Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

cat costa amniocenteza si unde e ok sa o faci?


14 raspunsuri la acest subiect

#1
oana_pdv

oana_pdv

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 140 mesaje

Postat 17 septembrie 2011 - 01:41

am aflat ca am risc crescut de Sindrom Down pt bb din burtica, sunt la a 2-a sarcina, dat fiind ca mi s-a descoperit un diabet gestational mi-a fost indicat sa fac minunea de triplu test. Eu nu prea cred in el fiindca analizeaza sangele meu si nu cromozomii bebelului meu asa ca nu stiu cum ajung ei la concluzia asta prin acst test, dar ma rog. Eu sunt din provincie si stau destul de rau cu banii plus ca toata fam s-a panicat si imi induc ideea de intrerupere de sarcina, dar tot azi l-am simntit si pt prima oara miscand, l-am vazut la eco la 10 sapt si era asa de -conturat- ca nu pot sa concep sa fac asta! Inca de la inceput toata lumea s-a pus de-a doua inaintea acestui copil, chiar si sotul, abia asteptam sa fac 12 sapt sa le pot spune ca -oricum nu se mai poate face nimic, dar a venit apoi-diabetul gestational cu "riscurile lui", iar acum asta si ei iar au inceput sa sara cu " avortul" pe mine! Sunt in 15 sapt si o zi, nu vreau sa renunt la bb, dar nici sa dau o avere pe amniocenteza. asa ca va rog sfatuiti-ma si pe mine cu un dr bun si un spital ok, dar si rezonabili! Va multumesc!
Inca ceva acum daca fac amniocenteza, ii ia tesut din bebe sidevine " handicapat" chiar daca si triplu test ar fi eronat, le-am explicat ca singurul risc si acela de 1% e sa pierd sarcina, fiindca se ia lichid amniotic si nu tesut de la bebe, iar apoi ei si daca atunci se misca si il inteapa? Ok nu exclud asta ca ar fi posibil dar banuiesc ca este monitorizata cumva aceasta operatiune sii nu se face la "ghici"!
a mai facut cineva asta?

#2
aerlilian

aerlilian

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.307 mesaje

Postat 17 septembrie 2011 - 10:16

Sa-ti dea Dumnezeu numai bine, se pare ca nu te pot ajuta cu informatii.Eu am facut amnio dar am facut-o a Regina Maria si costa enorm (22 mil).



[foto]

#3
georgia_c

georgia_c

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.707 mesaje

Postat 17 septembrie 2011 - 10:58

in primul rand nu te risca le amniocenteza pana in 16 sapt (se ia proba pt analiza din lichidul amniotic ,si poate aparea risc de avort;dupa 16 sapt cantitatea de lichid e suficienta cat sa nu-i pericliteze lui bb sanatatea)
apoi , exista o lege care iti deconteaza 900ron la amniocenteza (luni ma uit in calculatorul de la servici si iti dau exact toate datele)
am vazut ca esti din tg jiu , unde nu stiu unde ai putea face amnio , io am facut in bucuresti la promed cu 2000 ron (cu aplicarea unei reduceri de fidelitate)
sarcina usoara, Doamne ajuta sa auzim numai de bine[pup][flo]


Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein






#4
Bedrosmart

Bedrosmart

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 363 mesaje

Postat 17 septembrie 2011 - 11:32

In Bucuresti se poate face amniocenteza la sp. Filantropia, la dr Alina Veduta. Se face programare la tel 021 3188930 (explici situatia si ceri urgenta, ca altfel programarile se fac cu luni de zile inainte).

Daca ai trimitere de la medicul de familie si adeverinta de salariat, procedura este mai ieftina, dar nu stiu sa-ti zic in ce proportie se deconteaza (daca total sau doar partial). Cel mai bine suni si afli. Oricum, e mult mai ieftin decat la o clinica privata.

Pe dr Veduta o recomand cu caldura, este specializata in Marea Britanie.

Bafta!

B.

Nu va ingrijorati dar de ziua de maine,caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi. Ajunge zilei necazul ei. (Matei 6,33)

#5
abramburika

abramburika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.143 mesaje

Postat 17 septembrie 2011 - 12:15

Nu stiu sa-ti recomand unde sau costuri, vreau doar sa-ti explic cum e procedura, cum se face amnio.



O ecografie amanuntita, iti ia lichid amniotic cu o seringa (deci, e ca o injectie normala, in burta), in acelasi timp. Tocmai pt. a-l monitoriza pe bb, sa nu-l atinga cu acul. Deci, daca e prea activ asteapta sa se linisteasca si ia din partea opusa unde e el. Nu doare, nu e traumatizanta in nici un fel. Asteptarea si eventual rezultatul sunt traumatizante, ca sa zic asa. Se recomanda 48 de ore dupa repaos aproape total, fara efort, ridicat etc.



Aici, inainte de amnio se face o intalnire pregatitoare unde se explica toate aceste chestii, riscul etc. Ei, la intalnirea asta ni s-a spus, mai pe intelesul tuturor ce inseamna o amniocenteza, ce descopera. Si ca sa intelegem mai bine ce-i cu amniocenteza asta s-a facut urmatoarea comparatie. ADN-ul nostru e ca o biblioteca cu 46 de volume (cromozomii). Prin amnio se cauta daca sunt toate volumele ca si numar si in ordinea corecta, se verifica daca copertile fiecarui volum sunt in buna stare, insa nu se poate prevedea daca intr-o carte, la pag. X este o eroare de tiparitura. Adica bolile genetice rare. De aia se poate ca rezultatele la amnio sa fie bune, dar bb sa sufere totusi de o boala genetica. Interesant!



Nu ti-am explicat asta ca sa te sperii, ci ca sa fii bine informata de la inceput. Eu, din pacate, am aflat dupa ce ne-am izbit de o astfel de problema. Insa daca la tine e vorba numai de SD, la amnio se poate depista cu siguranta.



Bafta si sa fie bine. Si, pt. linistea ta, fa amnio.



******

Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.



[ruga] Doamne-Doamne, ai grija de noi [gravi] 31s
Se tu sentissi come mi batte il cuore,

Se premo la mano, mi batte più forte ancora:

Sai tu dirmi perché batte così?

Perché il mio amore per te sta tutto qui!!!


#6
oana_pdv

oana_pdv

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 140 mesaje

Postat 17 septembrie 2011 - 19:40

si cam in cat timp pot iesi rezultatele?

#7
My_Lady0091

My_Lady0091

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.630 mesaje

Postat 17 septembrie 2011 - 21:03

Oana..deci..inainte de toate...nuiti ia tesut din bebe[alcool]..cum au spus si fetele..ia lichid amiotic pe baza caruia fac testele!

Eu si ca o parte din banii pe aceasta amocenteza ar trebui decontati de catre CAS, corectati-ma daca gresesc!

Si mai stiu ca pretul la o amio variaza...depinde unde o faci!

Oana daca vrei porti scrie la odiseea noastra..a bulgarasilor de ian-februarie 2011...suntem alaturi de tine![pup][grup]



*Blackmoon Lady [gravired]19+cu un omuletz colocatar si lipistocul meu iubit[zana]Rebecca
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca


#8
irinab

irinab

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 18 septembrie 2011 - 03:09

am fost nevoita sa ma interesez de un doctor pentru amio, pana la urma m-am hotarat sa risc si sa nu iau in seama rezultatul de la triplu test, pe care l-am repetat apoi de trei ori.
dar la momentul respectiv am aflat ca dr tutunaru de la elias era super ok ca alegere, costuri nu stiu...

#9
georgia_c

georgia_c

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.707 mesaje

Postat 18 septembrie 2011 - 11:04

oana , exista un test rapid FISH care iese cam in 2-3 zile lucratoare si care testeaza exact trisomiile ,iar apoi cariotipul care dureaza 3 sapt; mie mi s-a explicat ca in proportie de 99% ce iese la FISH nu se schimba la cariotip (eu iti povestesc cum a fost la clinica unde am facut eu)

eu sincer cu testele astea (DT si TT) am mariiii semne de intrebare ;nu vreau sa intru in polemici , insa am auzit nu o parere a unui medic ci multe pareri cum ca se fac pe softuri diferite , unele mai up-datate unele mai ne, unele agreate de "The Fetal Medicine Foundation",unele nu ..si uite tot asa (eu pt ca sunt la prima sarcina si am zis sa fac totul cum trebuie am facut de 2 ori DT(cu eco cu sange cu tot ..si m-au dus astea toate cat aproape o amnio),dupa care tot la amnio am ajuns


Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein






#10
abramburika

abramburika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.143 mesaje

Postat 18 septembrie 2011 - 11:35

Citat:
citat din mesajul lui oana_pdv
si cam in cat timp pot iesi rezultatele?
3 sapt. Insa daca sunt probleme (iti doresc sa nu fie cazul), te suna ei in prima sapt. Cel putin asa e aici.******Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.[ruga] Doamne-Doamne, ai grija de noi [gravi] 31s
Se tu sentissi come mi batte il cuore,Se premo la mano, mi batte più forte ancora:Sai tu dirmi perché batte così?Perché il mio amore per te sta tutto qui!!!



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -