Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Albinute & bondari de mar-apr ' 07 (3)


204 raspunsuri la acest subiect

#21
absoluta

absoluta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 687 mesaje

Postat 13 septembrie 2011 - 11:43

Este Gradinita nr.181 Castel. (cea de la fostul Electroaparataj).

#22
roxanici

roxanici

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 961 mesaje

Postat 13 septembrie 2011 - 12:12

mierea de manuka



marta cumpara spray oximed e pt arsuri, e f bun, sa ai in casa pt urgente. e cel mai eficient daca il dai imediat ce s-a produs arsura, dar grabeste vindecarea si daca il fol dupa.









mama lu' R (23 martie) & H (21 iunie)

#23
rein

rein

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.157 mesaje

Postat 13 septembrie 2011 - 12:29

Intr-adevar, a decurs cu bine operatia, a fost scurta, mai greu a fost cu asteptarea, nemancarea, dar am avut colegi de operatie rezon si ne-am sustinut moralul reciproc. Aseara la 9 am venit acasa, copilul e tare infometat, are voie orice, mai putin efort extrem vreo luna.
I-a facut si decalotarea cu ocazia asta.

Tzuna, manastirea e in loc Ciolpani, la 40 km de Buc, pe DN1.
La intoarcere am dat o tura si prin Corbeanca pt ca eram curiosi sa vedem cum e aerul la Paradisul Verde.

Acum mergem la primul control de dupa.

Va multumesc pentru ca v-ati gandit la noi.[pup]







rein

#24
diana_jors

diana_jors

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.159 mesaje

Postat 13 septembrie 2011 - 17:20

rein, ma bucur ca sunteti bine [pup]



Fetelor, am si eu o rugaminte: sa votati proiectul nostru [:D] E vorba de un proiect care isi propune sa popularizeze alergarea ca sport accesibil, copiilor de clase 5-8 din cateva scoli; de asemenea, li se vor tine si niste seminarii de nutritie si alte lucruri aferente sportului.

Votarea se face cu cont, aici. Voteaza aici -> Proiecte propuse de ONG-uri -> Bucuresti -> Sport -> "Alerg un maraton".

Multumesc mult [:)]



Martutza, bafta si voua! [pup] Cum sunt copiii?



Diana [mamica] de [cavaler] Alex (23 aprilie 2007)

Alerg 42 pentru o sansa

"When you cross that finish line - no matter how slow, no matter how fast - it will change your life forever." (Dick Beardsley)

#25
Siuta

Siuta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 635 mesaje

Postat 14 septembrie 2011 - 15:11

Absoluta, nu ne nimeriram- e doar o coincidenta ; noi suntem la 241.
Marta, si eu stau cu Oximedul in casa , asa mi s-a recomandat de catre medic - sa fie tot timpul in trusa de prim ajutor .
Pe Toma nu l-am mai masurat/ cantarit de vreo 2 luni dar arata bine.Are 3 dintisori si sta pe cale sa apara al 4-lea.
Anastasia are o problema la gradi : o place foarte tare un baietel si sta numai dupa ea. Daca l-ati vedea cum i se lumineaza fata cand o vede...lesini de ras,nu alta [olala]!Iar ea, draga , nu stie cum sa scape de el [:D].Pana la urma a zis ca o sa nu o sa ii spuna ca nu il pace pentru ca e singurul care sta la coafat !
Ehe, probleme de-astea sa tot ai [:)]!
Tzuna, cand mergem la dans ?Te sun in weekend poate ne vedem prin parc.



Andreea, mamica de albinuta Anastasia si ursulet Toma


#26
Krissy

Krissy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 598 mesaje

Postat 14 septembrie 2011 - 22:31

Citat:
citat din mesajul lui roxanici
mierea de manuka
De pe alt meridian dar si noi tot cu mierea de manuka ne intarim imunitatea. Doar producatorul e altul, dar UMF tot 16+.Cu acelasi efect de intarire a imunitatii si calitate f buna eu va recomand un produs de care sunt f multumita si care vad ca se gaseste si in Ro: First Defense pt copii, de la Childlife Essential.Legat de sistemul scolar, vad ca intr-adevar Ro copiaza modelul occidental cu ultimul an de gradinita facut la scoala. Asa este si aici. Sophia este acum in grupa mare, numita pre-kindergarden, care este an preparator pt scoala. De la anul, deci la 5 ani (ea si jumate) va merge la scoala de care apartinem. Acum de la 4 ani deja au inceput litere si cifre, ceva socoteli usoare, mai multe activitati structurate si logice ca la scolari. Le fac dupa un curriculum numit "creative learning", adica un fel de invatat tot prin joaca, de nu chiar simt ca fac lectii. Sophiei ii place, ma surprinde cu ce chestii invatate vine, si eu zic ca e bine asa, ca nu mi se pare fortat nivelul.Multa sanatate tuturor bolnaviorilor si sa ne auzim cu bine si curand, trebuie sa fug la mancaciosul lu' mama cel mic[:D].Cristina, mami de Sophia Antonia (1 martie 2007) si Philip Christian (16 august 2011)Poze"The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"

#27
absoluta

absoluta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 687 mesaje

Postat 16 septembrie 2011 - 17:42

Hello, e cineva pe aici?

#28
kmi78

kmi78

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 189 mesaje

Postat 16 septembrie 2011 - 19:41

Buna fetelor!



pentru arsuri eu va recomand Crema Verde de la Forever- vindeca in cinci zile fara crusta iar pentru sensibilitate a gatului adica rosu in gat dupa cea mai mica inghititura de apa\suc mai rece noi am luat fagure macinat cu miere de salcam cate 1-2 lingutite care se inghite(daca se mesteca devine ca o guma), timp de o luna - doua si are efect garantat.



noi am inceput gradinita cu mare suparare, plans exact ca in gr mica. (N-am auzit la nici una din voi) oare numai noi avem problema asta? Dupa cum era de asteptat dupa frica de ploaie, furtuna, animalute trebuia sa apara si cea de despartire, singuratate si intuneric cu care ne confruntam in prezent.

sper sa trecem si peste ele cu succes, sa nu o tina prea mult si sa nu mai apara altele.



Azi a stat la gradinita doar pana la 12.30 dupa care a plecat la tara cu socrii unde ii place la nebunie , acolo s-ar stabili daca ar putea. in rest totul bine, tot subtirica mai precis 15,5 kg si 107 cm.



numai de bine va dorim si multa sanatate la toata lumea!!!



Kmi & Timeea - 4 martie 2007



#29
tzuna

tzuna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 944 mesaje

Postat 18 septembrie 2011 - 00:26

KRISSY- problema nu ar fi ca muta clasa pregatitoare in interiorul scolii sau ca vor face ceva lectii.... doar ca la noi totul se va face pe hartie. Ei trebuie sa mute clasa pregatitoare, sau zero cum i se va zice, in scoli ca asa e in occident dar noi nu avem cadre pregatite (toate invatatoarele de la mine din scoala mi-au spus ca ele nu vor sa lucreze cu copii sub 6 ani ca si asa clasa I li se pare cea mai grea), nu avem clase speciale pentru asta ( aceste clase vor fi mutate in scoli in clasele care exista adica ii duci pe copiii de 5 ani maxim 6 si-i tii 4 ore in banci fara jucarii, covoare sa mai stea si ei pe jos, alte materiale didactice care sa-i ajute sa nu se plictiseasca). Mie mi-e ca astia vor face practic clasa I cu tot tacamul in loc de grupa pregatitoare si e prea greu pentru copiii de 5 ani. Despre nebunia din scoli cu cei de clasa a 8-a care se fugaresc pe sala, fumeaza in bai, se bat am mai scris.

Noi suntem bine, Maria tot tuseste spre disperarea mea... deci in ultima luna a tusit zilnic cu o mica pauza de vreo 3 zile. Nu face febra, nu tuseste mai rau dar ii curge nasul si tuseste gros. A terminat 1 sticluta de eurespal.. acum ii dau sinupret si prospan. Saptamana viitoare o duc iar la medic.

KMI- stati bine cu 15,5 kg. maria are 14,5. Chiar mai e cineva sub 15 kg?

Despre angoasele copiilor de 4 ani am tot citit zilele astea. Maria vad ca deja nu prea mai are probleme. De mult nu a mai avut cosmaruri, ii mai e putin frica de cainii mari care latra pe langa ea altfel nu are nici o problema si ne mai anunta cand vede prin padure cate un paianjen urias. Deci stam bine la capitolul asta. Putin mai rau la capitolul ascultare dar am citit ca si aici s-ar integra in categoria 4-5 ani si la noi mai e si Sara care a aparut si i-a tulburat universul ei de printesica singurica asa ca sunt destul de indulgenta. Oricum imi vine sa o mananc cand vad ce saritoare e ea si-mi aduce scutece pentru Sara , sta cu ea si o amuza sa ma duc si eu la dus etc. Si majoritatea le fece fara sa-i cer eu acest lucru. Nu vreau sa o vada pe Sara ca pe o responsabilitate ca pana la urma nu e responsabilitatea ei ci e mea.

cam atat despre noi. azi cu parere de rau a trebuit sa o refuz pe Siuta si nu ne-am intalnit. Sunt obosita si contra cronometru zilnic. Imi trebuie ceva timp sa ma reorganizez si cu intoarcerea la lucru, am facut si un inceput de mastita si mi-a fost rau.... Noroc de Sara care a supt cores[unzator si ceva gheata.

#30
madybulancea

madybulancea

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.158 mesaje

Postat 18 septembrie 2011 - 11:49

Tzuna ai PM,multumesc mult.

Mami de Razvan(09.05.2007) si Rares (12.08.2011)


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -