Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

NVDC-Nasterea Vaginala Dupa Cezariana


47 raspunsuri la acest subiect

#41
floaredemac

floaredemac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.675 mesaje

Postat 14 octombrie 2010 - 12:22

Asa e, Nemernica[flo]! O cezariana nu e chiar o nenorocire, si sunt convinsa ca acea amica a ta a regretat alegerea ei. Pt o nastere vaginala dupa cezariana reusita eu cred ca ar trebui sa existe un ecograf in sala de travaliu unde sa fie monitorizata graviduta pe tot parcursul nasterii (uterul, copilul, etc). Or in spitalele de stat abia daca exista un ecograf pe intreaga sectie, si ala vai de capul lui. Nu ma refer la Bucuresti, poate acolo este alta situatie, ci si la alte orase importante din tara, centre medicale renumite (Tg Mures , de exemplu). Clinicile private sunt o alternativa, dar nu foarte accesibila pt multe dintre noi, in conditiile actuale si mai ales daca mai ai un copil, rate, etc.

#42
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 14 octombrie 2010 - 15:13

Tocmai din cauza riscului crescut de ruptura uterina nu se recomanda VBAC la diferente mici intre sarcini. De fapt in general nu se recomanda sa ramai insarcinata un an, doi. Eu am nascut la 4, respectiv 6 ani dupa cezarina. Iar acum la ultima nastere a fost chiar indicata epidurala ca la dilatatie 3 aveam contractii dese cu intensitate maxima.
Nemernica mie mi s-a explicat ca nu e relevanta evaluarea cicatricei pentru ca uterul poate avea o grosime mica dar sa fie rezistent sau grosime mare dar tesut slab. Ecografia desigur ca ajuta la depistarea fisurilor si rupturilor micute care inca nu au avut efecte secundare.
E posibil ca prietena ta sa fi avut fisuri sau rupturi uterine inainte de travaliu, din ce am citit eu in ultimele luni e riscul mare sa apara. E si logic pentru ca nu apar doar odata cu contractiile ci si datorita intinderii peretelui uterin la maxim.

E imposibil sa nu ai temeri dupa o cezariana. Eu intruneam toate conditiile pentr VBAC (distanta mare intre nasteri, uter ok in saptama 39, copil cu greutate medie, oasele bazinului masurate permiteau sa treaca perimetrul cranian al copilului, travaliu s-a declansat singurel la termen) si tot imi era teama ca nu voi reusi.

Mami de Ana Maria(18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008) si Iulia Alexandra (14.08.2010)

#43
crissttina

crissttina
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 15 ianuarie 2013 - 15:30

Otiliav, ai nascut VBAC pana la urma?

#44
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 15 ianuarie 2013 - 17:57

Da crissttina am nascut la 4 si respectiv 6 ani dupa cezariana. A doua fata a avut "doar" 3,2 kg la nastere si a durat destul de mult expulzia, parca 40 de minute de impins. Am auzit spre final, cam cu 5 minute inainte de nastere, un crash in bazin si atunci a fost clar ca va reusi VBAC-ul.
La ultima nastere copilul a fost la fel de mare ca prima data, 3,8 kg si diametrul capului chiar mai mare, dar de data aceasta s-a blocat la umeri si a iesit dupa 5-6 minute cu ajutorul unei moase cu experienta care a stiut exact unde sa apese pe burta (au mai fost cu noi in sala alte 2 moase care nu au resuit si in final au cerut ajutor). Insa pentru mine a treia nastere a fost cea mai usoara. Nu am avut epiziotomie, doar doua puncte de cusatura si am plecat in ziua urmatoare acasa.
Eu raman la parerea mea ca fiecare nastere e diferita si cel mai bine te sfatuiesti cu medicii care sunt si responsabili de nastere. O nastere reusita e acceaprin care si mama si copilul trec cu bine.

Mami de A, E si I

"Multe bunuri are omul,
Dar virtutea cea mai mare
E sa nu se stie mandru
Cu virtutile ce are"
G.Cosbuc – Puntea lui Rumi

#45
simina_kin

simina_kin

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.866 mesaje

Postat 20 februarie 2013 - 03:01

Si noi vrem sa incercam NVDC!!!! Poimaine avem iar intalnire cu doctorul, si vedem cum merg lucrurile , asta , daca nu nasc pana poimaine[:D]



ps: mat. Filantropia

















[mamica] fericita de [copil]ranjita Maya Andreea ( oct-2009) si [gravired][baietel]37+



Povestea nasterii printesei cu ochi albastri



Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!


#46
OanaRusu

OanaRusu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.208 mesaje

Postat 20 februarie 2013 - 14:57

Citat:
citat din mesajul lui simina_kin
Si noi vrem sa incercam NVDC!!!! Poimaine avem iar intalnire cu doctorul, si vedem cum merg lucrurile , asta , daca nu nasc pana poimaine[:D]ps: mat. Filantropia[mamica] fericita de [copil]ranjita Maya Andreea ( oct-2009) si [gravired][baietel]37+Povestea nasterii printesei cu ochi albastri Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!
Bafta!mami de [zana] (intr-o zi de vineri... 13 iunie ) si [bonjovi] (ziua cea mai lunga: 21 iunie) Priveste partea buna a lucrurilor

#47
simina_kin

simina_kin

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.866 mesaje

Postat 20 februarie 2013 - 16:28

Multumesc Oana!!! Sa fie!!!



Acum, problema cea mare va fi greutatea lui bb, pt ca medicul mi-a zis ca nu ma mai sfatuieste sa incerc natural daca bb depaseste 3,400 gr, ori el avea 3kg acum doua saptamani. Eu , din dorinta atat de mare de NV, as incerca si la 4kg , dar stiu ca doctorul are dreptate si va trebui sa fac cum spune dansul!!!







[mamica] fericita de [copil]ranjita Maya Andreea ( oct-2009) si [gravired][baietel]38+



Povestea nasterii printesei cu ochi albastri



Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -