Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Integrarea copiilor cu C.E.S.


32 raspunsuri la acest subiect

#11
Dodo-pui

Dodo-pui

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 12.513 mesaje

Postat 28 octombrie 2011 - 12:00

Citat:
citat din mesajul lui nikkei
Dodo, profesorul de sprijin ti-l aloca DGASPC?Succes si Doame ajuta!
Buna,nu centru de sanatate mintale...(cred ca se numeste) este un centru care are f multi terapeuti,psihologi si aici se fac multe testari psihologice....Cred ca exista in fiecare judet..cred
Citat:
e bine ca ramine cu aceeasi invatatoare patru ani;
Sper ,sa nu se sperie si sa nu se razgandeasca la sfarsitul anului scolar[ruga]~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!Razbunarea cea mai cruda este cand dusmanul tau e silit a recunoaste ca esti bun si dansu-i rau.


#12
luna73

luna73

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 50 mesaje

Postat 31 octombrie 2011 - 17:22

Sanziana27, tot respectul pentru deschiderea ta asupra acestui tinar.
O spun ca mama a unei fetita cu down, eleva in clasa a-II-a.

LarysiMary, apreciez faptul ca ceri ajutorul. Sunt sigura ca doar cu cadre didactice ca tine si ca cele care-ti merg inainte si-ti vor arata metodele sistemul de invatamint si mentalitatile din Romania se vor schimba cu adevarat.

Din experienta mea ca mama, cereti copilului cu CES orice, chiar la nivelul copilului fara deficiente. Rezultatele vor fi peste asteptari pentru ca copilul cu deficiente lupta sa si le depaseasca. Si intr-o anumita masura(cea personala) reuseste. Nu cereti putin.

Copilul meu nu pronunta corect sunetele in vorbirea libera, dar surpriza a aparut odata cu invatarea citirii: recunoaste si scrie corect toate literele, citeste corect cuvinte din 2-3-4 litere, scrie dupa dictare... capacitati cu care a surprins pe toti, indiferent ca suntem perinti sau cadre didactice. Ideea e ca daca nu am fi incercat scoala normala sau daca nu am fi fost acceptati de doamna invatatoare si conducerea scolii... poate nu am fi trait aceasta bucurie!!!!!!!!!

luna73

#13
asteryaro

asteryaro

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.487 mesaje

Postat 31 octombrie 2011 - 17:54

Citat:
citat din mesajul lui luna73

Sanziana27, tot respectul pentru deschiderea ta asupra acestui tinar.
O spun ca mama a unei fetita cu down, eleva in clasa a-II-a.

LarysiMary, apreciez faptul ca ceri ajutorul. Sunt sigura ca doar cu cadre didactice ca tine si ca cele care-ti merg inainte si-ti vor arata metodele sistemul de invatamint si mentalitatile din Romania se vor schimba cu adevarat.

Din experienta mea ca mama, cereti copilului cu CES orice, chiar la nivelul copilului fara deficiente. Rezultatele vor fi peste asteptari pentru ca copilul cu deficiente lupta sa si le depaseasca. Si intr-o anumita masura(cea personala) reuseste. Nu cereti putin.

Copilul meu nu pronunta corect sunetele in vorbirea libera, dar surpriza a aparut odata cu invatarea citirii: recunoaste si scrie corect toate literele, citeste corect cuvinte din 2-3-4 litere, scrie dupa dictare... capacitati cu care a surprins pe toti, indiferent ca suntem perinti sau cadre didactice. Ideea e ca daca nu am fi incercat scoala normala sau daca nu am fi fost acceptati de doamna invatatoare si conducerea scolii... poate nu am fi trait aceasta bucurie!!!!!!!!!



Felicitari pentru asa realizari, si voua, si fetitei voastre!
Dar... ceva nu inteleg: exista posibilitatea ca scoala (invatatoarea si/sau conducerea) sa nu fi fost de acord cu inscrierea fetitei voastre in invatamant de masa???
Daca am inteles bine, apoi asta mi se pare FOARTE GRAV.
Sper doar ca ai vrut sa transmiti altceva...

Cristina si [bonjovi] Razvan (31.01.2006)




#14
Dodo-pui

Dodo-pui

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 12.513 mesaje

Postat 31 octombrie 2011 - 21:31

luna73 in primul rand felicitari tie si fetitei tale.In al doilea rand si Bogdan nu pronunta totul corect si absolut deloc R si accidental pe C.Eu mereu m-am comportat cu el ca si cu un copil normal fara nici o problema.Tot ce cere d-na celorlalti rezolvam si noi si chiar mai pulsez unde stiu ca poate si-i place(matematica[;)])



Citat:
citat din mesajul lui asteryaro

Dar... ceva nu inteleg: exista posibilitatea ca scoala (invatatoarea si/sau conducerea) sa nu fi fost de acord cu inscrierea fetitei voastre in invatamant de masa???

Daca am inteles bine, apoi asta mi se pare FOARTE GRAV.

Sper doar ca ai vrut sa transmiti altceva...


Da ,exista aceasta posibilitate ca sa nu gasesti mereu persoane deschise...si sa nu fie acceptati in invatamantul de masa...din pacate.Putini copii speciali au NOROCUL sa fie in scoli normale.





~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*



Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!

Razbunarea cea mai cruda este cand dusmanul tau e silit a recunoaste ca esti bun si dansu-i rau.









#15
luna73

luna73

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 50 mesaje

Postat 01 noiembrie 2011 - 13:47

asteryaro, din pacate exista asemenea scoli/directori/cadre didactice, dar din mare fericire, nu a fost cazul nostru.

Cei care fac asta(refuza) nu stiu ce pierd. De fapt toate partile implicate sunt in cistig:
Parintii celorlati copii isi vad/apreciaza/valorizeaza propriii copii printr-o alta prisma.
Colegii copiilor nostri speciali dezvolta implicit sentimente puternice de altruism, spirit de echipa, isi asuma responsabilitati, ajung la depasirea limitelor personale.
Cadrele didactice aplica metode noi, se dezvolta personal, se imbogatesc sufleteste(pentru ca obtinerea unui progres, cit de mic, de la un copil cu deficiente produce o bucurie imensa!!!!!!!, pentru ca a contribuit... enorm la asta)
Scoala poate dezvolta proiecte si de ce nu, poate obtine fonduri bazate pe incluziune.




luna73

#16
Dodo-pui

Dodo-pui

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 12.513 mesaje

Postat 01 noiembrie 2011 - 14:18

luna73 frumos ai scris[flo][flo][flo] si foarte adevarat.



Azi d-na invatatoare a lui Bogdan era foarte bucuroasa,deoarece:

-ieri Bogdi a tinut pasul cu colegii lui la scris(aveau ovalul mic) nu a scris ff frumos dar bine si cot la cot cu ei[pk]

-f bucuroasa caci este acceptat de colegi ,azi mi-a recunoscut ca i-a fost foarte frica ca va fi respins de acestia.Dar dupa ziua de sambata e convinsa ca toti copii il accepta.

-azi toti s-au chinuit sa-l faca sa zica "R" (el avand dislalie polimorfa..inca nu-l zice pe R,C),dar colegial si foarte frumos

-cum ia intrebat doamna ce au facut in vacanta ei cel mai mult au povestit :despre cum au petrecut la si cu Bogdan si cum toti il laudau ca el in vacanta a invatat mult mai multe cuvinte corecte[pk].

-si mi-a zis sa trag cat pot caci el poate ...

Ce inseamna pentru mine ca parinte a unui copil cu C.E.S. ..ENORM



[pup][flo]



~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*



Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!

Razbunarea cea mai cruda este cand dusmanul tau e silit a recunoaste ca esti bun si dansu-i rau.









#17
luna73

luna73

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 50 mesaje

Postat 01 noiembrie 2011 - 16:01

Bravo, Dodo-pui.
Fii convinsa ca Bogdan va oferi tuturor multe surprize. Important e sa scrie, sa execute sarcinile. Vine vremea si pentru caligrafie, nu?
Doamna noastra spunea ca important e sa insuseasca si sa execute semnul grafic/litera, chiar daca nu e chiar pe rind. In timp, cu siguranta le va aseza la locul lor, pentru ca la dictando nu mai are liniatura. Depinde de cita rabdare avem noi, nu?

luna73

#18
ada2021

ada2021

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 100 mesaje

Postat 01 noiembrie 2011 - 23:02

Integrarea se realizeaza foarte greu in Romania.In clasele I-IV este mai usor,daca gasesti o invatatoare care sa inteleaga ce inseamna copil cu CES,care sa inteleaga diagnosticul copilului,sa fie receptiva . Dar din clasa aVa credeti-ma ca totul se schimba.Este greu sa faci 10-12 profesori sa inteleaga ca un elev cu CES nu va putea sa tina pasul cu ceilalti(la toate materiile)ca nu va putea invata radicali si alte cele(in special la matematica intervin problemele).Deseori copilul este marginalizat,nu i se acorda atentia cuvenita iar achizitiile acestuia sunt foarte mici.
Prof. de sprijin/itinerant vine in scoala de masa pentru a-l ajuta pe elevul cu Ces dar deopotriva si pe profesorii de acolo.El realizeaza un program educational de interventie personalizata PIP,unde continuturile invatarii sunt adaptate la potentialul copilului.El este trimis de scoala speciala di raza sect.unde se afla sc. generala unde este integrat copilul.

laura si ariana(20-02-2003)

#19
Dodo-pui

Dodo-pui

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 12.513 mesaje

Postat 02 noiembrie 2011 - 07:54

Buna,

Ada2021 nu contesc ce spui,nu am cum...dar stiu si un exemplu...ceea ce pentru mine e super suficient.E exemplu unui copil care este integrat cu C.E.S. si este licean la liceul forestier(se numea candva)din Braila...deci se poate.GREU dar nu imposibil[asia]



~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*



Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!

Razbunarea cea mai cruda este cand dusmanul tau e silit a recunoaste ca esti bun si dansu-i rau.









#20
sanziana27

sanziana27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 02 noiembrie 2011 - 19:58

v-am zis si eu tot drespre un copil licean, deci se poate!

Trebuie multa vointa si bunavointa din partea tuturor!



Dodo stii ce mult ma bucur pentru voi, enorm!



Eu cred ca integrarea in sistemul de masa, dar sa se si ocupe de ei, adica sa fie integrati cu CES este spre beneficiul lor, sunt trasi in sus!



Dragos Mihai (26 septembrie 2006) si David Gabriel (8 octombrie 2008)

Despre cei doi nazdravani

Sapunuri 100% naturale


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Astăzi, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -