Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Custodia comuna a copiilor


170 raspunsuri la acest subiect

#151
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 14 februarie 2014 - 11:41

  Marius, ieri am auzit la radio o frantura dintr-o discutie si era specificat ca mediatorul in cazul in care descopera in timpul medierii ca drepturile minorului nu sunt respectate (ajungandu-se pana la abuz), trebuie sa anunte protectia copilului (autoritatea judecatoreasca?) Ce e adevarat si ce nu?

E adevarat. Are obligatia de a anunta autoritatea competenta(protectia copilului) daca constata ca exista (sau ar putea exista) informatii care sa certifice (sau sa poata certifica) existenta abuzurilor fata de minori.

In fapt are obligatia de a informa orice autoritate competenta daca constata existenta unei infractiuni.



#152
MariaG

MariaG

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.233 mesaje

Postat 14 februarie 2014 - 12:19

ca sa vorbim putin si despre cum s-ar putea imbunatatii viata unui copil ce traieste intr-o familie destramata: eu cred ca Autoritatea Tutelara (institutia insarcinata cu anchetele socio-psihologice) ar trebui sa fie reorganizata si personalul ei continuu educat pentru a putea asista, in beneficiul copiilor, parintii care se despart. Cred ca acea unica ancheta pe care o fac la stabilirea domiciliului copiilor ar trebui sa devina periodica.

Stiu ca in cazul in care unul dintre parinti se opune programului de vizitare este obligat sa faca sedinte de consiliere, dar nu stiu cat de pregat este personalul care consiliaza. 

Stiu ca oricare dintre parinti poate cere monitorizarea copilului (adica am auzit de cazuri monitorizate la cererea unuia dintre parinti) insa am auzit de foarte multe cazuri in care DGASPC-ul s-a spalat pe maini ca nu poate asista parintele care cerea asistenta.


Editat de MariaG, 14 februarie 2014 - 12:19 .


#153
mediatorbucuresti

mediatorbucuresti

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 31 octombrie 2014 - 16:53

Buna seara.

 

Inlocuirea incredintarii automate a copilului catre mama cu exercitarea autoritatii parintesti in comun de catre ambii parinti a fost o schimbare impusa de UE. Este schimbarea asta buna? Eu zic ca da in anumite conditii: exista relatii de atasament intre parinti si copii, si exista o relatie civilizata de colaborare intre parinti.

Cand exista relatii incordate intre parinti sau relatii conflictuale, lucrurile degenereaza si atunci sufera toti trei, parintii si copilul, copilul fiind singurul care nu stie si motivul pentru care sufera. Iar in cazul copilului, din pacate se poate ajunge si la alienare parentala.

Aici intervine medierea ca o sansa pentru parinti sa rezolve conflictul si sa se poata vedea unul pe celalalt doar prin prisma statutului de parinte, sa-si vada de viata, sa depaseasca momentul despartirii.



#154
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 31 octombrie 2014 - 17:04

Este nasol cu custodia asta comuna, cand  sunt cazuri de divort unilateral, adica doar un partener si-a dorit despartirea... si celalalt se razbuna pe ex partener, punandu-i bete in roate in educatia copilului, folosindu-se de custodia asta comuna. Chestii gen "nu-s de acord copilul sa mearga la scoala X, eu vreau la Y". Nu-s de acord sa plece in vacanta in locul Z, o iesire peste hotare este exclusa... si tot asa...

 

Daca intre parinti raman relatii amicale dupa divort, este ok custodia asta... cum de altfel, pentru acet tip de oameni nu era necesara schimbarea codului civil, ca se intelegeau verbal f bine, daca erau oameni de onoare.



#155
mediatorbucuresti

mediatorbucuresti

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 31 octombrie 2014 - 18:34

Da, mai ales iesirea din tara este un motiv de sicanare a parintelui nerezident pe fondul unei relatii conflictuale. Pe forumul avocatnet.ro exista chiar o petitie initiata de un utilizator cu privire la eliminarea acordarii automate a exercitarii autoritatii parintesti in comun de ambii parinti. Evident ca acest lucru nu se va intampla.



#156
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 31 octombrie 2014 - 20:55

Asa este ideal, custodia comuna, si copilul sa fie apropiat de ambii parinti, chiar daca ei nu mai formeaza un cuplu.

Din pacate, multe situatii sunt departe de ideal :(( si pot aparea situatii urate...

 

Cu iesitul din tara este o intreaga nebunie, aici multi parinti (la care copilul nu are domiciliu), pe fondul unor stari conflictuale, cum zici si tu, se prevaleaza de dreptul de veto si spune "NU, copilul nu iese din tara ca nu vreau eu"! Si pana la urma e o nedreptate facuta copilului, mai ales in zilele noastre, cand avem dreptul la libera circulatie. Pana la urma apare un paradox: avem dreptul sa circulam, dar totusi nu avem acest drept ca nu ne lasa "ex-partener".

 

Nu stiu, parerea mea este ca ar trebui regandita partea asta cu iesitul din tara, o persoana sa nu depinda de vointa unui fost partener, daca are ghinionulca acestasa fie un om dificil, conflictual. Ar trebui gandita o forma prin care sa declare exact unde se duce, cat timp, etc.. in fine...



#157
mediatorbucuresti

mediatorbucuresti

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 31 octombrie 2014 - 22:35

Din perspectiva mea, solutia este ca fostii parteneri sa vina la mediere, fie ca e inainte de divort, in timpul divortului sau dupa. Mediatorul le poate arata partilor aceeasi situatie dar din perspectiva diferita, prin intrebari poate ajunge la adevarata motivatie a deciziilor pe care le iau partile si care este mult mai profunda decat "ca asa vreau eu". 

Cum sa vorbesti relaxat cu celalalt parinte despre cursurile de engleza ale copilului, cand il consideri pe celalalt vinovat de suferinta prin care ai trecut sau inca treci?!



#158
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 31 octombrie 2014 - 23:21

Divortul este o chestiune delicata, care in general aduce suferinta, durere... e greu cand sunt copii in familie.

Si da, banuiesc ca este foarte dificil sa te tot vezi si sa vorbesti cu fostul/a partener/a, mai ales daca ti-a produs suferinta, te-a ranit, sau a facut lucruri si mai grave (batai sau alte abuzuri)

Medierea ar fi o solutie buna. Dar la fel, sa existe vointa... Daca e vreun "cap-patrat" care respinge ideea, ce e de facut?



#159
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 01 noiembrie 2014 - 08:06

Tribunalul.



#160
mediatorbucuresti

mediatorbucuresti

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 01 noiembrie 2014 - 09:33

Nici tribunalul nu mai e ce-a fost...Cu toate hotararile judecatoresti posibile, daca parintele rezident decide ca nu mai vrea ca parintele nerezident sa-si vada copilul, atunci parintele nerezident nu-si va mai vedea copilul in vecii vecilor! Nu vorbesc din imaginatie, ci despre situatii reale povestite chiar de parintii nerezidenti. Cum pui in executare o hotarare judecatoreasca care se refera la programul de relatii personale cu copilul tau? Chemi executorul cu care stai la usa parintelui rezident, suni la usa, bati, etc fara succes. Executorul face un proces-verbal, mai mult de atat nu poate, nu poate sa intre in domiciliu si sa ia copilul de-o aripa si sa ti-l puna in brate! Te duci la politie si faci plangere pentru nerespectarea hotararii judecatoresti care este o plangere penala. Cerceteaza politia ce cerceteaza ei acolo si pe urma credeti ca o sa-l bage pe parintele nerezident la arest?

Parghiile legislative in acest caz nu au niciun rezultat....unde e solutia?




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -