Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

V-ati reorienta(t) spre o (cu totul) alta cariera?


27 raspunsuri la acest subiect

#21
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 07 octombrie 2011 - 20:20

Citat:
citat din mesajul lui andacos
Ei...ma bag si eu in vorba si spun ca si danat,ca virsta are un rol foarte important!Eu chiar nu vad cum ai putea face cariera dupa 40 de ani,in momentul in care itzi schimb complet domeniul de activitate!Nu mai spun de calitatea de emigrant!Danahandarbeit
Ei, la facultate am avut 2 colegi mult mai mari decat noi. Unul care are vreo 37 de ani, 3 copii, si a facut totusi medicina, ca asta i-a placut. Nu a luat la rezi ce voia, dar mai vrea sa dea la anul o data.Si alt coleg, arab, de peste 40 de ani care a facut medicina in romana si era chiar foarte bun, invata foarte bine, era in grupul celor care invata. A luat la rezi ce voia si acum e rezident.Am mai avut o colega care afacut psihologie, dupa aceea a dat la medicina, era bursiera dar nu primea bursa, ca era la a doua facultate. Nu a dat rezi in tara, a plecat in alta tara la prietenul ei unde a stat 1 an ca voluntar la spital ca sa reuseasca anul care vine sa isi dea examenele si sa faca ce doreste.deci de putut se poate, doar ca la unii e mai usor si la altii mai greu. :)**Fur is for petting***http://www.facebook.com/#!/adoptiicainiwww.adoptiipisici.ro

#22
Edip

Edip

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 414 mesaje

Postat 08 octombrie 2011 - 10:59

Citat:
citat din mesajul lui andacos
Edip ,cariera e una,schimbarea domeniului de activitate e alta!Intrebarea topicului e despre cariera!Insa si schimbarea domeniului de activitate,schimbare ce implica o forma de invatzamint,nu e deloc simpla dupa 40 de ani!Cind limba statului in care ai emigrat nu e neaparat una de circulatzie internatzionala,e mai dificil!Itzi trebuiesc 2-3 ani pentru a-tzi insusi limba,la care se adauga studiul!Si sa nu uitam ca sunt totusi state unde trebuie sa scotzi bani din buzunar(si nu putzini)ca sa studiezi,nu orice stat itzi ofera facilitatzi sau chiar itzi "dau "bani de studiu!Dupa 40 de ani deja scad sansele sa fii angajat conform pregatiri tale cu contract de munca nelimitat!Eu zic ca e chestie de prioritatzi si pastrarea limitelor !Strict de cariera vorbind,nu,dupa 40 de ani nu s emai face cariera!(doar stiu eu sa descoperi gaura de la ac din nou![:D])Danahandarbeit
eu cred ca se cam abuzeaza cuvantul cariera... pentru mine cariera inseamna un nivel f. inalt in domeniu... a lucra ca si doctor, inginer sau nu mai stiu ce pana la urma consider ca vorbim de joburi si nu de cariera. a fi recunoscut in domeniu cel putin la nivel de industrie locala/nationala pentru mine inseamna cariera.. in rest joburi....eu stiu f. putini oameni de cariera de exemplu, asa ca totusi cred ca vorbim de schimbarea domeniului de activitate.

#23
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 08 octombrie 2011 - 13:13

Corect!



Eu observ ca in general s ecam pune semnul egal intre absolvirea unei facultazi si cariera,ceea ce este fals![:D]



Deci subiectul este pur si simplu despre schimbarea de joburi,a domeniului de activitate!



Insa eu ramin la parerea mea cu virsta,chiar si in acest caz!



Dana



handarbeit

#24
Andries

Andries

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 08 octombrie 2011 - 16:17

"cariera" nu e ceva de 2 secunde [:D] e o munca sustinuta de peste zeci de ani in multe domenii si oricum implica tot drumul pentru a ajunge acolo [:D]

CARIÉR#258;, cariere, s. f. Profesiune, ocupatie; domeniu de activitate; timp cât cineva lucreaz#259; într-un anumit domeniu. #9830; Etap#259;, treapt#259; în ierarhia social#259; sau profesional#259;. #9830; Pozitie în societate, situatie bun#259;. [Pr.: -ri-e-] – Din fr. carrière.

Cariera nu inseamna numai nu stiu ce super titlu academic obtinut la 50 de ani, ci toata pleiada de activitati care nu se limiteaza in tiparul "9-17". Un om care vine la job la 9 si la 17 pleaca linistit si relaxat acasa fara sa mai faca si ceva extra se cheama ca are un job. Dar acei multi-putini cati or fi care isi storc creierii sa se perfectioneze si sa obtina rezultate mai bune ...acei oameni au o cariera, la un anumit nivel, dependent de efortul depus.

La 40 de ani poti sa incepi o alta "cariera" [:D] dar trebuie sa fii realist in ceea ce priveste obiectivele propuse. La 40 de ani e o nebunie sa te apuci de atletism de exemplu si probabil chiar daca te apuci nu vei castiga olimpiada, dar poate "cariera" ta are alte obiective.

Si "cariera exaceptionala"
sau "om de cariera" depinde mult si de conjunctura pe care o prinzi in anumite momente, de oportunitatile pe care nu trebuie sa le ratezi. Trenul nu opreste de multe ori in gara si atunci sta doar 2 minute [:D] te-ai suit, bine, ai fost acolo, bine, dara daca tu doar faceai bagajele cand locomotiva fluiera... poate mai bine cauti un 9-17.

Andries

mami!! uite avioanele, avioanele, sunt multe mami, multe!!
uite si unul mic mami, e puiul lor, e puiul lor!!!


#25
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 11 octombrie 2011 - 01:10

Mda, nu vad de ce tot apare cuvant `job`, e un cuvant strain care inseamna loc de munca.
Si eu vad dulapul ca pe o masa, dar stiu ca in mod normal sunt diferite [:D]

**Fur is for petting***
http://www.facebook....#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

#26
xiri

xiri

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 11 octombrie 2011 - 02:16

Dar de ce nu poti sa te perfectionezi si sa fii bun in intervalul de program 9-17?

#27
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 22 octombrie 2011 - 15:13

Citat:
citat din mesajul lui ziki
Am si eu o curiozitate:E cineva printre voi care si-a schimbat cu totul (sau nu numai) cariera dupa niste ani de facultate si job?
sanziana, [mamica] de doi pestisori flavia si felix4 in cuibusor
Da, si eu am facut o schimbat radicala in cariera - de la chimie la resurse umane/recrutare la 38 de ani.Acum fac ceea ce imi place, adica sa lucrez cu oamenii!Urmeaza-ti visul pentru ca numai facand ce iti place, poti sa obtii eficienta maxima si implinire pe plan profesional!_________________________ RObotzii au succes, TU ai?spune-mi ceva bun


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -