Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Piticodrom Festiv de Sept - Oct 2005 (6)


106 raspunsuri la acest subiect

#21
catush

catush
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 27 octombrie 2011 - 17:33

[hia]



Buna fetelor....

V-am mai citit din cand in cand dar nu am avut timp sa va si scriu...



In primul rand LA MULTI ANI tuturor sarbatoritilor lunii de pe Piticodromul festiv...



[bum][cheers][s][s][s]



Anul asta ne-am sarbatorit si noi la Mc... a fost fain dar prea scurt...



Briana este deja o "domnisoara" ...



De anul trecut mergem la LEXIS la engleza si sunt f multumita.

Asta vara am facut cursuri de innot...

Si acum de la 1 oct de cand a inceput cursurile de engleza, merge si la pian la o doamna profesoara acasa.Bria este f incantata si doamna la fel...Deja tre sa investim intr-un pian digital...

De sambata sper sa incepem si cursurile de germana daca primesc mail de confirmare...

Ne-au cazut 4 dintisori, cei de jos au si crescut destul de mult si sunt OK, asteptam pe cei de sus ( stiti ca noi am avut problemele cu cariile de biberon).

Sunt multe de scris ... dupa atata timp...

Sper sa mai am ceva timp sa va citesc si sa va sciu

[pup][pup]



Catush & [copil]Briana Maria(13.10.2005)

http://www.flickr.co...os/9111054@N02/

#22
cge

cge

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.616 mesaje

Postat 28 octombrie 2011 - 18:07

Nanadana, felicitari!![flo][flo][flo]
Sa va traiasca Andreea- Maria.

Ce frumos cadou ptr Antoine!!

Asa diferenta de aproape 6 ani e si intre Anca si Victor.

Pe curand,

Cristina,
mama lui Victor si a Ancai

#23
Ioana75

Ioana75

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.133 mesaje

Postat 01 noiembrie 2011 - 10:27

La multi ani sarbatoritilor din ultima saptamana!

nanadana, sa va fie de bine vacanta, asa plina de teme cum a fost[:)]. Perceptia mea era ca in vest nu se dau asa multe teme acasa, dar probabil ca depinde de la profesor la profesor, ca si in Romania.
catush, ma bucur sa aud vesti despre domnisoara Briana[:)], mai scrie-ne. Si Miruna are o pasiune pentru limbile straine; acum profitam de optionale la gradi, insa de la anul, probabil vom merge si noi la centre pentru limbi straine.

#24
doruletz

doruletz

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.979 mesaje

Postat 01 noiembrie 2011 - 11:33

neata pitici

io veni sa cer ajutorul piticodromului bucurestean, noi suntem in ro de vreo saptamana si mai stam prin capitala vreo doua zile asa ca am avea nevoie de ceva idei de vizitat/vazut/distrat piticania. Muzeul antipa il vazuram deja. Pe altundeva pe unde se mai distreaza piticii vostri? Nu vrem neaparat un muzeu da' si loc de joaca, expozitii, magazine de jucarii (mari) etc. Merci:)



nanadana, felicitari!:)





____________

vacante

#25
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 01 noiembrie 2011 - 11:53

Buna, Dorulet!
O varianta de distrat piticanii ar fi in Afi Cotroceni. Ai patinoar, un loc de joaca, magazin Lego. Din cate stiu si Muzeul de Geologie are tot felul de activitati pt copii, intra pe site-ul lor si vezi daca se potriveste ceva.

Anya

#26
nanadana

nanadana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 01 noiembrie 2011 - 16:07

Salutare

Mersi fetelor pt felicitari [flo][flo][flo]
Ioana-da depinde de profesor si in special si de scoala,dar en fine a fost foarte activ la teme,mai suparata a fost si este ca de vre-o 2 zile ia cazut un dinte si al naibi soricel a uitata sa treaca [:D][:D], i_am pus un banut si o ciocolata ca sa_l ierte pe soricel de uitare [:D][:D]
Dorulet-plimabreala placuta in capitala,am admirat-o pe Alexandra [olala]
Cge-sper sa se inteleaga si Antoine la fel de bine cu Andrea, cum se inteleg Victor cu Anca [:)]
Am pus o poza cu andrea si antoine [:)]


Dana[copil]Antoine(10.10.05)

#27
doruletz

doruletz

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.979 mesaje

Postat 02 noiembrie 2011 - 01:55

anya, merci de idei, am fost la muzeul de geologie azi, nu erau activitati da' ne-am multumit cu dinozaurii si pietrele fosforescente; dupa aceea am luat autobuzul cu etaj tot de pe acolo si am facut un tur pe puntea de sus, i-a placut f tare; iar seara fuseram la locul ala de joaca in Afi, s-a zbenguit vreo doua ore si a decretat ca de acu ala e centrul comercial preferat:)



ne-a mai ramas o zi de ocupat :)



____________

vacante

#28
Ioana75

Ioana75

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.133 mesaje

Postat 03 noiembrie 2011 - 10:52

La multi ani, Nuka![:)]

doruletz, sa va fie de bine vacanta in Romania:). Pentru urmatoarea vizita - parcul "Lumea Copiilor", in spatele Palatului Copiilor. Sunt multe locuri de joaca, e o locomotiva pe care se catzara, karturi pentru 6+ ani, si au trotinete de inchiriat care tin pana la 100kg:).
nanadana, si la noi a cazut al 4-lea dinte acum cateva saptamani, si zana a(m) uitat sa vina[:D].

Astept luna asta reglementarile despre clasa 0; am ales invatatoarea pentru Miruna, mai trebuie sa se alinieze planetele si sa ia clasa 1 la anul, si nu clasa 0.

#29
diana_n

diana_n

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 706 mesaje

Postat 03 noiembrie 2011 - 22:36

Nanadana felicitari!!! [floare3] Andreea bine ai venit, sanatate si noroc in viata !



Ioana clasa 0 e anul pregatitor (kindergarten) ?!

Peter e la Kindergarten 2.5h/zi, insuficient pentru un baiat de 6 ani, asa ca platim Extension Kindergarten (la alta scoala). cu masa de pranz si autobuzul intre scoli e ocupat zilnic de la 9am la 3:30pm. Vine acasa invatat, jucat, mancat si chiar plin de energie, vrea un snack si fuga la joaca.

In 3 saptamani intregul district scolar are program redus, astfel incat sa fie timp pentru conferinte individuale profesor-parinte. Atunci o sa vad cum sta Peter.

I-am scris un mail profesoarei intreband ce face Peter si mi-a raspuns "Peter is doing well in school. He is really settling in and learning to be a good listener. He follows the classroom rules and routines and is making friends. Peter is a pleasure to have in class! He gives me lots of hugs. :)" Eu consider ca e bine-merci, relaxat si doritor sa invete.

Nu are teme pentru acasa, eu nu-l pun sa faca nimic suplimentar. Inca e in lumea jucariilor, crede in Santa si acolo il las pana incepe sa puna intrebari [:D]

Saptamana trecuta a venit acasa fericit, grabit sa-mi arate ce cuvant nou a scris. A desenat si decupat o stafie, a lipit o fereastra alba (de dialog) in care a scris "Mooooo" si-mi zice fericit Booo ! Il intreb ce sunet face M, el zice mmmm, si atunci tu ce ai scris? el dezamagit (mai sa planga) Moo... like a cow...

L-am felicitat ca a gasit greseala, l-am pupat si n-a mai plans.

Am de gand sa-l ajut, sa-l ghidez si sa-i arat ca scoala poate fi fun. Am intalnit 2 mamici romance cu copii in clasa cu el, toate 3 ne intrebam cum sa-i ajutam, cand noi habar n-avem cum. E cu totul altceva sa inveti engleza in clasa a 5-6-a, cand deja scrii si citesti.

2 mamici americance mi-au spus sa stau calma, nici ele nu au invatat dupa aceeasi metoda, acum 30 ani si le lasa pe profesoare sa-si faca treaba.



Am fost la o vizionare a unui film documentar "The race to nowhere", la un liceu din oras. Au fost in sala copii, parinti, profesori, la sfarsit s-a dat microfonul oricui avea ceva de spus. Ce sa zic, bine ca mai e mult pana in clasa a 6-7-8-a cand e cu adevarat greu in raport cu varsta copiilor, poate pana atunci se mai schimba ceva. Ce zicea filmul si parintii din sala : copiii nu mai au copilarie, se trezesc pe furis noaptea ca sa-si termine temele pentru ca TOTI au activitati dupa orele de scoala (care sunt 7-8 ore) tot in cadrul scolii, ajung acasa la 6-7pm, fuga la alte activitati (meciuri, tutori privati), fuga acasa la teme (3-4 ore). E vorba de copii de 11-2 ani.

O mama cu baiat la liceu a devenit depresiv dupa ce cativa baieti pe sala l-au intrebat ce cursuri suplimentare a luat. A raspuns ca nu a luat nici unul, la algebra va face doar ce e in programa. Au ras ca doar retardatii fac asta. La liceu poti lua cursuri de facultate , din diverse motive (poate financiare, ca sunt gratis) astfel incat in anul 1-2 sa ai timp de altele.

Am citit si eu in Time, au inceput sa aiba morcov de cand e evident ca olimpicii americani raman in urma rau de tot, pierzand in fata altor tari, din Asia mai ales.

Locuiesc intr-un oras cu 90% asiatici, parintii sunt dedicati total si calare pe copii. Aseara Peter se juca cu Aryan (6 ani) si vine tatal lui sa-l ia sa-l duca la Kumon pentru cursuri de matematica. Eu si sotul ne-am uitat unul la altul si am decis ca noi nu.

JOACA , atat sa faca la 6 ani. Daca termina clasa 1 ( in iunie 2013) si nu stie sa scrie si sa citeasca, atunci luam masuri.



In continuare da semne ca va fi inginer, ii merge mintea perfect la tot ce are roti si/sau electricitate, o intelege el si ce-i cu literele candva.



Diana cu Nicholas Tom (3 sep 2009) si Peter (3 oct 2005)

#30
Carmi

Carmi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 784 mesaje

Postat 04 noiembrie 2011 - 01:17

Felicitari, Nanadana ![flo]
Multumim pentru urari, la scoala e bine acum, a intrat totul in normal. Rezultatele sunt f bune, singura problema e ca au ingrozitor de multe teme pentru acasa (desi eu auzisem exact pe dos, e drept ca atunci locuiam in alt land al Germaniei) si e cam obositor (mai ales pt mine:-)) Astia de aici pun mare pret pe ajutorul de acasa, pe mine m-a intrebat invatatoare acum vreo luna cand am fost sa vb cu ea daca Fabiano citeste[help], i-am spus ca asa, mai impiedicat, si s-a cam mirat, eu nu am inteles ce vor astia de la copiii de clasa intai, nici aia care-s dati la scoala la mai mult de 7 ani ani nu citesc cursiv inca. Ca sa nu mai spun ca la momentul respectiv facusera 3 litere...
Fabi si-a serbat ziua la un indoor, cu 15 prieteni, a fost bine. Avem inca toti dintii in gura, unul care se misca enervant, dar care nu se da dus...

Carmi si Fabiano-om-mare, ca papa:D (20.10.05)





Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -