Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Topul masinilor de spalat vase


61 raspunsuri la acest subiect

#11
pogonici1977

pogonici1977

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.039 mesaje

Postat 04 ianuarie 2012 - 16:42

aceasta o am eu...

Masina de spalat vase Electrolux ESF2450W, 6 seturi, AAB, LED, alb

cea mai fericita mami de printesa
http://davf.daisypath.com/O2Kmp3.png
http://lpmf.lilypie.com/glMep2.png


#12
anghelada

anghelada

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 19 ianuarie 2013 - 14:04

Vaaai ce subiect controversat :)))!!!

Cand mi-am luat masina, toooti cei din jurul meu, fara 1-2 exceptii, mi-au zis ca e un moft, ca ce insemna asta, soacra zicea ca are doua maini sa spela vasele, cand mai trece pe la mine, ca nu le baga ea in chestia aia:))))!!!!

Dar eu va zic cu mana pe inima ca se merita!!!

Am luat-o pentru a petrece mai mult timp cu fetita mea si pentru ca eu murdaresc multe vase cand gatesc, de fapt murdaresc multe vase asa in general. Si mereu asta faceam, spalam la vase!!!!! In loc sa citesc putin cu micuta, sa strang restul lucrurilor in jurul meu in timp ce vasele se spala sau sa chiulesc un pic la o cafea, linsitita, cat se spala vasele. ... eu eram vesnic sa strang inca o ora dupa ce terminam de mancat.

Eu cand gatesc murdaresc multe vase, pt ca imi place ca tot ce pregatesc pt masa respectiva, sa fie gata in acleasi timp, iar eu cand ma pun la masa, sa fie toate firbinti si aburinde... Deci, nu sunt o ordonata in bucatarie, sa spal lingura de 10 ori ca sa nu scot alta, etc., in plus cand spal vase ma balacesc si fac o apa in jurul meu ca rata. Nu spun ca nu mai spal acum deloc , o tava etc...

Insa, datorita sotului meu, care a fost de acord din prima clipa (altfel l-am somat, cat eu strang si spal tu musai stai cu fata si faci ceva cu ea[:D], nu iti faci siesta) si care, vroia sa isi ia si el TV in dormitor[:D], nu am avut probleme in familie...[olala] chiar i-a zis si mamei soacre sa nu comenteze, ca e alegerea lui si cand vine la noi sa nu mai consume apa, ci sa puna totul in masina[pk]

Astfel incat, noi mutandu-ne in toamna 2011 si cheltuind toti banii pe amenajare, am cautat o masina ieftina, dar care sa spele si sa nu ma lase dup 3 luni. Dupa indelungi cautari si studii dupa cum imi e firea[bang], am ales Beko de 12 seturi, incorporabila, chiar daca noi suntem 2 adulti si o micuta, si ar parea mare[:)] Dar va asigur ca nu este!! In plus, pentru ca este foarte mare nu ne-am mai incaput in bucatarie. Dar i-am facut masca din acelasi material ca al mobilierului din baie (avem baia mare) si cand intri nici nu stii ce e, multi zic ca e masina de spalat rufe:)) Cea de spalat rufe e si ea intr-o masca si pare un dulap... deci solutii exista, eu zic ca nu merita o masina cu putine seturi, ca raman cam multe de spalat la mana sau trebuie sa stai cu vasele afara pana termina un ciclu, apoi sa o bagi iar. Cand bag in el am o cutie in care "arunc" toatae vasele murdare dupa ce le folosesc, ma duc cu cutia in baie, bag tot in ea si gata treaba:))

Nu am avut probleme cu masina, am citit de prima data cum trebuie aranjate, am luat detergent praf ca sa folosesc mereu programul de 58 de min (acum am luat niste pastile marca Auchan de care sunt multumita, vad ca merg si alea la prg asta) si spala masinuta foarte bine.

Pun in ela oale, castroane, tavi, farfurii, pahare, cesti, tacamuri, yena orice mai putin lemn sau chestii ff delicate(ex. paharele mele speciale de vin imense si ff subtiri, pe care oricum le folosesc doar la ocazii).

Spala excelent, nu a dat rateuri, singura chestie e ca, oalele care necesita razuire, le trag putin cu buretele aspru (ex la ciorbe cand le fierbi ramane acea chestie mai uscata pe margini, dar umezesc putin buretele de sarma, dau 2 sec cu el si le bag in masina, deci nu consum apa de 2 ori).

La bani putin a fost super masina, am folosit-o zilnic de atunci, uneori o bag la 2 zile daca nu se umple, alteori la ocazii de 2 ori. Este etans, nu iesie mirosul din ea, mai dau o prespalare daca le am murdare rau si stau pana a doua zi, eu chiar fac economie si la apa.. deci pentru mine este mana cereasca aceasta masina, chiar nu este un moft!

As fi vrut un Boch sau Electrolux, insa multumesc lui Dzeu ca a mers si asta perfect, imi ies toate impecabil. Iar daca vreun vas nu a fost bine pus si a ramas nespalat bine, il las in continuare in masina pentru urmatoarea spalare, pus cum trebuie.

Nu va spun cand avem musafiri, cum eu si sotul in 20 de min avem tot living-ul curat. Eu umplu masina, el strange masa... si in jumatate de ora ne putem baga la spalat/dormit:)) De revelion, ne-am strans la niste prieteni, apoi totul a fost "aruncat" intr-o cutie, pentru ca nicio fata sa nu bage mana in apa sau sa spele ceva, apoi eu am luat cutia (am dat peste nas carcotasilor de pana atunci:)))) am bagat masina cand am ajuns acasa, apoi m-am culcata listita si cand m-am trezit totul era curat si bun de dat inapoi:)))

Mama, ce m-am intins la vorba.. spor la "spalat" vase[flo]






#13
anghelada

anghelada

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 19 ianuarie 2013 - 14:06

Acum am vazut ca era vechi subiectul[:I]

Ada, mamica fericita de Amalia Elena
http://picasaweb.goo...feat=directlink

Cineva acolo sus ne iubeste.

#14
Cred44

Cred44
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 02 aprilie 2015 - 17:17

Eu am tot Beko si sunt foarte multumit de ea.Am scapat de corvoada spalarii de mana a vaselor. Plus ca ies impecabil, mult mai bine decat atunci cand spalam de mana.

Chiar ca pentru cei care o au a devenit indispensabila.

Pentru cei care inca nu au o masina de spalat vase nu stiu inca ce pierd.


Editat de Cred44, 03 aprilie 2015 - 06:32 .


#15
catrinik

catrinik

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.928 mesaje

Postat 02 aprilie 2015 - 21:19

Pentru cei care inca nu au o masina de spalat vase nu stiu inca ce pierd.

 

Corect [:)]



#16
catrinik

catrinik

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.928 mesaje

Postat 02 aprilie 2015 - 21:20

Cand mi-am luat masina, toooti cei din jurul meu, fara 1-2 exceptii, mi-au zis ca e un moft, ca ce insemna asta

 

Asa mi-au zis si mie toate prietenele!!!

Si acum TOATE si-au luat masina [:-)))]



#17
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 06 aprilie 2015 - 18:22

Pe a noastra o cheama Vasilica. Este cel mai iubit membru al familiei . Este linistita, discreta, munceste cat ii dai, chiar si noaptea ...si foloseste mult, mult mai putina apa si detergent ca la spalatul de mana.

 

In sfarsit se poate lauda si barbatul ca "spala" vase

 

Eu am, nu de mult timp, un Bosh, modelul cel mai mic, din motive de spatiu. Nu stiu cum am putut trai fara ea ...

 

Singura modificare care a aparut, a fost ca a trebuit sa cumpar mai multe farfurii, tacamuri ...a mea spala o data pe zi, noaptea.



#18
luxe

luxe

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 387 mesaje

Postat 06 aprilie 2015 - 21:27

Bufleo, si tot ce murdariti de dimineata incepand se baga la masina ? Si nu se usuca toate pe acolo pana seara ??  Intreb, ca habar n-am !   Eu o folosesc foarte rar, de obicei in weekend asta in caz ca am murdarit ceva mai multe....si imi e mie lene .  Ca in rest, ptr trei persoane le spal un doi , imediat dupa......niciodata nu las sa se stranga...!  Nu stiu cum sa fac sa o folosesc mai des.....chiar nu stiu !  



#19
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 06 aprilie 2015 - 22:45

Bufleo, si tot ce murdariti de dimineata incepand se baga la masina ? Si nu se usuca toate pe acolo pana seara ?? Intreb, ca habar n-am ! Eu o folosesc foarte rar, de obicei in weekend asta in caz ca am murdarit ceva mai multe....si imi e mie lene . Ca in rest, ptr trei persoane le spal un doi , imediat dupa......niciodata nu las sa se stranga...! Nu stiu cum sa fac sa o folosesc mai des.....chiar nu stiu !

 

Ba se usuca ..si ce ? Un program are de obicei 2 ore ...in 2 ore se moaie si vopseaua de pe farfurii.

Inainte de a le baga la masina, debarasez mancarea ...dar asta numai ca sa nu mi se înfunde canalizarea.

 

Noi suntem 4 ...daca mancam toti la masa, se strang infiorator de multe vase ...farfurii, castroane, tigai, nu mai spun de furculițe si cuțite. 

 

Stiu ca iti pare repede sa le speli, dar e si mai repede sa le bagi la masina ...si in plus,  consumi si mult, mult mai multa apa la mana.

 

Seara, dupa cina, o pregatesc si programez sa spele pe la 12 noaptea ...pana se culca copiii, mereu mai apare cate ceva de spalat ...pahare, cani, castronel ...



#20
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 07 aprilie 2015 - 10:14

la mine nu se strang suficiente vase de spalat intr-o zi, pentru ca ne adunam acasa pe seara, si murdarim putine farfurii/tacamuri (obisnuiesc sa incalzesc mancarea la microunde, direct in farfurie/castron, deci nu murdaresc alte vase pentru a incalzi mancarea pe aragaz, decat foarte rar).

asa ca vasele murdare, dupa ce le debarasez de resturi, le pun in chiuveta cu putina apa in ele, sa nu se intareasca resturile. a doua zi le clatesc cu putina apa rece si le bag la masina. procedez asa deoarece folosesc programul scurt/rapid de spalare, care are 35 de minute + extra clatire cu durata 8 minute.

o singura data, cred, am folosit programul intensiv de spalare, pentru cratite, aveam cateva cratite de inox cu diverse pete incapatanate, au iesit ca noi. dar a durat mult acel program, aproape 2 ore.




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -