

Fetitei mele i-au cazut primii dintisori la 5 ani si jumatate si mie mi se pare cam devreme ... Pediatrul si medicul dentist la care am fost au spus ca e normal, ca generatia lor e mai grabita si din cauza alimentatiei (inclusiv a carnii de pui super indopate cu hormoni) se maturizeaza mai repede.

Totusi, este singurul copil din grupa ei caruia au inceput sa-i cada dintisorii, ia o prietena are un baietel de 7 ani care nu a pierdut inca nici unul.

#2
monica70

monica70

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.205 mesaje

Postat 21 octombrie 2011 - 02:07

Fetita mea are 5 ani si 10 luni si deja i-au cazut doi dintisori de jos si i-au si crescut cei definitivi in loc.

Mai stiu copii de aceeasi varsta care au deja dintisori definitivi,deci si eu zic ca e normal.Probabil e ca si cu iesitul primilor dinti,la unii ies mai devreme,la altii mai tarziu.



MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) POZE

"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"




#3
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 21 octombrie 2011 - 12:38

Am cautat pe net si am citit ca dintii definitivi apar de obicei incepand cu 6 ani, deci mie nu mi se pare anormal nici la 5 ani si jumatate. Ei i-au iesit cumva dintii de lapte mai devreme?

"Un copil se naste cu nevoia de a fi iubit - si nu trece niciodata peste ea" F.A. Clark

Mami de [cavaler] Denis (17.06.2006)

#4
Burtocika

Burtocika

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 21 octombrie 2011 - 16:38

Nu foarte devreme, cred ca pe la 8 luni, cum am inteles ca ar fi normal ...

Medicul ne-a spus insa ca s-ar putea sa aiba probleme cu faptul ca maxilarul nu a crescut suficient si nu vor avea loc dintisorii ...

#5
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 21 octombrie 2011 - 17:56

De obicei e o pauza destul de mare intre primii dinti cazuti-de regula cad 4 de sus si 4 de jos-si urmatorii. Fetitei mele i-au cazut ultimii dintisori de mai bine de o jumate de an, cam 8-9 luni as spune si chiar ieri am fost la dentist la control sa vada dentista daca apar restul dintilor(pentru alte probleme) si inca nu vin cica...Ma gandesc ca in acest caz vor avea si dintisorii loc, maxilarul mai creste. Si cei 8 dinti au cazut in decurs de mai bine de un an, nu toti odata...dar sigur ca e diferit de la copil la copil...





pur si simplu...



Hobby



calator de profesie



#6
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 21 octombrie 2011 - 18:28

Fi`mea la 6 ani jumate avea deja cei 4 molari definitivi, abia dupa asta i au cazut, pe rand, incisivii dentrali de jos, apoi de sus, dupa care pauza.





_______________________________________________

Daria & felina fioroasa
[zana]GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza]Sela



Concurs-Vara2011-mag1[pk]

#7
monica70

monica70

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.205 mesaje

Postat 21 octombrie 2011 - 18:37

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei
Fi`mea la 6 ani jumate avea deja cei 4 molari definitivi, abia dupa asta i au cazut, pe rand, incisivii dentrali de jos, apoi de sus, dupa care pauza._______________________________________________Daria & felina fioroasa[zana]GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza]SelaConcurs-Vara2011-mag1[pk]
Dianei inca nici nu i-au iesit molarii definitivi ... in schimb cum ziceam,i-au cazut incisivii centrali de jos si i-au si crescut cei definitivi in loc. Si i se mai misca deja vreo doi tot de jos ...MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) POZE "10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

#8
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 21 octombrie 2011 - 18:39

asa e ordinea: ori incep sa cada cei de lapte, ori cresc molarii definitivi [:D] cica nu se poate in acelasi timp ambele [:D]



_______________________________________________

Daria & felina fioroasa
[zana]GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza]Sela



Concurs-Vara2011-mag1[pk]

#9
monica70

monica70

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.205 mesaje

Postat 21 octombrie 2011 - 18:42

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei
asa e ordinea: ori incep sa cada cei de lapte, ori cresc molarii definitivi [:D] cica nu se poate in acelasi timp ambele [:D]_______________________________________________Daria & felina fioroasa[zana]GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza]SelaConcurs-Vara2011-mag1[pk]
Mersi de info,habar nu aveam. Deja intrasem la idei ca ceva nu e in regula ,mai ales ca la ea demuult se simt sub gingie molarii ca "stau sa iasa" cred ca de vreun an!MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) POZE "10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

#10
karula

karula

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.535 mesaje

Postat 22 octombrie 2011 - 22:19

Fetitei mele i-au iesit primii 4 molari definitivi la 5 ani si i-au cazut incisivii centrali de jos la 5 ani si doua luni. Cumva cele doua faze s-au intercalat (inca ii iesea un molar cand cadea un dinte), deci nu cred ca e o regula.
Asta in conditiile in care pana sa se desprinda de tot i-au iesit cei doi incisivi definitivi in spatele celor de lapte si acum se chinuie sarmanii sa vina la locul lor (loc mic, inghesuiala mare). Si mie mi se pare zorita tare dantura ei. Ea insasi a fost prematura, cred ca de acolo i se trage :)))



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -