Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

intrebari despre sintomele nasterii


14 raspunsuri la acest subiect

#1
ancacristina

ancacristina
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 15 iulie 2007 - 22:28

[dual]Salut! Ma numesc anca si sunt insarcinata in saptamana 30 cu gemeni.mi se intareste burta mai toata ziua si nu stiu daca ar trebui sa-mi fac griji.

#2
dodo

dodo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 16 iulie 2007 - 06:43

Cred ca cel mai in masura sa-ti raspunda este dr. care-ti urmareste sarcina..Depinde cit de des, cit timp tine intarirea burtii, e normal sa se intimple asta insa noi nu putem da un sfat competent,dr. e cel mai in masura sa ti-l dea. Sanatate si nestere usoara![flo]

#3
Mi-Ka

Mi-Ka

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 430 mesaje

Postat 16 iulie 2007 - 10:38

anacristina, dupa ce mi s-a eliminat dopul gelatinos am banuit ca o sa nasc cat de curand...ceea ce s-a si intamplat, doua zile mai tarziu...cam asta a fost simptomul la mine...

Cat despre intarirea burticii, eu pot sa-ti spun ca luam No spa, la recomandarea medicului, bineinteles...

Si ca un mic sfat:stai cat mai mult in pat!!!



Pupici multi [pup][pup][pup]



___________________

Printesa noastra,Alexia

#4
ilenutza

ilenutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.449 mesaje

Postat 16 iulie 2007 - 14:35

Felicitari, doi dintr-o lovitura![:D]

este normal sa ai contractii nedureroase pt ca sa se pregateste uterul pentru nastere.
Torusi, avand in vedere ca ai gemeni dr. este cel mai in masura sa iti spune ce si cum
.
Mai da-ne niste detalii

Ile [gravi] 39+ si Victor [bicla] ( 22 dec 2005)
AMR 6 ZILE [batetoba]




#5
Lorelai

Lorelai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 516 mesaje

Postat 16 iulie 2007 - 20:43

anca, si eu am gemeni. mie mi s-a intarit burta incepind din sapt 24. uneori nu se relaxa o zi intreaga desi stateam mai mult in pat. semne de inceput de travaliu au fost doua: ameteli serioase si fluctuatii de tensiune cam cu o sapt inainte de nastere si dureri mari de spate si mijloc cam cu 2-3 zile inainte de nastere. am nascut la 31 sapt.

eu cred ca cel mai bine sa mergi la doctor cel putin saptaminal sa monitorizeze situatia si sa te odihnesti cit mai mult. contractiile nedureroase si intaririle de burta sint normale. ai sa vezi ca atunci cind se apropie momentul iti vei da seama.

bafta multa, hai la capitolul cu gemenii sa te mai conversezi cu alte mamici/burtici de/cu gemeni.

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
****pt. poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala)****


#6
ancacristina

ancacristina
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 17 iulie 2007 - 20:36

am fost la dr. si mi-a facut internere ambulatorie ptr. tratament intravenos,dar lui este frica sa nu inceapa dilatarea si sa nu simnt ptr ca nu am dureri. Prea multe nu imi spune si in plus a mai si plecat in concediu o saptamana.
cum se calculeaza luna in care esti insarcinata Eu am 30 de sapt. si credeam ca am 7 luni si un pic iar el mi-a zis ca 30 de sapt.inseamna 6 luni si jumate si ca la aceasta varsta bebelusii mei sunt prea mici.

#7
ancacristina

ancacristina
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 17 iulie 2007 - 21:45

quote:
Originally posted by ilenutza

Felicitari, doi dintr-o lovitura![:D]

este normal sa ai contractii nedureroase pt ca sa se pregateste uterul pentru nastere.
Torusi, avand in vedere ca ai gemeni dr. este cel mai in masura sa iti spune ce si cum
.
Mai da-ne niste detalii

Ile [gravi] 39+ si Victor [bicla] ( 22 dec 2005)
AMR 6 ZILE [batetoba]






#8
anamaria

anamaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 18 iulie 2007 - 00:18

incearca aici - poti sa calculezi varsta bebelusilor tai:

http://www.desprecop...d=candvinebarza



dupa ce introduci datele, iti calculeaza saptamana si poti sa apesi pe butomnul din dreapta 'INFO' ca sa afli detalii...



_________________________________

ANAMARIA, o mami ca in filme:



[bonjovi] Nascut pe 4 iulie (2000) si



[cri] Vineri, 13 (iunie, 2003)



poze cu frumosii mei (si nu numai [;)] )

************************

DRAGOSTEA NU INSEAMNA DOI OAMENI CARE SE PRIVESC UNUL PE ALTUL, CI DOI OAMENI CARE PRIVESC IN ACEEASI DIRECTIE ! Antoine de Saint-Exupery

#9
try

try

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.429 mesaje

Postat 27 iulie 2007 - 20:14

In general cam dupa 28-30 de sapt. incep sa apara contractiile false, cele nedureroase si care au rolul de a pregati uterul pentru nastere.

In genere ele nu prezinta nici un risc, insa trebuie vazut daca la tine, avand in vedere ca ai sarcina gemelara, deci cu risc crescut, nu produc reactii nedorite, adica declansarea travaliului. Daca aceste contractii incep sa devina dureroase imediat du-te la spital. Daca observi ca devin regulate (ex: se repeta la 15 min), chiar daca nu-s dureroase, iarasi prezinta-te la medic. Daca dr. tau nu e acolo, du-te la urgente. Avand i nvedere ca ai trecut de 30 de sapt. ar trebui sa-i ceri dr. tau sa-t irecomande un alt dr. i ncaz ca el nu e in oras sau nu e disponibil in momentul i ncare se iveste o problema la tine.

Ai grija de tine si protejeaza-te caci sarcinile cu gemeni implica mai mutle riscuri si de multe ori mamicile nu ajung sa nasca la 40 de sapt. gemenusii. Nu uita ca e sarcina cu risc mai ridicat decat la o gravida cu sarcina simpla. Presiunea pe care o exercita bebelusii tai asupra ta e mai mare caci sunt doi si in total mai grei decat un singur bebelus intr-o singura sarcina.

Iti doresc s-ajungi cat mai aproape de termen si sa nasti cat mai usor minunile.



"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"

[mamica] Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi


#10
Ginger00

Ginger00

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 959 mesaje

Postat 27 octombrie 2007 - 18:37

Eu zic sa mergi la medic.Si eu sunt graviduta cu gemeni si la 24 de saptamani am fost internata pentru risc de nastere prematura din cauza contractiilor nedureroase care mi-au miscorat colul la 1,3 cm.Acum ,cu ajutorul lui DD am ajuns a 28 de saptamani dar am mereu contractii nedureroase cu toate ca iau tratament si stau doar la pat (col de 1,7 cm)si dr.mi-a zis ca stau atenta ca s-ar putea sa nasc prematur...deja ii repar valiza...Mult noroc iti urez



[gravi]+28 [baietel] [baietel] sufletelele mele



Atat mai avem






Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -