Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel (21)


202 raspunsuri la acest subiect

#181
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 26 octombrie 2011 - 13:21

Ola gradinaritelor....



Tala... mi-ai taiat nitel din elan...[:D] Referitor la trandafiri am si eu o intrebare ca aud variante si variante... una lume zice sa tai toate frunzele, chiar si pe cele de langa mugurasii de lastarit, alta lume zice sa las frunzele, una lume zice sa deschid din cand in cand capacele de sticla sa mai respire, alta lume zice sa nu deschid si pace pana la primavara...[bang]



La lastarii la care am taiat frunzele vad ca au pleznit primii mugurasi... oare sa fie asta cauza? i-am grabit astfel sa plezneasca frunzulite noi?[:-@]



Referitor la mimoza...[:D] Mada, colegele mele au zis ca au pus asa la "stol" in gropite seminte desfacute din teaca si teci mai mult sau mai putin intregi si ca au iesit numerosi puiuti de mimoza, chiar si dupa un an in acel loc. Colega cea mai in varsta a pastrat 3 puiuti, din care doar unul a ajuns la o relativa maturiate (3 ani si 2 m inaltime zice ea), dar iernile l-a protejat in primii ani. Cealalta colega mi-a zis ca s-a pacalit in primavara si considerand puiutii balarie a jumulit multi din ei pana sa realizeze gafa... Eu mi-am propus sa pazesc cu sfintenie cele 2 zone in care am insamantat si sa urmaresc ce iese, cum evolueaza si cum se comporta frunzulitele la lasarea serii.[:D] Eu asa stiu, ca mimoza seara isi inchide frunzulitele si am zis sa ma ghidez si dupa acest aspect.[:D]



Alalta seara am cumparat 5 bulbi de lalea "China Town" [olala] doamne cat de frumoase sunt in poze? si am mai ochit unele, dar cine stie la care alti bani. Abia astept sa vina primavara si sa-mi vad si eu gradinita verzuie si colorata de flori.[pk]



Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)



"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."



Ce am eu de oferit si/sau vandut?

#182
MadalinaM

MadalinaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 445 mesaje

Postat 26 octombrie 2011 - 13:51

"La barza chioara ii face Dumnezeu cuib"[:)]
In fata cladirii unde am serviciul e o zona cu iarba[:D][:I]. Printre buruieni cred ca sunt 2 pui mici(h~20cm) de mimoza(in jur sunt niste copaci mari-mari, deci ar exista o explicatie logica). Trebuie sa ii iau urgent pana nu vin 'meseriasii' sa 'curete' locul.

Fetele multumesc pentru lamuriri.

Georgi, acum e frig, nu mai deschizi capacele, doar la primavara cand e ff cald ziua si frig noaptea, dai jos capacele dimineata si le pui seara. Eu inainte de a face asa, in prima perioada de incalzire(cald si nu prea[:D] ), am dat cateva gauri in plasticul sticlei astfel incat sa nu fie nici total expuse frigului dar si cu ceva aer, stii tu "nici calare nici pe jos, nici imbracat nici dezbracat..."
Eu am rupt mereu toate frunzele si, din dragoste pt trandafiri, acum, toamna, am ingropat sticla de plastic ff mult am lasat doar putin descoperit deasupra, pentru lumina.

Cum ramane cu capsunii? as muta si eu, macar o parte, sa nu mai am in primavara asa multe de facut...

#183
gogosel

gogosel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 577 mesaje

Postat 26 octombrie 2011 - 13:54

georgi, atunci cand pui butasi de regula se taie la jumatate frunzele, pt ca asa taiata, pklanta nu mai poate asigura hrana intretinerii unui frunzis bogat. si mugurii nu cred ca se vor deschide anul asta ci indica doar ca anul viitor vor face frunzulite. stiu ca rodul de anul viitor se ved einca de toamna (lucru valabil si la pomii fructiferi)

stiu ca s-a mai discutat despre carnarea tufanelelor/crizanteme pitice si va spun cum s-a intamplat la mine:
- mi-a dat mama un ghiveci in primavara(tufanele puse in primavara lui 2010 in ghivece), deci in 2011 aveau deja un an de stat in ghiveci. mie mi se parea ca prea erau inghesuite si asta-primavara am despartit tufa si am plantat-o in gradina. acum am 3 tufe SUPERBE de tufanele de maxim 50 cm inaltime, diametrul de aproape 70 cm si globulare. juri ca sunt luate din florarie si plantate acum. si nu le-am facut nimic in afara de udat si administrare de complex granulat.
nu stiu dc are importanta insa florile sunt uni, adica nu cu miez galben si petale in jur de diverse culori. astea sunt ca niste minicrizanteme rosii-caramizii. au o culoare superba!
si abia acum isi arata toata splendoarea! [olala]

iar la capitolul "copaci si copacei" de plantat, am vazut pe nu stiu ce site mesteacan cu frunze rosii-grena , stiti culoarea frunzisului. ei bine, din asta vreau sa imi iau unul![flo]




#184
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 26 octombrie 2011 - 17:10

Buna fetele,

am intrat sa va zic ca am MULTI rizomi de DALII de dat. Daca doreste cineva din Bucuresti, ii daruiesc cu placere.



Iata poza mai veche, dar relevanta pt marimea si culoarea lor.



Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)



#185
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 26 octombrie 2011 - 17:14

Liviana, productiv soi, nu? [:D]



Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#186
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 26 octombrie 2011 - 17:22

Da, Olympia, am avut rizomi de la tine si de la Tala, si in decurs de 2 ani i-am inmultit. Mi-ar parea rau sa arunc caci sigur nu-i pot planta la primavara pe toti.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)


#187
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 27 octombrie 2011 - 14:11

Multumesc de sfaturi, fetelor! [flo][flo][flo] Nu mai deschid capacele de acum, dar le-am deschis de 2 ori cat era inca ok afara... Frunzele le las asa.. care le-am taiat, care nu... Cu DD inainte![flo]



Mada... tin pumnii sa prinzi mimozele...[olala]



Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)



"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."



Ce am eu de oferit si/sau vandut?

#188
martie

martie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.138 mesaje

Postat 28 octombrie 2011 - 00:15

Buna seara feteloooor [flo][:)], ce mai faceti? Ieri si azi m-am rupt de spate prin gradina si m-am gandit la voi [pup]. Va salut, cred ca am lipsit vreo doi ani, nu?

Martie & Bebica [bb] & maimuta Sara[zana]




#189
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 28 octombrie 2011 - 14:11

Liviana, eu vreau citiva rizomi de dalie, ca nu am fost asa de norocoasa cu ai mei...![flo]

Tala, da, vreau semintele, dau eu o fuga pina la tine saptamina viitoare! [flo]



Azi stau acasa pentru ca piticul mic a facut febra - e o zi superba, asa ca ma gindesc ca poate reusesc sa mai si gradinaresc putintel - am de pus bulbii de canna la pastrat, de plantat un tamarix si vreo 20 de fire de lemn cainesc ca sa completez gardul viu din spatele casei si sa plantez si doi trandafiri care mi s-au "lipit" de mina ieri, in hornbach...[:D] plus inca vreo 20 de bulbi de flori si brazdele de ceapa si ustori. Astea din urma cred ca in weekend...



Apropos de tuberoze - uite aici cu citi bulbi m-am ales...din pacate cei mai multi sunt mici si prin urmare vor inflori abia peste 3-4 ani...[bang]



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina mea



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#190
georgipuia

georgipuia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.849 mesaje

Postat 28 octombrie 2011 - 16:06

Leeloo ce gradina superba ai...[flo] Cum procedezi tu cu lemnul ala decorativ pe care l-ai pus pe pamant? il tragi cu grebla cand vrei sa sapi locul sau sa jumulesti iarba? Eu am la un ghiveci pus, dar nu m-as fi gandit ca merge si in gradina.[:-@] Omu cat traieste invata, si in genere e receptiv doar la ce are nevoie in momentul ala, nu?[:D]



Eu ma retin sa mai achizitionez prea multe, desi aseara in Metro mai sa iau un plic cu un bulb de fritilaria[alcool]... am zis ca o sa vad la vara ce iese, cum le aranjez in final, pentru ca momentan avem de facut gardul pe 2 laturi si nu as vrea sa se calce pe flori. Intai facem gardul la primavara si apoi gandesc un design al gradinii... Mi-as mai dori niste frezii..[:D]



Ingerasii mei: Mony (03.12.2003) si Teo (17.05.2007)



"Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momentele care iti taie rasuflarea."



Ce am eu de oferit si/sau vandut?


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Astăzi, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -