Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nasa botez


59 raspunsuri la acest subiect

#1
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 16 martie 2010 - 14:45

Buna tuturor!

Urmeaza sa botez peste vreo doua luni, am luat hotararea din scurt si, cum e pentru prima data, nu prea stiu ce am de facut. Parintii bebelinei (va fi fetita [olala]) nu sunt genul traditionalist dar as vrea totusi sa stiu ce are de facut o nasa, traditii si obiceiuri, ce am de cumparat, etc.
Ma puteti ajuta? [flo]

#2
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.395 mesaje

Postat 16 martie 2010 - 16:02

Sa-ti traiasca viitoarea finuta!

1. Pt. biserica: lumanarea, 1 sticluta cu ulei, 1 prosop, 1 sapun, fasa pt botez (gasesti la magazinele cu hainute pt copii), panza de mir (o bucata de panza de bumbac suficient de mare in care invelesti copilul dupa ce il scoate preotul din apa).

2. Pt. copil: 1 rand complet de hainute pt. biserica in care il vei mbraca dupa botez si 1 rand de hainute pt acasa, a doua zi, dupa ce ii vei face tu baia de mir (prima baie dupa botez). In apa se obisnuieste sa se puna putin ulei pe care ti-l va da preotul si petale de flori de la lumanarea de botez.



Mai trebuie sa te spovedesti inainte de botez ( nu in ziua botezului) si e bine sa citesti Crezul inainte, ca sa nu te poticnesti de emotii atunci [:D].



Roli mami de Andrei [copil](16 ianuarie 2008) si Marc [bonjovi](9 iunie 2006)



ANDREI

MARC

VACANTELE NOASTRE IN 4

BAIETII MEI IUBITI







Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

#3
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.395 mesaje

Postat 16 martie 2010 - 16:05

Inca ceva...panza de mir sa fie netivita (adica metraj)



Roli mami de Andrei [copil](16 ianuarie 2008) si Marc [bonjovi](9 iunie 2006)



ANDREI

MARC

VACANTELE NOASTRE IN 4

BAIETII MEI IUBITI







Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

#4
helen75

helen75

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 17 martie 2010 - 10:38

Sa-ti traiasca viitoare finuta !

Ti-a spus roli25 ce si cum.
Despre sticla cu ulei, la noi in Moldova, nu am auzit.
La botezul fetitei mele, acum 5 ani, in loc de panza de mir (numita la noi crisma) nasa a adus un prosop alb, mare de bumbac, de baie. Si a fost super bine, a absorbit imediat apa si s-a incalzit si bebe. Caci dupa ce o scoate din apa de botez, o pune in panza de mir si se continua slujba asa, cu bebele in brate. Abia la sfarsit se imbraca copilul .
Prosopul si sapun sunt pentru preot.

Si ca sa fii mai sigura, intreaba si nasici din zona, care te vor indruma exact .



#5
Burtocika

Burtocika

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 17 martie 2010 - 18:15

Depinde de zona si de obiceiuri. In principiu ti-au spus fetele ce si cum, si eu voi fi nasa, finuta mea s-a nascut deja si probabil botezul va fi dupa Paste, asa ca imi sunt utile informatiile.



Ca precizari suplimentare, din ce stiu de la botezul fetitei mele:

- hainutele in care o vei imbraca in biserica, dupa botez, se iau de obicei ALBE (pot fi si cu roz sau galben sau alte culori, dar in principiu sa predomine albul); unii iau rochite speciale, mai elegante, ca sa ramana amintire ca "rochita de botez"; noi am vrut hainute obisnuite, pe care le-a mai si purtat pe urma.



- in crasma (panza aceea alba) se tine copilul doar dupa ce-l scoate din cristelnita si ii citeste ceva, dupa care noi am imbracat-o repede in hainutele noi; nu a stat in crasma pana la sfarsitul slujbei; si da, si eu stiam ca trebuie sa fie netivita, ori prosopul este deja tivit ...







Boghi



mai lucreaza cineva goblen?

... e mai simplu decat crezi ...

#6
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 18 martie 2010 - 13:50

Multumesc de sfaturi, sunt foarte utile, lista ramane deschisa, finuta se naste probabil saptamana viitoare si botezul va fi de Inaltare, cred.

[pup]



Cristina si [aerob] Stefan Costin (25.02.2005)



Pozele_mele



BazarGeneral

#7
elyanne

elyanne

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.552 mesaje

Postat 18 martie 2010 - 14:21

Mai stiam ca nasa trebuie sa cumpere cruciulitele (cele care se pun in biserica invitatilor).

Legat de panza de mir... se poate pune un prosop, apoi panza de mir peste el... ca sa nu fie doar o bucata de panza, pt. ca nici nu tine de cald, nici nu absoarbe apa cine stie ce... Sunt preoti si preoti... unii continua slujba cu bb doar in panza, altii intai asteapta sa-l imbraci si apoi sa-l infasori in panza de mir si continua... Cel mai bine sa fie si un prosop... sa nu tremure bb.


Eliana cu [buburuza] Elena (23/10/04), [buburuza] Andrei & [buburuza] Mihai (03/03/07)


#8
bulinuta27

bulinuta27

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.159 mesaje

Postat 18 martie 2010 - 14:31

eu sunt nasa de meserie, cum spun finii mei [:D]...am 5 finuti si urmeaza o finuta. pana acum le-am luat o panza alba netivita si un prosop mare de baie (eu il am si acum pe cel de la ansa mea)...si am pus panza peste prosop...



bulinuta mamica de bulinel dragutel [auto]



Poze noi





minune mica



Poze









#9
CRISCOSTY

CRISCOSTY

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 529 mesaje

Postat 19 martie 2010 - 15:45



In primul rand sa va traiasca finutii, sa fie sanatosi si norocosi!

Si eu voi boteza in mai, am un finut de 2 saptamani. M-am gandit sa ma apuc de cumparaturi, bineinteles ce pot cumpara deja. O sa iau prosopul si panza de mir...am mai auzit ceva de o fasa..trebuie sa iau si asa ceva? Eu nu tin minte ca la botezul baiatului meu sa fi luat nasa fasa..dar poate am uitat eu. Hainutele o sa le iau in saptamana aceea, finutul meu s-a nascut cu 4.700 kg si nu stiu cum va evolua, asa ca mai bine ii iau atunci. Trebuie sa iau si ceva de aur? Asa mi-a zis cineva ca este bine...

La biserica cam de cat sa ma pregatesc? A intrebat mama si nu au tarif, dam cat vrem..dar eu n-am idee cat sa dau.











Crys si Dany



#10
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.395 mesaje

Postat 19 martie 2010 - 17:30

Da, iti trebuie fasa, sigur a avut si baietelul tau la botez, dar nu mai tii minte. E ca o panglica, dintr-un material mai grosut...se gaeste la magazinele cu produse pt bebelusi. Ceri fasa pt botez.



Roli mami de Andrei [copil](16 ianuarie 2008) si Marc [bonjovi](9 iunie 2006)



ANDREI

MARC

VACANTELE NOASTRE IN 4

BAIETII MEI IUBITI







Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -