Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

V-ati reorienta(t) spre o (cu totul) alta cariera?


27 raspunsuri la acest subiect

#1
ziki

ziki

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.510 mesaje

Postat 03 octombrie 2011 - 13:05

Am si eu o curiozitate:



E cineva printre voi care si-a schimbat cu totul (sau nu numai) cariera dupa niste ani de facultate si job?

Ma bate gandul sa imi suflec manecile si sa o iau de la capat, si nu schimbarea in sine ma sperie ci intrebarea daca e mai bine sa stai in banca ta si sa continui in speranta ca vei avansa, sau sa faci ceva ce visezi de mult dar sa nu ai certitudinea ca vei reusi. sau ca vei reusi la o varsta la care altii din bransa pe care ai re-ales-o sunt deja profesionisti.



daca exprimarea mea e haotica, imi cer scuze. esenta intrebarii mele sta in titlu [flo]

o zi frumoasa tuturor



sanziana, [mamica] de doi pestisori flavia si felix

4 in cuibusor


#2
JuliaSM_2

JuliaSM_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 03 octombrie 2011 - 14:03

Citat:
citat din mesajul lui ziki

si nu schimbarea in sine ma sperie ci intrebarea daca e mai bine sa stai in banca ta si sa continui in speranta ca vei avansa, sau sa faci ceva ce visezi de mult dar sa nu ai certitudinea ca vei reusi


Daca ai posibilitatea de a incepe ceea ce iti doresti, pentru a face visul realizabil cat de cat, go for it!! Din toata inima te incurajez sa o faci, chiar daca, asa cum spui, altii vor parea mai profesionisti decat tine la un moment dat, important e ca ajungi sa faci ce iti place, ce ai visat ca e pentru tine, decat un job cu mari promisiuni de avansare si satisfactii materiale, dar in care nu ti-e inima.

Eu am invatat limbi straine, am profesat o vreme, dupa care m-am reorientat spre cu totul altceva, am propria mea afacere si sunt mai mult decat multumita. Asta ni se potriveste noua, am un program flexibil, pot sa ma fac disponibila pentru copii, iar venitul e satisfacator.

Spuneai la un moment dat ca probabil altii vor fi profesionsti la varsta la care tu abia incepi sa functionezi pe alta bransa. Succesul nu depinde numai de perioada de timp de cand incepi o activitate, cu putin noroc, prinzi si experienta, si poate capata amploare activitatea pe care o faci, uneori chiar peste noapte, nu trebuie sa treaca 'jde ani pana ai cu adevarat succes.Cu atat mai mult cu cat vei face chiar ceea ce iti place, ceva in care te regasesti!

De-am lucra fiecare ceea ce visam ca e pentru noi, lumea asta ar arata cu totul altfel...inclusiv noi! [flo]



"I'd rather walk in the dark with God
Than go alone in the light;
I'd rather walk by faith with Him
Than go alone by sight."



#3
ziki

ziki

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.510 mesaje

Postat 03 octombrie 2011 - 16:32

Citat:
De-am lucra fiecare ceea ce visam ca e pentru noi, lumea asta ar arata cu totul altfel...inclusiv noi!




multumesc mult pentru raspuns si mai ales pentru incurajari! [flo]



plus ca ai mare dreptate cu ultima fraza... asta imi si doresc



sanziana, [mamica] de doi pestisori flavia si felix

4 in cuibusor


#4
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 03 octombrie 2011 - 16:54

Da, eu! Am facut facultatea in Ro, am lucrat in cu totul alt domeniu apoi pentru care nu aveam calificare dar am invatat din mers insa nu imi placea, eram gata sa fac o schimbare si in Ro numai ca s-a ivit ocazia sa plecam. Acum am 40 de ani, am lucrat 13 ani in Ro si aici sunt studenta, dupa ce 2 ani i-am petrecut invatand limba suedeza. Invat in cu totul alt domeniu dar care a fost visul meu din liceu, neimplinit pentru ca era inainte de revolutie, cand singura facultate era la Bucuresti(eu locuind taman in nordul tarii) si numai 25 de locuri cu o concurenta acerba.



Eu iti spun doar sa iti urmezi visele, e foarte important pentru ego-ul tau, te simti undeva acolo sus, invatand si facand ceea ce iti place, ceea ce iti doresti. Eu am si muncit aici in domeniul in care studiez, dar pentru ca nu am calificare, nu pot primi post definitiv, asta m-a indreptat catre scoala. Iar munca ce ma asteapta o iubesc deja!



Succes mult! [flo]





pur si simplu...



Hobby



calator de profesie



#5
danat

danat

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.292 mesaje

Postat 03 octombrie 2011 - 23:56

Ziki ce subiect!!! [flo] imi merge la suflet, la acelasi lucru ma tot gandesc si ras-gandesc de ceva vreme si nu stiu deocamdata daca sa-mi urmez orbeste dorintele. Acum sincer, mai depinde si un factor, destul de important pt oricine, dar desigur nu hotaritor: varsta!



Eu, ca si Mihaela, am lucrat in Ro in marketing/sales (vreo 10 ani), am emigrat acum 3 ani jumate si am consumat destul de mult timp sa prind germana, ca sa incep sa imi caut de lucru, dar simt ca as vrea sa schimb ceva acum, sa profit cumva de ocazia ce s-a creat cu aceasta intrerupere.

Eu am 42 de ani, ideea e ca daca as studia ceva nou mi-ar mai trebui 1-2 ani cel putin si nu stiu daca la 44 de ani te mai angajeaza cineva ca junior/ tinar absolvent [:D] Domeniul la care visez eu e turismul, chiar si cel online, iarasi e putin delicat ca nu stiu cum functioneaza pe viitor domeniul...off, e dificil [bang][alcool]



Poate citind ceea ce mai scriu fetele prind si eu ceva curaj [:I]







_____________________________________________________________________



Iubeste-ma atunci cand merit cel mai putin, pentru ca atunci am cea mai mare nevoie.





Hobby





#6
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 04 octombrie 2011 - 00:17

eu mi-am schimbat de vreo 3 ori orientarea. de fiecare data cand am luat-o de la capat, am inceput cu salariu minuscul, dar cu altfel de avantaje. pe ansamblu ... imi pare rau ca am cam ruginit si acum imi vine ceva mai greu sa schimb.
insa, chiar daca nu fac schimbari radicale, chiar si acum adaug sau scot activitati noi, ma implic in proiecte care nu au neaparata legatura cu slujba, ci sunt doar oportunitati de dezvoltare.
ma simt foarte bine facand altceva mai mereu.

singurul sfat pe care l-as da cuiva care isi schimba cariera ar fi sa se apuce de ceva ce ii place cu adevarat, nu sa se gandeasca daca "merge" sau nu. daca iti place ce faci, gasesti sanse bune mai mereu si ai si flerul de a le descoperi inaintea altora.

#7
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 04 octombrie 2011 - 00:21

Dana, acuma stiu ca Austria nu e Suedia [:D] dar iti dau exemplul fostei invatatoare a Silviei. S-a pensionat anul acesta, in vara, cu doi ani mai devreme(se poate, la cerere). Toata lumea a crezut ca nah, e de atatia ani invatatoare, s-a plictisit de copii(desi a fost deosebit de dedicata) si eu am intrebat-o ce are de gand sa faca cu atata timp liber pe care il va avea, parea foarte multumita ca iese in pensie. Ei bine, surpriza: a iesit la pensie pentru ca voia altceva in viata ei! Facuse un curs de ghizi, la 62 de ani!!! si acum la 63 spera sa isi gaseasca de lucru ca si ghid. Nu stiu daca a gasit sau nu, dar ea era tare entuziasmata. [:)] Bine, la noi are mari sanse, pentru ca e zona turistica si stiu o "ghidusa" de 75 de ani, tare vestita pe aici.



Vreau doar sa spun ca niciodata nu e prea tarziu! [flo]





pur si simplu...



Hobby



calator de profesie



#8
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 04 octombrie 2011 - 00:27

Ei...ma bag si eu in vorba si spun ca si danat,ca virsta are un rol foarte important!



Eu chiar nu vad cum ai putea face cariera dupa 40 de ani,in momentul in care itzi schimb complet domeniul de activitate!Nu mai spun de calitatea de emigrant!



Dana



handarbeit

#9
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 04 octombrie 2011 - 00:36

Citat:
citat din mesajul lui ziki

E cineva printre voi care si-a schimbat cu totul (sau nu numai) cariera dupa niste ani de facultate si job?


Da [:)]
Am facut Filosofie si Jurnalism simultan, am fost cativa ani reporter/ redactor la un radio si un cotidian local. Apoi, desi nu am facut nici macar o ora de informatica in timpul scolii, m-am reorientat spre IT si de atunci aici am ramas. Sunt inca pasionata de comunicare dar am parte de ea din plin si in domeniul asta. Asa ca sunt 100% multumita de schimbare [:)]

#10
Edip

Edip

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 414 mesaje

Postat 04 octombrie 2011 - 10:01

Citat:
citat din mesajul lui andacos
Ei...ma bag si eu in vorba si spun ca si danat,ca virsta are un rol foarte important!Eu chiar nu vad cum ai putea face cariera dupa 40 de ani,in momentul in care itzi schimb complet domeniul de activitate!Nu mai spun de calitatea de emigrant!Danahandarbeit
depinde ce intelegi prin cariera...eu zic ca nu are nici o legatura daca esti emigrant sau nu... asta pe aici pe unde sunt eu... cred ca fiecare ne spunem pareri fiind influentati de unde traim, lucram... sotia si-a schimbat domeniul de activitate la 35 de ani si nu e facut rau de loc.... cred ca se poate face asta si la 40 sau la 50 aici... poate ca depinde de domeniu, ca nu te mai apuci sa faci medicina la 50 de ani, dar in general sunt multe domenii unde se poate...


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -