Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Integrarea copiilor cu C.E.S.


32 raspunsuri la acest subiect

#21
ANDREEA11

ANDREEA11

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.021 mesaje

Postat 03 noiembrie 2011 - 18:50

Citat:
citat din mesajul lui nikkei

Buna!
Sanziana si fetelor ce aveti informatii despre acest subiect, va rog sa-mi spuneti si mie cum fac sa inscriu copilul cu CES in scoala normala? Care sunt primii pasi? Vorbesc cu o invatatoare si cu directorul scolii?
Eu am un baietel cu tetrapareza spastica. Implineste in decembrie 9 ani. Acum e la scoala speciala nr.5 in clasa a II-a. Insa as vrea ca la anul viitor sa-l tranfer la o scoala de masa, pentru ca el stia la 7 ani majoritatea literelor mari de tipar si cifrele, insa la scoala nu au facut asa ceva (abia acum au inceput) si intre timp le-a uitat. Deasemeni noi discutam acasa despre sinonime si antonime si la scoala imi ziceau ca nu prea stie onomatopeele (le stia la gradinita dar intre timp le-a uitat). El a fost la gradi normala.
Nu l-am dat de la inceput la scoala normala pentru ca nu poate scrie cu manutele si pentru ca are si probleme de vedere si scrisul trebuie sa fie mai mare si sa ai rabdare cu el pana focalizeaza imaginea. De vorbit vorbeste foarte bine si invatatoarea lui spune ca are oricum cele mai multe cunostine dintre copii (dar se descurca doar oral).
Imi doresc mult sa nu-i ratez sansa de a se dezvolta normal din punct de vedere intelectual (ca doar nu toti copii sunt cei mai destepti), dar in tara noastra e greu sa-l integrez si nu stiu de unde sa incep sa lupt in directia asta.
Va doresc succes tuturor si toate cele bune!


Buna nikkei!
Sunt kinetoterapeut la Scoala Speciala nr. 5, iar in cls a IIa nu exista un elev care sa corespunda descrierii tale. As vrea sa-mi precizezi, te rog, dc elevul este in colectivul clasei a IIa din cadrul Scolii Speciale 5 sau din cadrul centrului Aurora. Atat eu cat si d-na profesor a clasei a IIa suntem nedumerite!
Sanatate!

andreea

Alegeti viata! Avortul opreste o inima care bate plina de sperante...

http://community.web...ser/andreeagogo

#22
nikkei

nikkei

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 121 mesaje

Postat 03 noiembrie 2011 - 21:01

Buna Andreea! Ma bucur ca ti-ai indreptata atentia catre noi. Da, este la Centru Aurora, cl. a II-a, il cheama Stefan. Dupa cum povesteam teama noastra cea mai mare este cea legata de deficientele de vedere (mai mult de focusare).
Insa fetele de pe forum cu experientele lor mi-au mai dat curaj si avand in vedere ca e un baietel istet ma tot framant, dar cred ca merita sa incerc de la anul scolar viitor sa-l transfer la o scoala normala (pe langa noi ar fi sc.95, sc.81). O sa ma sfatuiesc incepand cu semestrul II cu doamnele de la centru.
Felicitari multe [flo][flo][pk] mamicilor care au reusit cu puiutii lor si cadrelor didactice care au avut curaj, rabdare si mai ales bunavointa.

#23
ada2021

ada2021

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 100 mesaje

Postat 03 noiembrie 2011 - 23:04

Te-as sfatui sa te orientezi catre scoala 81.Avem un elev integrat la scoala 95 si este foarte greu din toate punctele de vedere.La scoala 81 exista mai multa intelegere.[:)]

laura si ariana(20-02-2003)

#24
RalucaCostiurin

RalucaCostiurin
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 11 noiembrie 2011 - 01:46

Am tot rasfoit netul, fara succes, in cautarea unor informatii concrete in legatura cu scolile / invatatorii dispusi sa lucreze cu copiii CES; sunt sigura ca astfel de oameni / locuri exista. Radu are diagnostic de tulburare din spectrul autist, s-a lucrat mult cu el, avem progrese remarcabile (in mare parte datorate educatoarei sale, care e si psiholog); am sperat sa mai prindem un an la gradi, dar in perspectiva clasei 0, e posibil sa trebuiasca sa incepem scoala, si nu as vrea sa risc sa pierdem progresele intr-o scoala unde, sa zicem asa... sa nu existe intelegere. Analog topului scolilor, n-ar fi oare o idee buna sa se faca o baza de date a acestor scoli "cu intelegere" si a invatatorilor cu metoda si rezultate ? multe multumiri



Raluca, mama Radului - 29.09.2005

Radu in imagini

#25
RalucaCostiurin

RalucaCostiurin
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 11 noiembrie 2011 - 01:53

... si (ca sa-mi vad de interes [:D]), ati putea va rog sa imi spuneti daca si ce ati auzit in acest sens despre scolile 49, 56, 85 sau altele din zona Vatra Luminoasa - Iancului?



Raluca, mama Radului - 29.09.2005

Radu in imagini

#26
ioanastef

ioanastef
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 13 noiembrie 2011 - 10:13

Am o problema cu un elev din cls VII cu o recomandare (nu certificat) de deficienta mintala.
La inceputul anului scolar i s-a transmis ca nu poate sa ramana corigent sau repetent si de atunci nu scrie nimic, deranjeaza orele ,fisele care vreau sa le lucrez cu el nu vrea sa le lucreze.
Nu avem profesor de sprijin, nu avem psiholog in scola, parintii nu se intereseaza de ele .
Ce sa fac?
Multumesc

#27
luna73

luna73

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 50 mesaje

Postat 14 noiembrie 2011 - 11:14



Buna.

Cu totii stiti macar ceva despre Mara mea, mezina familiei, sindrom down. Acum este eleva in clasa a IIa la Scoala "Iosif Moldovan " Arad(asa cum am mai povestit la o postare anterioara) avind invatatoare un OM deosebit. Si pentru mine marea surpriza a fost ca doamna noastra a propus sa o inscrie pe Mara in Gala persoanelor cu dizabilitati. Fiecare cuvint scris acolo ii apartine doamnei . Eu, ca mama, sunt topita. O veti vota pe Mara pina in data de 25 noiembrie, nu?


http://www.incluziun...49038385428ec4c


Intrati pe casuta cu votarea(deasupra pozei), introduceti adresa de mail si confirmati mailul primit la adresa voastra.


Cu multumiri si cu tot dragul, Camelia

luna73

#28
nicavica

nicavica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 196 mesaje

Postat 16 noiembrie 2011 - 14:00

buna mamici,am un baietel cu SD de 3.5 ani.a fost la cresa de la 2 ani,pana in septembrie anula asta(adica 1.3ani).am decis sa-l retrag,pt ca nu-l ajutau sa renunte la pampers(adica,copilul se ducea in baie ,dar nu era nimeni sa-l puna la olita).acasa statea fara pamp de 2 luni ,la cresa il tinea cu pamp-pt ca nu vorbeste,cu toate ca se ducea la baie....chiar mi-au spus ca "ei oricum renunta mai tarziu...pe la 4 ani!!!!"plus ca se imbolnavea non-stop,nu-l solicitau la nimic,devenise agresiv cu ceilalti copii-cu toate ca 1 an de zile din"cel mai bun copil "nu l-au scos!era clar ca nici el nu se mai simtea bine acolo...asa ca am decis sa-l retrag .dupa 2 saptamani de stat acasa ,am renuntat la pamp de tot-si l-a somn,noaptea,iesit afara..proplema e ca nu cere,adica se tine,nu face pe el.il intreb daca vrea olita,stie s-o aduca,dar asteapta sa fie dezbracat si asezat.vreau sa-l inscriu la o gradi-cu program scurt-pe langa casa,cresa era departe de noi,pierdeam mult timp pe drum.sotul a vzitat cam 6 gradi si 3camine.i s-a spus ca trebuie sa stie sa faca la wc...nu-l accepta cu olita.eu stiu ,ca pt el e o relizare ca nu mai are pamp,si cred ca-i e frica de wc....mi se pare o ineptie sa nu primesti copilul,pt ca nu face la wc si face la olita....stau si ma intreb,daca ar face la wc,merge nesupravegheat la baie?care-i marea dif cu olita?!intelege tot,doar ca nu vb inca,iti arata prin semne ce vrea,imita tot ce se poate,ii plac copii.de cand n-a mai fost la cresa,i-a disparut si acea agresivitate fata de copii.asta vara am vrut sa-l dau la gradi speciala,tocmai din motive ca se ocupa altfel de ei,dar psihologul de orientare scolara,mi-a spus ca el e dezvoltat f aproape de normal si nu are sens sa-l dau la gradi speciala,ca mai bine se dezv in gradi de masa,deci nu ne-a lasat sa-l inscriem la speciala.Neuroloaga lui,la fel nu ne-a dat voie sa-l inscriem la speciala,ca-i un copil f ok,socializeaza f bine....etc..acum suntem in faza de cautare de gradi.deja ma apuca groaza de reactiile celor de la gradi...eu, ce fac acum cu el?cum il ajut,ca are nevoie de socializare-mai ales ca-i singurul copil,si nu ne are in preajma decat pe noi,parintii.... concluzia e:cei de specialitate nu ne lasa sa-l dam la speciala,cei de la normala gasesc tot felul de scuze.ce facem?voi ce ati facut?au fost la gradi normala?cum s-au descurcat cu toaleta?la ce varsta i-ati dat la gradi?sunt tare revoltata,ca nu i se da ce dreptul pe care-l are prin lege:la educatie ca prescolar....de ce trebuie sa fie asa greu?!

#29
roxy

roxy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.613 mesaje

Postat 16 noiembrie 2011 - 16:48

buna, am sa ma refer doar la faza cu wc-ul...

Si aici cand l-am inscris pe cel mic la gradinita prin luna mai mi s-a spus ca trebuie sa faca la wc, nu aduc eu olita.Eram putin stresata ca al meu atunci era inca cu pampers, adica facea la oala ,dar trebuia sa fie cineva pe faza sa il puna.Cand am auzit de wc, le-am intrebat ce sa fac daca el nu vrea sa se apropie de wc ca ii e frica.Au zis ca au ele metoda cu asta, dar toti trebuie sa utilizeze wc-urile de copil din gradinita.

Din mai pana in septembrie cand a inceput gradinita efectiv , am scapat de pampers da nu si de facut la olita.Si culmea acum se aseza si singur la olita, de imi era mai mare ciuda ca nu pot duce olita la gradinita.Si nici reductor de colac pentru wc (chiar daca wc-urile de la gradi erau de copil, el tot cadea cu fundu in el si de aici frica ).

Si am stat primele zile si am vazut ca acolo le pune un scaunel daca nu ajung cu picioarele jos sau il tin pe colac sa nu cada.Au mai fost cazuri cand s-a scapat pe el ca nu era cineva disponibil sa-l tina pe el pe wc, dar avea schimburi la el pentru situatii de urgenta.

Si nu a trecut luna si era mandru tare ca stie sa se tina sa nu mai cada in wc si face si el .Iar cu pipi a invatat sa faca din picioare si culmea doar acasa da pe langa wc, acolo nimereste tinta :)

Asa ca nu te stresa prea tare.Stiu cum e ca am trecut prin asta nu de mult.

Ce poti face tu e sa-i arati ca wc-ul e prietenul lui, ca nu il mananca :) Eu am gasit un autocolant cu un delfin si l-am lipit pe capacul de la wc, si cum capacul era mereu ridicat se vede foarte frumos.Si i-a placut, zicea ca merge sa vorbeasca cu delfinul [:D].Si sa-i pui un scaunel inaltator langa wc sa se poata urca si cobora in siguranta .Lor le e frica cand nu simt pamantul sub picioare, da asa nu mai au sentimentul asta.

Multa sanatate si tot ce e bun sa doresc si o sa treaca si asta si vin alte obstacole...dar le depasim noi.[flo]







roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000)



[i]









#30
nicavica

nicavica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 196 mesaje

Postat 16 noiembrie 2011 - 22:08

Roxy,merci frumos!am trimis sotul si i-a luat un reductor pt colac ,i-a pus niste banda adeziva sa nu se deplaseze reductorul ....si-a facut[:D]!prima reactie a fost sa se dea jos ,in fata avea olita..dar a facut cu reductor,mai ramane faza cu urcatul singurel,i-am facut o cutie cu carti umpluta sa urce pe ea,sa ajunga sa se urce.nu-i incantat de cutie...probabil trebuie s-o prezint altfel....sper sa ajumga sa deprinda bine asta...acum,nu se dezbraca(adica,asteapta sa incep eu,si el termina-se dezbraca de tot de pantaloni...)...parea atat de mic,pe ditamai vasul....merci frumos![pup]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -