Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

MELANOM MALIGN-ATENTIE LA ALUNITE (3)


57 raspunsuri la acest subiect

#51
Carra

Carra

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 173 mesaje

Postat 07 octombrie 2012 - 20:46

Multumesc, Helebolero. Culoarea este rozacee-rosiatica, iar aspectul este exact ca al unei boabe de zmeura, cu umflaturile acelea specifice. Nu ma doare, nu ma mananca, doar ma deranjeaza la marginea chilotilor, din cauza ca s-a marit si s-a intarit.

Iti doresc sa afli numai vesti bune la controlul viitor.

#52
ddaas

ddaas

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 79 mesaje

Postat 13 februarie 2013 - 20:38

trista poveste :(

#53
ddaas

ddaas

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 79 mesaje

Postat 13 februarie 2013 - 21:18

Poate ar trebui deschis un alt subiect pentru a nu veni noi cu problemele noastre minore langa o asa drama.


Putin background: inca de mic copil am avut mai multe alunite. De asemenea au fost episoade in copilarie cand m-am ars destul de rau la soare (piele sensibila + lipsa cremelor in vremea aia + greseala parintilor). In familie nu exista niciun caz de cancer de piele.


Acum vreo 10 ani am inceput sa-mi verific alunitele, o data la cativa ani. Medici diferiti, niciunul nu a ramas impresionat in vreun fel, doar ca sa le urmaresc.

Acum circa 2 ani mi-a aparut la sfarsitul verii pe piept o alunita noua, negra care nu parea periculoasa dupa ABCD-ul alunitelor.

Acum circa 3-4 luni mi s-a parut ca incepe sa se extinda, sa capete ca niste colturi putin mai deschise. Am mers la 2 medici diferiti (unul prof. - sef de sectie dermatologie Colentina - Dnul Tiplica). Mi-a spus ca alunitele, mai ales la sfarsitul verii dupa soare mult, pot acumula pigment nou si pot creste fara sa fie neaparat o problema si ca asa cum arata ea (ca si vascularizare) nu indica probleme.

Am mers la Bioderm si dnul Lucian Russu a scos-o cu laser. I-au facut biopsie la Victor Babes si a iesit nev displazic. Atat dnul Lucian Russu cat si celalalt medic profesor la care am fost, au spus ca nu trebuie sa mai fac nimic si nici griji prea mari sa-mi fac dar sa le verific la 6 luni.
Pe raportul de biopsie scrie "nev displazic, rezectie integrala".

Acum problema mea este: stiu ca regula este de a se scoate chirurgical daca exista riscuri si pt. a nu se compromite tesutul.

Dnul Russu in schimb spune ca nu este niciun dezavantaj cu laser daca este tipul corect de laser, dovada fiind si biopsia alunitei scoase cu laser care a fost indepartata integral si ca inclusiv melanomul se poate scoate cu laserul in conditii optime. Spune ca cei care scot chirurgical nu au laser (costa foarte mult cel corespunzator - zeci mii euro) sau sunt de moda mai veche.

Prof. doc Tiplica spune de asemenea ca sa le scot cum vreau daca vreau eu(neavand din partea lui indicatie de a scoate vreuna) doar sa fac biopsie orice ar fi, si ca laserul cu CO2 este un bisturiu luminos. Dar ca el recomanda chirurgical si ca laserul este un moft care costa bani, nu este necesar dar nici clar contra-indicat daca se doresc mofturi.

Ma puteti lamuri cum sta problema: laser vs. chirurgical in cazul alunitelor posibil periculoase? Ma gandesc sa nu fi gresit ca am scos-o cu laser.

Apoi, iesind nev displazic (inteleg moderat cumva, nu este f. clar) oare sa-mi fac griji (ca acum imi fac )?



#54
cristoiu

cristoiu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.573 mesaje

Postat 14 februarie 2013 - 01:21

Sotul meu si le-a scos chirurgical. Ca trebuie examinate pe urma si zice ca daca le facea cu laserul nu mai aveau ce analiza.

#55
ddaas

ddaas

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 79 mesaje

Postat 14 februarie 2013 - 11:22

deci depinde de tipul de laser. Eu le-am facut biopsie si totul a fost ok din pdv al probei. Am inteles ca laserul respectiv este exact ca un bisturiu, dar luminos.

Am de exemplu niste papiloame virale care intr-adevar se cauterizeaza sau se "rad" cu un alt tip de laser care le distruge.

Probabil ca asta e diferenta.

#56
cristoiu

cristoiu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.573 mesaje

Postat 14 februarie 2013 - 12:22

Daca la biopsie a iesit ok nu ai de ce sa iti faci griji. Mergi anual la control si keep an eye on them.



#57
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 28 martie 2013 - 18:37

Ddaas, eu am 4 alunite excizate. Pe primele 2 le-am scos din motiv de pozitionare. Interventia a fost facuta cu laser, tesutul a fost analizat, totul a fost ok.



In cazul celorlalte doua, recomandarea de a fi scoase s-a bazat pe faptul ca la dermatoscopia anuala, au aparut ceva modificari atipice fata de poza precedenta. De data aceasta interventia s-a facut cu bisturiul. Biopsiile au fost ok.



In principiu, folosirea laserului nu inseamna ca nu se va putea face biopsia, chiar daca vorbim despre o alunita mica. Mi s-a explicat ca acest lucru depinde foarte mult de tehnica folosita pt interventie. Din cate am inteles, folosirea bisturiului aduce un plus de precizie, recomandata in anumite situatii, pt a elimina riscurile de orice fel.



In principiu, important este sa faci contralele periodice in acelasi loc, la acelasi medic, pt a putea monitoriza in timp evolutia alunitelor.



Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu' (26sept2006)



Uite ce mare am crescut...

Povestea merge mai departe...


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -