Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Poze alb-negru transformate in poze color?


9 raspunsuri la acest subiect

#1
crinait

crinait

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 41 mesaje

Postat 16 martie 2010 - 02:57

Stiti cumva vreun program (gratuit) care sa transforme fotografiile alb negru in fotografii color?

Stati putin sa va explic mai pe indelete...

Cele mai multe dintre fotografiile reusite facute de mine sunt... in alb-negru! Asta pentru ca imi permite aparatul, dar le mai transform ulterior si pe calculator. Soacra este principala mea admiratoare din familie,nu stiu daca se preface sau nu, dar asta e o alta poveste...

Duminica trecuta, dupa ce si-a scos la iveala si la admirat (pentru a mia oara!!!) albumul de familie, m-a intrebat cu o neincredere abia voalata daca as putea sa ii transform pozele alb-negru si sepia in poze colorate. In entuziasmul meu (prostesc, recunosc!) si ca sa nu-mi scada faima in ochii ei, i-am zis ca da, as putea sa incerc, de ce nu?

Numai ca, odata ajunsa acasa, m-a apucat panica, cand am constatat ca programul meu habar n-are sa puna culori pe poze!

Poate sa ma ajute si pe mine cineva cu vreun program?... sau credeti ca trebuie sa ma duc sa sa-mi cumpar repejor pensule, acuarele si creioane colorate ?

#2
ligia1112

ligia1112

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 25 martie 2010 - 15:45

Buna! Eu una stiu ca e aproape imposibil sa convertesti o fotografie sepia intr-una color acasa, cu softurile disponibile pe piata la preturi modice. Ai putea sa incerci sa duci fotografia la un centru foto profesionist, dar si cei de acolo vor avea mult de munca, intrucat fotografia facuta de tine e in intregime monocrom, deci nu prea au de unde sa inceapa cu dispunerea culorii. In plus, tu ai spus ca ai captat imaginea direct sepia, nu ai modificat-o in calculator, deci varianta ca ai avea o imagine color in PC cade.

Ai putea sa o modifici in tonuri de alb/negru, dar nu cred ca ai avea mai multi sorti de izbanda cu soacra ta. Totusi, daca vrei greyscale, deschide imaginea cu Photoshop (sau un program similar) si din meniu intra in Enhance - Adjust Color - Adjust Hue/Saturation la Saturation si trage catre stanga complet, apoi apesi Ok

#3
ligia1112

ligia1112

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 25 martie 2010 - 15:47

Acum vad ca nu ai intrebat numai de sepia, dar e valabil si pentru alb/negru.

Cu toaste astea, poate stie cineva un program-minune. Sunt si eu curioasa.

#4
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 25 martie 2010 - 23:55

Nu exista program-minune. Odata pierduta, culoarea e pierduta pentru totdeauna. De unde sa stie un program, oricat de smecher ar fi el, ca doamna din poza este blonda si nu carunta? Cum sa afle calculatorul daca cealalta doamna are ochii verzi sau albastri? Ca steagul din poza este al Romaniei (rosu-galben-albastru) si nu al republicii Mali (verde-galben-albastru)?

Exista ceva programe care, cu ajutorul userului totusi, fac unele chestii, cum ar fi colorarea cu verde a frunzelor, colorarea in bleu a cerului, in albastru inchis a marii, chestii de bun simt. E destul de complicat insa sa se nimereasca nuantele, degradeurile, etc. Cu aportul esential al utilizatorului se mai pot aranja obiecte pe care programul nu le poate colora in veci singur, cum ar fi steagurile de exemplu.

Nu cunosc niciun program care sa faca asta, dar in studiourile de film se practica colorarea unor filme vechi din perioada B&W.

#5
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 26 martie 2010 - 00:35

cine stie photoshop poate face culori din AN.

Sunt tot felul de tehnici.

Eu doar am auzit de ele si am vazut astfel de transformari, dar de priceput nu ma pricep.





____________



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!



Cum mi-am alaptat copiii

______________



Sabina's blog, [hippi] Sofia Galagia si [yum] bb Gheo
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.




#6
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 26 martie 2010 - 02:16

Citat:
citat din mesajul lui Sabina
cine stie photoshop poate face culori din AN.

Se poate face doar o spoiala, de mana. Tu ca utilizator esti cel care iei o culoare si o pui peste zona care o doresti colorata in acea culoare. Poti seta cateva optiuni, gen o culoare care sa se transforme gradat in alta culoare de la stanga la dreapta in acea zona selectata. Sau stralucirea ei sa scada treptat pe o axa pentru a imita cat de cat o penumbra. Dar optiunile sunt limitate si grosiere. Multa munca (caci intr-o poza obisnuita sunt zeci, chiar sute de obiecte distincte de diverse dimensiuni, forme, etc). In final rezulta o "poza" in culori pe care orice privitor o vede extrem de artificiala, de nenaturala.
Eu zic sa nu-i dam fetei sperante desarte.

#7
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 26 martie 2010 - 02:27

eu sunt perfect de acord cu tine, da uite ce a facut un nenea cu poza mea [:D]



deci: asta e fotografia mea, (autoportret), am luat-o color, am facut-o AN ca asa am simtit ca trebuie.



http://www.treklens....photo188137.htm



nenea asta a colorat-o.

Total aiurea fata de original(eu am ochi caprui), da totusi destul de impresionant:)



http://www.treklens..../photo27963.htm



mai multe exemple aici:



http://www.treklens....s.php?thid=2029



trebuie deschisa poza AN, apoi apasat pe workshop si se vede colorarea.



Inca odata, sunt perfect de acord ca nu-i tot aia, da e in acelasi timp uimitor ce se poate face.



oricum, program sa le faca din AN color dintr-un foc nu stiu sa existe.

____________



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!



Cum mi-am alaptat copiii

______________



Sabina's blog, [hippi] Sofia Galagia si [yum] bb Gheo
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.




#8
gabriella1

gabriella1

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.055 mesaje

Postat 26 martie 2010 - 16:45

Citat:
citat din mesajul lui Sabina
eu sunt perfect de acord cu tine, da uite ce a facut un nenea cu poza mea [:D] deci: asta e fotografia mea, (autoportret), am luat-o color, am facut-o AN ca asa am simtit ca trebuie.http://www.treklens.com/gallery/photo188137.htm nenea asta a colorat-o. Total aiurea fata de original(eu am ochi caprui), da totusi destul de impresionant:)http://www.treklens..../photo27963.htm mai multe exemple aici:http://www.treklens.com/themes.php?thid=2029 trebuie deschisa poza AN, apoi apasat pe workshop si se vede colorarea. Inca odata, sunt perfect de acord ca nu-i tot aia, da e in acelasi timp uimitor ce se poate face. oricum, program sa le faca din AN color dintr-un foc nu stiu sa existe.____________Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!Cum mi-am alaptat copiii______________ Sabina's blog, [hippi] Sofia Galagia si [yum] bb Gheo
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.
off topic: [wow][wow][wow] da' esti frumoasa rau! ai optjpe ani?[pup][pup][flo]Gabriela"Stelele care cad nu pier,Stelele care cad se duc pe un alt cer"

#9
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 26 martie 2010 - 17:00

LOOl, poza e facuta demult, in sept 2006. Aveam 27 abia impliniti atunci. merci [:D] [pup]

Acu am moon face de la Cortizon;), da o sa-mi treaca.



____________



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!



Cum mi-am alaptat copiii

______________



Sabina's blog, [hippi] Sofia Galagia si [yum] bb Gheo
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.




#10
gabriella1

gabriella1

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.055 mesaje

Postat 26 martie 2010 - 17:02

Citat:
citat din mesajul lui Sabina
LOOl, poza e facuta demult, in sept 2006. Aveam 27 abia impliniti atunci. merci [:D] [pup] Acu am moon face de la Cortizon;), da o sa-mi treaca.____________Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!Cum mi-am alaptat copiii______________ Sabina's blog, [hippi] Sofia Galagia si [yum] bb Gheo
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.
hm,acum ejti majora [:D] buey, de cand frumusetea trece, ha?ce-i buba?[:D]Gabriela"Stelele care cad nu pier,Stelele care cad se duc pe un alt cer"


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -