Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Chiuretaj sau nu dupa o sarcina oprita in evolutie


57 raspunsuri la acest subiect

#51
madutza_bra

madutza_bra

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.806 mesaje

Postat 19 august 2010 - 15:38

Dupa chiretaj, dr mi-a spus ca tb sa sangerez, sa ma curat. Nu am sangerat decat 1 zi, apoi s-a oprit. la cateva zile am avut hemoragie, in 30 de sec eram uda pana la genunchi, a tb sa ma rechiureteze. Cica am avut spasm de col..s-a inchis f repede si nu a avut timp sa se curete uterul.



Aveti grija ![pup]



Povestea nasterii



Mada, mami fericita de [bonjovi] Cristian Andrei-29.12.2008 si acum [gravired]13+ cu 90% [fetita]



Poze



---------------------------------------------

Ceea ce nu te doboara , te intareste!



http://preg.fertilit...190dd3/preg.png



#52
sdcristian

sdcristian

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.474 mesaje

Postat 19 august 2010 - 17:08

mie mi-a dat un extract de plante - dupa ce beau simt niste contractii usoare si inca mai vine sange

#53
alinushca

alinushca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.323 mesaje

Postat 23 august 2010 - 23:24

ce extract de plante, m-ar interesa.











Mami de [avion] (28.10.2008) si [gravi] bb2 28+ [baietel]

#54
sdcristian

sdcristian

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.474 mesaje

Postat 24 august 2010 - 09:18

cretisoara

numele de pe flacon este alchemilla

pun cam 50 de pic intr-o cana cu apa, are gust de ceai neindulcit

#55
perfectlook

perfectlook
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 16 septembrie 2010 - 17:26

Buna ziua tuturor,
Tocmai cautam pe net informatii legate de pierderile de sarcina...si ptr.ca in momentul acesta trec prin asa ceva, m-am gandit ca e un moment bun sa ma inscriu pe acest forum...Nu am apucat sa citesc intregul topic si poate ca unele informatii pe care vreau sa le impartasesc au mai fost date, dar nu cred ca strica...
In saptamana 5 si 4 zile de sarcina am inceput sa sangerez si sa suspectez un eventual avort spontan. Am fost in aceeasi zi la medic, am facut ecografie si sarcina era inca acolo. A doua zi, singurul simptom de sarcina mai pronuntat pe care il aveam si anume tensiunea in sani, a disparut si atunci am fost sigura ca voi pierde sarcina. Medicul imi daduse sa iau utrogestan si mi-a spus sa asteptam sa vedem cum evolueaza. Sangerarea tot nu se oprea si m-am gandit sa verific HCG-ul ptr.a fi mai aproape de adevar. Valoare nivelului a fost de 747, valoarea mica ptr. stadiul meu de sarcina. Am repetat HCG peste 2 zile iar valoarea se injumatatise, era de vreo 350, moment in care nu am mai avut nevoie de nici o ecografie ptr. a sti ce s-a intamplat, dar am facut oricum, ca sa vedem daca se eliminase sacul gestational. Acum medicul mi-a dat sa iau Arthrotec ptr. contractii, ca sa elimin ce a mai ramas pe acolo. Acum stau si astept sa se curete uterul si o alta menstruatie...
Sfatul meu ptr. cele care trec prin asa ceva, e sa nu-si faca false sperante daca sangerarea este mai mare decat cateva picaturi si de durata, ptr.ca va fi mai rau cand va veni momentul adevarului. Eu am tot sperat, chiar si dupa ultimul HCG desi stiam ca e imposibil sa mai am sarcina viabila, dar asta e, suntem setate sa speram pana in ultima clipa...Faceti analiza HCG si veti sti cu siguranta care e situatia...
Am si intrebari ptr. cele care au depasit situatia:cand a venit urmatoarea menstruatie, cand ati incercat o noua sarcina, cum ati finalizat avortul spontan(prin medicamente de genul Arthrotec sau chiuretaj)?Cat e de dureros un chiuretaj?Sper totusi sa nu fie nevoie...si sa elimin resturile cu pastile...


#56
dananagi

dananagi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 164 mesaje

Postat 16 septembrie 2010 - 20:33

buna perfectlook.imi pare nespus de rau pt tine ca treci prin asa ceva.si eu am pierdut doua sarcini.prima cu chiuretaj a doua cu pastile.la chiuretaj iti face ce anestezie doresti .local sau total(te adoarme)e mult mai usoara decit cu pastile.asteapta sati vina trei CM si porma incearca inca o data.dar totusi incearca sa afli care sint cauzele pierderii tale.intreabati medicul,poate te indruma undeva.ce analize sati faci.ai grija de tine si e mai bine cu un chiuretaj.[pup]

#57
floaredemac

floaredemac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.675 mesaje

Postat 24 septembrie 2010 - 13:36

perfectlook, te intelegi prin ce treci, la fel s-a intamplat si la mine. Din pacate eu a trebuit sa fac chiuretaj, fiindca nu s-a eliminat nimic natural. Daca faci anestezie generala nu simti nimic, normal. Daca faci doar locala, nu e chiar cel mai placut lucru dar e suportabil. E important dupa chiuretaj sa iei un antiinflamator, un antibiotic si un antibacterial. Astea le prescrie oricum medicul. Apoi neaparat control, dupa prima menstruatie. La mine menstruatia a revenit dupa 5-6 saptamani parca, ajutata cu tinctura de branca ursului.
Dupa cum ai observat, eu am initiat acest topic, si fetele m-au ajutat foarte mult cu sfaturile lor. Acum sunt insarcinata in 11 saptamani, si cu voia lui Dumnezeu voi duce sarcina la bun sfarsit. Pe mine nu m-au multumit explicatiile doctorilor si am vrut sa fac niste analize mai ample, ce-am descoperit se vede la semnatura mea (trombofilie ereditara). Nu pot spune 100% ca asta este cauza pierderii sarcinii, dar nici nu mi-am asumat riscul de a mai incerca o data fara tratament. Daca vrei sa afli mai multe despre trombofilie, avem un capitol dedicat "trombofilia, o cauza a infertilitatii" Acolo gasesti cam tot ce se stie in prezent despre aceasta problema. Iti doresc sa ai cat mai curand un bebe sanatos!



[gravired]11+
FVL hetero + MTHFR A1298C hetero, 1 sarcina OK, 1 sarcina oprita in ev. la 5-6 sapt., obtinute natural
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

#58
Mary211188

Mary211188
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 02 martie 2021 - 13:26

Salutare, fetelor. Din pacate, sa zic asa, am gasot acest forum in urma unei sarcini oprite in evolutie (8s4z, oprita la 6). La mine problemele au aparut inainte cu 2 saptamani de diagnosticul final, dupa sangerari aparute si care au tinut cam 2 saptamani (am vazut de 3 ori medicul+o data la urgente), unii ziceau ca e oprita din evolutie, altul ca are batai dar in afara parametrilor, pana ieri cand am primit diagnoaticul cumplit. Mentionez ca in aceste 2 saptamani am luat arefam pt mentinere (deja mentineam o sarcina moarta cu ovulele), simptome putine am mai avut dar probabil cauzate de creierul meu care a crezut/sperat pana in ultimul moment ca totul este in regula. Medicul mi-a prescris sa iau 4 ovule de arthrotec vaginal azi, si alte 4 dupa 48 de ore. Sper sa se curete cum trebuie, ca mi-e frica (psihologica) de un chiuretaj. Incerc sa fiu tare, sa ma gandesc, asa cum mi-a zis si medicul, ca decat sa fi murit bebele la 6-7 luni de sarcina, sau sa me nasca cu probleme, mai bine e asa. Asa a decis Dumnezeu. Este prima mea sarcina, dorita, asteptata. Luni trebuie sa merg la un eco din nou sa vad daca totul e curat. Sper sa pot trece bine peste perioada asta grea, asa cum ati trecut toate, si sa vina in curand un bebe sanatos. Sanatate va doresc.

 

 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -