Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

(Mai) foloseste cineva scutece lavabile?


136 raspunsuri la acest subiect

#1
scarmanus

scarmanus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 480 mesaje

Postat 25 septembrie 2011 - 13:34

Daca da, mi-ar face placere sa discutam despre ele, am cateva dileme in legatura cu fiecare tip in parte [:D]

#2
scarmanus

scarmanus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 480 mesaje

Postat 27 septembrie 2011 - 15:40

Dragi moderatori, se poate muta sobiectul undeva cu flux mai domol? Aicea se pierde ca acul in carul cu fan si am mare nevoie de schimb de idei si experienta. Sunt sigura ca sunt mamici care folosesc scutece lavabile.

#3
JuliaSM_2

JuliaSM_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 27 septembrie 2011 - 17:48

Eu am folosit timp de cateva luni,la ultimul copil.Cele mai multe au fost de la Popolini,deci no home-made ori chestii artizanale.Nu m-au dat pe spate,am renuntat de curand la ele,dupa ce mi-au pus nervii pe bigudiuri si dupa ce,facand raportul beneficii/nemultumiri,am ajuns la concluzia ca nu-s rentabile.

Daca doresti,pot detalia chestia cu punctele tari vs. cele slabe (care-s muuuulte!). [:D]



"I'd rather walk in the dark with God
Than go alone in the light;
I'd rather walk by faith with Him
Than go alone by sight."



#4
scarmanus

scarmanus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 480 mesaje

Postat 27 septembrie 2011 - 22:47

[quote]citat din mesajul lui JuliaSM



Daca doresti,pot detalia chestia cu punctele tari vs. cele slabe (care-s muuuulte!).



[quote]



Abia astept [:D]. Is curioasa care-s punctele lor slabe, dupa parerea ta.



#5
JuliaSM_2

JuliaSM_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 27 septembrie 2011 - 23:47

Pai sa vedem de ce ar vrea cineva sa foloseasca scutece textile, in locul celor de unica folosinta.In primul rand, pentru ca ar parea mai rentabile ca pret, pe termen lung( pentru ca ,pe termen scurt, cateva luni, ies mult mai scumpe decat cele de unica folosinta) si apoi ...sa zicem ca-s bio, varianta green peace in materie de scutece.

Ei bine,mie nu mi s-au parut rentabile nici pe termen lung, nu reusesti sa economisesti mare lucru, asta daca iei in calcul si servetelele semi-textile, de unica folosinta, pe care le cumperi separat si care-s cam 6 euro/pach cu 100 de bucati,care practic ajung cat pentru 100 de schimburi de scutec (in medie, 3-4 pe zi, deci nu-ti ajung o luna). Daca preferi sa folosesti protectii textile, atunci ai nasul si nervii tari, sa tot speli la kk de copil diversificat, pana ti se face rau, in ultima instanta. [:D] Am incercat si-asa, si-asa, adica si cu insertii semi-textile, si textile, si primele m-au enervat ca pret, iar celelalte la partea cu spalarea- oricat de prompta am fost dupa kk proaspat, tot au ramas pete pe protectii, nu mai spun de delirul olfactiv zilnic sau de mai multe ori pe zi, daca ai noroc.

Cat despre argumentul BIO, sa-mi fie cu iertare ca nu le consider asa, pentru ca, spre deosebire de cele de unica folosinta, folosesti tone de apa in plus (pe termen nu tare lung!), care apa e trecuta drept potabila ( si taxabila!), ca nu le speli la rau... Si daca ai folosi numai apa+ kk + pipi din scutece, tot n-ar fi asa rau, ca toate-s rapid biodegradabile, dar mai pui si detergent, care deja nu mai e. Sau mergi pe varianta cu detergentul bio ce, dupa umila mea parere,tot COSTA (destul!) si nu spala nici pe jumatate cat unul ne-bio.

Apoi, inca un aspect practic: astepti mult si bine (adica 2-3 zile, in medie, in functie de productie ),pana se aduna cel putin jumatate, hai, 3/4 de masina de spalat, pentru a le scoate din galetusa/ ligheanul / recipientul in care le-ai pastrat in apa sau apa cu detergent, pana le vine timpul sa intre in rand cu ...scutecele demne de a fi din nou pisate si nu numai.Nu se recomanda spalarea scutecelor textile impreuna cu hainele normale. [bibe] Sa nu mai spun ca, dupa un timp (destul de scurt!!), scutecele capata un miros ce nu mai iese nici cu spalari la 95 grade.Miros de pishu,clar.

Inca ceva: timpul de uscare, pentru mamicile ca mine care inca nu-si permit un uscator de rufe electrocasnic si care isi usuca rufele normal, pe uscator de camera, de balcon sau pe caloriferul din baie (acum ma refer strict la scutece).Vara mai e cum e, dar iarna te apuca jalea, pana vezi un scutec uscat complet, cu miile lui de straturi!! [alcool] Caz in care un set normal de 10 scutece nu chiar iti ajunge : a se calcula scutecul in uz, 2-3 scutece care urmeaza a fi folosite azi, scutecele pe care tocmai le-ai spalat-cele de ieri si alaltaieri si care-s vreo 5-6 si au nevoie de doua-trei zile de uscare, asa ca maine ce te faci?! Investitia in scutecele textile e una serioasa!

Mai zic ceva si gata:la primii doi copii si in prima jumatate de an la al treilea, am mers pe scutece de unica folosinta si niciodata nu mi-a mirosit in casa a 'copil mic' ( u know,izul acela specific, intalnit pe la tara, la familii cu copii multi, unde se usuca rufele pe soba si mereu persista in aer un usor miros de pipi...imi amintesc de vacantele la tara,din copilarie!). Dupa aceea, mi-a tunat sa fiu mama bio si am cumparat vestilele Popolino (faine, calitative, hibele lor fiind pretul si faptul ca-s textile! :)) ),si ,supriza! ...a inceput sa miroase a 'copil mic'! Oricat de des o schimbam pe fetita, oricat de prompta eram cu spalatul, nu am scapat de izul asta si pace! Sunt sbsorbante scutecele, nu zic, insa probabil cele de unica folosinta reusesc sa limiteze si mirosul prin granulele acelea din interior, nu-mi dau seama!!...

Scutece de unica folosinta: costa bani si se degradeaza relativ greu,in timp.

Scutece refolosibile: costa bani,apa,electricitate,detergenti, se degradeaza tot greu,dupa ce sunt aruncate la gunoi,cel putin pentru stratul impermeabil din compozitie.

Per total si in concluzie, eu si-al meu sot am decis ca e mai bine sa fim bio cu restul cauzelor ecologiste, dar pe asta sa-l lasam balta, ca nu e pentru noi. Prea putine puncte pozitive, pe langa carul de inconveniente!





"I'd rather walk in the dark with God
Than go alone in the light;
I'd rather walk by faith with Him
Than go alone by sight."



#6
scarmanus

scarmanus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 480 mesaje

Postat 28 septembrie 2011 - 12:42

Vai Iulia, da' te-au suparat bine, nu gluma [:D]. Acuma eu nu zic ca-s pentru toata lumea, ca nu-s, dar mie-mi plac. Se poate ca si clima sa aiba un cuvant de spus, si faptul ca pe majoritatea le-am comandat din Anglia de pe un forum de specialitate, si noi si second, deci cu cate am cumparat am iesit la jumate de pret cel putin decat daca le-as fi comandat noi. Eu am mizat pe mai multe tipuri, in functie de gradul de uscare, am si prefolds, dar si AIO, si cu buzunar. La fel si alegerea textilelor, am si bumbac, dar si canepa si bambus. Despre miros, pe mine ma deranjeaza mai mult cel de medicamente din scutelece de unica folosinta decat cel de pishu' al copilului meu [:D]. PLus, ca se pot revinde cand ai terminat cu ele, plus ca se pot folosi si la al doilea copil daca ai grija de ele. Acuma cu petele, sa zicem ca se mai pateaza, dar pe de alta parte de aia is scutece, sa se faca caca si pisu in ele, nu te speli pe fata cu ele, atata timp cat sunt totusi surate. Cel putin asa gandesc eu. Hartia aia de celuloza de care spui tu este tare scumpa la voi, din cate zici si oricum, o folosesti numai cand preconizezi ca face number 2. O, iar daca e doar pishu se spala rapid sub un jet de apa si se refoloseste.
Sa fiu sincera eu le mai spal si cu alte haine, nu miros, pun ulei de arbore de ceai si se rezolva toate mirosurile. Secretul ca sa nu-ti mai miroase scutecele, cred ca stii, e sa le speli la un ciclu lung fara detergent, acumularile de detergent le fac sa miroasa.
Imi mpare rau ca nu te-au cucerit, eu am o pisholcoasa acasa si incerc solutii diverse pentru timp de noapte mai ales.

#7
JuliaSM_2

JuliaSM_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 28 septembrie 2011 - 13:29

Si de ce le folosesti? Adica ce argument ai, impotriva celor de unica folosinta si pro celor refolosibile?
Pentru ca pretul lor + chetuiala de apa (gandit comparativ cu cele de unica folosinta,nu-mi spune ca apa-i ieftina)+ electricitate+detergent, ulei de arbore de ceai+ protectiile de celuloza nu sunt chiar din clasa economy , nici tare mult bine planetei nu fac, prin consumul de apa potabila si electricitate.



"I'd rather walk in the dark with God
Than go alone in the light;
I'd rather walk by faith with Him
Than go alone by sight."



#8
diamat

diamat

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 204 mesaje

Postat 28 septembrie 2011 - 16:14

Julia, de ce esti asa suparata? [:D]

Cred ca scarmanus voia cu totul altceva, adica discutii despre diverse tipuri, nu despre conceptul de scutece lavabile. [:)]

Mie mi se pare un pic exagerat ce ai zis. Una la mana ca desfintezi detergentii naturali in doua vorbe [:D], iar aici te-as contrazice cu mult aplomb, eu sunt mare fan si nu m-as intoarce la spalat exclusiv cu ariel & co nici sa raman leftera :)))). SI nu-s asa scumpi cum zici tu, ma rog, aia pe care ii iau eu. [am calculat asa, din ochi, ma costa vreo 0,6 ron sa spal o masina de rufe. e mult?] in plus, hainele nu put, nu sunt aspre, nu 'scartaie', nu-mi raman chimicale pe piele dupa ce port hainele.

Apoi, eu una nu mai am demult copil de scutece si nici nu cred ca o sa mai am. Dar daca as avea, nu as clipi la scutece refolosibile, chit ca mi le fac singura. Si-ti spun si de ce, desi nu ma intrebasei pe mine [:D]

Pentru ca innebunesc 4-5 zile pe luna cu tampoane de unica folosinta. Cu tot cu invelisul de bbc, cu gel, fara gel, mari, mici, cu flori cu patratele :D. Ma incalzesc de innebunesc, ma irit, am enerveaza de mor. Copilul meu a stat asa non-stop! vreo 14-15 luni. Cred ca as innebuni! Si-mi pare rau ca eram asa convinsa ca asa se face si ca asta e singura metoda, ca nu m-am gandit sa fac mai mult.

Revenind :)), o lasam pe scaramus sa gaseasca oameni cu care sa schimbe impresii despre diferitele tipuri de scutece refolosibile? [:)]





dianocica si d (4+)
nu mai ajung pe forum prea des, daca aveti vreo treaba (neterminata [:D] ) cu mine, PM va rog


#9
scarmanus

scarmanus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 480 mesaje

Postat 28 septembrie 2011 - 16:15

Julia, la capitolul cheltuiala nu m-ai convins, sunt infinit mai ieftine decat cele de unica folosinta, mai ales daca le cumperi cum le-am cumparat eu. Si si asa, sunt sisteme si sisteme, cele prefolds cu chilot de protectie fiind cele mai ieftine. Si in lumea scutecelor exista Ferrari dar si Dacii la mana a doua, depinde cat esti de pusa pe economie. Uleiul chiar nu e scump, se foloseste cu picatura, oricum, spalatul se face la 2-3 zile. Argumentele mele, in ordinea asta, sunt: sanatatea, impactul asupra mediului, economia pe care o faci, cum am zis, se folosesc la 2, chir 3 copii daca vrei.
Dezavantajul, pentru mine, e ca sunt mai voluminoase si trebuie pantaloni sau body cu un numar mai mare.

#10
scarmanus

scarmanus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 480 mesaje

Postat 28 septembrie 2011 - 16:22

Citat:
citat din mesajul lui diamat

Julia, de ce esti asa suparata? [:D]

Cred ca scarmanus voia cu totul altceva, adica discutii despre diverse tipuri, nu despre conceptul de scutece lavabile. [:)]

Ma incalzesc de innebunesc, ma irit, am enerveaza de mor. Copilul meu a stat asa non-stop! vreo 14-15 luni. Cred ca as innebuni!
Revenind :)), o lasam pe scaramus sa gaseasca oameni cu care sa schimbe impresii despre diferitele tipuri de scutece refolosibile? [:)]



dianocica si d (4+)
nu mai ajung pe forum prea des, daca aveti vreo treaba (neterminata [:D] ) cu mine, PM va rog


[flo] Asa ma gandeam si eu, cum mi-ar placea sa-mi stea fundu' in plastic 24 din 24, 2 ani de zile cel putin.



Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -