Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici si Gravidute Italia -67-


226 raspunsuri la acest subiect

#21
slimatei

slimatei

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.049 mesaje

Postat 07 martie 2010 - 14:01

neatza..

eu cu cafeaua[:D]....[cafea]

minunata surpriza..sa vad cat ati scris si sa va gasesc la un nou capitol[pk]

nu prea am avut chef sa intru zilele astea..nu mai intru in multe detalii..suntem bine in general..

azi am decis sa mergem cu picia prin parc, la bimbii, ca de maine iar au anuntat astia vreme urata toata sapt(ca si cum pana acum a fost frumos[xx(])

...cam astea distractii pt noi..totul se invarte in jurul junioarei..daca se distreaza ea...ne distram si noi[;)]..in rest..s-au cam dus distractiile( gen discoteci petreceri...etc..)

...ar mai fi alte posibilitati daca ne'am si permite dpcdv financiar..dar asa ne distram cu stefi.. e si mai mare satisfactia..uneori[;)]



va pup [pup]o duminica placuta si numai bine![flo]




"omul e cu atat mai puternic cu cat duce mai multe sarcini in spinare... viata e o adevarata scoala, unde dai examene zi de zi si ceas de ceas, obligat fiind sa treci prin nenumarate probe"



Stefania X2 (22.12.07) eu, broscutz :) ... , aproape 2 ani... , Stefi video



Nasterea unei stele...numita Stefania!


papa buuun

#22
Roxali

Roxali

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.486 mesaje

Postat 07 martie 2010 - 17:26

Buna gagici!



Slimatei pai e clar ca distractiile noastre se invart in jurul picilor...eu o am pe mama si pot sa zic ca conteaza fff mult, mai pot sa rasuflu, dar ce pacat ca nu poti avea "totul"



Ely daca tuseste e rosie in gat si e clar ca nu poate manca, nu are pofta de mancare...daca bea laptic e ok...un siropel cea omeopatic poate scapa fara antibiotice...[pup]titita bolnavioara



Nenica de cand mi-am gasit o gramada de colegi pe [pup]FB sa te tii "palavre" ...inca mai aveam o gramada de "goluri"de umplut, dar de unde timp ...



bate un vant si pe aici , trebuie sa caut pe la serele astea de prinprejur floricele ptr maestre ...nu ma omor cu mimozele dar daca asta e obiceiul il mentin[:D]







Ali ,Sonia (22.10.07) si Enrico (26.01.2000) poze



#23
nafi

nafi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.332 mesaje

Postat 07 martie 2010 - 22:04

Buna seara fetelor![flo]

Acum ca mi-a plecat musafira am avut timp sa recuperez un pic si sa citesc postarile din urma.

Am umblat o groaza zilele astea si ma simt f obosita...plus ca din cauza vantului m-a luat durerea de ureche si gat. zic ureche , nu ca as fi intr-o ureche dar ma doare numai dreapta care e mai sensibiloasa...dupa o otita urata facuta acum cativa ani...

Katiapam...am vazut pozele si sunt f frumoase. Acum stiu in sfarsit de la cine a mostenit cea mica ochii aia superbi![olala] E asa de frumos sa ai fetita si sa te joci cu ea cu papusile! Cred ca unul din motivele ptr care imi doream fetitza era si asta cu jucatul...caci eu crescand cu un frate mai mare cu 8 ani...jucam mai mult fotbal din acela cu pioni si alte jocuri de baieti la care ...voiam sau nu voiam trebuia sa particip! [bang]

LAlexandra - ieri am fost la spital in sfarsit (si cu sotul si cu soacra!) si am vazut sala de nasteri si saloanele de dupa nastere. Doctorita de acolo a fost f dragutza si ne-a explicat cum decurge totul...ca pana e bebe cu capul aproape la vedere , stam in camera de travaliu (erau 2 camere cu 3 paturi fiecare si cu separeuri..astfel incat sa poata sta si sotul in caz ca vrea sa ne fie alaturi pe perioda travaliului). apoi cand bebe e gata sa iasa..te muta in sala de nastere. Epiziotomia se face doar daca se considera ca e cazul...dar se pare ca la cele ce sunt la prima nastere , cu un bebe de peste 3 kg , e mai mereu nevoie, caci daca te rupi iti revii mai greu decat daca te taie doctorul un pic...si se face totul cu anestzie locala.

Era totul curat, era cald..saloanele cu 2 paturi. erau cu 3 dar unul a fost scos ptr ca acum iti aduc bebelul in camera tot timpul si era nevoie de mai mult spatiu ptr patutul lor.

Vizitele sunt permise doar sotului (la orice ora doreste) dar interzise tuturor celorlalti (masura aproximativ recenta luata de cand cu gripa porcina...erau multi vizitatori..si se pare ca niste copii chiar s-au imbolnavit si asa au decis sa interzica orice vizita). Personal nu ma afecteaza din moment ce neavand familia mea sau a sotului aici...nu venea nimeni oricum in cele de 3 zile de stat in spital.

Sala de alaptare era f draguza cu sezlonguri comode.

De la maternitate vom avea asigurati pampersii si nimic altceva..asa ca tot restul aducem noi si ptr nastere ei prefera un t-shirt , nu camasa de noapte.

Sper sa-ti fie utile aceste info!

Maine dimineata ma duc la penultima intalnire ptr cursul preparto asa ca va spun de pe acum tuturor:

LA MULTI ANI! CU OCAZIA ZILEI DE 8 MARTIE!
SA FITI SANATOASE , FERICITE SI SA REUSITI MEREU SA VA REALIZATI DORINTELE!

[cheers][cheers][colegi][colegi]

O seara placuta! [pup][pup]





[gravi] 35 + [baietel] Riccardo

http://s809.photobuc...s/project_bebe/

#24
LAlexandra

LAlexandra

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.854 mesaje

Postat 07 martie 2010 - 22:17

NAFI...mersi mult de informatii, maine-poimaine ma duc si eu la medic la control si o sa-l intreb si eu sa vad cum e spitalul la mine.



FETELE mai scriu maine cate ceva...de ieri sunt racita bocna, se pare ca am luat de la sotul, ...si sunt cam varza. Nafi ai grija sa nu te prinda si pe tine vreo raceala...ingrijeste-te bine.



Sa aveti o seara frumoasa![pup]



[gravi]+36

Nunta noastra [:)] Noi doi...

#25
nafi

nafi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.332 mesaje

Postat 07 martie 2010 - 23:50

Citat:
citat din mesajul lui LAlexandra
NAFI...mersi mult de informatii, maine-poimaine ma duc si eu la medic la control si o sa-l intreb si eu sa vad cum e spitalul la mine. FETELE mai scriu maine cate ceva...de ieri sunt racita bocna, se pare ca am luat de la sotul, ...si sunt cam varza. Nafi ai grija sa nu te prinda si pe tine vreo raceala...ingrijeste-te bine.Sa aveti o seara frumoasa![pup][gravi]+36Nunta noastra [:)] Noi doi...
Offf...sper sa-ti treaca repede!Eu deja ma simt mai bine. Iarna asta am scapat de raceli cred ca si multumita faptului ca am mancat f multe mandarine. cam 1 kg pe zi! plus alte fructe! incearca si tu sa bei ceai cu lamaie multa si miere de albine. Insanatosire grabnica![pup][gravi] 35 + [baietel] Riccardohttp://s809.photobucket.com/albums/zz14/nafi_photos/project_bebe/

#26
katiapam

katiapam

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.124 mesaje

Postat 08 martie 2010 - 11:40

o zi minunata alaturi de cei dragi!
sa va simtiti iubite,fericite si dragostea copilasilor vostri sa fie mereu in sufletul vostru-(si cind fac prostiute[:D])
azi de ziua femeii si de ziua mamei va urez La multi ani!
si gravidutelor mamici in devenire!




Mami de Giulia 20/06/07

#27
katiapam

katiapam

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.124 mesaje

Postat 08 martie 2010 - 11:57

Nafi-vad ca sinteti la o saptamina de diferenta voi doua
nu e zis ca nu poti naste prima [:)]
wow fwtwlor ce putin mai aveti
asa e ma pune sa ma joc cu papusile,fa-i codite-desfai-le,imbraca-dezbraca [:D]
ce sa zic ca spal si hainele la papusi si de la bebei [:)]
simbata seara i-am luat un cos cu frutta e verdura si ieri pe winnie the pooh [olala]
sintem mai rau ca ea cu jucariile [:D]
Alexandra-intreaba totusi la spital unde nasti sa sti sigur
unde am nascut eu era orar de vizita dupamasa iar seara era o ora pt tatici in salon
si aici tineai bb aproape tot timpul,de fapt era orar
dimineata de la 6 la 8,apoi ii duceau la analize,spalat,schimbat,ii aduceau la 10 pina la masa de prinz pt mamici,apoi ti-l aducea inapoi pina la 16 cind era vizita publica si atunci erau toti pregatiti in patuturi aranjati la vitrina ca florile cu cartelino fiecare si vizitatorii ii vedeau la geam,apoi dupa vizita aveai bebeul iar pina la ora cinei si apoi iar pina pe la 12 dupa care ii duceau pina dimineata la 6 sa se poata odihni si mamele
cam asta e eorarul unde am nascut eu
cam difera putin unele chestii dar in general e la fel
Roxali-al meu e cu fb ca mie nu-mi place
baga si pe aiic atunci
ma bucur ca ai gasit atitea prietenii si mai ales ce fain si emotionant tre' sa fie intilnirea de 20 de ani de la term liceului
Stefy-treci mai des pe aici
noi am dus pitica in parc,am stat o gramada,s-a dat cu masina,cal,vbarca,gommone,cine stie pe cite s-a mai dat dar si cund am plecat i-a fost ciuda la fel
s-a enervat si plingea de se arcuieste de nervi de nu mai puteai s-o pui in scaunul ei
asta asa vreo 2 minute ca apoi tace
o dai pe toate si tot mai vrea [alcool]
in rest ne-am simtit minunat,s-a distrat cu fatuca ei dulce ca-ti venea s-o amninci asa era de fericita
Ely-ai reusit sa te odihnesti?




Mami de Giulia 20/06/07

#28
LAlexandra

LAlexandra

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.854 mesaje

Postat 08 martie 2010 - 15:04

BUNA DIMINEATA!

LA MULTI ANI, SA FITI IUBITE SI FERICITE!!!

SA AVETI O ZI SUPERBA!!!

[flo][flo][flo][flo][flo]




[gravi]+36

Nunta noastra [:)] Noi doi...

#29
LAlexandra

LAlexandra

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.854 mesaje

Postat 08 martie 2010 - 15:09

NAFI...si eu am papat multeeeee fructe si m-am ingrijit, dar din pacate am fost mereu sensibila la receli la gat (ca am avut probleme de cand eram mica). Azi ma simt mai bine si sper sa imi treaca. Am papat multa miere,... lamaie...nu mai pot ca fac un acid la stomac de ma omoara[bang].



Katia, stiu ca difera de la spital la spital si zilele astea ma duc la control la medic, care lucreaza la spitalul unde nasc si o sa il intreb pe el ce si cum. Mi-e putin peste drum sa merg acum pana la spital, ca e de mers vreo juma de ora cu masina.



[pup]



[gravi]+36

Nunta noastra [:)] Noi doi...

#30
slimatei

slimatei

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.049 mesaje

Postat 09 martie 2010 - 10:48

neata!

[cafea]



in primul rand vreau sa va urez cu intarziere[:I]..ieri n-am mai reusit sa intru...



...[s]La multi ani tuturor femeilor si mamelor de 8 Martie[bis][flo][flo][flo]

la ei se sarbatoreste numai ziua femeilor.. ziua mamei e pe 8 Mai, iar Festa del papa e pe 19 martie.. ciudati mai sunt si astia[alcool]



azi la noi sarbatorim cei 40 de ucenici..

atunci sa sarbatorim cele 40 de pahare[:D][bere]

azi e si ziua bunicii mele..



numai bine fetelor si o zi frumoasa....[flo]




"omul e cu atat mai puternic cu cat duce mai multe sarcini in spinare... viata e o adevarata scoala, unde dai examene zi de zi si ceas de ceas, obligat fiind sa treci prin nenumarate probe"



Stefania X2 (22.12.07) eu, broscutz :) ... , aproape 2 ani... , Stefi video



Nasterea unei stele...numita Stefania!


papa buuun


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -