Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

NVDC-Nasterea Vaginala Dupa Cezariana


47 raspunsuri la acest subiect

#11
alinushca

alinushca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.323 mesaje

Postat 11 iulie 2010 - 15:00

Citat:
citat din mesajul lui tanima_i2002
ptr ca se mai uita si la vergeturi sa vada cum este pielea 9cel putin la mine s-a uitat sa vada daca apar fisuri pe burta, pe piele
poti detalia putin ideea? nu am mai auzit de asta pana acuma.Mami de [avion] (28.10.2008) si [gravi] bb2 22+ [baietel]

#12
paulush

paulush

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 237 mesaje

Postat 13 iulie 2010 - 02:23

Sunt prostii care nu merita sa fie detaliate.

Cicatricea exterioara si cu atat mai putin striurile si vergeturile de pe burta NU AU NIMIC de-a face cu indicatia de a doua cezariana, important e CUM a fost facuta incizia pe uter, si in ultima vreme (de cativa ani buni) incizia se face in asa fel incat sa poata permite nasterea vaginala ulterioara.



Uterul se intinde foarte tare, asta e functia lui in sarcina si in travaliu, sa se intinda. Asta nu impiedica sa nasti normal.



asa a fost



poze



mes p’tits riens



#13
nicuratze

nicuratze

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 626 mesaje

Postat 16 iulie 2010 - 02:17

Pitzinuca,eu am nascut normal dupa cezariana,la spital de stat in Bucuresti (au fost 3 ani si sapte luni distanta )
Am scotocit si eu toata perioada sarcinii internetul,ca sa am maxim de informatii,si am avut noroc si de un medic dispus sa lase travaliul sa inceapa (din pacate conducerea si personalul din spitalul unde am nascut au fost impotriva,am avut"de lucru" si cu ei,pe langa nasterea fetitei).

Multa bafta iti doresc.




Elena,mama Andrei (11.06.2009 ) si a lui Radu (21.10.2005)


#14
alinushca

alinushca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.323 mesaje

Postat 16 iulie 2010 - 10:53

da, cam asta e si marea mea problema acum pregatindu-ma de o incercare de nvdc. lipsa de pregatire si mai ales de practica a personalului in domeniu, este suficient motiv pentru o noua cezariana. bine ca ai reusit sa ii convingi. treptat nu va mai fi asa un bau-bau pentru ei chestia asta si intr-un fel sau altul vor capata si ei experienta de care au nevoie ca sa se simta mai dispusi sa se implice.





Mami de [avion] (28.10.2008) si [gravi] bb2 22+ [baietel]

#15
pitzinuca

pitzinuca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.124 mesaje

Postat 16 iulie 2010 - 16:25

oare riscurile sunt chiar asa mari? dr a spus ca nu este impotriva sa incercam, dar ca tb sa semnez niste hartii ca imi asum riscurile. e al doilea dr de la care aud asa ceva. nicuratze - tu ai semnat ceva?



apoi mi-a mai zis ca e posibil ca bebe sa fie ajunga mai mare de 3.800 - cat a avut primul - si ca exista riscul asta de ruprtuta uterina in timpul travaliului si al contractiilor, de aceea el mi-ar sugera cezariana in saptamana 38.



nu stiu acum ce sa fac... mai am si un streptococ viridans in col si flora mixta, mi-a dat tratament... mie omul mi se pare ok, nu stiu ce sa fac.



va tin la curent. acum plec la mare!

[pup]



eu [gravired], cu [fetita] (DPN 27.08.2010), andi [bat] si tati [roker]

_________________________



traduceri si asistenta

________________________

"Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."

#16
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 16 iulie 2010 - 17:03

Pitzinuca, e o mare loterie cu greutatea. La mine a fost a doua fetita cu 600 de grame mai mica decat prima. Nici vorba sa urmeze regula cu al doilea mai mare, si e vorba tot de fata. Iar la tine primul a fost baiat, zic eu ca mai repede sa fie mai micuta fiind fetita.



La ce diferenta ai tu intre copii eu nici nu mi-as mai face griji de ruptura uterina. Pana la ruptura apar mai intai fisurile uterine.

Si apai in ultima luna poti avea foarte multe contractii nedureroase, si la acelea se contracta uterul si nu le mai ia nimeni in calcul.



De streptococ scapi cu antibiotic ori inainte ori intravenos in travaliu. Bine ca l-ai descoperit.



Mami de Ana Maria(18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008) si 36+ [fetita] Iulia Alexandra



#17
paulush

paulush

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 237 mesaje

Postat 16 iulie 2010 - 17:25

Eu am nascut normal dupa ceza un bebe de 3.950, ca sa le zic pe sleau 4 kg.



Intre 3 si 4 kg nu e nici o diferenta intre circumferintele capului bebelusului, diferenta de greutate care iese vine de la carnita de pe fund si de pe coapse, cu alte cuvinte sa nasti unul de 3 sau unul de 4 e totiuna, greu e sa treaca capul, dupa aia vine totul uns.



Ruptura uterina nu apare dintr-o data intr-o nastere, uterul nu plezneste pe neprevazute in 5 secunde, se rupe dupa ceza daca nasterea e provocata cu oxitocina, daca ti se catara lume pe burta, daca ti se impinge personal pe coaste. O nastere vaginala dupa cezariana e mereu mai sigura decat o cezariana, docuymenteaza-te cat poti de bine.



Tu semneaza hartiile ca iti asumi riscurile, si pacteaza cu medicul sa te ajute sa nasti, sa aiba rabdare, sa nu iti provoace nasterea. ideal asteapta sa intri in travaliu inainte sa ajungi la spital, e mai usor pentru toti, pentru tine care nasti si pentru medicul care trebuie sa te asiste.



asa a fost



poze



mes p’tits riens



#18
alinushca

alinushca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.323 mesaje

Postat 16 iulie 2010 - 19:39

pai mai ai o luna la dispozitie sa elimini carbohidratii din alimentatie. asa ar trebui sa il ajuti pe bebe sa nu se ingrase mai mult decat primul. merita incercat.

cat despre cezariana la 38 de saptamani, cand copilul nu este inca pregatit sa vina pe lume, nu e deloc o idee buna pentru bb. poti citi multe studii pe tema asta.

si mie mi-a pus dr in vedere sa semnez niste hartii la 7 luni. ba chiar ma bate gandul sa le compun eu. mi se pare firesc sa declar ca inteleg riscurile. riscurile ca aleg sa nasc intr-un fel anume care nu este preferinta doctorului. riscul de ruptura uterina in nasterile neinduse medical este undeva semnificativ mai mic de 1%. totusi el exista. riscurile la cezariana electiva, repetata sau nu sunt si ele la fel de mari, dar pe alea si le asuma doctorul ca fiind decizia lui.





Mami de [avion] (28.10.2008) si [gravi] bb2 23+ [baietel]

#19
sdcristian

sdcristian

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.474 mesaje

Postat 19 iulie 2010 - 12:38

a nascut cineva vbac in tg mures?

si daca da cu ce doctor?

[gravired] 4+

#20
alinushca

alinushca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.323 mesaje

Postat 19 iulie 2010 - 13:29

sigur am citit pe forum la un moment dat despre nvdc in tg mures. ca fiind chiar mai mult o treaba mai comuna decat la bucuresti unde mai sunt si alte considerente la mijloc. ai cautat ?

felicitari pentru sarcina! multa sanatate!





Mami de [avion] (28.10.2008) si [gravi] bb2 23+ [baietel]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -