Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 3 voturi

Intamplari cu si despre olite


146 raspunsuri la acest subiect

#101
andreiutza1

andreiutza1
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 28 iunie 2011 - 00:06

Sincer, ma infior de ce nu pot sa cred ce citesc aici! Nu pot sa cred...olita la aproape 3 ani! Chiar nu va deranjeaza ca saracul copil miroase mai rau ca un cal? Miroase asa cum ati mirosi si voi daca ati face in pantaloni! Pregatit cand nici macar nu are olita in casa? Asteptati sa va traga de maneca si sa va spuna ca vrea la olita pentru ca a auzit prin vecini??
Mamele voastre nu cred ca au avut rabdarea sa spele scutece pana la aproape 3 ani...si bine face statul ca nu va mai tine acasa doi ani...poate asa or sa devina si bietii copii normali. Stai doi ani acasa, si copilul nu face la olita. Citesc pe alte forumuri cat de stresant e un amarat de vaccin, in schimb perfect normal ca la gradinita inca face in pamepers, ca se streseaza.
Daca un parinte spune ca si-a invatat copilul mai din timp, la 5-6 luni, faptul ca al vostru plod nu reuseste devine un motiv de madrie, si hulit e bietul parinte care a indraznit sa faca altfel si copilul caruia i s-a dat posibilitatea sa creasca. Halal....

A venit mosu`!!!

#102
Porumbita

Porumbita

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.341 mesaje

Postat 28 iunie 2011 - 14:47

alt troll care apare sa isi refuleze ofuscarile...[:D]

la 5-6 luni multi nu pot nici in fund sa stea, darmite la olita

#103
iris_2009

iris_2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 189 mesaje

Postat 28 iunie 2011 - 15:41

Citat:
citat din mesajul lui Porumbita

alt troll care apare sa isi refuleze ofuscarile...[:D]

la 5-6 luni multi nu pot nici in fund sa stea, darmite la olita


[:-)))] [:-)))] [:-)))]
Sa ma pice cineva cu ceara si tot nu inteleg obsesia legata de olita.
Eu sustin examinarea psihologica inainte sa ai permisiunea de a face un copil [:D][:D][:D]. Poate asa s-ar reduce si numarul copiilor abandonati si abuzati.....si cand ma refer la abuz ma refer la abuzul de toate felurile.
Bietul meu "plod" care a invatat la 2 ani jumate sa ceara oala si sa-si formeze instinctul de a face cand se aseaza pe oala [:-)))]

Mai mamici care invatati copii de 5-6 luni sa faca la oala [:-@]....breaking news....cum spunea cineva mai sus la 5-6 luni multi nici nu stau in fund, plus ca la varsta aceea minunata bebelusul ar trebui sa aiba cu totul alte "preocupari".
Eu zic sa va rezolvati frustrarile si sa lasati bietii copii in pace cu gandirea comunista de a face la oala inainte sa-i nasteti.

Succese![flo]

#104
monicus

monicus

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.826 mesaje

Postat 29 iunie 2011 - 16:40

Nu stiu ce urmaresti.. am citit mesajul tu de mai multe ori de fapt ultimele raduri si nu imi dau seama unde bati? Fii mai explicita.. Nu stiu care este telul tau cand ai postat. Intr-adevar nu poti pune copilul inca din frageda pruncie, dar dupa un an si ceva poti sa il pui cate un pic.. nimeni nu cere sa fie invatat copilul cu olita, dar macar sa stie......drumul spre olita se face treptat si nu fortat. O iei incetisor.. si sa comunici f mult cu copilul. Multi parinti sunt si comozi.. sau f stresanti cu olita.. dar nu trebuie facut abuzuri in nici un caz. Copilul, intr-adevar nu are sfinctele dezvltate. Nu poti cere copilului sa nu mai poarte pampers la un an si jumatate declo. chiar am intalnit un caz de acest gen.. mama copilului spune aca nu mai poarta pampers deloc de la aceasta varsta.. ceea pntru mine mi s-a paruti=un soc.. cum poti forta copilul sa nu mai poarte cand el nu isi are sfinctele dezvoltate.. cat de geniu poate fi copilul la acest capitol.. incredibil cat de stresanta era acea mamica cu copilasul.. numai ca sa faca economie la bani. Nu poti cere asa ceva. O sunt adepta ca poti scapa de pampers intre 2 si 3 ani. Timp de un an poti scapa incetisor si treptat de pampers.


Citat:
citat din mesajul lui andreiutza1

Sincer, ma infior de ce nu pot sa cred ce citesc aici! Nu pot sa cred...olita la aproape 3 ani! Chiar nu va deranjeaza ca saracul copil miroase mai rau ca un cal? Miroase asa cum ati mirosi si voi daca ati face in pantaloni! Pregatit cand nici macar nu are olita in casa? Asteptati sa va traga de maneca si sa va spuna ca vrea la olita pentru ca a auzit prin vecini??
Mamele voastre nu cred ca au avut rabdarea sa spele scutece pana la aproape 3 ani...si bine face statul ca nu va mai tine acasa doi ani...poate asa or sa devina si bietii copii normali. Stai doi ani acasa, si copilul nu face la olita. Citesc pe alte forumuri cat de stresant e un amarat de vaccin, in schimb perfect normal ca la gradinita inca face in pamepers, ca se streseaza.
Daca un parinte spune ca si-a invatat copilul mai din timp, la 5-6 luni, faptul ca al vostru plod nu reuseste devine un motiv de madrie, si hulit e bietul parinte care a indraznit sa faca altfel si copilul caruia i s-a dat posibilitatea sa creasca. Halal....

A venit mosu`!!!


#105
iris_2009

iris_2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 189 mesaje

Postat 01 iulie 2011 - 10:25

Citat:
citat din mesajul lui monicus

Nu stiu ce urmaresti.. am citit mesajul tu de mai multe ori de fapt ultimele raduri si nu imi dau seama unde bati? Fii mai explicita.. Nu stiu care este telul tau cand ai postat. Intr-adevar nu poti pune copilul inca din frageda pruncie, dar dupa un an si ceva poti sa il pui cate un pic.. nimeni nu cere sa fie invatat copilul cu olita, dar macar sa stie......drumul spre olita se face treptat si nu fortat. O iei incetisor.. si sa comunici f mult cu copilul. Multi parinti sunt si comozi.. sau f stresanti cu olita.. dar nu trebuie facut abuzuri in nici un caz. Copilul, intr-adevar nu are sfinctele dezvltate. Nu poti cere copilului sa nu mai poarte pampers la un an si jumatate declo. chiar am intalnit un caz de acest gen.. mama copilului spune aca nu mai poarta pampers deloc de la aceasta varsta.. ceea pntru mine mi s-a paruti=un soc.. cum poti forta copilul sa nu mai poarte cand el nu isi are sfinctele dezvoltate.. cat de geniu poate fi copilul la acest capitol.. incredibil cat de stresanta era acea mamica cu copilasul.. numai ca sa faca economie la bani. Nu poti cere asa ceva. O sunt adepta ca poti scapa de pampers intre 2 si 3 ani. Timp de un an poti scapa incetisor si treptat de pampers.


Citat:
citat din mesajul lui andreiutza1

Sincer, ma infior de ce nu pot sa cred ce citesc aici! Nu pot sa cred...olita la aproape 3 ani! Chiar nu va deranjeaza ca saracul copil miroase mai rau ca un cal? Miroase asa cum ati mirosi si voi daca ati face in pantaloni! Pregatit cand nici macar nu are olita in casa? Asteptati sa va traga de maneca si sa va spuna ca vrea la olita pentru ca a auzit prin vecini??
Mamele voastre nu cred ca au avut rabdarea sa spele scutece pana la aproape 3 ani...si bine face statul ca nu va mai tine acasa doi ani...poate asa or sa devina si bietii copii normali. Stai doi ani acasa, si copilul nu face la olita. Citesc pe alte forumuri cat de stresant e un amarat de vaccin, in schimb perfect normal ca la gradinita inca face in pamepers, ca se streseaza.
Daca un parinte spune ca si-a invatat copilul mai din timp, la 5-6 luni, faptul ca al vostru plod nu reuseste devine un motiv de madrie, si hulit e bietul parinte care a indraznit sa faca altfel si copilul caruia i s-a dat posibilitatea sa creasca. Halal....

A venit mosu`!!!



Complet de acord [flo]
Si a mea sta pe oala de la 1 an, dar bineinteles facea din intamplare, nu pt. ca ar fi constientizat. In timp, cu explicatii, cu vorba buna, fara stress si fara sa imi fac un scop in viata din asta, a ajuns sa ceara singura si sa isi dezvolte instinctul de a cere si de a face imediat cum o pun.

Fiecare face cum crede, insa mie sincer mi-e mila de copiii stresati cu asta si mai ales cei care mai incaseaza si cate "o palmuta"[alcool]

Numai bine.

#106
elena.elena

elena.elena

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 119 mesaje

Postat 26 iulie 2011 - 12:02

Buna fetelor. Ne aflam si noi in perioada critica in care incercam sa scapam de scutece, fetita mea are 2 ani si 3 luni, de 3 saptamani o las fara scutec in casa si de 1 sapt si afara, din pacate nu vad nici un progres,nici o schimbare la ea, pare sa nu o deranjeze cand face pe ea,la olita sta daca o punem in anumite conditii (desene sau uneori cu jucarii doar),afara nici nu se pune problema sa faca jos, se intampla sa nu faca deloc, sau pe ea. Spune doar dupa ce a facut si cam atat... e un drum mai greu la noi pentru ca e cam lenesa si nu comunicam prea bine cu ea, nu cred ca intelege ce e cu pisu si kk,cel putin asa am eu senzatia, pentru mine ca mama e dificil sa accept lipsa de progres dar poate ca nu e pregatita inca, am si eu momente in care ma enervez teribil si o cert dar imi dau seama ca e gresit, rabdarea cred ca e cheia succesului..

Am scris mai mult ca o descarcare sufleteasca dar si niste sfaturi bune mi-ar prinde bine. De exemplu,cum sa o invat sa faca afara, ce pozitii ati gasit, la baieti e simplu dar cu fetitele cum procedam?! Pupici de la noi ![pup]



Eva



#107
aqua80

aqua80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 104 mesaje

Postat 26 iulie 2011 - 15:03

Buna.Sa va spun cum am scapat noi de pempersi...doar ziua...deocamdata.Am un baietel de 2 ani si 1 luna.Acum aproximativ o luna m-am hotarat sa scapam de pemparsi.L-am lasat ziua prin casa in chilotei normali,timp de aproximativ 2 saptam mi-a facut pipi si caca pe oriunde in casa.Tin sa precizez ca nu a avut niciodata repulsie fata de olita,daca il puneam facea pipi daca nu...nu.Ce nu i-a placut sa faca la olita niciodata a fost caca.Se ascundea,facea caca,mergea si isi aducea pemparsii si servetelele sa-l schimb ca nu se suporta.Am inceput sa-l scot si afara fara pemparsi dar nu vroia sa faca pipi, se tinea cate 2 ore.Cand intram in casa spunea< mama pipi>...si hop la olita.Acum vreo 2 saptam a mers la tara si a fost tare incantat sa faca pipi la pom, de atunci cere sa faca pipi si afara si in casa la olita.De cateva zile cere sa faca si caca la olita.La pranz inainte de somn il pun pe olita si cat doarme nu face pipi in somn.Ziua am scapat de pempars dar am ramas inca noaptea.Am observat ca in marea majoritate a noptilor nu face pipi in pempars ci dimineata la olita.
In perioada cand mi-a facut pipi pe oriunde in casa nu-l certam,nu ma rasteam la el ci doar il luam de manuta si ii spune-am ca nu-i frumos sa faca pipi pe covor sau in pat,pe parchet si gresie.Norocul nostru este ca vecina are si ea un baietel si cam in aceeasi perioada s-a apucat sa renuntate la pemparsi.Copii sunt incantati cand fac pipi afara impreuna.
Eu zic ca trebuie sa aveti multa rabdare cu ei, e greu sa perceapa senzatia de a face pipi si caca, sa ceara anticipat la olita.Nu pot sa uit faptul ca initial facea pipi afara ca fetele pt ca era obisnuit sa faca ca la olita.

aqua80

#108
AgnesLuca

AgnesLuca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 823 mesaje

Postat 26 iulie 2011 - 15:22

Acum citeva zile la locul de joaca, la nisip, fiica-mea s-a udat pe pantaloni (aici locurile de joaca sunt cu nisip + apa de la pompa deci e ceva normal sa se ude) asa ca am lasat-o doar in tricou si pampers.
Pampersul si l-a dat singura jos si a ramas in fundu gol; i-am zis ca o rog sa nu faca pipi ca acolo se joaca si alti copiii si am sperat sa nu se intimple nici un accident si sa nu se ia nimeni de mine.

Si...surpriza, dupa vreo juma de ora o vad pe fiica-mea ca se uita stinjenita la mine, o intreb vrei sa faci pipi, ea zice da, o duc in tufis, o tin in pozitie, da drumul la jet, apoi il opreste, imi arata sa o mut mai incolo, da drumul iar, samd.

A doua zi acasa o las fara pampers si ii pun olita in camera linga ea; la un moment dat o vad ca se duce si face pipi in ea (ea stie ca olita e pt pipi dar nu a facut niciodata in ea cind am pus-o si eu nu am insistat deloc, o puneam numai daca vroia ea sa stea cind eram eu pe wc).

Dupa mi-a cerut s-o imbrac, i-am dat chilot pe ea, dar asa nu a mai functionat, dupa ceva vreme a facut pipi pe ea.

Intrebarea mea este: ce sa fac acum, sa continui s-o las la fundu gol in casa sa se "antreneze" asa, sau sa-i dau chilotii in speranta ca se va putea controla si asa dupa citeva incercari nereusite ?

"Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian)

Agnes si Alexa (21.06.2009)

#109
ClaraNurca

ClaraNurca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 28 iulie 2011 - 12:45

Copii teroristi din pampers.[pk]

#110
andreiutasg

andreiutasg

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 234 mesaje

Postat 31 iulie 2011 - 19:30

Am observat discutiile legate de olita si pot sa va spun ca gemenele mele folosesc olita de la 7 luni jum. si pot spune ca sunt f multumita de ele. Am scutit 1 pachet de pampers pe luna, ceea ce pt mine cu gemenii reprezinta o economie si poate in viitor vom reusii sa mai reducem din ei.
Iti trebuie intradevar multa rabdare si perseverenta, eu le pun dimineta la trezire, dupa fiecare masa si noaptea inainte de nani.
Sunt de parere ca fiecare isi educa copiii cum stie mai bine, nu sunt de acord nici sa-i stresam cu olita, dar nici sa-i lasam pana la gradinita cu pampers.
Consider ca pana la 2-3 ani ar trebui sa stea si fara pampers atat ziua, cat si noaptea, chiar si daca mai se scapa uneori...asta e , orice invat are si dezvat.
Eu stiu ca la gradinita nu-ti schimba nimeni pampersul, si sincer nu este igienic sa lasi copilul 10h ud, nu stiu cum procedeaza mamicile care nu si-au dezvatat copiii de gradi, de folosirea pampersului....

[mamica]de Alexa & Stefi - 20.11.2010
MOTTO: Nu pot schimba directia vantului dar pot schimba pozitia velelor astfel incat sa ajung intotdeauna la destinatie[/i]



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -