Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Clasa I...... 2012-2013


296 raspunsuri la acest subiect

#1
anndrina

anndrina
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 13 septembrie 2011 - 22:44

Buna seara,

Baietelul meu intra la scoala in toamna lui 2012. Ne-am hotarat sa mergem la Sc 79, doar ca ne este foarte greu sa alegem invatatoarea, nici severa, dar nici prea ingaduitoare...... Am auzit despre parinti care se plang de volumul mare de teme pentru acs, la unele dintre invatatoarele acestei scoli, altii ca sunt obligati la meditatii inca din cls I-IV pentru a fi in gratiile invatatoarei. Stie cineva o invatatoare (ca pentru copilul ei [:)]) ce va lua clasa I in 2012? Am citit despre d-na Chis Emilia (are clasa a IV in momentul asta) ca ar fi o invatatoare buna. Are cineva mai multe detalii?

multumesc pentru orice comentariu

#2
madaale

madaale
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 14 septembrie 2011 - 01:20

Buna!
Si pitica mea incepe scoala la anul. Doar ca ceva mai departe de centru, acolo unde se afla scoala 79. Mai exact in Militari. M-am apucat sa studiez cateva scoli din apropiere si m-am oprit la patru dintre ele: 198, 160 (ambele la Apusului), 174 (zona Gorjului) si 117 (Lujerului). Sunt, evident, in cautarea invatatoarei perfecte:) O cunoaste cineva? Multumesc!

#3
bumbita

bumbita

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 947 mesaje

Postat 14 septembrie 2011 - 13:10

Buna,



anndrina si eu m-am orientat catre scoala 79 ( este in drumul spre serviciu ), am auzit de rezultatele obtinute si de seriozitatea lucrului la clasa...si la fel ca si tine, am auit de d-na invatatoare chis ca ar prelua la anul clasa I. O alta invatatoare bi=una de care auzisem este d-na burlan, insa aceasta are clasa a III a acum...mai stii si alte invatatoare bune...?



ma gandeam chiar sa merg cu un buchet de flori la doamna invatatoare acum la inceput de an...tu ce zici?[pup]



poze



bumbita mami de 2 [copil] eduard ( 25 septembrie 2007 ) si sebastian ( 03 ianuarie 2006)





#4
camelia_daniela

camelia_daniela

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.126 mesaje

Postat 14 septembrie 2011 - 13:16

Hello mamici!



Si noi vom merge in clasa I la anu' si, la fel ca si voi, cautam scoala si invatatoarea cea mai buna.

Noi suntem din Buzau, deci nu pot sa ma pronunt despre scolile din Bucuresti.

Noi am ales deja o scoala care e cotata ca fiind buna. La aceasta scola este, bineinteles, o doamna invatatoare care este "cea-mai-cea". Este cotata astfel pentru ca are rezultate fff bune cu copii; dar are aceste rezultate pentru ca ii munceste fff mult pe copii, le da teme "cocoshatoare" si muncesc foarte mult parintii cu ei acasa.

Dezavantajul ar fi ca are multi copii in clasa (multe interventii) si nu se ocupa foarte mult de copii.

Am incercat si noi initial sa ajungem la dumneaei si nu am reusit, astfel ca ne-am orientat catre a doua optiune, despre care nu avem foarte multe referinte.



Nu stiu daca am facut alegerea buna... eu imi doresc doar o clasa omogena, cu copii buni, muncitori.







[mamica]Cami & Alexandra Daria [hop] (02.01.2006)




Cresc si iar cresc ... !



“The child must know that he is a miracle, that since the beginning of the world there hasn't been, and until the end of the world there will not be, another child like him.” (Pablo Casals)




Pixy's Style - BIJUTERICILE MELE ...



Ramas bun, EMMA! Nu te vom uita niciodata!

#5
Alemam

Alemam

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 68 mesaje

Postat 14 septembrie 2011 - 18:06

Ma intereseaza si pe mine o invatatoare care preia clasa I, 2012-2013 la Scoala nr.172 Sfantul Andrei, din Drumul Taberei. As vrea sa fie blanda si dedicata. Inca ma gandesc daca sa ma orientez catre clasa step by step sau nu...

Va multumesc anticipat [flo]

#6
anndrina

anndrina
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 14 septembrie 2011 - 22:25

Buna Bumbita,
Stii mai multe detalii despre d-na inv. Chis? Este buna pentru ca are o relatie buna cu elevii, este apropiata de ei si are rezultate exceptionale cu acestia?..... sau este severa, are copii de ministrii in clasa, iar rezultatele bune ale copiilor se datoreaza temelor infinite de acs si meditatii la greu? Asta tot incerc sa aflu, ce calitati are d-na inv. Nu-mi doresc o inv severa pentru baietelul meu (el momentan este la gradinita catolica, de care suntem extrem de multumiti, unde nimeni nu tipa si urla la el).
Poti incerca cu un buchet de flori, dar am inteles ca d-na directoare este cheia, mai ales dc nu locuiesti in zona scolii.



#7
danaionela

danaionela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 575 mesaje

Postat 15 septembrie 2011 - 00:17

Mai avem un an si incepem si noi scoala. Eu personal as fi vrut sa le mai tin un an la gradi, dar domnul Ministru vad ca nu a fost de acord cu mine.[bang]
Asa ca vreau , nu vreau trebuie sa incepem scoala anul viitor si spre deosebire de alti ani ( cand si asa in scoli era nebunie), anul asta or sa fie si 2 generatii. Nu stiu cind incep inscriirile oficiale, dar se pare ca cele neoficiale au inceput deja. [:D]
Care este principiu dupa care o sa alegeti invatoarea si scoala? Deja am inceput sa ma agit, sa caut pe net diferite informatii despre scoli. Ce credeti ca este mai bine: o scoala mai buna dar mai departe sau o scoala mai slaba dar aproape? Stiu ca in primele clase conteaza invatatoarea, dar dupa ......

#8
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.395 mesaje

Postat 15 septembrie 2011 - 00:36

Eu inca mai trag o speranta de la sedinta cu parintii la gradi sa vad daca sigur ne trimite la scoala la anul, desi speranta e vaga..

Daca da, trebuie sa ma decid intre 85 Vasile Bunescu, 56 Jose Marti si 49 din Vatra Luminoasa. Are cineva copiii la una din aceste scoli?

Roli mami de Andrei [bonjovi](16 ianuarie 2008) si Marc [cavaler](9 iunie 2006)



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

#9
danaionela

danaionela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 575 mesaje

Postat 15 septembrie 2011 - 12:23

Roli , sperantele sunt mici de tot, numai sa se schimbe ceva pe ultima suta de metri. Am vorbit si astazi cu cineva care are direct legatura cu ministerul si mi-a spus acelasi lucru " Clasa 0 se face la scoala, pentru ca sunt locuri destule in scolile de cartier. Nu toata lumea trebuie sa se duca in scolile din centru." [bang]

#10
Mercedes

Mercedes

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.127 mesaje

Postat 15 septembrie 2011 - 12:34

danaionela-eu as alege invatatoarea si apoi scoala daca e cazul vorbesc pentru ciclul primar.

Noi anul viitor vom pasi in clasa intai.


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -