Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Taxa Botez?


32 raspunsuri la acest subiect

#1
marylenac

marylenac

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 644 mesaje

Postat 22 septembrie 2011 - 17:05

Buna tuturor,

Peste o saptamana voi boteza o fetita, aici in Bucuresti. Aveti idee cam cat ar fi taxa la biserica? Biserica e undeva in spatele Parcului Moghioros....

Mami de Matei [cavaler] (11.09.2006) si Tudor [copil] (28.05.2010)

#2
nadaflorilor

nadaflorilor

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.132 mesaje

Postat 22 septembrie 2011 - 17:26

buna, sa va traiasca finutza! de obicei in zilele noastre la biserici tarifele sunt afisate, daca nu sunt afisate poti intreba chiar persoana care vinde la lumari ... pentru taxa se elibereaza chitanta...deci trebuie sa fie o suma fixa pentru toata lumea care apeleaza la serviciile bisericii respective

Nina,[gravired] 27+, [fetita]


#3
Burtocika

Burtocika

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 22 septembrie 2011 - 17:27

Daca poti, intreabaa direct la biserica sau roaga pe cineva sa se duca personal, pt ca taxele difera foarte mult (vorbesc de taxele "cu chitanta", nu de "ce mai vrea nasul sa dea").

Pot sa-ti dau exemplu o bisericuta mica de cartier in Titan - Baba Novac unde taxa e de 400 ron, o biserica de pe strada Scaune (in spatele spitalului Coltea) unde e 300 ron si o biserica pe langa ASE, in Piata ROmana, unde e 150 ron.

#4
nadaflorilor

nadaflorilor

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.132 mesaje

Postat 22 septembrie 2011 - 17:33

Citat:
citat din mesajul lui Burtocika

Daca poti, intreabaa direct la biserica sau roaga pe cineva sa se duca personal, pt ca taxele difera foarte mult (vorbesc de taxele "cu chitanta", nu de "ce mai vrea nasul sa dea").

Pot sa-ti dau exemplu o bisericuta mica de cartier in Titan - Baba Novac unde taxa e de 400 ron, o biserica de pe strada Scaune (in spatele spitalului Coltea) unde e 300 ron si o biserica pe langa ASE, in Piata ROmana, unde e 150 ron.


hm, cred totusi ca la o biserica de cartier taxele sunt mai "omenoase"...pana la urma sunt persoane care au salarii de 500lei/luna, iar preotii nu pot pretinde ca nu stiu lucrul asta... cel mai bine e sa intrebi la biserica...daca primesti raspunsul "dati cat puteti" dai si tu cat crezi ca poti...dar eu te-as sfatui sa ceri chitanta chiar si in cazul asta..nu de alta dar sa nu aveti parte de discutii pe tema platii taxei (cu preotul inainte de inceperea slujbei..se mai intampla..si in lipsa chitantei si a dovezii platii taxei..nasul s-a ales ca a platit de doua ori taxa)

Nina,[gravired] 27+, [fetita]


#5
nadaflorilor

nadaflorilor

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.132 mesaje

Postat 22 septembrie 2011 - 17:38

aaaa..inca o chestie, unele biserici in caz de nunta si/sau botez solicita si plata taxei anuale pentru biserica... vedeti cum faceti sa nu le platiti pe toate atat voi ca nasi cat si parintii ca enoriasi ai bisericii....eventual mergeti impreuna cand se platesc taxele, pastrati chitantele si daca vi se cere plata si inaintea slujbei scoateti chitantele...


stiu ca e urat, dar se intampla destul de des

Nina,[gravired] 27+, [fetita]


#6
Burtocika

Burtocika

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 22 septembrie 2011 - 18:52

Citat:
citat din mesajul lui ninapreda

hm, cred totusi ca la o biserica de cartier taxele sunt mai "omenoase"...





Nina, sa stii ca asa am crezut si eu, dar vorbesc in cunostinta de cauza, saptamana trecuta am "prospectat" piata pt botezul fetei, asa ca stiu ce spun.



*****************************

Irina (2006) si Miruna (2011)

mai coase cineva goblen ?

cartile copilariei mele



#7
marylenac

marylenac

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 644 mesaje

Postat 22 septembrie 2011 - 18:58


Wow...500 ron? pai si finutei ce ii mai dau?[bang]
Da, ma gandeam nu neaparat numai la taxa obligatorie ci la cat trebuie sa dam preotului. La botezul baieteilor mei, la Biserica de langa statuia lui Dimitrie Cantemir, pe bulevardul cu acelasi nume, deci central, preotul (o persoana absolut deosebita, un preot cu care iti face placere si bine sa vorbesti, sa te sfatuiesti) nu a cerut absolut nimic in plus in afara taxei obligatorii. Nici nu a obligat-o pe nasa sa cumpere nu stiu cate iconite, carticele de acolo. Am luat de acolo, de drag, cruciulitele de pus invitatilor in piept.


Mami de Matei [cavaler] (11.09.2006) si Tudor [copil] (28.05.2010)

#8
nadaflorilor

nadaflorilor

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.132 mesaje

Postat 22 septembrie 2011 - 20:25

Citat:
citat din mesajul lui Burtocika
Citat:
citat din mesajul lui ninapredahm, cred totusi ca la o biserica de cartier taxele sunt mai "omenoase"...
Nina, sa stii ca asa am crezut si eu, dar vorbesc in cunostinta de cauza, saptamana trecuta am "prospectat" piata pt botezul fetei, asa ca stiu ce spun.*****************************Irina (2006) si Miruna (2011)mai coase cineva goblen ?cartile copilariei mele
te cred, nu te-am contrazis, stiu ca exista lacomie mare si ca fetele bisericesti intreg uneori orice limita...a bunului simt, eu mi-a zis sa nu o speriem pe cumatra inainte de a afla de la sursa cat e ce e...la ce o fi peste taxa in mod normal e cat vrei sau iti permiti, dar sunt cazuri si cazuri in functie de tupeu si obraznicie, unii preoti negociaza la sange si asa zisa "spaga", am citit niste povesti pe net de mi s-a facut parul maciulie de ce sunt in stare sa faca si sa spuna unii dintre preoti cand negociaza spaga si asta chiar in incinta altarului ...il cheama pe nas in altar (nu pe nasa, nasa sta la usa) si il iau la presat si "stors" ,se plangeau cativa pe un forum ca au fost amenintati cu blesteme...urat f uratNu o fi cazul vostru, eventual intrebati si finii care sunt obiceiurile la biserica aceea, sau mergeti si intrebati direct la biserica, nu e nici rusinos si nici ceva care nu se practica.ps. sunt preoti care refuza "spaga"; apoi ei au taxe impuse de la patriarhie nu stiu in ce cuantum, iar unii mai pun ceva peste...ca sa ramana si bisericii ceva in plus dupa ce isi achita obligatiile catre patriarhie.... dar sunt si preoti care nu ingroasa taxele si nici nu accepta spagi, e cumva si dupa noroc zic euNina,[gravired] 27+, [fetita]

#9
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 22 septembrie 2011 - 20:40

la botezul nepoatei mele, acum 5 ani, in Ploiesti, preotul s-a luat la harta cu cumnatul meu, ii cerea bani in plus peste suma platita cu chitanta, cumnatul s-a enervat, nu a vrut sa plateasca, preotul l-a impins si in final nu a vrut sa-i restituie certificatul de nastere al fetitei. s-a dus soacra mea, cateva zile mai tarziu, la preotul respectiv, i-a dat o suma si a recuperat certificatul copilei.


Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#10
gogosel

gogosel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 577 mesaje

Postat 23 septembrie 2011 - 12:54

taxa difera de la biserica la biserica, chiar daca este o diferenta de doar cateva strazi. si asta doar ca bunul simt si meseria de preot nu mai sunt ceea ce au fost. acum se platesc taxe asa mari pt ca luxul preotilor trebuie asigurat int-un anume fel.
si noua ni s-a intamplat la un botez la biserica Sf Mina din centru sa nu ni se restituie certificatul pt ca nu cotizasem suficient(am dat 350 lei in 2009) si peste ne-a spus preotul "sef" ca angajatii bisericii o sa ne blesteme pt neindestularea buzunarelor maaari si sparte.
peste putin timp vom boteza iar , insa in provincie, si pe acolo botez sub 400 lei cica nu prea este.
sincer, mi-e sila cand aud cuvantul preot. sigur , exista si CATIVA care respecta meseria dar sunt asa de putini...
si tot pt ca nu suport preotii astia japcari din zilele noastre, nu am facut nici sfintirea casei la mutare in ea cum se cere pt ca din start mi-a impus masa imbelsugata si in zi de dulce, cativa meseni, si taxa pe masuraasta nu am intrebat cat), total in concordanta cu ce i-a cerut preotul maica-mii, la tara. nu masa, nu invitati, nimic. a pus ea prajiturele si cu suc. atat.
si recent am auzit de taxa de botez de 250lei nasii plus 150 lei parintii la o biserica din militari, langa agip, de 250 lei la o biserica din pta victoriei.





Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -