Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De la ce varsta au mancat fast food ?


103 raspunsuri la acest subiect

#11
Edith445

Edith445

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 23 septembrie 2011 - 16:33

cred ca toti copii sunt incantati de jucariile primite la meniuri. eu cred ca 1 data pe luna un meniu nu are cum sa-i faca rau. eu ii cumpar de la McDonald un meniu pt copii care contine 1 McToast (sunca+branza), cartofi prajiti (ce copil nu adora cartofii prajiti) si un suc de mere sau portocale.

#12
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 23 septembrie 2011 - 17:35

butonul de "niciodata" unde e?[:D]
sau mai mare de 8-9-10...


#13
gabitza2005

gabitza2005

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.029 mesaje

Postat 23 septembrie 2011 - 19:06

Citat:
citat din mesajul lui buli

butonul de "niciodata" unde e?[:D]
sau mai mare de 8-9-10...



Pai si daca este invitat copilul la o aniversare acolo ce faci ? Ii dai pachetel de acasa?

Prima data nu a mancat absolut nimic de acolo acum cand merge la aniversari mai mananca cate ceva, in special cartofii -in medie cam de 5 ori pe an tot ajunge la MC.

Aspectul acesta privind ingrijorarea fata de fast food mie una mi se pare nesimnificativ la noi in tara deoarece o familie normala si sa vrea nu si-ar permite sa manance in fiecare zi la FF.

#14
Kallista

Kallista

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 87 mesaje

Postat 16 ianuarie 2012 - 16:02

Aoleu, vad ca nimeni nu pomeneste nimic de odata la doua saptamani [doh], dar la noi cam asa e... Cand il scoate taica-su la plimbare, inevitabil aterizeaza la McDonalds, spre disperarea mea [bang]. Nu aprob, in casa se mananca foarte sanatos, dar... e pofticios si-i plac cheeseburgher-ii aia de nu se poate abtine[yum] . Eu il mai duc cateodata la o pizza, dar foarte rar (de 2-3 ori pe an, ca mai facem pizza de casa si-i buna), dar cu fast-food nu-s de acord. Pacat ca nu e si celalalt parinte pe aceeasi lungime de unda [:(]

#15
freedelia

freedelia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.684 mesaje

Postat 16 ianuarie 2012 - 18:00

Ei, evident, mamicile de aici de pe forum sunt sfinte, nu calca in fast food, nu dau dulciuri copiilor, le gatesc numai cu legume organice, carne la fel, oua free range... fie asa, fie cele care nu sunt chiar asa sfinte se sfiesc sa scrie... Asa ca le dau eu un pic de curaj.



Noi mancam fast food cel putin o data pe saptamana, de fapt cred ca cel putin de 2 ori pe saptamana. Comandam pizza cam in fiecare saptamana, aici chiar si McDonald's vine acasa asa ca adesea sambata dimineata mancam micul dejun de la McDonald's. In rest, cand are fi-miu antrenament de baseball, mancam hot dogi cu totii, de la mic la mare si daca mai sunt situatii de urgenta unde nu e timp de mancare, fast foodul ne salveaza. Copiii au 8, 6 si 2 ani, nici unul nu e gras, toti sunt deshtepti de pica... si noi pe langa ei...



Nu zic ca e buna mancarea de la fast food-uri, adica sanatoasa. Dar de aici pana la a nu ne atinge, parca e otravita, mi se pare cale lunga, cred ca sunt multe alte lucruri care ne fac mai mult rau decat o masa ocazionala la fast food. De exemplu, nu am vazut astra vara in Romania sa comenteze vreo mamica in vreun parc cand se fumeaza la locul de joaca in nasul copiilor lor. Asat mie mi se pare muuult mai nociv decat un hamburger si 3 cartofi parjiti...



Delia, [gravi] 9+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)



POZE



#16
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 17 ianuarie 2012 - 21:16

am vazut niste documentare despre fast food asa ca mi-a cam taiat pofta...

noi mancam fast food (hamburgers...gen Mc Donalds) poate 1 data pe an cand suntem pe undeva plecati si nu avem mancare cu noi.

nu cumpar niciodata carne tocata.

am retzeta de hamburger f. buna si ii fac in casa de 2 ori pe luna.

la fel fac si pizza acasa. mancam piza de cumparat doar cand suntem la petreceri.



michelle

#17
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 18 ianuarie 2012 - 14:26

Michelle vreau si eu reteta aia te rog.Eu nu mananc fast food ca mi se face rau,de cand am vazut niste documentare,iar daca ii dau ceva Evei,ii fac in casa..cu un set de oale si tigai si plita ultimul racnet.Ce reteta delicioasa ai?Sa mearga si la Eva,te rog.

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.go...047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

#18
claucia

claucia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.180 mesaje

Postat 18 ianuarie 2012 - 17:45

Citat:
Nu zic ca e buna mancarea de la fast food-uri, adica sanatoasa. Dar de aici pana la a nu ne atinge, parca e otravita, mi se pare cale lunga, cred ca sunt multe alte lucruri care ne fac mai mult rau decat o masa ocazionala la fast food. De exemplu, nu am vazut astra vara in Romania sa comenteze vreo mamica in vreun parc cand se fumeaza la locul de joaca in nasul copiilor lor. Asat mie mi se pare muuult mai nociv decat un hamburger si 3 cartofi parjiti...



Delia, [gravi] 9+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)



POZE







Nu numai ca nu e sanatoasa mancare de fast food, nu e nici macar neutra. Este plina de sare/zahar/ulei/ulei/ulei/grasimi. Asta din ce se vede si e mai la suprafata. In rest, in "carnea" tocata poate fi orice, iar gustul poate fi imbunatatit oricum.



Noi mai mancam rar de tot de la KFC - tot niste otravuri, dar rar si fara sa ne gandim ca de fapt e ok, dar la copii chiar ca nu as da asa ceva cu buna stiinta. Iar sa comand acasa fast food mi se pare horror. Oricand fiind acasa pot pregati ceva sa nu aiba impact negativ asupra sanatatii comparativ cu fast food.



Cand treci pe langa un Mcdonalds (spatele, nu interiorul, acolo unde se fabrica/prajesc/dezgheata mancarea) lesini de miros. Inauntru e frumos, sigur [:D]



Pizza insa nu mi se pare junk food. Si noi si copiii mananca pizza ocazional.



Clau, mami fericita de printese: Alessia Maria [zana]13 iulie 2007 si Elisa Andreea [zana] 03 septembrie 2009





#19
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 18 ianuarie 2012 - 18:22

multi considera pizza fast food, sub e oricum controversat. eu una nu consider pizza fast food
copilul n-a testat si nici nu cred ca e atras, luni eram in deplasare cu el si am luat menu de la MC si mancare chinezeasca, de MC nu s-a atins, a luat doar jucaria, a ciugulit orez si pui cu legume. pizza mai papa, rar si n-o iau cu semipreparate, am eu asa un cui pe creier cu semipreparatele. eu insa pap KFC, o data la 2-3 sapt tot dau iama in crispy[:D]

mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de [buburuza] nazdravana Darius Mihail

#20
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 18 ianuarie 2012 - 19:19

pana la urma pizza ce are asa de rau ? aluatul de paine ? mozzarella ? prosciutto ? rosiile ?!

_______________________________________________



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -