Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 1 voturi

Cand percepe copilul gradinita ca pe o trauma?


215 raspunsuri la acest subiect

#1
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 19 septembrie 2011 - 17:45

Avem o saptamana si o zi de gradinita.



Ce ma ingrijoreaza, in afara plansului:



- ca plange si acasa, dupa-amiaza, seara, in timpul noptii. O iau la ora 1, dupa masa de pranz, somnul de amiaza si-l face acasa. Doarme fragmentat, se trezeste, este confuza, intr-o noapte a inceput sa umble prin casa fara sa stie ce face.



- nu ma recunoaste. Se trezeste, incepe sa planga, merg imediat la ea, o iau in brate, o mangai, o alin, si ea se uita la mine si spune "vreau la mami".



- se trezeste strigand "Mihaela, la mami vreau, la mami vreau". Mihaela este ajutorul de educatoare. Faza asta a facut-o si acum 5 minute, cand am dus-o dincolo, sa nu o deranjez cu zgomotul tastelor.



- azi-noapte s-a trezit, statea in fund si repeta ca un robot "o sa vina mami, o sa vina mami".



De la Scutece, de la mine, am inteles ca sunt chestii care tin de acomodare. Insa tot ingrijorata sunt.



Este posibil sa recepteze gradinita ca pe o trauma? Si eu, ducand-o, sa contribui la aceasta trauma, in ideea ca "e normal si se va obisnui, pana la urma?"



Daca nu e normal? Daca nu este pregatita si eu o fortez sa faca ceva, in ideea ca va fi benefic pentru ea?



Mereu ii vorbesc frumos de gradinita, i-o prezint in culori frumoase, ca pe o experienta placuta, insa ea nici nu vrea sa auda. Spune "sa nu mai zici nimic de gradinita", "eu nu vreau la gradinita deloc, deloc, nu imi place". Nu povesteste nimic despre ce face la gradinita, la orice intrebare, raspunde cu "nu stiu".



Are 2 ani si 9 luni, este un copil inteligent, cu un limbaj bogat.



Blogul meu - de la noi, pentru ei!



Bazar general - fiecare implicare conteaza!



Lucrusoare de vanzare...











#2
roxi72

roxi72
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 19 septembrie 2011 - 18:17

Imi dau seama ca esti foarte ingrijorata si asa am fost si eu cu baiatul meu cand a mers prima data la gradinita. Nu stiu exact cum este la tine dar pentru el primul an a fost ingrozitor pentru ca era timid si cand in prima saptamana una din educatoare a inceput sa tipe la el pentru ca nu manca, a privit-o din acel moment ca pe intruchiparea raului. In saptamana cand era de dimineata acea educaroare era ingrozitor, nu vroia sa mearga. Intr-o zi cand mergea cu tatal lui spre gradinita a inceput sa strige in gura mare "Ajutor, sa ma salveze cineva!" de au inceput oamenii pe strada sa se uite suspect la sotul meu. Toata aceasta spaima s-ar putea sa fi fost declansata de ceva. Noi in anul urmator an schimbat gradinita si din acel moment copilul nu a mai avut nimic. Ba din contra ii placea sa mearga la gradinita. Si mai iti spun un lucru pe care l-am observat din propria experienta. Atunci cand ajungi la gradinita stai cat mai putin posibil cu copilul, fugi cat mai repede. Cu cat stai mai mult cu atat faci mai dureroasa despartirea. Mult succes in continuare si sper ca intr-o luna sa nu mai ai problemele astea!

#3
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 19 septembrie 2011 - 18:53

S-a trezit strigand "gata, gata". [q]



Mi-am mai adus aminte ceva:



- a mers in parc cu tati, a zis tati ca nu mai socializeaza cu copiii, ceea ce nu se intampla, pana acum...



roxi, nici nu stau mult. Inteleg ca plansul de despartire este... in regula, ca sa zic asa. Azi am primit reprosuri ca plange prea mult si perturba programul clasei, in fine.



Plus ca i s-a modificat comportamentul de acasa, nu mai asculta, e mai incapatanata decat de obicei, face aiureli numai ca sa ne atraga atentia, tzipa, loveste... Ea nu lovea...



Blogul meu - de la noi, pentru ei!



Bazar general - fiecare implicare conteaza!



Lucrusoare de vanzare...











#4
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 19 septembrie 2011 - 19:02


Selena, cit de mari sunt ceilalti copii ? daca toti sunt mai mari, atunci e clar ca nu e la locul potrivit.
Poti cere sa intri in clasa in timpul orei si sa observi ce se intimpla ?
E o gradinita privata/de stat ? personalul e calificat ?

Si eu as fi ingrijorata daca ar plinge noaptea in halul asta.

Mik.

#5
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 19 septembrie 2011 - 19:03

Nu o poti lasa doar 3-4 ore deocamdata ???
Nu te lasa sa mergi in timpul zilei pe acolo ?
(la noi era voie [flo], era gradi de stat[flo])

_______________________________________________
Daria & felina fioroasa
[zana]GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza]Sela



#6
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.395 mesaje

Postat 19 septembrie 2011 - 19:06

Comportamentul modificat odata cu intrarea in colectivitate e ceva normal. Si revolta e normala. E ceva nou, face parte din acomodare.
Eu problema o vad aici: "Azi am primit reprosuri ca plange prea mult si perturba programul clasei".
Intreba cineva daca sunt copii mai mari...e o grupa mixta?
Ar trebui sa sapi putin ref. la caracterul si comportamentul educatoarei.

Roli mami de Andrei [bonjovi](16 ianuarie 2008) si Marc [cavaler](9 iunie 2006)



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

#7
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 19 septembrie 2011 - 20:25

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny
S-a trezit strigand "gata, gata". [q]Mi-am mai adus aminte ceva: - a mers in parc cu tati, a zis tati ca nu mai socializeaza cu copiii, ceea ce nu se intampla, pana acum...roxi, nici nu stau mult. Inteleg ca plansul de despartire este... in regula, ca sa zic asa. Azi am primit reprosuri ca plange prea mult si perturba programul clasei, in fine.Plus ca i s-a modificat comportamentul de acasa, nu mai asculta, e mai incapatanata decat de obicei, face aiureli numai ca sa ne atraga atentia, tzipa, loveste... Ea nu lovea...Blogul meu - de la noi, pentru ei!Bazar general - fiecare implicare conteaza!Lucrusoare de vanzare...
Ce am ingrosat si faptul ca educatoarea tipa la ea, plus fiecare lucrusor povestit de tine, m-ar face sa-i schimb gradi instantaneu! Mie mi-e clar ca ceva se intampla acolo ce nu ar trebui sa se intample; ori se urla non-stop la ea, ori e lovita, ori pedesita in vreun alt fel, dar clar fetita ta nu e obisnuita cu asa ceva si e speriata! Eu mi-as scoate copilul din mediul acela si ori gasesti alta gradinita ori tine copilul acasa. Saracuta de ea [q] [pup]_____________________________________________Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008 VICTORIA

#8
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 19 septembrie 2011 - 20:28

Este gradinita de tipul Step by Step. Copii de grupa mica amestecati cu copii de grupa pregatitoare, spatiu impartit in doua, sa zic asa. Sunt 3 sali de clasa, din cate am vazut. Mai sunt vreo doi copii de varsta ei - 2 ani si 9 luni, o fetita si un baietel, baietelul plangea mai rau ca Daria, fetita, in stilul ei. Pe fetita nu am vazut-o astazi. Azi am ajuns mai tarziu la gradinita, adica dupa 8.30, cand erau veniti toti copiii. Nu mai plangea niciunul, doar ea.



Au doua educatoare si un ajutor de educatoare, Mihaela. Dariei ii place de Mihaela, dar NU sa ramana acolo.



Din cate stiu, nu este permis sa vii in timpul programului si sa vezi ce fac copiii. Inteleg, pentru ca ar iesi un tambalau, vad si cand ma duc dupa ea, la 1, ies copiii de la masa si cei mici, chiar si din alte grupe, vazand ca o mamica (eu) a venit dupa un copilas (Daria), incep sa planga.



Este de stat gradinita, personalul am inteles ca este... de treaba, am ales-o si din considerente de distanta, este la 2 minute de bloc. Una dintre educatoare (cea care mi-a facut azi observatie) locuieste la scara 1 sau 2, noi locuim la scara 3.



Pregatirea (mentala, sufleteasca) pentru gradinita o facem de prin iulie-august, i-am aratat gradinita pe dinafara, i-am spus cum va fi, ca vor fi copii de varsta ei, ca se va juca cu ei, ca va invata poezii, cantecele, ca va avea un program, va avea creioane colorate si acuarele... Acum ii spun zilnic ca o iubesc si ca vin dupa ea la amiaza...



Si totusi...



Blogul meu - de la noi, pentru ei!



Bazar general - fiecare implicare conteaza!



Lucrusoare de vanzare...











#9
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 19 septembrie 2011 - 20:28

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny
S-a trezit strigand "gata, gata". [q]Mi-am mai adus aminte ceva:
Si eu: fetita mea stii cand striga "Gata! Gata!"? La inceputul tratamentului cand o intepau in vena sa-i ia sange sau faceau dr.ii ceva mai intrusiv. Pe mine tare m-ar speria sa strige Victoria asa in somn si sa stiu ca e legat de gradi si sa nu stiu exact ce s-a intamplat. Victoria mai striga asa in somn, visa de spital, dar stiam exact cum sa o consolez, ca stiam de la ce vine._____________________________________________Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008 VICTORIA

#10
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 19 septembrie 2011 - 20:31

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei
Nu o poti lasa doar 3-4 ore deocamdata ???Nu te lasa sa mergi in timpul zilei pe acolo ?(la noi era voie [flo], era gradi de stat[flo])_______________________________________________Daria & felina fioroasa[zana]GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza]Sela
Aici se merge pe principiul "Daca nu ai nimic de ascuns, eu, ca parinte, pot intra sa te controlez oricad vreau!" Si mi se pare foarte corect sa fie asa. Atata timp cat iti las copilul MEU in grija, mi se pare normal sa am acces in clasa si la orice informatie oricand simt eu nevoia. Eu, ca parinte, nu oricine, evident!_____________________________________________Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008 VICTORIA


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -