Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 3 voturi

Intamplari cu si despre olite


146 raspunsuri la acest subiect

#41
khrisu

khrisu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 407 mesaje

Postat 10 aprilie 2010 - 13:30

Citat:
citat din mesajul lui ClaudiaH

Khrisu, ma bucur sa te regasesc aici. Sper ca sunteti bine. De la 3 luni pe olitza zici? Oau! Inseamna ca eu sunt o mama tare neglijenta caci eu chiar consider ca sunt pe putin 1000 de lucruri mai bune de facut in timpul asta decat sa vanez pipilica si cacalica de la un bebelus care de-abia-si tine capul. Poate ca e buna metoda si functioneaza cu brio, nu zic nu, dar mie personal imi lipseste disponibilitatea. Adica, stii tu vorba ardeleanului: "Eu si pot, si vreau dar ce atata graba?" N-am vazut nici un adult in pampers, mai devreme sau mai tarziu toti deprind obiceiul de a merge la toaleta. Un copil mai mare intelege mai repede despre ce e vorba si se rezolva iesitul din pampers fara bataie de cap. Fata mea a cerut singura olita la 19 luni jumate si de-atunci e cca o luna de zile dar inca mai uita uneori si face pe ea. Acasa nu mai vrea pampers ca deh, merge la wc insa nu ma pot baza pe faptul ca o sa-si aminteasca de fiecare data cand are nevoie. Accidentele sunt rare (max unul pe zi) insa as prefera sa schimb pampers decat sa stau cu stres ca uda canapeaua, ca uda covorul sau ca face pipi de emotie in bratele vreunui musafir. Baiatul a fost mai mare cand a invatat la olita si n-am avut decat 3 accidente de atunci (sunt aproape 3 ani de-atunci). Dar... recunosc eu sunt mai comoda si mai egoista, nu prea sunt dispusa sa-mi jertfesc fiecare minut copiilor daca se poate sa n-o fac. Nu i-am pus pe olita de la 3 luni, nu-i invat sa citeasca de la 2 ani si nu-i pun sa recite din Goethe inainte de a se duce la scoala.Dar slava Domnului ca suntem oameni diferiti ca sa poata exista mai multe opinii! Numai bine tie si familiei tale! Sper sicer ca s-au mai asezat lucrurile la voi.

mamica lui Stefan din 03.04.2005 si a Luciei din 18.07.2008




Claudia... mesaj acid si rautacios cum te caracterizeaza de altfel.[V]

Un copil mai mare NU intelege mai repede "despre ce e vorba, si NU se rezolva mai repede iesitul din pampers fara bataie de cap". Cum am spus, in timp ce fii-mea facea la olita foarte simplu(nu vanam eu pipilica si cacutza dupa cum te-ai exprimat tu), baietelul meu de 2 ani facea in pampers, nu voia sa inteleaga ca ar putea folosi olita, drept urmare nici nu mi-am batut capul cu el. Intr-o buna zi si-a dat singur jos pantalonasii si-a facut la olita. Si de atunci nu s-au intamplat accidente. In nici un caz nu l-am lasat ud 5 minute dupa metoda ta. Nu mi se pare ok. Vorba ta: nici un adult nu poarta pampers. Ce atata bataie de cap???

O perioada, am strans covoarele din casa si l-am lasat fara chilotei, doar in tricou si in baby legs ca sa constientizeze propriile eliminari...se uita curios cum face pisu...

Daca tie personal iti lipseste disponbilitatea, nu ma lua pe mine in barci ca am practicat o perioada EC. E fix problema ta. Nu am acuzat nici o mamica de "neglijenta", doar pentru ca nu a auzit niciodata in viata ei de EC sau nu l-a practicat. Am lasat link, citeste despre ce e vorba si apoi discutam pe margine. EC-ul n-are treaba cu IQ-ul copilului, nici cu Goethe si cititul la 2 ani.

ah..da..precis speri "sincer" ca lucrurile sa se fi asezat in familia mea..[vom]..dar trebuia sa punctezi tu intr-un fel "elegant" ca-s divortata.[:-@][:-@]

Luciana, voiam de ieri sa-ti zic: lasa fata in pace... o sa vina vremea cand o sa faca singura, fara sa-i ceri la olita. Nu o certa, nu o dojeni, doar spunei ca era mai simplu la olita decat sa se murdareasca toata in pampers.

KHRISU mamik de baietel si fetita [trombon]

"Nu exista copii, ci parinti tinand în brate copii. " D. W. Winnicott

#42
ClaudiaH

ClaudiaH

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.330 mesaje

Postat 10 aprilie 2010 - 13:46

Khrisu, eu chiar nu inteleg de ce te simti mereu persecutata. N-am NIMIC cu tine. Doar ca avem pareri diferite in unele situatii. Am subliniat ca EU sunt mai lenesa si mai egoista si ca dpmdv pentru EC inseamna a vana pipilica. De ce iei totul asa personal? Nu-i personal. Nu e frumos sa ma etichetezi in tot felul; eu n-am facut asta. CHIAR N-AM NIMIC CU TINE SI CHIAR SPER CA ESTI BINE SI TU SI FAMILIA TA. De ce rastalmacesti cuvintele scrise de mine? Imi pare rau ca in final ai divortat, speram ca s-au aranjat in vreun fel lucrurile. E urat atunci cand cineva iti doreste sincer un lucru tu sa spui ca ti-e sila. Tu chiar nu poti accepta ca exista mai multe adevaruri? La unele persoane functioneaza foarte bine anumite metode, la altele functioneaza cu totul altceva. Daca avem pareri diferite intr-un context nu inseamna ca-ti doresc raul tie sau familiei tale. Viata e mai frumoasa daca nu te mai superi pe toata lumea.

mamica lui Stefan din 03.04.2005 si a Luciei din 18.07.2008



#43
khrisu

khrisu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 407 mesaje

Postat 10 aprilie 2010 - 14:37

[:-)))][:-)))]Daaa.. hai sa ne victimizam... Eu nu ma supar pe toata lumea..nici macar pe tine... Da!!viata e frumoasa..stai tu linistita ca ma bucur de viata din plin.Ti-ai citit penultimul mesaj inainte sa dai send??? pe bune, acuma? Asa vorbesti tu si cu prietenii tai din viata reala?? Ai multi care iti inteleg metoda asta de comunicare (pe care eu o consider acida)????--
Citat:
citat din mesajul lui ClaudiaH
[b] Am subliniat ca EU sunt mai lenesa si mai egoista si ca dpmdv pentru EC inseamna a vana pipilica.
Habar n-ai ce-i ala EC daca afirmi treaba asta... Elimination Comunication...HELOOOOO!!!!!!! COMMUNICATION nu este egal cu A VANA!!!!!!! Claudia..a fost clar din mesajul tau ca nu ai auzit pana acum de EC, nu l-ai incercat pe copiii tai, dar te-ai grabit sa-mi zici
Citat:
eu chiar consider ca sunt pe putin 1000 de lucruri mai bune de facut in timpul asta decat sa vanez pipilica si cacalica de la un bebelus care de-abia-si tine capul...[..]...Dar... recunosc eu sunt mai comoda si mai egoista, nu prea sunt dispusa sa-mi jertfesc fiecare minut copiilor daca se poate sa n-o fac. Nu i-am pus pe olita de la 3 luni, nu-i invat sa citeasca de la 2 ani si nu-i pun sa recite din Goethe inainte de a se duce la scoala
- Mesaj rautacios, plin de ironii gratuite...[vom] Nu ai probat, n-ai auzit pana acu de EC dar hai sa arunci cu rosii...
Citat:
Tu chiar nu poti accepta ca exista mai multe adevaruri? La unele persoane functioneaza foarte bine anumite metode, la altele functioneaza cu totul altceva.
Nu-i cazul sa-mi zici tocmai mie asta..am doi copii si am probat EC-ul cu unu si pampersu cu altul.ah..nu mai raspund la rautati de genul...KHRISU mamik de baietel si fetita [trombon]"Nu exista copii, ci parinti tinand în brate copii. " D. W. Winnicott

#44
Luciana84

Luciana84

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 31 mesaje

Postat 10 aprilie 2010 - 22:40

Citat:
Luciana, voiam de ieri sa-ti zic: lasa fata in pace... o sa vina vremea cand o sa faca singura, fara sa-i ceri la olita. Nu o certa, nu o dojeni, doar spunei ca era mai simplu la olita decat sa se murdareasca toata in pampers.


Krishu,eu nu-mi dojenesc fata doar pt ca n-a facut la olita. Ii vorbesc frumos, asa ca nu trage tu concluzii despre cum ma comport eu cu fata mea. Incerc doar s-o dezvat de pampersi pentru ca dupa parerea mea, cu cat mai repede cu atat mai bine. Si pentru ea si pentru mine. S-a dovedit a fi destul de dificil, dar asta nu inseamna ca eu imi oblig copilul sa faca la olita. Am povestit doar intamplarea noastra cu olita, si am fost recunoscatoare pentru sfaturi. Dar nu accept sa mi se zica ca-mi dojenesc copilul si fraze de tipul: " lasa fata in pace".

Multumesc.

Luciana, mama de Erika (15.04.2008) si de Emma (27.03.2010)

#45
khrisu

khrisu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 407 mesaje

Postat 11 aprilie 2010 - 00:00

Citat:
citat din mesajul lui Luciana84

Citat:
Luciana, voiam de ieri sa-ti zic: lasa fata in pace... o sa vina vremea cand o sa faca singura, fara sa-i ceri la olita. Nu o certa, nu o dojeni, doar spunei ca era mai simplu la olita decat sa se murdareasca toata in pampers.


Krishu,eu nu-mi dojenesc fata doar pt ca n-a facut la olita. Ii vorbesc frumos, asa ca nu trage tu concluzii despre cum ma comport eu cu fata mea. Incerc doar s-o dezvat de pampersi pentru ca dupa parerea mea, cu cat mai repede cu atat mai bine. Si pentru ea si pentru mine. S-a dovedit a fi destul de dificil, dar asta nu inseamna ca eu imi oblig copilul sa faca la olita. Am povestit doar intamplarea noastra cu olita, si am fost recunoscatoare pentru sfaturi. Dar nu accept sa mi se zica ca-mi dojenesc copilul si fraze de tipul: " lasa fata in pace".

Multumesc.

Luciana, mama de Erika (15.04.2008) si de Emma (27.03.2010)


Eu am spus doar ce sa nu faci din puctul meu de vedere. Nu am tras nici un fel de concluzii despre comportamentul fata de fetita ta[:)]. Consider ca e ok ceea ce faci. Nu te-am criticat in nici un caz..ok, poate nu am folosit cele mai bune cuvinte si-a iesit un alt "ton".[:I] dar nu asta mi-a fost intentia.

Nu sunt de acord sa-ti lasi copilul ud, nu sunt de acord cu metoda asta(am inteles ca nici nu faci asta deocamdata). Mie metoda asta imi suna a pedeapsa, sincera sa fiu. Cred ca odata ce-i tot explici care e treaba cu olita, e suficient. Intr-o zi o sa se hotarasca singura. Ce as incerca eu??...am spus mai sus...baby legs si lasata sa faca pipi, caca, liber..dar cu olita prin preajma..sa constientizeze copilul propriile eliminari, sa-si cunoasca propriul corp. Asta daca amenajarea casei iti permite, mie spre exemplu mi-a fost usor pt ca nu am decat cateva covorase prin casa pe care le bag periodic in masina de spalat, iar parchetul, gresia oricum le spalam zilnic pana sa faca copiii cam un an, din motive de praf.

KHRISU mamik de baietel si fetita [trombon]

"Nu exista copii, ci parinti tinand în brate copii. " D. W. Winnicott

#46
ClaudiaH

ClaudiaH

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.330 mesaje

Postat 11 aprilie 2010 - 00:46

Khrisu, am citit de multa vreme despre EC, chiar dupa ce am devenit prima data mamica, insa... modelul nu mi se potriveste. Pur si simplu. Dar n-are importanta. Am citit multe despre cresterea copiilor insa am ales ceea ce am crezut ca mi se potriveste mie si copiilor mei si dupa cum am mai spus, unele metode folosite cu baiatul n-au mers la fata asa ca m-am adaptat din mers. Si asta tocmai datorita faptului ca accept ca nu exista o singura cale dreapta ci mai multe. Mai mult ca sigur ca fac o multime de greseli dar sunt sigura de un singur lucru: fac tot ceea ce cred eu mai bine. Ca si tine de altfel. Ca toate celelalte mame care-si iubesc copiii.

Despre cum sunt in viata reala... eu cred ca nu sunt acida si nici pe net zic eu ca nu-s. Am multi prieteni vechi si sincer nu stiu exact pentru ce ma apreciaza. Pot sa-ti spun ca si ei sunt la fel ca si mine si fiecare ne sustinem ideile pana in panzele albe dar daca nu suntem mereu de acord asta nu-i nici o problema, mai desfacem o bere si mai discutam o runda. Tot in contradictoriu dar ne despartim prieteni si ne reintalnim prieteni. E ca si cu religiile: se poate convietui in liniste cata vreme toti accepta ca nici un Dumnezeu nu e mai bun decat ceilalti. Cei care nu accepta ajung in final sa confunde oamenii cu religia si-si pun bomba la brau in numele unui Dumnezeu presupus mai bun.

Si in incheiere, iti spun sincer ca te admir ca ai avut atata disponibilitate si rabdare sa pui in practica EC insa cred in continuare ca eu nu as fi putut sa fac asta si mai cred ca si metodele folosite cu copii mei sunt cel putin la fel de bune si mult mai simple. No offense! Invoc dreptul la Dumnezeul meu. [:)]

mamica lui Stefan din 03.04.2005 si a Luciei din 18.07.2008



#47
khrisu

khrisu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 407 mesaje

Postat 11 aprilie 2010 - 02:03

Claudia, hai sa ne intelegem, nu ma mai lua pe dupa shura... nu contest nimic din pledoariile scrise mai sus de tine(tare bine ar fi sa le si aplici in practica) dar n-au legatura cu mine[bang]...fiecare cu metodele lui, e bun si pampersu' si EC si orice doresti tu, AM SPUS EU ALTCEVA?????? nu asta m-a deranjat. Pe mine m-a deranjat ca m-ai luat in balon de-aiurea-n-tramvai, amestecand olita cu Goethe, cititul la 2 ani[:-@][:-@]. Dupa ce ironizezi la maxim metoda, aruncand si-un banc acolo ca nuca-n perete, insinuezi ca rapesc secunde pretioase din timpul petrecut cu copiii mei, tot tu vii si-mi zici ca de ce am eu probleme de socializare si ma supar??[alcool][alcool]. (am si eu foarte multi prieteni)

Tie mesajul cu pricina ti se pare ca ok? E un raspuns civilizat si de bun simt?? Asa comunici tu cand altcineva imbratiseaza alte metode ca tine????? Nu ti se potriveste, ok, treci peste, ignora-ma, nu fac nimic iesit din comun, nu reinventez eu roata acum, n-am criticat pe nimeni care nu aplica EC-ul.

Daca tot ai auzit de EC, ce te-ai minunat asa ca la circ afirmand urmatoarele, ca pana la urma nu eu am inventat metoda[bibe]
Citat:
De la 3 luni pe olitza zici? Oau! Inseamna ca eu sunt o mama tare neglijenta caci eu chiar consider ca sunt pe putin 1000 de lucruri mai bune de facut in timpul asta decat sa vanez pipilica si cacalica de la un bebelus care de-abia-si tine capul.


N-am inteles ce treaba are tinutul capusorului cu pipi si kk??[alcool]

KHRISU mamik de baietel si fetita [trombon]

"Nu exista copii, ci parinti tinand în brate copii. " D. W. Winnicott

#48
ClaudiaH

ClaudiaH

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.330 mesaje

Postat 11 aprilie 2010 - 12:16

Reintaorcandu-ma la intamplari amuzante cu si depsre olita:

Ieri, eram la Real cu totii sa cumparam scaun de biciccleta pentru Lucia si ne trezim ca anunta: caca. O mai intreb o data: "vrei la wc" si raspunde ferm "da". O iau in brate si fug prin imensul magazin, cred ca am mers vreo 3-4 minute pana sa ajung la toaleta. Imi inchipuiam ca a facut deja in pampers. Am ajuns acolo, am dezbracat-o, scutecul era inca uscat dar fata mea s-a uitat lung la toaleta straina si a zis :"nu". "Serios?" zic eu "da" raspunde ea si apoi "ponii" (adica pantalonii). Si s-a tinut inca juma' de ora pana acasa. Deci si acasa s-ar putea tine mai mult insa pur si simplu gaseste amuzant/interesant sa se aseze la fiecare jumatate de ora pe wc si sa faca 2 linguri de pipi. In special cand e unul dintre noi la toaleta se anunta si ea vehement ca vrea "caca". Iar daca se duce frate-su la toaleta incepe disputa pe wc incat Stefan tre' sa incuie usa la baie ca altfel nu-l lasa sora-sa in pace. Iar olita e acum mult sub demnitatea ei s-o mai foloseasca. E domnisoara cu personalitate care probabil o sa ma manance de vie cand o fi la adolescenta.

mamica lui Stefan din 03.04.2005 si a Luciei din 18.07.2008



#49
khrisu

khrisu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 407 mesaje

Postat 11 aprilie 2010 - 12:18

Azi dimineata mi-a stat feciorul pe olita de nu se dadea dus, desi terminase treburile, el tot clocea la olita. Mi-am amintit din ce motiv nu-l las eu pe olita mai mult de cateva minute si m-am gandit sa va spun. De fapt, am avut in intentie acu' cateva zile dar m-am luat cu olita lu' Goethe si mi-a scapat.[:D]

Luciana, parca tu ai spus ca fetita ti-a stat o juma' de ora pe olita. Eu nu as lasa-o mai mult de cateva minute, pentru ca, s-ar parea, ca poate provoca prolapsul rectal...nu stiu cat e de adevarat, dar eu una nu m-am risca sa vad daca-i drept sau nu. Pentru un kk facut pe jos sau in pampers, da-l in colo, mai bine sterg dupa ea (crek nu e bine nici pt tine si nici pentru ea sa-ti faca , Doamne fereste, prolaps rectal).

KHRISU mamik de baietel si fetita [trombon]

"Nu exista copii, ci parinti tinand în brate copii. " D. W. Winnicott

#50
Luciana84

Luciana84

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 31 mesaje

Postat 11 aprilie 2010 - 12:26

Citat:
Eu am spus doar ce sa nu faci din puctul meu de vedere. Nu am tras nici un fel de concluzii despre comportamentul fata de fetita ta. Consider ca e ok ceea ce faci. Nu te-am criticat in nici un caz..ok, poate nu am folosit cele mai bune cuvinte si-a iesit un alt "ton". dar nu asta mi-a fost intentia.

Nu sunt de acord sa-ti lasi copilul ud, nu sunt de acord cu metoda asta(am inteles ca nici nu faci asta deocamdata). Mie metoda asta imi suna a pedeapsa, sincera sa fiu. Cred ca odata ce-i tot explici care e treaba cu olita, e suficient. Intr-o zi o sa se hotarasca singura. Ce as incerca eu??...am spus mai sus...baby legs si lasata sa faca pipi, caca, liber..dar cu olita prin preajma..sa constientizeze copilul propriile eliminari, sa-si cunoasca propriul corp. Asta daca amenajarea casei iti permite, mie spre exemplu mi-a fost usor pt ca nu am decat cateva covorase prin casa pe care le bag periodic in masina de spalat, iar parchetul, gresia oricum le spalam zilnic pana sa faca copiii cam un an, din motive de praf.

KHRISU mamik de baietel si fetita

"Nu exista copii, ci parinti tinand în brate copii. " D. W. Winnicott



Ok. Multumesc pentru lamurire![:)] N-o las inca sa se ude, ci incerc in fiecare zi s-o asez pe olita si sa-i explic ca acolo se face caca. Sper ca intr-o zi se va decide sa "il" faca acolo. Mai am o fetitza de nici o luna, si sincer, m-am cam saturat sa schimb scutece. Mai ales ca scaunele fetitei de 2 ani sunt acum "de om mare", ca sa zic asa. Si cred ca varsta de 2 ani e perecta pentru a incepe sa se faca la olita. N-ar trebui sa fie un chin mare pentru ea... Nu ma las batuta, asa ca o sa continui cu lupta mea[:I]

Luciana, mama de Erika (15.04.2008) si de Emma (27.03.2010)


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -