Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

NVDC-Nasterea Vaginala Dupa Cezariana


47 raspunsuri la acest subiect

#1
pitzinuca

pitzinuca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.124 mesaje

Postat 04 martie 2010 - 19:00

exista in acest sens si un articol pe DC


http://Desprecopii/N...riana-nvdc_1054


 


 Pe mine ma tenteaza subiectul. E adevarat ca vor fi trecut mai mult de 7 ani de la cezariana, dar se spune ca dupa cezariana, musai cezariana din nou. Ce parere aveti? edit: nu pusesem linkul 2, unde se explica mai pe larg... eu [gravired], cu [?] (DPN 20.08.2010), andi [bat] (24.06.2003) si tati [roker] _________________________ traduceri si asistenta ________________________ "Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."




#2
r_ocsy

r_ocsy

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.831 mesaje

Postat 04 martie 2010 - 19:04

Din cate am inteles de la alte fete , depinde in primul rand de grosimea cicatricei postoperatorii si in al doilea rand de medic ( sunt care accepta si care nu accepta ) ... dar le las pe fete sa iti raspunda, cele care sunt mai in tema cu acest subiect si care si-au propus sa incerce o nastere normala dupa o cezariana [:)] .

R_ocsy [gravired] 28 + [fetita] Ana Sofia

#3
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.234 mesaje

Postat 04 martie 2010 - 19:18

Felicitari pitzinuca, sarcina si nastere usoara, bb sanatos sa fie!



Cei 7 ani sunt asa o gluma cred. Nu ca am nascut eu dupa 4, dar am citit mamici care au nascut dupa 1 an si a reusit VBAC.



Uite, s-a mai discutat aici



Mami de Ana Maria(18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008) si 18+ [fetita]

#4
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 01 iulie 2010 - 23:53

Eu am doar doi ani jumate de la cezariana facuta si doc al meu mi-a promis ca ma lasa sa incerc. Mi-a zis ca singura recomandare pe care o are e ca daca bb2 este peste 4kg ca Isabella sa nu incerc ca e evident ca nu pot. La Isabella am stat 36 de ore in travaliu si n-am reusit sa o imping de loc [q].
Oricum, cert este ca nu mai exista riscurile de odinioara, taieturile sunt mai mici si uterul se reface mai repede si mai bine. Aici VBAC este o chestie comuna nu se uita nimeni ciudat la tine ca vrei sa incerci ca in Ro unde primul sa te descurajeze va fi doctorul.
BB2 la mine vine in Noiembrie asa ca inca sunt in asteptare.

Madalina
mami de [zana] Isabella Andreea si [gravi] 20+ [baietel]
http://www.picasaweb.com/bogdanmabo
http://forum.desprec...TOPIC_ID=124758
"Dumnezeu are numai 2 maini, de aceea a creat mamicile"

#5
miereamara

miereamara

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.205 mesaje

Postat 02 iulie 2010 - 00:24

Si eu am de gand sa incerc.

La mine a fost asa la prima nastere: copil mare, eu diabet gestational, am ajusn la 42 de saptamani, copil intrat in distress, mi-au indus nasterea, am fost 27 de ore in travaliu plus 5 ore impins, dilatatie 10 se vedea capul copilului, dar era in pozitie gresita, nu au putut sa il scoata nici cu forcepsul, nici cu vaccumul, m-au bagat in cezariana de urgenta, au trebuit sa imi faca anestezie generala pt ca epidurala nu a prins, copilul a avut mari dificultati, apgar 6, infectie, stat in spital sub tratament cu antibiotice, eu la randul meu complicatii, am fost deschisa pt a doua oara, operatia mea de cezariana a durat 5 ore si jumatate.

Intr-un cuvant: un cosmar.



Am discutat cu medicul care mi-a urmarit sarcina (nu acelasi cu care am nascut) si mi-a spus ca el imi recomanda cezariana. Eu am tot insistant si atunci mi-a pus cateva conditii:

- travaliul sa se declanseze natural, dar nu mai tarziu de 42 de saptamani

- cervixul/colul sa fie moale si pregatit pt nastere

- copilul sa fie sub 4 kg

- eu sa nu ma mai ingras 30 de kile ca in sarcina trecuta

- nici un fel de stimulente artificiale (oxitocina)

- trebuie evaluata cicatricea de pe uter

- trebuie aranjat ca o echipa sa fie pregatita pt emergency c-section in caz de nevoie

Asa ca eu as vrea sa incerc, bine deocamdata nu sunt insarcinata, dar pe zi ce trece imi doresc tot mai mult sa incerc VBAC.







-



Baby Gator



Listen to your children when they're young, and they'll listen to you when they're old.

#6
blackpanterro

blackpanterro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.970 mesaje

Postat 07 iulie 2010 - 17:47

E foarte posibil, prietena mea are prima nastere normala, a doua cezariana, a treia normala si acum a patra vrea tot normal. Toti copiii au fost mari.



Adriana 31+[fetita] Isabelle Marie si Aidan Alexander - 5 ani

A ticket to hell has never been funnier



#7
tanima_i2002

tanima_i2002

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 556 mesaje

Postat 08 iulie 2010 - 14:09

La a doua nastere am stat cu contractii si dilatatie 8 pana sa ma bage in cezariana ptr ca erau f multe cezariene de facut. daca nu ar fi fost pelvin sigur ma lasau sa nasc natural si fara epidurala, dar s-a intervenit de urgenta din cauza pozitiei copilului.

Asa ca daca copilul este asezat in pozitie corespunzatoare, daca uterul nu s-a intins f tare, daca cusatura a fost bine facuta si materialul detinatoarei a fost bun, ptr ca se mai uita si la vergeturi sa vada cum este pielea 9cel putin la mine s-a uitat sa vada daca apar fisuri pe burta, pe piele), eu zic ca nu este nici o problema, atata timp cat si mama si dr sunt de acord. Din pacate in ultimul timp prea multi dr apeleaza la cezariana din comoditate sa scape mai repede.



Mami de doi ingerasi Rares (15 oct 2006) am 2 ani si Miruna (1 febr 2009)







#8
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 09 iulie 2010 - 15:00

si eu am avut de gand sa incerc, si din punctul asta de vedere imi convinsesem si medicul. din pacate placenta praevia in saptamana 38 m-am impiedicat. regret enorm lucrul asta (la fel ca si cezariana de urgenta din prima nastere).
Pitzinuca, daca nu ai alta indicatie expresa de cezariana incearca nasterea vaginala. succes si oricum ar fi sa aveti un bebelus sanatos.

Roxana

#9
pitzinuca

pitzinuca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.124 mesaje

Postat 09 iulie 2010 - 17:05

intre timp, m-a preluat un dr caruia i-am spus ca vreau sa incerc natural, am facut enspe analize, miercuri ma duc sa le citim sa sa vedem ce facem in continuare.



deocamdata nu sunt probeleme, maine ma duc si la eco.



roxana, merci de urari. si eu am regretat enorm cezariana la prima nastere, multa vreme am avut asa un feeling de tristete ca nu am participat deloc, desi am fost in travaliu cca 15 ore...



cand m-a intrebat dr de ce vreau natural, exact asta i-am spus, asta mi-a venit in minte first: pt ca am rata la primul.



va tin la curent.



[pup]



eu [gravired], cu [fetita] (DPN 27.08.2010), andi [bat] si tati [roker]

_________________________



traduceri si asistenta

________________________

"Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."

#10
Mindy

Mindy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.612 mesaje

Postat 11 iulie 2010 - 13:28

pt fetele din US care citesc si posteaza aici, un link de ajutor:
http://ican-online.org/

Miereamara - imi pare rau sa aud ca ai avut o experienta asa neplacuta cu nasterea.
eu am nascut la 41 sapt copil de 4,100 kgs, sarcina indusa, travaliu nasol, am fost norocoasa ca a iesit bebele la timp, eram si eu la un pas de cezariana.
eu cred si acum ca inductia e cea care da peste cap tot travaliul si tot procesul nasterii. corpul fortat si zguduit artificial 'hey scoala-te, e timpul sa nasti', copilul in distres, doze de oxitocin prea mari, contractiile vin cu atata forta incat mama nu mai rezista cere imediat medicatie pt durere, apoi urmeaza un regres sau o stagnare de travaliu din cauza medicatiei. mai e si anxietatea si oboseala mamei care dupa asa travaliu lung e incapabila sa mai impinga si de aici alte probleme.

ce mi se pare nasol aici e ca e greu sa gasesti la sf sarcinii un alt doctor in timp util pt a cere alta opinie in leg cu optiuni privind nasterea. trebuie cautat sa fie acoperit de planul de asigurare etc, plus sa fie dispus sa te ia asa la final, e mai complicat.

din cate am observat sarcinile urmarite si deliverate de midwifes au cea mai mica rata de cezariana. ele nu doar 'nasc' bebele dar au o relatie calda cu pacienta, empatie, ofera suport moral si emotional in timpul travaliului.



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -