Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Help: vreau sa aplic intr-o firma americana


39 raspunsuri la acest subiect

#1
Chuny

Chuny

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.923 mesaje

Postat 18 martie 2010 - 14:30

Ok, poate ca visez prea mult, insa doresc sa imi incerc norocul intr-o firma americana ce se va instala la toamna la noi in oras.



Sunt in concediu parental pana in vara lui 2011, dar sigur ca daca as gasi un job bun as scurta concediul. De ce ma tenteaza sa incerc? Pt ca sistemul de recrutare american este diferit de cel francez si poate as avea sansa la un post la care nu as putea avea pretentii intr-o firma frantuzeasca.



Vorbesc limba engleza cu un accent destul de bun, american, si de cateva luni merg de 2 ori pe saptamana la cursuri pt a invata gramatica. De cate ori am fost la interviuri in limba engleza ( pt joburi temporare) in general oamenii erau foarte placut surprinsi de accentul meu american si nu se mai uitau la gramatica. :-)



De ce va cer ajutorul? Pt ca trebuie sa vizez un post anume si nu prea stiu ce sa aleg ... m-ar interesa ceva legat de comunicare, relatia cu clientii, relatia cu intreprinderea mama (din USA) ... ce stiu eu, ceva legat de pregatirea mea pe filiera umana. Poate cineva isi face mila si imi explica ce posturi ar putea intra in vizorul meu.



Ma lungesc acum, dar vreau sa povestesc ceva : in 2006 am obtinut primul job full time in Franta; era un post de receptionista, la interviu m-au placut f tare si viitoarea sefa ( de origine columbiana) si tipa de la resurse umane ( o asiatica). M-au dat afara dupa 3 zile [:D] pe motiv ca am o voce prea blanda si nu ma impun in fata interlocutorului ( adica nehotarata). Ei, cand sefa m-a chemat in birou sa-mi spuna asta a plans cu mine, mi-a dat o gramada de sfaturi bune: cum sa ma imbrac, cum sa ma port, si, mai ales, ce sa pretind. Cu 20 de ani inainte fusese si ea in locul meu si mi-a spus ca a tintit de la inceput sus si nu a vrut sa inceapa de jos pt ca in Franta foarte rar poti ajunge de la secretara altceva. Mi-a spus ca datorita competentelor mele pot avea pretentii mai mari si ca nu-s buna de secretara :-)) asta stiu si eu. Ok, postul ei era f interesant si mi-a ramas in minte: MANAGER DES SERVICES GENERAUX. Ea coordona o echipa de secretare, superviza o parte din cumparaturi ( habar nu am sa traduc in romana ... les achats), se ocupa de comunicare etc.



Exista un astfel de post in firmele americane? cum se numeste? cui ar trebui sa adresez scrisoarea, la HR sau ... ? e ok prin mail sau mai bine sa trimit o scrisoare scrisa de mana (aici uneori asa se cere).



Mii de multumiri daca cuiva i se face mila de mine. :-)







Sib http://aripicarecrescinnoi.blogspot.com/



Vladimir *****[foto] ***** Anna



MULTUMIM PT CEEA CE ATI FACUT PT SONIA





#2
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 18 martie 2010 - 14:54

Sibylle, in primul rand felicitari pentru decizie, si-apoi succes maxim sa ti se indeplineasca dorinta. [flo] daca doamna aceea se ocupa de achizitii, aici echivalentul ar fi purchasing manager.



daca era sefa secretarelor, poate avea diverse denumiri: Executive Assistant, Executive Secretary, Administrative Secretary, Office Manager, Administrative Coordinator, Administrative Associate, Executive Administrative Assistant.



secretara e Administrative Assistant, Administrative Aide, Secretary, Office Assistant.



in general iti trebuie college de 2 ani sau experienta in domeniu. poti aplica pentru entry-level daca nu ai diploma si primesti training, in caz ca ofera compania.



pentru HR iti trebuie diploma la americani.



nu spui ce profil are firma americana totusi, ca asa sunt o gramada de posibile joburi.



in nici un caz nu trimite scrisoare scrisa de mana! sau poza, cum am auzit ca se practica la francezi. poti sa aplici online, direct la companie - sub Careers/Jobs, cauti oferta de joburi, apoi la fiecare pozitie ar trebui sa aiba optiunea de Apply online. sunt modele de aplicatii pe net, cauta sa vezi un model. ar trebui sa aiba si Job description cu skills cerute la fiecare job postat, deci te poti lamuri mai mult.



abdominabila



reclama mascata

#3
Chuny

Chuny

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.923 mesaje

Postat 18 martie 2010 - 16:57

Multumesc mult de raspuns [pup].



cu cat mai mult ma gandesc, cu atat mai mult imi dau seama ce sanse putine am fata de cineva tanar care a terminat recent scoala si eventual are facut si un stagiu intr-o tara anglofona etc.



Firma este de aeronautica si recrutarile incep in iunie pt departamentul tehnic. Pe situl lor nu apare niciun post liber in orasul meu, desi orasul e deja pe lista. Ma gandeam sa le scriu inainte sa apara vreun anunt :-)



In lista am vazut Communication & PR, presupun ca spre asta trebuie sa ma indrept.



Din lista ta cred ca Office Manager se potriveste descrierii mele.







Sib http://aripicarecrescinnoi.blogspot.com/



Vladimir *****[foto] ***** Anna



MULTUMIM PT CEEA CE ATI FACUT PT SONIA





#4
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 18 martie 2010 - 18:39

Sibylle eu cred ca tu vrei purchasing manager sau HR assistant. Noi avem un office manager si printre atributiile ei intra urmatoarele: schimba becurile, daca ceva se strica cheama pe cineva sa repare, se ocupa ca firma sa aiba lapte pentru ceai/cafea, daca se termina hirtia igienica, sau servetelele ea e aia care le comanda, etc, ce sa mai spun, are grija de bunul mers al office-ului din punctul administrativ de vedere.

#5
Chuny

Chuny

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.923 mesaje

Postat 18 martie 2010 - 19:16

Letitia, mersi, am inteles. Incerc sa caut job description pt fiecare din termenii dati de Conchita.



Purchasing manager - nu pot sa aspir la asa ceva pt ca nu am deloc experienta.



Multumesc inca odata de raspunsuri. Elanul imi cam dispare cu o viteza uimitoare, dar, la urma urmei, daca incerc nu pierd nimic. Ma gandesc ca daca le scriu in perioada asta poate imi vor aprecia curiozitatea si capacitatea de anticipare ( desi sigur nu-s singura care se gandeste sa postuleze).







Sib http://aripicarecrescinnoi.blogspot.com/



Nasterea ariciului Vladimir *****[foto] ***** Anna, o nastere cu viteza



MULTUMIM PT CEEA CE ATI FACUT PT SONIA





#6
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 18 martie 2010 - 20:10

Cred ca HR assistant e ceea ce te intereseaza si la care ai putea sa aspiri. La noi au ingajat pe cineva fara prea multa experienta si au trimis-o la un curs de 1 an de zile si acu e binemerci. Incearca sa te axezi pe asta, iar faptul ca vorbesti bine engleza e un bonus. Nu cred ca multi francezi vorbesc franceza in general [:D]. Succes mult. Iti tin pumnii.[flo]

#7
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 18 martie 2010 - 20:14

sorry,LOL, am vrut sa spun ca francezii nu vorbesc engleza[:D]

#8
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 18 martie 2010 - 20:36

uite am gasit un fel de job description pentru HR assistant:

http://www.publicjob..._Assistant_Jobs

#9
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 18 martie 2010 - 20:45

Sibylle, firma e genul multinationala sau foarte tehnica?

Experienta mea de multinationala :

Office Manager e un job frumos desi daca e un birou mare e nebunie.La noi atributiile office managerului se intind de la a negocia chiria sediului, contracte cu furnizorii etc pana la certat femeia de serviu ca nu a sters praful ca lumea. Pentru entry level e un job bun dar tb sa ai nervii tari ca sunt o multime de nebuni cu multe hachite si in capul tau se sparg

Purchase managerul cumpara in general echipamentele esentiale pt business, vama, stocuri etc. Daca firma abia vine o sa fie maxima nebunie la inceput , e un job destul de birocratic si stresant

Comunicare & PR nu e un job de entry level. La noi sunt oameni extrem de specializati si cu vechime mare in firma.

HR cred ca e cel mai potrivit. poate recrutare - recrutting assistant daca stii si franceza si engleza, recruter au probabil deja. Fiind firma straina vor fi iar o multime de straini , au nevoie de vize, permise de munca etc etc, de regula firmele au un dpt de asistenta a expatilor,legatura cu autoritatile poate ti-ar placea partea asta .




Marina

#10
Chuny

Chuny

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.923 mesaje

Postat 18 martie 2010 - 21:31

As zice ca e tehnica, ei construiesc parti de avion.



deci pana la urma numai la un post de secretara pot sa visez :-(... sau sa incerc totusi HR assistant sau Recruting assistant?



Inca nu vorbesc bine engleza, dar daca-i musai in 2 luni o mananc :-) numai sa am o motivatie. Edit: cert e ca pot sa duc o conversatie in engleza, ma pot face bine inteleasa, la telefon inteleg iarasi bine, dar bun ... imi mai lipseste gramatica si exercitiul.



Marina, pt departamentul de care vorbeai ( de asistenta a expatilor) exista un post anume ? Sau intra in atributiile Recruting assistant-ului? va multumesc mult oricum pt ca incet incet ma luminati.







Sib http://aripicarecrescinnoi.blogspot.com/



Nasterea ariciului Vladimir *****[foto] ***** Anna, o nastere cu viteza



MULTUMIM PT CEEA CE ATI FACUT PT SONIA






Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -