Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 8 voturi

Minoritatile din Romania: studiu istoric


244 raspunsuri la acest subiect

#241
AkaManah

AkaManah

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 608 mesaje

Postat 11 martie 2010 - 17:16

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah




Nu inteleg ce este rau in faptul ca protestantii masoara tensiunea arteriala si vand carti religioase. Neoprotestantii nu merg din poarta in poarta in "misiune crestina"? E acelasi lucru.
Sau glumeai cu noi, ortodocsii? :))


Veninul dauneaza grav sanatatii.

Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.




Nu, AkaManah, glumeam cu noi, protestantii/neoprotestantii :).

Protestantii si neoprotestantii au ca punct principal de doctrina misionarismul.
Unii dintre ei asa vad misionarismul: sa se duca din usa in usa si sa propovaduiasca ce stiu ei ca inseamna Salvare.
Stiu, misionarismul poate deveni extrem de suparator.
Totusi, e suficient sa pui in poarta afisul "nu primesc neoprotestanti in vizita" si sunt convinsa ca "agresiunea" va inceta.
(cele scrise mai sus sunt din categoria "sa facem cunostinta cu sectarii si sa intelegem de ce nu stau linistiti pe la casele lor").



Nu am avut niciodata nimic cu neoprotestantii. Am multi prieteni de diferite religii si e OK. Nu ma deranjeaza nici misionarismul, chiar mi se pare foarte in regula in conditiile in care fac parte dintr-o religie adormita. Maimult imi place sa citesc si revistele scoase de diferitele biserici neoprotestante. Imi place mai ales parte cu marturiile despre misionarism si rubrica despre natura. Discursul acestor oameni mi se pare mai acordat cu realitatile contemporane decat traditional mesaj crestin ortodox.Faptul ca unui se simt deranjati poate avea mai multe cauze: poate fi si intamplarea, adica sa pice mai multi misionari in aceiasi zi si omul se simte agasat sau crestinul e foarte bine fixat in propriile convingeri religioase. In orice caz apreciez faptul ca ii vad pe strada imbracati frumos, cuviinciosi si convinsi de misiunea lor. As vrea sa vad asta si la noi ortodocsii.

Veninul dauneaza grav sanatatii.

Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.


#242
AkaManah

AkaManah

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 608 mesaje

Postat 11 martie 2010 - 17:25

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah

Citat:
citat din mesajul lui Dorothee

dar la romanii minoritari din judetele Covasna si Harghita ne mai gandim?!

la discriminarile si actiunile antiromanesti de acolo putem privi?!

sau e mai tentant sa asiguram drepturi (la ce ?) homosexualilor, lesbienelor? suna mai cool si e mai european nu-i asa?![:D]




Nu conteaza...romanii sunt majoritari deci nu pot face gura. :)






Aha ..Aka Manah,asta era!!!
atunci e simplu: ia pocaieste-te sau cauta vreo latura homosexuala in tine si apoi esti si tu indreptatit ´´sa faci gura´´ [xx(] .Da vezi ca ´´bucuria´´ de a vocifera vine la pachet cu discriminarea,defapt e conditionata de asta!
Te bagi?


Aha....ce ti-a mai placut! Dar nu ai prins esenta...Spuneam ca, oficial, romanii nu pot fi discriminati in tara lor pentru ca, culmea, sunt majoritari. Sunt totusi realitati despre care nu se vorbeste decat in campanii electorale sau cand Base mai vrea cate ceva de la UDMR si asa ii santajeaza.Iti dai seama?! Cum sa spui ca in Romania , romanii sunt discriminati. Nu ar da bine. Deloc.



Veninul dauneaza grav sanatatii.

Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.


#243
Ingrid S

Ingrid S

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.834 mesaje

Postat 11 martie 2010 - 17:26

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka
Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S
Mihaelka, nu ma poate da nimeni afara. Asculta-ma putin, omul a baut. Nu sirop de tuse, nu a supt bomboane de menta, ci alcool etilic. Si nu e la prima abatere. Si argumentam aici poate fara rost, devreme ce nu se vine baut la servici. Punct. Nu, nu-l parasc, si nici nu voi avea o discutie cu el. Pentru ca atunci va crede ca n-am luat atitudine odata, va merge si a doua (a se citi a patra) oara. Trec cu vederea azi.Are familie si copii. Pentru azi mi-a ajuns discutia, e asa sterila daca nu traiesti cu adevarat ce spui.
Ingrid, e simplu.Daca tu ai veni mirosind a alcool la serviciu ai beneficia de prezumtia de nevinovatie. Poate ca ai baut sirop de tuse sau poate ti-ai pus tuica la maseaua umflata.Daca el vine mirosind a alcool la serviciu, nu beneficiaza de aceasta prezumtie. Tu il chemi in biroul patronului, patronul il miroase, trage concluzia ca e beat si-l da afara. Si asta spui tu, nu eu.Daca ti-a ajuns pentru azi, citesti tu maine.Monixy, nici eu nu inteleg ce nu e clar. Minoritatea homosexuala nu e formata din indivizi care fac sex 'altfel'. Mai vreau sa spun ceva. Minoritatea homosexuala (Edit: din Romania) nu vrea sa i se dea dreptul de a se casatori, ci cel de parteneriat civil.
N-am avut rabdare sa astept. Pe scurt, corecteaza-ma daca spun prostii, esti cadru didactic? Parca asa stiam. Enfin, daca unul copiaza odata il ierti, a doua oara il ierti, a treia oara il ierti, a patra oara ii acorzi prezumtia de nevinovatie? Te rog, suntem in Absurdistan cu conversatia. No offence. Si daca nu esti profesoara, gandeste-te ca si cand ai fi.Si eu n-am cum sa beau, conduc. 70 km zilnic. Si daca as putea, n-as vrea, beau foarte rar.Ce mai vreau sa subliniez: dovada ca nu urasc tiganii e in atitudinea mea. Eu n-am ceva cu ei ca etnie. Altfel, crede-ma ca tiganul zbura de mult din post, la fel ca alti romanasi degraba bautori dinaintea lui.Ingrid S si Diana FILME 1 FILME 2 FILME 3Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.Vauvenargues

#244
beren

beren

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.735 mesaje

Postat 11 martie 2010 - 18:45

Subiect continuat aici.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -