Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ora de culcare a copiilor


379 raspunsuri la acest subiect

#21
lulu77

lulu77

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.144 mesaje

Postat 19 septembrie 2011 - 11:47

la 4 ani, doarme la pranz zilnic 1.30-2 ore iar seara se culca la 22 si se trezeste singur intre 7.15-8.00 dimineatza asa a functionat mereu.

#22
Didididi

Didididi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 788 mesaje

Postat 19 septembrie 2011 - 12:01

Copii din tarile vestice nu dorm dupa amiezile. La noi ora de somn este in jur de 22.00+/- 15 min. Doar de doua ori ne a prins orele 23 (tata nu a reusit sa culce copilul). Dar Mihai doarme cel putin doua ore pe zi si are zile cand doarme si 4 ore. De cand doarme bine ziua si noaptea se trezeste la 7-7.30, ca ne terminsase cu trezitul la 6 dimineata.

#23
alex_andra

alex_andra

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.196 mesaje

Postat 19 septembrie 2011 - 12:08

Fetita mea si-a facut singura, mereu, programul de somn.

Pana anul trecut, in toamna, seara, la 20, maxim 20.30, dormea. La 6-7 era fresh.



De toamna trecuta, adica dupa 1 an si jumatate, si-a mutat ora de somn la 21.30, trezire la 7.



Vara asta s-a mutat culcarea la 22-22.30, trezire tot la 7 - 7.30, in we 8.



De cand a inceput gradinita(2 ani si 7 luni): culcarea 21.30, trezirea 7.





Dupa-masa doarme 2-3 ore, in general.

Eu o las in ritmul ei, nu incerc sa intervin, pentru ca vad ca-i prieste.







BAZAR UMANITAR

#24
anca74

anca74

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 759 mesaje

Postat 19 septembrie 2011 - 13:25

Imi pare rau, insa Didididi te inseli. [:D]

Fetita mea de 3 ani si jumatate doarme 2 ore la gradinita intre 12:30 si 2:30 pm, seara o culc la maximum 8:00 - 8:30 pm, si se trezeste dimineata la 7:30 am.



"Copiii din tarile vestice" dorm dupa-amiezile.

"Copiii din tarile vestice" nu ies cu parintii la terase, pizzerii, chefuri, baieramuri pana seara tarziu sa "socializeze" (parintii).

"Copiii din tarile vestice" sunt culcati mai devreme decat copiii din tara fiindca parintii lor incep dimineata serviciul la ora "H", si nu au bunicii neaparat langa ei sa se ocupe de nepoti si sa-i lase sa doarma pana la pranz.

"Copiii din tarile vestice" au programul la scoala astfel: cursurile incep intre 8 si 9 dimineata, la pranz au o ora pauza sa manance, iar dupa-amiaza termina orele la 3-3:30 pm. Deci, timp pentru ajuns acasa, facut lectiile si, eventual, practicat un sport este indeajuns pana la ora de mers in carpe.



etc.

etc.







My posts represent my own opinions, thoughts, etc. and no one else's. [cit]

Mamica de Zanuta mica, Anna Laura [zana]



Shape up, Anca!

Le meilleur moyen de réaliser ses rêves c'est de se réveiller.

#25
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 19 septembrie 2011 - 13:31

La noi ora de culcare e la 7 ,la recomandarea scolii si pentru ca este obosita .Copiii aici nu dorm la amiaza iar programul e de la 9 la 3,30 la scoala ,30 min. in parc dupa sau alte activitati ,teme ,masa de seara ,baia si good nighte la 7.


#26
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 19 septembrie 2011 - 13:44

Citat:
citat din mesajul lui anca74



"Copiii din tarile vestice" au programul la scoala astfel: cursurile incep intre 8 si 9 dimineata, la pranz au o ora pauza sa manance, iar dupa-amiaza termina orele la 3-3:30 pm. Deci, timp pentru ajuns acasa, facut lectiile si, eventual, practicat un sport este indeajuns pana la ora de mers in carpe.



etc.

etc.







My posts represent my own opinions, thoughts, etc. and no one else's. [cit]

Mamica de Zanuta mica, Anna Laura [zana]



Shape up, Anca!

Le meilleur moyen de réaliser ses rêves c'est de se réveiller.





Daca parintele (si copilul) incep programul la ora 8, parintele lucreaza 8 ore (deci pana la 16, daca nu luam in calcul eventual o jumatate de ora- o ora pauza de pranz + drumul de la servici la scoala copilului) , ce se intampla cu intervalul 15- 15:30 si 16 ? Cu cine/unde sta copilul?



In Romania foarte putini parinti care lucreaza pot ajunge inainte de ora 17 acasa (sau la scoala/gradi sa ia copilul).

Si copiii din Romania trebuie sa fie in clase la ora 8, nu vad care-i faza cu bunicile si lenevitul pana tarziu.






Am marfa la bazar umanitar DC



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi



'Cos what I feel is the only truth for me



#27
miri2007

miri2007

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 283 mesaje

Postat 19 septembrie 2011 - 13:45

Din cate vad pe aici, in "tarile vestice" copii dorm cam 11- aproape 12 ore, ceea ce nu este rau. Cam asa dormea si piciul nostru inaite de a merge la gradi si cam asa calculam si acum in functie de ora de sculare.

Miri2007
Mai scriu pe reclama mascata

#28
corap

corap

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.297 mesaje

Postat 19 septembrie 2011 - 13:48

daca ai mei s-ar culca la 8 ar insemna sa-mi vad copiii numai in week-end.
cand au chef mai dorm cate o ora la pranz (pranz= ora 16) pentru ca dimineata au gradinita si imediat dupa pranz gimnastica medicala (45de minute gimnastica, 2 ceasuri drumul pana la si de la)

eu zic ca au nevoie si de ceva interactiune cu parintii, nu numai de somn.

#29
J.D.

J.D.

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.575 mesaje

Postat 19 septembrie 2011 - 13:58

Finn de la 3 luni si/a facut program de somn singur. Seara la 8 merge singur in pat cu o carte pe care i/o citeste taica/sau. Uneori cand nu este foarte obosit se culca mai tarziu, dar niciodata dupa ora 9.30.

Finn Constantine 15.10.2009

#30
monica70

monica70

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.205 mesaje

Postat 19 septembrie 2011 - 14:03

Fetita mea de 5 ani jumate foarte rar adoarme inainte de 22,30-23.Se trezeste la 7,30,dar doarme la gradinita 1-2 ore (ba in grupele mici chiar si 3 ore dormea acolo!). Anul asta in vacanta de vara n-a mai vrut sa doarma de amiaza (de obicei nu rezista fara somnul de amiaza),dar a dormit in schimb dimineata pana in jur de 9-10. Cel mic de 2 ani e la fel cum era ea,adica tot super energizat seara - culcarea tot in jur de 22-22,30 . Dimineata se trezeste intre 7 si 9.Iar la amiaza doarme 1,5-3 ore.



Stiu ca s-a mai discutat pe tema asta.E vorba si de clima - de exemplu vara la ce canicula e la noi in ultimii ani, abia dupa ora 19 indraznesti sa ii scoti din casa la plimbare si abia pe la 21,30-22 se intorc. Deci nici poveste de culcat la ora 19.



Legat de orele de somn, chiar si cu programul asta,fetita beneficiaza cam de 9-10 ore de somn.Iar baietelul de vreo 12 ore.

Pai daca ai mei s-ar culca pe la ora 20 de exemplu,ne-ar da desteptarea la ora 4-5 dimineata [bang] Chiar am patit mai demult niste faze din astea cu fetita ... si m-am lecuit. Iar acum ar fi mult mai grav sa culc baietelul asa devreme (asta ca prin absurd as reusi [alcool]) si sa se trezeasca la astfel de ore,fiindca automat fuge si o trezeste si pe sora-sa care merge la gradinita si ar fi zombie toata ziua dupa aia.



MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) POZE

"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"





Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -