Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

visul fiecaruia si pasi catre el


39 raspunsuri la acest subiect

#21
luisa1983

luisa1983

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 694 mesaje

Postat 14 septembrie 2011 - 17:31

Citat:
citat din mesajul lui alexia_07

Mai exista postliceala pentru educatori?Am cautat pe net si am gasit persoane care au absolvit aceasta postliceala?Unde se fac cursurile stie cineva?


alexia_07



Imi place sa descopar ce nu spun oamenii prin cuvinte


Nu cred ca mai exista dar poti face Pedagogia Invatamantului Primar si Prescolar, cred ca Facultatea de Psihologie si Stiintele Educatiei are aceasta sectie, studii superioare, dureaza tot atat cat o postliceala insa rezultatul este altul la angajare, poti fi si educatoare si invatatoare .

,,Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii. " Necunoscut

#22
ziki

ziki

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.510 mesaje

Postat 16 septembrie 2011 - 10:57

Visul meu a fost, de la 14 ani, sa ma fac psiholog scolar sau consilier de educatie. La 18 ani am facut un an de psiho, apoi n-am mai putut continua, anul urmator m-am inscris din nou, am facut cele doua semestre dar nu am dat examenele de al doilea semestru si, pentru ca eram in Franta si trebuia neaparat sa termin un an complet la a 3-a incercare (altfel pierdeam viza de student), m-am inscris la cu totul altceva, gen traducatori. Am terminat anul, apoi a venit fetita mea pe lume, am venit in Romania, am facut al doilea an la Buc, apoi mi-am gasit un job - in timpul caruia imi spuneam ca nu e timpul pierdut si ca inca ma pot inscrie la psiho.

A venit apoi baietelul nostru, sunt in concediu de maternitate, si inca imi spun ca la 26 de ani poate nu e tarziu sa-mi urmez visul.

Deci, in concluzie, visul meu e acelasi de 12 ani incoace: vreau sa devin consilier de educatie. mai raspund la intrebare peste inca 10 ani, sa vedem care moare ultima, eu sau speranta... [alcool]



sanziana, [mamica] de doi pestisori flavia- 19.03.2006 si felix- 26.02.2011

din cuibusor


#23
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 16 septembrie 2011 - 15:01

Eu visam la "Casa de Moda Cristina" - cred ca eram influentata de Casa de Moda Venus [:D]. Aveam zeci de caiete cu rochii si rochite, faceam pentru papusi, chiar si pentru mine cand am mai crescut. Din pacate a ramas la stadiul de vis. Mi-am mai dorit sa merg la Liceul de Arta - nu a fost sa fie, sa stiu sa cant la un instrument macar. Cu toate astea am devenit o persoana foarte practica, realista. Uite as isi maia duce omu' aminte ce visa prin copilarie!



Cristina si [aerob] Stefan Costin (25.02.2005)



BazarGeneral

#24
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 16 septembrie 2011 - 18:47

Un restaurant mai altfel unde sa gatesc pana cad din picioare.



Si langa el o casa frumoasa, mare si aerisita (neaparat cu gradina), cu acoperis de tzigla maro-roscat si multi corcodusi rosii in curte, unde sa-mi rasfat nepotii. Sa faca absolut tot ce vor ei (cu acordul parintilor, bieninteles[:D]).



Mina si

Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati

din:09.09.2004

cronicile vizigotului

TocanaDeCuvinte

Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

#25
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 16 septembrie 2011 - 23:08

Eu visez sa se intample cumva sa nu mai am grija zilei de maine si in general nici o constrangere - concediu putin, copiii la scoala, economii pentru reparatii in casa.

Sa pot pleca unde imi vine, cu cine imi vine si sa stau acolo cat imi vine, pana ma plictisesc eu ... puah ! ce frumos e sa visezi !!![:I]

#26
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 17 septembrie 2011 - 01:49

Eu am fost un copil sarac care si-a dorit sa fie bogat.[:)]
La 18 ani am dat la pshihologie la stat si am picat cu brio.(moama cati olimpici erau intrati moca!) ...apoi...m-am gandit eu mult asa -aparuse becali pe scena- ca daca un oier poate face bani...apai ce nevoie mai am de facultate. Am renuntat [:)]
Mi-am deschis o firma. Vreo 2 luni eu eram si secretara si jurist si contabil si asociat unic...dupa cum cereau clientii. Apoi am angajat secretara, apoi contabil, jurist, oameni care munceau pt mine.
Sincer...muncem ca un caine. De dimineata pana noaptea, cand nu puteam sa dorm si faceam planuri de marketing.
Pe la 27 de ani m-am imbatat intr-o seara la ziua unei prietene si pe drum spre casa ea ma intreaba "esti fericita fata?"
Nu. "de ce?" Si razand in betia mea i-am raspuns "pt ca sunt singura. am atatia bani si nu am cu cine sa-i cheltui"....[:D]

In acelasi an am vandut firma (pe profit [:)]), m-am inscris la facultate si anul urmator m-am angajat la stat.
Aveam (si am) un salariu de mizerie, 8 ore de munca si timp berechet. Dupa 4 ani m-am casatorit si acum am un baietel frumos si sanatos.
Acum tot ce imi doresc este o casa la curte, acelasi salariu de mizerie dar care imi ofera suficient timp sa ma ocup de copilul meu.
Aaaaa mai ne dorim inca un bb![:)]
Visele mele ...indiferent care au fost ele...pt ca s-au tot schimbat in timp, pot spune ca s-au indeplinit....
Asta va doresc si voua... multe vise indeplinite!
[flo]


#27
Mirrin

Mirrin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.935 mesaje

Postat 02 octombrie 2011 - 00:41

Eu vreau sa ma angajez in invatamant. M-am gandit serios, si ma bate gandul sa ma indrept spre asta. Nu vreau bani, am realizat tot ce imi trebuie material( nu lux, dar mie si familiei ne este suficient), vreau o viata linistita, in mediu rural, dar sa am contact cu oamenii, cu copii de la care cred ca as avea de invatat multe, ramane de vazut ce as putea eu sa-i invat.



#28
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 20 decembrie 2011 - 13:19

vreau sa lucrez cu animalele. ceva cum vezi prin emisiunile de la Animal Planet. insa nu prea vad cum poti face asta in tara la noi. voluntariat n-am timp sa fac.






Ramonika [mamica] Ruxandra (30.11.2009) [copil] tati [roker] si Vladutz [pis]

zebra roz

#29
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 25 decembrie 2011 - 12:33

Ramonika, poti tine animalute infoster la tine daca nu ai altfel timp de voluntariat. Asta inseamna ca atunci cand gaseste cineva pe strada un catel sau o pisica tu il tii la tine o perioada pana e adoptat su pana pleaca in Germania.[:)]

**Fur is for petting***
http://accesoriisihaine.blogspot.com
http://www.facebook....tiicaini?ref=ts
http://www.facebook....100001793812916


#30
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 27 decembrie 2011 - 13:42

XIO - tot am tinut animalute pe acasa [:D] pe unele le-am mai plasat, pe altele le-am pastrat. apartamentul nu-mi permite sa tin prea multe. plus ca te atasezi.






Ramonika [mamica] Ruxandra (30.11.2009) [copil] tati [roker] si Vladutz [pis]

zebra roz


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -