Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

(Mai) foloseste cineva scutece lavabile?


136 raspunsuri la acest subiect

#11
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 28 septembrie 2011 - 17:20

daca imi permiteti o remarca : scutecele de unica folosinta din ultimul timp NU au invelis de plastic, pielea copilasului respira cat de cat. materialul folosit permite circulatia aerului, insa nu lasa lichidul sa iasa (pori unidirectionali).
scutece cu exterior din plastic am vazut doar la marcile ieftine, gen marca proprie carrefour. in acel tip de scutec, da, pielea copilasului nu respira.

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#12
JuliaSM_2

JuliaSM_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 28 septembrie 2011 - 17:40

Diana, eu am folosit pana de curand si nu am fost multumita. Se doresc numai discutii cu aplauze la adresa scutecelor lavabile!? [:D]
In plus, Scarmanus a fost curioasa, i-am raspuns, dupa ce am intrebat politicos daca vrea sa stie parerea mea.
Acum,Scarmanus, infinit mai ieftine cumparate la mana a doua, apoi cu gandul de a le revinde dupa ce nu le mai folosesti, nici asta nu o vad cu ochi prea buni. Da-s ochii mei, deh![bibe]
Ok,have fun mai departe, eu mi-am spus parerea si nu mi-o schimb nici moarta.Mai ales dupa ce chiar am experimentat ce sunt alea scutece lavabile, si inca scumpe rau si de foarte buna calitate. [asia]



"I'd rather walk in the dark with God
Than go alone in the light;
I'd rather walk by faith with Him
Than go alone by sight."



#13
scarmanus

scarmanus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 480 mesaje

Postat 29 septembrie 2011 - 00:21

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

daca imi permiteti o remarca : scutecele de unica folosinta din ultimul timp NU au invelis de plastic, pielea copilasului respira cat de cat. materialul folosit permite circulatia aerului, insa nu lasa lichidul sa iasa (pori unidirectionali).
scutece cu exterior din plastic am vazut doar la marcile ieftine, gen marca proprie carrefour. in acel tip de scutec, da, pielea copilasului nu respira.

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)


Respira ca asa zic producatorii, pe mine nu ma conving nici moarta. Am folosit si eu din alea super-duper si inca Premium, si tot era transpirata la spate. Daca nu ar fi plastic nu si-ar mai pune nimeni problema biodegradabilitatii lor si le-ar folosi toata lumea la greu. Si-apoi decat sa vad granulele alea cu miros de medicament pe pielea copilei, si mai ales in zona genitala, nu te supara, dar chiar mai bine spal la lavabile pana-mi ies ochii din cap.
Si nu-mi zice nimeni, chiar nu ati facut un experiment sa vedeti ce placute is pe fundul propriu, pardon, ca sa va puneti macar problema alternativei, nu neaparat sa o si adoptati.

#14
scarmanus

scarmanus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 480 mesaje

Postat 29 septembrie 2011 - 00:25

Sa ma mai editez o tira [:D]. Nu vreau io sa schim parerile nimanui, dar nici sa nu-mi zica mie nimeni ca alea de unica folosinta is mai bune. Is mai comode, dar nu mai bune, si asta e o mare diferenta.
Le astept in continuare pe fetele care scutecesc[bibe]. Pe vremuri stiu ca era Mik, dar cel mai probabil i s-au insurat/maritat copii de-atunci [:D]

#15
Doloress

Doloress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.679 mesaje

Postat 29 septembrie 2011 - 00:43

Eu folosesc de vreo 3 luni si sunt multumita. EU am cu buzunar, de la Bum Genius si Flip. Am mai luat si de la Kushies, AIO, dar nu mi-au placut, sunt prea mari si prea voluminoase. Dar cele de la Bum Genius sunt super.

Argumentul meu numarul unu care m-a convins e ca un scutec de unica folosinta are nevoie de 500 de ani sa se degradeze! Mi se pare de ajuns sa ma puna pe ganduri serios cand mai folosesc un pampers.

Oricum spalam la 2 zile, masina mea e destul de incapatoare, nu o incarcam full nu mi se pare ca spal mai des sau ca folosesc mai multa apa si detergent. Folosesc detergent bio, sunt foarte multumita cum spala. Insertiile alea pentru kk pe care le arunc la toaleta dupa - folosesc unul pe zi, ca al meu copil face de regula numai dimineata un kk. Deci teoretic mi-ar ajunge cam jumate de an, un pahchet. Se mai intampla si accidente, nu mi s-a parut cine stie ce capat de tara sa spal kk. Pe cele cu pipi, le clatesc putin si cand le vine timpul le spal cu toate hainele. Nu ne-am imbolnavit, n-am patit nimic. Intr-adevar, suntem in vacanta in Romania si ne vine cam greu cu uscatul, in Canada avem masina de uscat. LA temperatura aia de acolo probabil ca mor toti virusii si bacteriile daca ar mai ramane. Oricum nu am patit nimic de cand le folosim.
Problema mea e din martie, cand incepem gradinita, nu stiu daca va accepta educatoarea, o sa discutam si o sa vedem.

E fain ca am luat din alea care se ajusteaza si care ii ajung pana la 3 ani. De fapt le folosesc la ambii copii, ca si cel de 3 ani jumate mai are scutec noaptea doar.

Mai folosesc si din cele de unica folosinta cand mergem undeva si stam mult timp, nu pot chiar sa umblu cu kk in geanta. De exemplu pe avion, sau cand am mers o saptamana la munte unde nu aveam masina de spalat. Singurul meu regret a fost ca nu le-am folosit din prima de la primul copil. Mi-a fost prea frica, ca e complicat. SIncer, nu mi se pare deloc complicat.



Mami de Patrick(29.04.2008) si Kevin (10.02.2011)
Victoria, fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!



#16
JuliaSM_2

JuliaSM_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 29 septembrie 2011 - 02:40

Citat:
citat din mesajul lui scarmanus


Si nu-mi zice nimeni, chiar nu ati facut un experiment sa vedeti ce placute is pe fundul propriu, pardon, ca sa va puneti macar problema alternativei, nu neaparat sa o si adoptati.


Spunea Diana ca argumentul pentru care ar folosi scutece lavabile e ca pe ea o enerveaza absorbantele pentru menstruatie si isi imagineaza ce frustrant e pentru copil sa poarte asa ceva doi ani.(Btw, sunt absorbante textile refolosibile si pentru femei, din matase sau fibra de bambus, care se pot spala, de asemenea! No joke.)
Dar sa porti un chilot ud pe tine,100% textil si care nu retine deloc in el umezeala,precum cele de unica folosinta,e mai placut?? Ca nu cred sa fie cineva asa de fidel si prompt, incat sa schimbe de vreo 10 ori pe zi la scutece, sa fie copilul mereu uscat...
Cum o dai, cum o-ntorci, probabil fiecare,facand o alegere, stie sa isi argumenteze optiunea cu motive si explicatii. Me, too.
Gata, m-am carat. Scuteceala placuta, 100% bio si lavabila! [pup] ...poate ne-om vedea si pe la alte subiecte,la care sa fim de-aceeasi parte a situatiei.



"I'd rather walk in the dark with God
Than go alone in the light;
I'd rather walk by faith with Him
Than go alone by sight."



#17
Doloress

Doloress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.679 mesaje

Postat 29 septembrie 2011 - 11:22

JULIA- eu am insertii cu o parte din microfibra care se pune pe pielea bebelusului. Partea cu microfibra e uscata uscata, oricat ai uda-o. Pipi se aduna pe partea cealalta, din bumbac, nu trece nici o picatura la fundul bebeluslui. Eu cand le scot, chiar dupa o noapte intreaga, bebele are pielea fina si uscata. Si pentru mine asta a foat o mare problema, eu am luat cateva din bumbac la inceput (ca nu prea ma pricepeam) si nu mi-a placut chestia asta si m-am tot interesat pana am gasit chestia asta cu microfibra.



Mami de Patrick(29.04.2008) si Kevin (10.02.2011)
Victoria, fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!



#18
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 29 septembrie 2011 - 12:23

io am o nedumerire : insertiile alea ptr kk din ce sunt facute ? iar faptul ca le arunci in toaleta presupune ca intr-un fel sau altul ajung tot in natura, depinde cum e construit sistemul de canalizare. si inca ceva : insertiile sunt sau nu biodegradabile ?
ah, si inca ceva mi s-a parut oarecum incomod : spunea cineva de galetusa/recipientul in care pastrezi scutecele in nu's ce solutie, pana se strang suficient de multe pentru a fi bagate la masina. asta inseamna un recipient in plus in casa si o grija in plus, sa nu ajunga copilasul la el, sa-l verse sau sa-si bage nasul/manutele pe acolo.
si ma scuzati daca nu cred gogomania cu degradarea scutecului in 500 de ani. nu au trecut atatia ani de la inventarea lor, astfel incat sa poata cineva sa traga aceasta concluzie stiintifica, gata domne, au trecut 500 de ani si nu mai e nici urma de scutec...
cel mai probabil e o strategie de marketing.

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#19
scarmanus

scarmanus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 480 mesaje

Postat 29 septembrie 2011 - 15:04

Citat:
citat din mesajul lui Doloress

Eu folosesc de vreo 3 luni si sunt multumita. EU am cu buzunar, de la Bum Genius si Flip. Am mai luat si de la Kushies, AIO, dar nu mi-au placut, sunt prea mari si prea voluminoase. Dar cele de la Bum Genius sunt super.

Argumentul meu numarul unu care m-a convins e ca un scutec de unica folosinta are nevoie de 500 de ani sa se degradeze! Mi se pare de ajuns sa ma puna pe ganduri serios cand mai folosesc un pampers.

Oricum spalam la 2 zile, masina mea e destul de incapatoare, nu o incarcam full nu mi se pare ca spal mai des sau ca folosesc mai multa apa si detergent. Folosesc detergent bio, sunt foarte multumita cum spala. Insertiile alea pentru kk pe care le arunc la toaleta dupa - folosesc unul pe zi, ca al meu copil face de regula numai dimineata un kk. Deci teoretic mi-ar ajunge cam jumate de an, un pahchet. Se mai intampla si accidente, nu mi s-a parut cine stie ce capat de tara sa spal kk. Pe cele cu pipi, le clatesc putin si cand le vine timpul le spal cu toate hainele. Nu ne-am imbolnavit, n-am patit nimic. Intr-adevar, suntem in vacanta in Romania si ne vine cam greu cu uscatul, in Canada avem masina de uscat. LA temperatura aia de acolo probabil ca mor toti virusii si bacteriile daca ar mai ramane. Oricum nu am patit nimic de cand le folosim.
Problema mea e din martie, cand incepem gradinita, nu stiu daca va accepta educatoarea, o sa discutam si o sa vedem.

E fain ca am luat din alea care se ajusteaza si care ii ajung pana la 3 ani. De fapt le folosesc la ambii copii, ca si cel de 3 ani jumate mai are scutec noaptea doar.

Mai folosesc si din cele de unica folosinta cand mergem undeva si stam mult timp, nu pot chiar sa umblu cu kk in geanta. De exemplu pe avion, sau cand am mers o saptamana la munte unde nu aveam masina de spalat. Singurul meu regret a fost ca nu le-am folosit din prima de la primul copil. Mi-a fost prea frica, ca e complicat. SIncer, nu mi se pare deloc complicat.



Mami de Patrick(29.04.2008) si Kevin (10.02.2011)
Victoria, fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!





Ura Doloress [pup] [flo]! Exact asa am patit si eu, ca vai ce mi-oi complica viata, da' de unde! Sunt incantata ca esti incantata si ca si tanti de la cresa unde am fost azi prima oara este incantata de ele [:D]. Ceea ce, hai sa recunoastem, este foarte rar. Eu folosesc de toate tipurile, flipurile nu m-au incantat, dar te pot asigura ca Thirsties Duo wrap este cel mai eficient chilot de protectie, daca foloseste din alea de doua bucati, plus ca se fac la voi in vecini, in SUA [:D]. Nu am folosit Kushie, dar din cele cu buzunar eu is moarta dup Wonderoos, alea cu exterior de polar, is moi, nu lasa urme pe pielea copilului, i se potrivesc de minune, ce mai. Nu stiu daca la voi se gasesc, dar mai este o marca de bambus pe care ai putea-o incerca din categoria two-parters, anume Bamboozle Stretch de la Tots Bots (facute in Anglia), iar pentru gradinita tot de la Tots Bots cu buzunar Easyfits, astes-s extraordinare pt gradii, n-are ce sa-ti reproseze ca se folosesc exact ca alea de unica folosinta, numai ca nu se arunca. Iti spun, la cresa a fost placut surprinsa educatoarea si a zis ca le arata si altor mamici, ea insesi recunoscand ca-s mult mai santoase.
De la BumGenius cele mai slim is cele organic, am si eu doua din alea si ma gandesc sa mai investesc intr-unul versiunea4V cu buzunar, ai cumva din ala?
Voiam sa stiu daca ai folosit prefolds, ca am si din alea o groaza de la Bummis, dar ma confrunt cu problema nestatului in loc [:D] pe sub wrap, problema care evident se va agrava odata cu cresterea mobilitatii copilului.

Asta voiam sa-i spun si eu Juliei, ca exista materiale care se pun intre pielea copilului si pishi si pielea ramane uscata si de picura pishu din scutec.
Hartia de protectie este biodegradabila, se arunca direct in toaleta. De acord ca nu este cazul sa se foloseasca tot timpul, doar cand preconizezi ca face number 2.



#20
scarmanus

scarmanus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 480 mesaje

Postat 29 septembrie 2011 - 15:09

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani
si ma scuzati daca nu cred gogomania cu degradarea scutecului in 500 de ani. nu au trecut atatia ani de la inventarea lor, astfel incat sa poata cineva sa traga aceasta concluzie stiintifica, gata domne, au trecut 500 de ani si nu mai e nici urma de scutec...
cel mai probabil e o strategie de marketing.



Marketing sa fie, iubita, si tot prefer sa cred in ceva sanatos decat in plastic, oricum te-ai uita la el. A propos, banuiesc ca in scutece textile ai crescut si tu. Si daca e sa ma uit bine, nu cu reclame pentru scutece lavabile sunteti bombardate, ca mamici, ci cu de alea de unica folosinta, ca vai ce uscat si sanatos e curu' lu' ala micu' in ele. Mi-a placut remarca doamnei de la cresa azi, care cred ca e prima oara cand a vazut asa ceva, o citez aproximativ: ce faine is si sigur is mai sanatoase decat celelalte. Ne mai miram dupa aia ca sufera de infertilitate tot mai multe cupluri...

Corina, recipientele alea se inchid etans si nu-s chiar asa usor de desfacut de manute mici. Eu nu am unu' special, am luat un mini-tomberon [:D], se inchide fain si nu ocupa mult loc.

Dar revenind, fac o remarca generala: nu ma enerveaza ca multa lume le desfiinteaza fara macar sa le fi incercat si ca le considera din epoca de piatra, ma deranjeaza ca in spatele acestui scepticism se ascunde de fapt comoditatea. Mi-ar parea infinit mai bine sa aud pareri de genul: s-ar putea sa fie mai sanatoase, dar nu-s de mine fiindca nu am chef sa tot spal si sa fiu in contact cu pishu si caca toata ziua. Punct.
Ca la asta se reduce totul, suntem invatati sa traim vieti comode si sa ne lasam guvernati de media si publicitate fara sa ne intrebam ce ni se baga pe gat. Dar asta e o alta discutie care depaseste sfera pampersilor [:D]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -