Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Clasa I...... 2012-2013


296 raspunsuri la acest subiect

#11
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 15 septembrie 2011 - 12:48

Roli, vezi de ce scoala apartii. La anul cred ca vor trebui pile f multe ca sa mergi la alta. In ce zona stai?

Anya

#12
mari78

mari78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 512 mesaje

Postat 15 septembrie 2011 - 13:22

Si Teodora va merge la anul la scoala. Noi stam in afara Bucurestiului, in zona de nord. In cazul asta ar trebui sa o dau in comuna de care apartinem ?[:D] Noi vrem scoala 6 sau 7 din Baneasa, dar avem pe lista si scoala din Otopeni. Stiti ce invataoare vor lua clasa I la aceste scoli ?



Anya, de ce zici ca la anul vor trebui mai multe pile? Pentru ca va fi si clasa 0, sau de ce ?



Mari, mami de Teodora Maria (26.03.2006) si Anca Ioana (4.09.2010)

poze

poze noi

Teodora 2 ani+ si Anca

#13
danaionela

danaionela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 575 mesaje

Postat 15 septembrie 2011 - 13:45

In princpiu da, pentru ca vor fi doua generatii de copilasi. Poate am intrat noi in panica prea devreme, si peste noapte or sa fie locuri la toate scolile.[olala]
Dupa cate am vazut si anul asta a fost nebunie la scolile mai bune, si apoi la anul cand trebuie sa combine doua generatii pe cei de 5-6 ani si pe cei de 6-7 ani.

#14
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.396 mesaje

Postat 15 septembrie 2011 - 13:53

Citat:
citat din mesajul lui anya

Roli, vezi de ce scoala apartii. La anul cred ca vor trebui pile f multe ca sa mergi la alta. In ce zona stai?

Anya


Stau in Iancului si cred ca apartin de 46 pe Gh.Stanescu.

Pe de alta parte tocmai am vorbit cu cumnata-mea care mi-a zis ca la sedinta cu parintii de la gradi le-a spus ca mai mult ca sigur (se aude dinspre inspectorat), la ei (Drumul Taberei), vor ramane cu pregatitoarea in gradinita, ca scolile nu au spatiu, dar asteapta directive.

Roli mami de Andrei [bonjovi](16 ianuarie 2008) si Marc [cavaler](9 iunie 2006)



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

#15
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.396 mesaje

Postat 15 septembrie 2011 - 14:00

Eu una, din articolul asta inteleg ca treaba e ambigua:

Art. 361
(3) Prin exceptie de la prevederile alin. (1):
a) masura introducerii clasei pregatitoare în învatamântul primar intra în vigoare
începând cu anul scolar 2012-2013;

În ce priveste locul în care vor functiona aceste clase pregatitoare (scoala sau gradinita), urmeaza ca, prin ordin de ministru, sa se faca precizarile de rigoare. Oricum, ministrul a afirmat ca, în functie de spatiile la dispozitie, clasa pregatitoare va functiona în scoli si în gradinite.

Roli mami de Andrei [bonjovi](16 ianuarie 2008) si Marc [cavaler](9 iunie 2006)



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

#16
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 15 septembrie 2011 - 14:25

Si eu tot de 46 apartin. Am trecut prin afacerea inscrierea la copilul cel mare, acum 3 ani. Cum la 46 refuzam din principiu sa-l dau m-am dus cu dosarul la 49 si 56. La 49 l-au respins, la 56 l-au luat. Fara pile si relatii - doar cu multe emotii. Daca ma respingeau si aici gaseam o varianta de mutatie in bi a mea si tot nu-l dadeam la 46 sau il mai tineam un an in gradi, ca avea 6 ani jumate. Acum am scapat de stres ca am prioritate cu al doilea copil in aceeasi scoala cu primul.
Sfatul meu e sa depui dosarul la amandoua si pana atunci sa cauti pile si invatatoare.


Anya

#17
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 15 septembrie 2011 - 14:40

49 e aia de pe vatra luminoasa? Eu nici n-o iau in calcul pe-aia.

S-ar putea sa fim "colege" la 56. Se pune ca adresa si apropierea de serviciul parintilor ca la graidnite?



Obiective Realiste

Androix Bijoux



Niste copii si toti copiii! [;)]

#18
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.396 mesaje

Postat 15 septembrie 2011 - 15:06

E, asta zic si eu. Nu vreau sub nici un motiv la 46.

Androix, de ce zici nu la 49? Ai vreun motiv special? Am auzit pareri pozitive.

Anya, la 56 mai exista si alta optiune in afara de spaniola, ca a 2-a limba? Aici oscilez...ca as vrea germana, ca stiu sigur ca se face la 85.

Roli mami de Andrei [bonjovi](16 ianuarie 2008) si Marc [cavaler](9 iunie 2006)



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

#19
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 15 septembrie 2011 - 15:21

La 56 se face engleza din clasa 1 si spaniola dintr-a 5-a. La 49 e combinatia engleza/franceza. Din punct de vedere financiar 49 e mai scumpa (si mai de fitze) decat 56. La capitolul rezultate sunt apropiate.
Exemplu de diferenta in cerinta financiara de la sedinta cu parintii la acest inceput de an:
56: Materiale auxiliare (culegeri, caiete speciale)= 46 lei
49: Materiale auxiliare (culegeri, caiete speciale)= 176 lei
56: Fondul clasei= 0 lei (cu rugamintea sa mai aducem niste markere pt whiteboard).
49: Fondul clasei=50 lei

Androix, 49 e cea de pe Vatra Luminoasa.

Anya

#20
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 15 septembrie 2011 - 15:26

Este prea cu pretentii pentru gustul meu. Acolo se intra greu, poate doar peste drum sa stai ca sa fii primit ca simplu muritor, dar daca stai pe-acolo prin zona numai simplu muritor nu se cheama ca esti [:D] exceptand cele doua blocuri.

Stiu de la o bunica ce a avut acolo nepotul acum in clasa a VIII-a, nu stiu la ce invatatoare, dar care intr-a II-a a luat o bataie zdravana de la vreo 10 din colegii de clasa. A iesit cu atata scandal ca nu mai vroia la scoala DELOC si pana la urma l-au mutat pentru ca evident EL era de vina pentru ce se intamplase. Tot ea mi-a povestit ca se fumeaza in toalete, printre altele. Sunt niste povestiri pe care nu le-am putut proba si nici nu m-a interesat sa fac asta, dar in general nu iese fum fara foc.

Eram hotarata ca nu vreau acolo inainte sa-mi povesteasca ea. Nu este genul de scoala cu care sa pot eu tine pasul. Treci intr-o dimineata pe-acolo si numara jeepurile si o sa intelegi ce zic.



Obiective Realiste

Androix Bijoux



Niste copii si toti copiii! [;)]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -